Jump to content
Messer

VR|46 aka Valentino's topic

Recommended Posts

Loris Capirossi: " Είμαι χαρούμενος για τον Valentino, είναι ένα ινδαλμα και έχει τεράστια αποθέματα κουράγιου. Δείχνει ότι στην πραγματικότητα είναι ένα παιδί, πάντα καταφέρνει να είναι στους καλύτερους και με τη Yamaha κάνουν ένα τέλειο δίδυμο. Ο Lorenzo? Μπορεί να είναι λίγο τσαντισμένος, δε ξέρω αν θα αποφασίσει να πάει στη Ducati αλλά είναι μια πιθανότητα'' .

Livio Suppo (Honda team): " Δεν μου έκανε εντύπωση, είναι καλό για το σπορ μας, γιατί ο Valentino μπορεί να δημιουργεί περισσότερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Χωρίς αμφιβολία είναι καλά νέα. Ο χρόνος που έγινε όμως μου φαίνεται ότι είναι ακριβώς αυτός που πρέπει για να πικάρει τον Lorenzo."

Davide Brivio (Suzuki team): " Ο Valentino έχει ακόμα και τα κίνητρα και το πάθος για αγώνες και η απόφαση του να συνεχίσει  μου φάνηκε πολύ φυσιολογική, όπως και το να μείνει στη Υamaha με την οποία είναι πολύ κοντά. Η ανακοίνωση που έγινε σήμερα? Νομίζω ότι έγινε επίτηδες ώστε να δώσει απάντηση στις 'φωνές' του Lorenzo τις προηγούμενες μέρες''

Francesco Guidotti (Pramac): " Ζήτω ο Βασιλιάς! (Laughs) Ειλικρινά τώρα η ανανέωση του είναι καλά νέα για όλους και για το περιβάλλον του MotoGP. Εάν θέλει να αγωνίζεται και είναι ανταγωνιστικός, δε μπορώ να βρω κανένα λόγο να σταματήσει" .

Roman Albesiano (Aprilia Racing): " Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση που η Yamaha ήθελε να κρατήσει έναν αναβάτη αυτού του μεγέθους. Ο Valentino είναι πλέον μύθος, επιδεικνύει αξιοθάυμαστο πείσμα και διάρκεια" .

Davide Tardozzi (Ducati Team): " Η ταχύτητα του στην πίστα δεν πάει με την ηλικία του, ένα απ τα μυστικά του είναι να παραμένει πάντα νέος στην ψυχή. Είμαι χαρούμενος που θα είναι μαζί μας για ακόμα δύο χρόνια" .

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Lin Jarvis 

Ο Albert Valera (μάνατζερ του Lorenzo) δεν έκρυψε την δυσαρέσκια του

"Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο καλό λόγο ώστε να καθύστερήσουμε τα καλά νέα απ τους οπαδούς. "

Παρότι ο αγώνας είναι σε εξέλιξη?

"Η ανακοίνωση έγινε το πρωί και οι οδηγοί στην πίστα μπήκαν το απόγευμα. Είχαμε και καλύτερη δημοσιογραφική κάλυψη μιας και με αφορμή τον αγώνα όλα τα μέσα ενημέρωσης ήταν εδω" .

Ο μάνατζερ του Lorenzo δε τον πήρε καλά...

"Είχαμε ενημερώσει και αυτόν και τον Jorge, δε μπορείς πάντα να καθυστερείς τα πράγματα."

Πιστεύεις ότι είναι το τελευταίο συμβόλαιο με τον Rossi?

"Έτσι νομίζω ότι είναι το τελευταίο του στα MotoGP. Αλλά καλύτερα να ρωτήσετε εκείνον" .

Ο Lorenzo εξέφρασε την επιθυμία του να υπογράψει πριν την έναρξη της σεζόν, αντίθετα υπέγραψο ο Valentino ...

"Στην πραγματικότητα κάναμε πρόταση και σε εκείνον νωρίτερα στην εβδομάδα αλλά θεώρησε καλύτερο να περιμένει μέχρι να αποφασίσει. Σαν ένδειξη σεβασμού δώσαμε τις προτάσεις για συμβόλαιο και στους δύο οδηγούς μας σχεδόν την ίδια στιγμή"

Για τον Lorenzo υπάρχει καταληκτική ημερομινία για υπογραφή?

"Ναι αλλά δε θα αναφέρω ποιά."

Είστε αισιόδοξοι για το ναι?

"Είμαι ικανοποιημένος για την προσφορά μας, νομίζω ότι έιναι η καλύτερη που έγινε. Απ την πλευρά μας κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε, αλλά δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι μιας και είναι παγκόσμιος πρωταθλητής και υπάρχουν κι άλλοι που τον θέλουν. "

Ποιός θα τον αντικαταστήσει?

"Υπάρχουν καμιά 20 οδηγοί διαθέσιμοι (laughs). Η αλήθεια είναι ότι κανένας δε μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως έναν οδηγό. Όταν αλλάζεις οδηγό πολλά πράγματα μοιραία αλλάζουν. Γι αυτό και έχουμε κάνει μια καλή πρόταση στον Jorge. "

Γιατί αργεί η απάντηση του Lorenzo?

"Από εμπειρία μου, νομίζω ότι ο Jorge θέλει πάντα να ζυγίζει όλες τις πιθανότητες πριν αποφασίσει. Θέλει να καταλάβει καλύτερα αν πρέπει να αλλάξει ή να μείνει."

Θα πάει στην Ducati?

"Έτσι νομίζω. Η Honda  έχει στην κορυφή έναν αναβάτη, η Ducati τον ψάχνει'' .

Εάν τελικά αποφασίσει να φύγει?

"Όλες οι ομάδες έχουν σχέδιο Β, ακόμα και σχέδιο Γ. Είναι σχετικά ευκολο να δει κανείς ποιός είναι νέο ταλέντο, αλλά δε μπορώ να πω ακόμα ονόματα"

Κατά μια έννοια, έχετε δώσει προτεραιότητα στον Valentino?

"Όχι, η προσφορές μας έφτασαν και στους δύο την ίδια ώρα. Θέλουμε να μείνουν και οι δύο, είναι ο πρώτος και ο δεύτερος του πρωταθλήματος. Βέβαια αν λάβουμε υπ όψιν την δημοτικότητα, ο Valentino δεν έχει αντίπαλο. Ελπίζω πως ο Jorge θα αποφασίσει να μείνει. "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O Lorenzo είπε ότι δεν έχεις κανένα λόγο να παραπονιέσαι

"Βγήκε απ τα πιτς χωρίς καν να κοιτάξει, θα μπορούσε απλά να πει μια συγγνώμη, αντίθετα με κοίταξε σα να μου έλεγε 'τι θες τώρα'. Και του εξήγησα. Και φυσικά υπάρχει και προιστορία εδώ. Πέρσι στο Μισάνο το ίδιο έγινε με αντίθετους πρωταγωνιστές και τότε έκανε σα τρελός, ήταν έξαλλος και η επιτροπή μου έριξε ένα βαθμό ποινή. Κατά τη γνώμη μου τέτοια περιστατικά δεν χρήζουν τιμωρίας, αλλά εμένα μου την έριξαν και σ αυτόν όχι. Και μόνο αυτό να σκεφτεί κανείς θα έπρεπε να ζητήσει συγγνώμη. "

Για τον Lorenzo, υπέγραψες γιατί δεν είχες άλλες επιλογές

(laughs) " Δε θα το σχολιάσω κάν αυτό. Για μένα δεν αλλάζει τίποτα, είτε φύγει, είτε μείνει. Είμαι συνηθησμένος έτσι, ο καθένας δουλεύει για τον εαυτό του"

Νομίζεις ότι ο Lorenzo θα φύγει?

"Όπως άκουσα μιλάμε για τη Ducati. Ναι πρέπει να έχεις θάρρος. Για να αλλάξεις μηχανή χρειάζεται να έχεις 'μπάλλες', οπότε μάλλον στο τέλος θα μείνει"

Το μέλλον σου?

" Πάντα ήμουν αποφασισμένος να συνεχίσω αλλά ήθελα να περιμένω να δω. Τότε η Yamaha μου είπεότι είναι έτοιμοι να υπογράψουμε και θα ήταν χαρούμενοι αν έμενα. Ήμουν και εγώ χαρούμενος όπότε είπα γιατί όχι? Ξέρω ότι θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για δύο ακόμα χρόνια και με την ηλικία μου, αλλά είμαι έτοιμος να δώσω ότι καλύτερο έχω. Και τελικώς, τις δύο τελευταίες σεζόν τις ευχαριστήθηκα. "

Με όλα αυτά φαίνεται ότι ο αγώνας έχει πέσει στο παρασκήνιο...

"Ναι είναι αλήθεια, αύριο έχουμε αγώνα! Οι κατατακτήριες δε πήγαν άσχημα, η 5η θέση ήταν ο μινιμουμ στόχος και τον πέτυχα. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς ένα λαθάκι στο τελευταίο κομμάτι θα ήμουν πιο μπροστά. Ποιός είναι φαβορί? Αν αναλύσουμε το FP4, ίσως ο μόνος που μπορεί να φύγει μπροστά είναι ο Marquez. Μετά έχουμε τον Lorenzo, εμένα, τον Vinales και τα Ducati. Ωραία γκρουπάκι, και ο ρυθμός μου είναι καλός''

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Lin Jarvis 

Ο Albert Valera (μάνατζερ του Lorenzo) δεν έκρυψε την δυσαρέσκια του

"Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο καλό λόγο ώστε να καθύστερήσουμε τα καλά νέα απ τους οπαδούς. "

Παρότι ο αγώνας είναι σε εξέλιξη?

"Η ανακοίνωση έγινε το πρωί και οι οδηγοί στην πίστα μπήκαν το απόγευμα. Είχαμε και καλύτερη δημοσιογραφική κάλυψη μιας και με αφορμή τον αγώνα όλα τα μέσα ενημέρωσης ήταν εδω" .

Ο μάνατζερ του Lorenzo δε τον πήρε καλά...

"Είχαμε ενημερώσει και αυτόν και τον Jorge, δε μπορείς πάντα να καθυστερείς τα πράγματα."

Πιστεύεις ότι είναι το τελευταίο συμβόλαιο με τον Rossi?

"Έτσι νομίζω ότι είναι το τελευταίο του στα MotoGP. Αλλά καλύτερα να ρωτήσετε εκείνον" .

Ο Lorenzo εξέφρασε την επιθυμία του να υπογράψει πριν την έναρξη της σεζόν, αντίθετα υπέγραψο ο Valentino ...

"Στην πραγματικότητα κάναμε πρόταση και σε εκείνον νωρίτερα στην εβδομάδα αλλά θεώρησε καλύτερο να περιμένει μέχρι να αποφασίσει. Σαν ένδειξη σεβασμού δώσαμε τις προτάσεις για συμβόλαιο και στους δύο οδηγούς μας σχεδόν την ίδια στιγμή"

Για τον Lorenzo υπάρχει καταληκτική ημερομινία για υπογραφή?

"Ναι αλλά δε θα αναφέρω ποιά."

Είστε αισιόδοξοι για το ναι?

"Είμαι ικανοποιημένος για την προσφορά μας, νομίζω ότι έιναι η καλύτερη που έγινε. Απ την πλευρά μας κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε, αλλά δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι μιας και είναι παγκόσμιος πρωταθλητής και υπάρχουν κι άλλοι που τον θέλουν. "

Ποιός θα τον αντικαταστήσει?

"Υπάρχουν καμιά 20 οδηγοί διαθέσιμοι (laughs). Η αλήθεια είναι ότι κανένας δε μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως έναν οδηγό. Όταν αλλάζεις οδηγό πολλά πράγματα μοιραία αλλάζουν. Γι αυτό και έχουμε κάνει μια καλή πρόταση στον Jorge. "

Γιατί αργεί η απάντηση του Lorenzo?

"Από εμπειρία μου, νομίζω ότι ο Jorge θέλει πάντα να ζυγίζει όλες τις πιθανότητες πριν αποφασίσει. Θέλει να καταλάβει καλύτερα αν πρέπει να αλλάξει ή να μείνει."

Θα πάει στην Ducati?

"Έτσι νομίζω. Η Honda  έχει στην κορυφή έναν αναβάτη, η Ducati τον ψάχνει'' .

Εάν τελικά αποφασίσει να φύγει?

"Όλες οι ομάδες έχουν σχέδιο Β, ακόμα και σχέδιο Γ. Είναι σχετικά ευκολο να δει κανείς ποιός είναι νέο ταλέντο, αλλά δε μπορώ να πω ακόμα ονόματα"

Κατά μια έννοια, έχετε δώσει προτεραιότητα στον Valentino?

"Όχι, η προσφορές μας έφτασαν και στους δύο την ίδια ώρα. Θέλουμε να μείνουν και οι δύο, είναι ο πρώτος και ο δεύτερος του πρωταθλήματος. Βέβαια αν λάβουμε υπ όψιν την δημοτικότητα, ο Valentino δεν έχει αντίπαλο. Ελπίζω πως ο Jorge θα αποφασίσει να μείνει. "

Αλεπου ο Jarvis...τον βλεπω για Ντουκατι τον Λορε. Έλα maverick να μάθεις δίπλα στον Γιατρο.

Και ένα ευχαριστώ στον Messer και φέτος, έχει να πέσει πολύ μετάφραση :biggrin:

Τροποποιήθηκε από τον gilles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρει το πού θα είναι;

Όχι.

Άρα ψάχνεται.

Απλά Ελληνικά.

Τι ψαχνεται; αφου και στους δυο μαζι εκανε η Γιαμαχα την προταση! Ο Χορχε περιμενει την Ντουκατι

Νομίζεις ότι ο Lorenzo θα φύγει?

"Όπως άκουσα μιλάμε για τη Ducati. Ναι πρέπει να έχεις θάρρος. Για να αλλάξεις μηχανή χρειάζεται να έχεις 'μπάλλες', οπότε μάλλον στο τέλος θα μείνει"

win - win δήλωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει προφεσορα οτι πεις! Εδω ολοκληρος Λιν Τζαρβις λεει οτι εχουν κανει καλυτερη προσφορα στον Χορχε απο οτι στον Γιατρο την ιδια στιγμη και εσυ μιλας για 1-0 στην ψυχολογια!

Τροποποιήθηκε από τον bull tdm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει προφεσορα οτι πεις! Εδω ολοκληρος Λιν Τζαρβις λεει οτι εχουν κανει καλυτερη προσφορα στον Χορχε απο οτι στον Γιατρο την ιδια στιγμη και εσυ μιλας για 1-0 στην ψυχολογια!

ένα link?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται οτι είναι καλύτερη οικονομικά...αλλά δεν έχετε καταλάβει οτι το Γιαμάχα είναι το καλύτερο μηχανάκι αυτή τη στιγμή και οτί ο γιατρός πάει για τη ΔΟΞΑ

Όταν έχεις 2 χρόνια μπροστά σου ακόμα, θα είσαι 38 δηλ, δεν έχει κανένα οικονομικό νόημα να κυνηγήσεις μια αρπαχτή. Είσαι με μία ομάδα που κερδίζει, που έχεις δέσει το όνομα σου μαζί της και που όταν κρεμάσεις το κράνος σου θα συνεχίζεις να πληρώνεσαι σαν brand ambassador, με το ράντσο σου, με ειδικές εκδόσεις μοντέλων, με μία ομάδα υποστηριζόμενη στα paddock....ίδιο επίπεδο (αν όχι ανώτερο) των Rainey, Agostini, Roberts.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε ξέρω για τι πάει, το σίγουρο είναι ότι εδώ και κάποια χρόνια δε πάει για το χρήμα για ευνόητους λόγους. Και από δόξα μια χαρά είναι, αλλά βέβαια αυτή δε την μίσησε ποτέ κανείς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λεει ο Νικος Μπλουνα στο φατσοβιβλιο του Διατσιδη κολλητου του Ροσσι

Νίκος Μπλούνας Η Yamaha έκανε ακριβώς την ίδια ημέρα πρόταση και στους δυο... και στον Lorenzo και στον Rossi και μάλιστα στον πρώτο έκανε την καλύτερη πρόταση που έχει δει ποτέ στην καριέρα του, όπως παραδέχτηκε και ο manager του... οπότε αυτό δείχνει ότι τον θέλει τον Lorenzo! Το "μπαλάκι" είναι στην πλευρά του τώρα και θα δούμε τι θέλει αυτός σε λίγες ημέρες, καθώς ο Jarvis είπε ότι του έχουν δώσει διορία! Βέβαια, από πριν θα δούμε τι θα πει ο Jarvis στον Dimitris Diatsidis!!

Ψαχχνω και το λινκ που ανεβασε χθες Δ.Δ αλλα δεν το βρισκω που λεει ακριβως οτι η προσφορα στον Λορενθο ειναι καλυτερη απο του Γιατρου! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ειρωνεία για την πάρτη σου. Εκτός από το ότι δεν μπορείς να μιλήσεις πολιτισμένα, δεν μπορείς και να καταλάβεις πως το ζουμί είναι στο κομμάτι που λέει "αν έχει μπάλες θα φύγει, αλλά τον βλέπω να μένει". 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ποιος έχασε τα μπαλάκια για να τα βρεί ο Λορέντζο????????? εντάξει ο γιατρός αρχισε από νωρίς τον ψυχολογικό πόλεμο και πραγματικά τα λυπάμαι τα ισπανάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την ειρωνεία για την πάρτη σου. Εκτός από το ότι δεν μπορείς να μιλήσεις πολιτισμένα, δεν μπορείς και να καταλάβεις πως το ζουμί είναι στο κομμάτι που λέει "αν έχει μπάλες θα φύγει, αλλά τον βλέπω να μένει". 

Την ειρωνεια απλα στην επιστρεφω προφεσορα! Μαθε εσυ να μιλας πολιτισμενα πρωτα και μετα θα σου μιλησω και εγω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε ξέρω για τι πάει, το σίγουρο είναι ότι εδώ και κάποια χρόνια δε πάει για το χρήμα για ευνόητους λόγους. Και από δόξα μια χαρά είναι, αλλά βέβαια αυτή δε την μίσησε ποτέ κανείς...

Παει για την κ@υλα του και την τρελα του

Ο ανθρωπος ειναι αρρωστος με αυτο

πρεζακιας πως το λενε

γι αυτο τον γουσταρουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λεει ο Νικος Μπλουνα στο φατσοβιβλιο του Διατσιδη κολλητου του Ροσσι

Νίκος Μπλούνας Η Yamaha έκανε ακριβώς την ίδια ημέρα πρόταση και στους δυο... και στον Lorenzo και στον Rossi και μάλιστα στον πρώτο έκανε την καλύτερη πρόταση που έχει δει ποτέ στην καριέρα του, όπως παραδέχτηκε και ο manager του... οπότε αυτό δείχνει ότι τον θέλει τον Lorenzo! Το "μπαλάκι" είναι στην πλευρά του τώρα και θα δούμε τι θέλει αυτός σε λίγες ημέρες, καθώς ο Jarvis είπε ότι του έχουν δώσει διορία! Βέβαια, από πριν θα δούμε τι θα πει ο Jarvis στον Dimitris Diatsidis!!

Ψαχχνω και το λινκ που ανεβασε χθες Δ.Δ αλλα δεν το βρισκω που λεει ακριβως οτι η προσφορα στον Λορενθο ειναι καλυτερη απο του Γιατρου! 

φίλε μου δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις?φοβερό...

λέει πουθενά "καλύτερη προσφορά στον lorenzo από τον rossi"?

(όταν το βρεις στείλτο μας, απλά ο jarvis ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο και δεν χρειάζεται να το ψάχνεις...ρώτα απλά εμάς που ξέρουμε αγγλικά και διαβάζουμε κατευθείαν τις πρωτότυπες συνεντεύξεις)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αδύνατο να διαφωνήσει κανείς με το γιατρό. Πράγματι για να πας στην εταιρία με την οποία ο Stoner έπαιρνε νίκες και πρωταθλήματα και να γελάει μαζί σου και το παρδαλό κατσίκι, πρέπει να έχεις "μπάλες"!

Το πρόβλημα όμως είναι πως ο Jorge μάλλον δεν έχει "μπάλες" και θα παραμείνει στη Yamaha ως πρώτος αναβάτης να παίρνει τίτλους.

Περίεργο πράμα αυτές οι "μπάλες" ρε παιδί μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το περιεργο ειναι ο τροπος που επιλεγεις να μας σπας τις δικες μας μπαλες ρε φιλε

πραγματικα δεν παλευεσαι με τπτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι αδύνατο να διαφωνήσει κανείς με το γιατρό. Πράγματι για να πας στην εταιρία με την οποία ο Stoner έπαιρνε νίκες και πρωταθλήματα και να γελάει μαζί σου και το παρδαλό κατσίκι, πρέπει να έχεις "μπάλες"!

Το πρόβλημα όμως είναι πως ο Jorge μάλλον δεν έχει "μπάλες" και θα παραμείνει στη Yamaha ως πρώτος αναβάτης να παίρνει τίτλους.

Είναι ο τρόπος που σκέφτεται το μυαλό σου και δεν μπορείς να καταλάβεις το επίπεδο του Γιατρού. Είναι ο τρόπος που έχεις γαλουχηθεί και μεγαλώσει. Θα σε βοηθήσω λίγο αλλά δεν τρέφω ελπίδες. Είναι το ίδιο ένας οδηγός να έχει πρωτάθημα από μια μονο ομάδα συγκρινόμενος με έναν οδηγό που έχει πρωτάθλημα και με άλλες? Νομίζω πως όχι, ειδικά για τον αχώνευτο που ότι έχει καταφέρει είναι με μηχανές του Γιατρού. Θυμάσαι τον γιατρό όταν πήγε από την χόντα στην yamaha η ήσουν μικρός, το πιθανότερο. Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις την διαφορά κάποιου που τα έχει από εκείνον πουν δεν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με υποθέσεις, σαν τις δικές σας Rossihaters, δεν κερδίζονται 9 τίτλοι, ούτε αντοχές να παίζεις το πρωτάθλημα μέχρι τον τελευταίο αγώνα στα 37+

Η μπάλες του Jorge ήταν ενδιαφέρουσες μόνο για τον Marc.

Αν δε το έμαθες/είδες, ίσως είχες εστιάσει και εκστασιαστεί κι εσύ με το Brokeback mountain τους (όχι 2005, αλλά του 2015)!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Παλέψαμε αλλά δε τα καταφέραμε. Είμαι ικανοποιημένος με τον ρυθμό μας, αλλά στεναχωριέμαι που δεν είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε για κάτι καλύτερο. Δεν υπήρχε κανένα σημείο στην πίστα που να ήμουν πιο γρήγορος. Προσπάθησα αλλά θέλουμε δουλειά ακόμα. Θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε αν η επιλογή ελαστικού ήταν καθοριστική, αλλά μπορεί και με το πιο μαλακό να είμασταν πιο αργοί. Ας πούμε ότι ελπίζουμε να κάναμε λάθος επιλογή ελαστικού! Παρόλα αυτά είμαστε κοντά, ας ελπίσουμε να βρούμε αυτό το κάτι παραπάνω στους επόμενους αγώνες!"
- Valentino Rossi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Χάσαμε αλλά είμαστε ακόμα ζωντανοί. Ήμουν κοντά στην κορυφή αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να επιτεθώ. Δεν ήμουν ανταγωνιστικός αρκετά ώστε να επιτεθώ''

Αν δούμε το ποτήρι μισογεμάτο?

"Ο Lorenzo δεν ήταν μακρυά και κατάφερα να κρατήσω καλό ρυθμό παρότι ο αγώνας ήταν πιο γρήγορος απ ότι πέρσι. Λυπάμαι μόνο που δε κατάφερα να ανέβω στο βάθρο, αλλά ακλύτερα νε είσαι 4ος με 2'' διαφορά απ τον πρώτο, παρά 3ος με 10'' ''

Τι σου έλειπε?

"Λίγο καλύτερα φρένα ή και το σημείο εκείνο στην πίστα που είσαι πιο γρήγορος απ τους άλλους. Ήμουν κοντά στον Marquez και τον Dovizioso περιμένοντας αλλά τελικά δεν είχα καμία ευκαιρία ώστε να τους επιτεθώ'' .

Γιατί?

" Πρέπει να το δούμε, ίσως διάλεξα λάθος ελαστικό. Και ο Lorenzo και o Dovizioso έβαλαν το μαλακό. Μπορεί βέβαια να μην άλλαζε και τίποτα, θα ήταν ωραία να μπορούσαμε να κάνουμε άλλον έναν αγώνα τώρα για να το μάθουμε (laughs). Εάν όντως είναι αυτός ο λόγος θα είναι καλά νέα. Θα έχουμε λιγότερη δουλειά. "

Ποιές οι διαφορές απ τον αγώνα πέρσι?

"Πέρσι κερδίσαμε και φυσικά ήμουν χαρούμενος (laughs). Αλλά ήταν σα να βγάλαμε λαγό απ το καπέλο, φέτος ο αγώνας ήταν πιο γερός''

Σε εξέπληξε κάποιος αντίπαλος?

" Οι δύο μπροστά μου, έλειπε όμως ο Vinales. Πίστευα ότι θα έπεφτε η απόδοση του Ducati στο δεύτερο μισό του αγώνα αλλά ο Dovizioso οδήγησε πολύ καλά. Ο Marquez ζορίστηκε λίγο περισσότερο απ ότι περίμενα"

Στο επόμενο στην Αργεντινή τι περιμένεις?

"Πέρσι έκανα έναν καταπλκηκτικό αγώνα αλλά τώρα έχουμε άλλα λάστιχα. Εκεί πιστεύω θα δούμε πιο καλά τις δυνατότητες μας. "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ο πολύ Γλήγορος και πολύ Αχώνευτος Γιωργής ενοχλείται να τρώει στη μάπα το μέγα δολοπλόκο και μπαστακωμένο γκαραντή πλέον Ιατρό θα έπρεπε απλώς να φύγει να πάει αλλού αλλά το ρίσκο να μη κουμπώσει το απόλυτα τέλειον στυλ του πάνω στο πολύ διαφορετικό Ντουντουκάτι είναι πραγματικά μεγάλο και ο Ιατρός το ξέρει και του πατάει τον κάλο για να τον τσιτώσει.

Σε κάθε περίπτωση ο γέρος κάνει την πικρόχολη πλάκα του και ο άλλος σκάει με την εγωμανία του να θέλει να είναι ο μαμηστερότερος της Ιστορίας ειδικά τώρα με τις 61 πόουλ αλλά είναι αναγκασμένος να τον τρώει το γέρο στα μούτρα θέλει δε θέλει και δε μπορεί να κάνει τίποτα να τον διώξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν δύο είδη κορυφαίων οδηγών αγώνων. Το πρώτο είδος είναι αυτοί που απλά πάνε γρήγορα. Παίρνουν νίκες, παίρνουν πρωταθλήματα, παίρνουν μεγάλα συμβόλαια. Και όταν έρθει η πτώση ή η "σύνταξη", εξαφανίζονται από το ενεργό προσκήνιο για να απολαύσουν τους "καρπούς" τους. Ενίοτε, και συνήθως αν τα χρήματα είναι δελεαστικά ή όταν χρειάζονται λίγη δημοσιότητα για να θρέψουν το παραφουσκωμένο "ΕΓΩ" τους, κάνουν και καμιά έκτακτη εμφάνιση, είτε σαν οδηγοί, είτε σαν VIP καλεσμένοι μαϊντανοί σε κάναν αγώνα. Και που δεν επιστρέφουν τίποτε στο άθλημα του τους έκανε διάσημους και πάμπλουτους.

Υπάρχουν και οι "άλλοι". Αυτοί που ξέρεις πως η ζωή τους είναι αυτό που κάνουν, που θα τελειώσει είτε μέσα, είτε δίπλα στο άθλημα που αγαπάνε. Που θα τρέχουν επειδή "γουστάρουν", που θα παθιάζονται, θα γελάνε, θα κλαίνε, θα εκνευρίζονται, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα είναι απαθείς και απόμακροι, ψεύτικοι. Που έχουν ψυχή. Και που επιστρέφουν στο άθλημα που αγαπάνε κάτι από αυτά που τους έδωσε. Χθες είδαμε μια εκπληκτική moto3, με τους τέσσερεις της πρώτης εξάδας να είναι μαθητές της ακαδημίας του Ρόσσι, του μόνου εν ενεργεία οδηγού που επενδύει τα χρήματά του στο άθλημα που τον ανέδειξε διατηρώντας την δική του ομάδα και σχολή αγώνων. Αντονέλλι (1ος), Μπαγάια (3ος), Φενάττι (4ος), Μπουλέγκα (6ος), Μίνιο (17ος).  Ο άνθρωπος είναι ένα μεγάλο μέρος από το παρελθόν, είναι το παρόν και θα έχει και ρόλο στην διαμόρφωση του μέλλοντος των αγώνων. Συνηθίστε το............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα