Jump to content
Messer

VR|46 aka Valentino's topic

Recommended Posts

Μάχη με τον Iannone και με 14 προσπεράσεις...

'' Ήταν μια μάχη μέχρι το τέλος, όπως πάντα και ήταν πολύ ωραία. Έτσι είναι τα πράγματα με τον Andrea, κάνεις τον σταυρό σου πας (he laughs). Ήμασταν και οι δύο επιθετικοί αλλά ήταν μια καθαρή μάχη, δεν ακουμπήσαμε καν. Ήμουν πιο γρήγορος στις δεξιές στροφές οπότε έκανα τις κινήσεις μου εκεί.

Δεν ήταν όμως αρκετό…
“Δοκίμασα τα πάντα. Στην αρχή του αγώνα ήμουν πιο γρήγορος αλλά ποτέ δε κατάφερα να κάνω μια διαφορά. Μετά ήταν αυτός πιο γρήγορος από μένα όπως και ο Marquez.

Θα ήταν σημαντικό ένα βάθρο εδώ?
“Δεν είμαι και χαρούμενος που δε το πέτυχα, αλλά απ την άλλη δεν είχε και ιδιαίτερη σημασία. Τερμάτισα 4ος αλλά έκανα έναν καλό αγώνα.”

Ποιο ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα?

“Το εμπρός ελαστικό, δε νομίζω ότι ήταν το σωστό. Σκέφτηκα να βάλω το σκληρό αλλά δεν είχα αρκετή πρόσφυση με αυτό, αλλά και το μαλακό μου δημιούργησε προβλήματα που δε τα περίμενα.”

Είναι αυτός ένας λόγος για τη διαφορά που είχες σήμερα με τον Lorenzo?
“Μερικώς, αλλά πάνω απ όλα ο Jorge οδήγησε καλύτερα από μένα εδώ”

Η Yamaha έδειξε πάλι ότι έχει πρόβλημα προς το τέλος του αγώνα…
“Εδώ όπως και στην Aragon, περίμενα η Honda να είναι πιο δυνατή από εμάς στους τελευταίους γύρους. Στους τελευταίους αγώνες όμως και η Ducati φαίνεται ότι διαχειρίζεται το λάστιχο πιο καλά από εμάς και ιδιαίτερα το μπροστά. Είναι μια μηχανή που έχει κάποια λίγα αδύνατα σημεία αλλά και κάποια δυνατά επίσης.

Ο Lorenzo τα πήγε καλά…
“Αν ξεγράψουμε απ την διεκδίκηση του επόμενου τίτλου τον Jorge και την Ducati θα είναι απλά χαζό”

Τι ατμόσφαιρα νομίζεις ότι θα βρει?
“Πολλά άλλαξαν από τότε που ήμουν εκεί, αλλά πάντα ήμουν πολύ καλά με τους ανθρώπους στην Ducati. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να βελτιώσουμε τη μηχανή και να φέρουμε αποτελέσματα αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά. Στην Yamaha ο αναβάτης είναι προτεραιότητα και νομίζω ότι έτσι είναι και στην Ducati.

Ακολουθεί τα βήματα σου…
“Όπως έχω ξαναπεί, οι σχέσεις μας εκτός πίστας ήταν δύσκολες, αλλά εντός δίναμε κίνητρο ο ένας στον άλλο. Πάντα ανεβάζαμε τον πήχη. Του εύχομαι καλή τύχη και ελπίζω να είναι πιο ανταγωνιστικός απ ότι ήμουν εγώ

Γυρνάμε σε σένα. Πολλοί λένε ότι αυτή ήταν η καλύτερη χρονιά σου. Συμφωνείς?
''Χμμ, νομίζω ότι ήταν πιο καλά όταν κέρδιζα 11 αγώνες τη χρονιά! (he laughs). Αλλά είναι αλήθεια ότι ήμουν ανταγωνιστικός σε όλες τις συνθήκες και βελτιώθηκα και στις κατατακτήριες. Είχα πολλά βάθρα και καλές σειρές εκκίνησης και αυτό είναι το σημαντικό. Απ την άλλη είχα κάποια λάθη που δεν έπρεπε. Αυτό στο Assen θα μπορούσα να το αποφύγω και με χτύπησε και η ατυχία στο Mugello. Θα επιθυμούσα να είχε κάνει πιο πολλές από δύο νίκες και να ήμουν πιο κοντά στον Marquez για το πρωτάθλημα”

Ο Marc είπε ότι δεν είχε την καλύτερη μοτοσυκλέτα, συμφωνείς?
“Στο τέλος πρέπει να δει κανείς πόσες νίκες πήραν αναβάτες με Honda και πόσοι με Yamaha. Ο Marquez άξιζε τον τίτλο. Ήταν καλός όταν οι άλλοι είχαν δυσκολίες και μετά το μισό της σεζόν η μηχανή του εξελίχθηκε πολύ

Και τώρα ώρα για το 2017. Που μπορείς να βελτιωθείς?
“Η ομάδα, η μηχανή και εγώ, πρέπει να βελτιωθούμε σε αγώνες flag-to-flag, όταν επικρατούν μικτές συνθήκες. Και μετά υπάρχουν και τα κλασσικά.... Να κάνεις λιγότερα λάθη και να πας πιο γρήγορα! (he laughs).”

Αυτός ήταν και ο τελευταίος αγώνας για έναν απ τους μηχανικούς σου, τον Gary Coleman…
“Δούλεψε στους αγώνες μοτοσυκλέτας για περίπου 40 χρόνια και είναι μαζί μου απ τα 16 μου χρόνια. Ήμουν εξαιρετικά μικρός τότε που τον γνώρισα. Ήταν πολύ μεγάλη τιμή και ευχαρίστηση να δουλεύω μαζί του. Στην αρχή της σεζόν μου είπε ότι θα είναι η τελευταία και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μου λείψει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

"Σχετικά με το περιστατικό στα paddock,  θα ήθελα πρώτον να ζητήσω συγγνώμη απ την κυρία, ελπίζω πως είναι καλά, αλλά η κατάσταση εκεί στα paddock έχει γίνει ανυπόφορη. Αμέσως όταν βγω απ το τροχόσπιτο έρχεται κόσμος, μου παίρνουν το καπέλο, με τραβάνε. Σήμερα προσπαθούσα να ξεφύγω από κόσμο και έπεσα πάνω της, φοβόμουν μην πέσω κιόλας. Συμβαίνει εδώ στην Βαρκελώνη αλλά και σε πολλές άλλες πίστες, όταν κόσμος περιφέρεται μέσα στα paddock εκεί που δουλεύουμε, είναι πρόβλημα. Ξέρω ότι είναι ο ενθουσιασμός των οπαδών, είναι πολύ ωραίο, αλλά είναι επίσης και πολύ δύσκολο. Κάποιες φορές πρέπει να αποφύγω και σπρωξίματα και χαστούκια. Ίσως πρέπει να βρεθεί κάποια λύση. "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να δείτε το σκηνικό με την κυρία, έστω και σε gifάκι!!! Χαχαχαχαχαχα

AN μείνει......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχ προσπαθώ μπας και πιάσω τι λέει στη χοντρή. Είναι βέβαιο πάντως εδώ και καιρό πως έχει φρικάρει με τον κόσμο στα paddock

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πως λέει «Μαντόνα», το αντίστοιχο «Ω Παναγία μου» όταν έχουμε απηυδήσει 

Ήθελε η φάλαινα να βγάλει selfie με selfie stick στη μέση του διαδρόμου :tooth:  :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντωμεταξύ, πάει να την αποφύγει και η κυρά κάνει βήματα προς τα πίσω με μόνη έννοια της το selfie stick.... Αϊ μωρή χαμούρα..... :laugh:

(Και εννοείται, για εσάς τους αντιροσσικούς, που μπαίνετε και κρυφοκοιτάτε εδω μέσα, αν ήταν κάποιος άλλος, θα τον είχαμε σταυρώσει τον μισγύνη!!! :biggrin: )

Τροποποιήθηκε από τον sorath

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά τα λέει ο γιατρός χωρίς να κρύβεται , ελπίζουμε του χρόνου να είναι  πιο τυχερός στης επιλογές του και όχι  μόνο . 

Άξιζε περισσότερες νίκες φέτος καθώς ήταν αρκετά γρήγορος . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ νομίζω πως πρέπει να ακυρωθούν οι βαθμοί του πρωταθλήματος του Rossi.

Αν δείτε καλά, σήκωσε και ΠΑΛΙ το πόδι και την κλωτσάει.

Δεν έβαλε μυαλό από την ποινή όταν κλώτσησε τον ΜΜ.

Τώρα κλωτσάει ΚΑΙ τους θεατές, πολλώ δε μάλλον γυναίκες!!!!!!

Έχει καταντήσει αηδία, ο κωλόγερος, ο δολοφόνος του φίλου του, που κάθεται και κόβει βόλτες αντί να πάει σπίτι του, να βγει σε σύνταξη.

Και κλέβει και τη θέση από νέους ταλαντούχους.....

Λύσσα το έκανες ρε Ντινάκο.....Λύσσα.....Αει στα διάλα πια....

:tooth:  :tooth:  :tooth::tooth:

ENNOEITAI πως θα είχε παίξει το κράξιμο της αρκούδας (όχι klabούλη, δεν αναφέρομαι σε σένα :tooth: ) αν το είχε κάνει άλλος, ιδιαίτερα ΜΜ ή ο κλάψας. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιθανότατα την αποκάλεσε κάτι τέτοιο...

Trota-Marmorata-Pietro-Invernizzi.jpg

Παρεμπιπτόντως για να καταλάβουν κάποιοι τι παίζει με τις μετακινήσεις του Rossi στα paddock...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Valentino, μια περίληψη της πρώτης μέρας?
“Παραγωγική, είχαμε πολλά πράγματα που έπρεπε να δοκιμάσουμε. Ξεκίνησα με τη φετινή μηχανή και μετά δοκίμασα τον καινούργιο κινητήρα”.

Και πως ήταν?
“Είναι μια πρώτη έκδοση του κινητήρα για το 2017, είχα μεγάλη περιέργεια αλλά για να είμαι ειλικρινής περίμενα περισσότερα. Νομίζω ότι και οι Γιαπωνέζοι μηχανικοί έχουν την ίδια γνώμη. Ο κινητήρας δεν είναι φανταστικός και πρέπει να γίνει πολλή δουλειά ακόμα”.

Δοκίμασες και το νέο πλαίσιο?
''Ναι και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι καλές, αλλά έπεσα με αυτό και τελικά κάναμε τη μισή δουλειά. Το πλαίσιο δεν είχε ζημιά αλλά η υπόλοιπη μηχανή έπρεπε να ξαναφτιαχτεί  και χάσαμε τη μιχή μέρα. Θα συνεχίσουμε αύριο".

Πως έπεσες?
'' Το πρόβλημα είναι ότι έιχαμε μόνο δύο μαλακά λάστιχα, αυτά που είχαμε στον αγώνα. Μόνο δύο για όλη τη μέρα. Δεν είναι και το καλύτερο να είμαστε εδώ με τόση δουλειά μπροστά μας και μόνο δύο λάστιχα. Έτσι έβαλα το σκληρό μπροστά, κάτι που δε θα έκανα σε άλλη περίπτωση, και έπεσα στον 2ο γύρο. Και δυστυχώς δεν ήταν μικρή πτώση”.

Ο Vinales έκανε τον πιο γρήγορο γύρο...
“Δεν πρόλαβα ακόμα να μιλήσω μαζί του, αλλά τα πήγε καλά και ήταν άμεσα γρήγορος”.

Σε εξέπληξαν αυτός, ο Lorenzo και ο Iannone?
''Όχι δεν υπήρξε έκπληξη, το περιμέναμε ότι θα είναι γρήγοροι. Είναι τρεις κορυφαίοι οδηγοί”.

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον απογοητευμένος από σήμερα...

“Σήμερα έκανα συγκρίσεις μεταξύ του παλιού και του νέου πλαισίου όπως και μεταξύ του παλιού και του νέου κινητήρα και το πόρισμα είναι ότι έχουμε πολλή δουλειά ακόμα να κάνουμε. Δοκίμασα και τα νέα ελαστικά της Michelin τα οποία δεν είναι άσχημα”.

Τι μπορείς να μας πεις για το νέο πλαίσιο?
''Είναι αρκετά διαφορετικό απ το τωρινό, σήμερα το δοκίμασα περισσότερο και σημείωσα κάποια θετικά στοιχεία. Πρέπει όμως ακόμα να βρούμε τις σωστές ρυθμίσεις”.

Και με τον κινητήρα? Αυτά που είπες χτες ισχύουν?
“Ναι, η αίσθηση μου είναι η ίδια. Πρέπει οπωσδήποτε να βελτιώσουμε την επιτάχυνση”.

Μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι περίμενες περισσότερα?
“Ειλικρινά δεν ήξερα τι να περιμένω, αλλά πρέπει να γράψουμε περισσότερα χιλιόμετρα πάνω στη μηχανή για να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη άποψη. Την άλλη βδομάδα θα είμαστε στην Sepang όπου θα βάλουμε στο νέο πλαίσιο τον καινούργιο κινητήρα. Ελπίζω να έχουμε και κάτι καινούργιο εκεί.''

Σήμερα δεν κυνηγούσες χρόνους?
“Έβαλα καινούργια λάστιχα στην μηχανή του 2016, θα μπορούσα να πάω καλύτερα αλλά δε θα ήμουν και ιδιαίτερα πιο γρήγορος, θα έλεγα ίδια με τους χρόνους που είχαμε στον αγώνα”.

Ο Vinales πάντως ήταν πολύ γρήγορος…
“Χτες ήταν άμεσα γρήγορος και σήμερα ακόμα καλύτερα. Θα έλεγα ότι θα είναι στην μάχη για τίτλο”.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως σου φαίνεται ο Vinales σαν νέος teammate?

“Δεν τον διάλεξα εγώ. Κάποιος λίγο πιο ηλικιωμένος θα ήταν καλύτερα, σαν τον Pedrosa ας πούμε (he laughes). Νόμιζα ότι θα είχα πιο μικρό πρόβλημα αλλά μετά τα τεστ κατάλαβα ότι θα είναι πάνω-κάτω το ίδιο.”

Η σχέσεις σου με τον Lorenzo?

“Με τον Lorenzo, η προσωπική μας σχέση διαλύθηκε στο τέλος του 2015. Είχαμε μια ιδιαίτερα θερμή διαφωνία και από εκείνο το σημείο δεν τα ξαναβρήκαμε ποτέ. Πάντως μετά τον αγώνα της Valencia αγκαλιαστήκαμε στο γκαράζ και μου είπε ότι πάντα με σεβόταν. Ήταν μια καλή στιγμή”

Με τον Marquez?

'' Ευτυχώς δεν είναι teammate μου, και νομίζω ότι έδειξε κάποια πράγματα στο τέλος του 2015. Έχουμε μόνο τυπικές σχέσεις λόγω εργασίας και φυσικά αμοιβαίο σεβασμό. Σαν αναβάτης ασφαλώς είναι πάρα πολύ καλός. Δεν τα παρατάει ποτέ και έχει οδηγικές ικανότητες τυπικές για τη νέα γενιά”

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα νέα είναι η απόσυρση του Rosberg...

'' Ναι, ήταν ένα σοκ, γιατί μιλάω με τον Nico συχνά, ειδικά όταν κερδίζει. Νομίζω όμως ότι είναι μια απόφαση που πρέπει να σεβαστούμε γιατί είναι μια καθαρά προσωπική απόφαση.”

Ο λόγος ήταν το υπερβολικό στρες. Είχες το ίδιο πρόβλημα απ το 2015 και μετά.

“Η περασμένη χρονιά ήταν πολύ αγχωτική, όπως ήταν και η προηγούμενη. Χρειάζεται πάθος και να το ευχαριστιέσαι για να συνεχίζεις''

Στο παρελθόν είχες παραδεχθεί ότι θα ήθελες να αποσυρθείς χωρίς να έχεις χάσει.

“Ναι το είχα πει αυτό πριν από πολλά χρόνια. Πραγματικά δε ξέρω. Έχουν περάσει πολλά χρόνια και δεν είχα και πολύ μυαλό για τέτοια ώστε να το ξανασκεφτώ. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να έχω ένα τέτοιο πρόβλημα (he laughs)''

Υπάρχει μια κενή θέση τώρα στην Mercedes.

“Θα πήγαινα αλλά φοβάμαι ότι δε θα είμαι αρκετά καλός.”

Τι νομίζεις ότι θα σκέφτεται ο Hamilton για την απόσυρση του Nico?

'' Δε νομίζω ότι είναι και ιδιαίτερα χαρούμενος. Υπήρχε πάντα μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ τους. Νομίζω ότι είναι απογοητευμένος.”

Στην Αndorra, ο Lorenzo άνοιξε το νέο του μουσείο όπου υπάρχει και μια δερμάτινη φόρμα σου σαν έκθεμα. Είπε ότι του θυμίζεις τον Schumacher.

“Ευχαριστώ τον Jorge για αυτά τα λόγια. Ο. Michael έχει κερδίσει πολλούς αγώνες. Ανταλλάξαμε τις φόρμες πριν δύο χρόνια στο Mugello όταν ακόμα τα πηγαίναμε καλά. Ίσως κάποια στιγμή επισκεφτώ το μουσείο''

Ο Locatelli τρέχει επίσης εδώ στην Monza.

“Ναι τον είδα χθες στην πίστα και ήταν γρήγορος. Είναι ωραίο που όλο και πιο πολλοί αναβάτες τρέχουν στα ράλι.”

Είσαι επικεφαλής.

“Ναι είναι αρχή ακόμα, αλλά είμαι ευχαριστημένος. Οι δύο πρώτες ειδικές ήταν πολύ απαιτητικές αλλά κατάφερα να μείνω κοντά στον Sordo. Αύριο ο αγώνας θα ανάψει και ο αγώνας πάνω από τα 30 χλμ θα καθορίσει τον νικητή.”

Ο Cairoli πρέπει όμως έχει μείνει πίσω.

“Κάθε χρόνο ο Tony γίνεται και πιο γρήγορος. Μιλώντας σαν αντίπαλος είναι πολύ ευχαριστημένος με τα λάθη που κάνει (he laughs), ίσως χρειάζεται λίγο χρόνο να συνηθίσει το αμάξι, αλλά όπως και να έχει είναι γρήγορος.”

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως ήταν ο αγώνας?

"Νομίζω ότι ήταν ο καλύτερος που είχα ποτέ, γιατί κερδίσαμε και τον αγώνα των Masters. Πολύς κόσμος, πολλοί οδηγοί, και επίσης το ότι φτάσαμε το ρεκόρ νικών του Capello έδωσε ιδιαίτερη γεύση. Ελπίζω και σε μια ακόμα νίκη στο μέλλον. "

Ο Maio Meregalli αποκάλυψε ότι θα ήθελε να συμμετάσχει στην Monza με τον Cadalora.

"Ναι είναι αλήθεια, αλλά αυτά τα μηχανοκίνητα έχουν υψηλές απαιτήσεις. Αλλά θα βρούμε λύση (he laughs) ".

To συμβόλαιο σου με την Yamaha τελειώνει το 2018, αλλά εδώ στην Μonza μπορείς να αγωνίζεσαι ακόμα και 50 χρονών.

"Μέχρι τα 50 σίγουρα ναι, για τα 60 δεν είμαι σίγουρος (he laughs)".

Ο Sordo έσπασε τον κινητήρα του Hyundai. Θα προτιμούσες να συμβεί σένα εδώ και όχι στο Mugello?

"Ναι φυσικά, αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να διαλέξουμε!"

Ποιους βλέπεις για το πρωτάθλημα το 2017?

"Δε ξέρω, νομίζω ότι οι επικρατέστεροι είναι ο Marquez, ο Lorenzo, εγώ και ο Vinales"

Πως κρίνεις την σεζόν που πέρασε?

"Νομίζω θετικά, αλλά αν σκεφτούμε και αλλιώς ίσως και αρνητική μιας και τερματίσαμε στη 2η θέση. Ίσως μας έλειψε και λίγο η τύχη, αλλά φανήκαμε ανταγωνιστικοί σε όλες τις συνθήκες. "

Ο Meregalli είπε ότι στην Sepang λύθηκαν όλες οι αμφιβολίες που υπήρξαν στην Valencia.

"Ναι η κατάσταση τώρα είναι πολύ πιο ξεκάθαρη. Πρέπει πλέον να δουλέψουμε πιο πολύ στην Μ1 του 2017 και πρέπει να πω ότι δείχνει να έχει πιο καλή προοπτική απ αυτή του".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Sammy Halbert

''Το να έρθω εδώ να οδηγήσω στο ράντζο του Ρόσσι ήταν ένα όνειρο που έγινε τελικά πραγματικότητα. Ήταν κάτι που ήθελα από πολύ καιρό. Είχα ανταλλάξει μηνύματα μαζί του πριν χρόνια και δεν είχα κάποιο νέο και σκέφτηκα ότι δε θα συμβεί ποτέ αλλά η πρόσκληση ήρθε ξαφνικά και άρπαξα την ευκαιρία. Το να πηγαίνει στον τόπο καταγωγής του, να τρως στο εστιατόριο του, να βλέπεις το μαγαζί του, το fan club του,να οδηγείς και να βλέπεις την πίστα του στην πλαγιά... πραγματικά δε μπορώ να το περιγράψω με λέξεις. Ήταν πραγματικά εξαιρετικό  να βρεθώ στην Ιταλία και στην πίστα του. Ήταν πραγματικά πολύ χαλαρός και προσγειωμένος τύπος, μιλήσαμε για αρκετή ώρα στο τέλος της ημέρας και ήταν πολύ ωραία. Ήταν όλα όσα περίμενα και κάτι παραπάνω'. Η πίστα είναι κάτι παραπάνω από μια απλή πίστα. Είναι σαν μια ασφάλτινη πίστα με χώμα, ακόμα και στο πως έχουν γίνει οι στροφές. Είναι πολύ κοντά σε ασφάλτινη πίστα αλλά αντί για άσφαλτο έχει χώμα. Είναι μια μοναδική ιδέα και έχει πολύ πλάκα. Οδηγήσαμε μαζί με τον Valentino και μου έδειξε κάποιες γραμμές. Μετά όταν μιλήσαμε είχε πολύ πλάκα τι μου είπε. Βασικά μου είπε ότι είμαι πολύ γρήγορος στις αριστερές στροφές, αλλά όχι τόσο καλός στις δεξιές. Έχει πολύ πλάκα,ωραίος τύπος. Θα ήθελα βέβαια να έχω περισσότερο χρόνο για αισθανθώ πιο άνετα στη μηχανή, καθώς μόλις φτάσαμε ανεβήκαμε στις μηχανές και δεν είχα την ευκαιρία να αισθανθώ 100% καλά στη μηχανή. Αλλά κυρίως ήρθα εδώ για την εμπειρία, να γνωρίσω τον Valentino, να γνωρίσω και να οδηγήσω στην πίστα. Όλα πραγματοποιήθηκα και έφυγα χαρούμενος''

Brad Baker

''Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία. Το γεύμα στο εστιατόριο, οι αμέτρητες σημαίες και σύμβολα με το 46 και βασικά πως όλη η πόλη αλλά και όλη η Ιταλία είναι πίσω απ τον Valentino Rossi είναι κάτι το απίστευτο. Πηγαίνοντας προς το ράντζο φεύγεις απ την πόλη και στην πλαγιά βλέπεις την πίστα. Είναι μια πολύ όμορφη πίστα το ίδιο οι χώροι και κτίρια που την περιβάλλουν. Και η οδήγηση σ αυτή ήταν πολύ ωραία. Είναι η μόνη που έχει επιφάνεια σαν την Daytona. Βασικά είναι όμοια. Πολύ γλιστερή με το ίδιο άσπρο υλικό σαν σκόνη. Είναι ιδανικό για αυτό που το θέλουν γιατί πρέπει να έχεις τρομερή πειθαρχία σαν αναβάτης. Πρέπει πάντα να περνάς απ τα σημάδια που έχεις βάλει. Είναι πάρα μα πάρα πολύ τεχνική πίστα. Πρέπει να είσαι πάντα συγκεντρωμένος. Αν την χάσεις για μια στιγμή έχεις υποπέσει άμεσα σε λάθος. Οπότε το μυαλό είναι εξίσου σημαντικό με το σώμα. Νομίζω ότι για αυτά που ζητούν, έχουν φτιάξει την ιδανική πίστα. Ναι για μένα το πιο σημαντικό είναι η πειθαρχία γιατί χρειάζεται σε κάθε αγώνα, ότι αγώνας και να είναι. Κάποιες φορές οι αναβάτες ενθουσιάζονται και κάνουν κινήσεις που ίσως δε θα έπρεπε ενώ θα έπρεπε να είναι υπομονετικοί. Η συγκέντρωση είναι σημαντική και αυτή η πίστα την χρειάζεται συνεχώς. Δεν μπορεί να έχει άμεση σχέση ούτε με το δικό μας είδος αγώνων, αλλά ούτε και άμεση σχέση με το MotoGP. Είναι αυτό που είπα. Είναι η συγκέντρωση, η πειθαρχία, η σταθερότητα του να περνάς απ τα σημάδια σου σε κάθε γύρο και φυσικά και η σωματική άσκηση που θα σε βοηθήσει. Ο Valentino τώρα είναι ένας πολύ προσγειωμένος ωραίος τύπος. Αν δε τον ξέρεις και απλά μιλήσεις μαζί του δε σου πάει καν το μυαλό οτι είναι superstar. Τον ενδιαφέρουν υπερβολικά οι μηχανές και ότι έχει να κάνει με αυτές. Γενικά όταν βλέπεις κάποιον του μεγέθους του, βλέπεις ότι δεν τον πολυενδιαφέρουν οι μικρές λεπτομέρειες, αντίθετα αυτόν τον ενδιαφέρει κάθε λεπτομέρεια που έχει να κάνει με τις μηχανές αλλά και με ότι σχετίζεται μ αυτές. Είναι κάτι που πραγματικά του αρέσει. Πέρασα πολύ ωραία και είχαμε πολύ ωραίο κλίμα. Ο Valentino μου είπε ότι είμαι καλοδεχούμενος ξανά και αυτό είναι τέλειο''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να μην έχουμε και εμείς  μια πιστουλα  στην αυλή μας να γίνεται  χαμός ρε γαμώτο . 

Πως και δεν κάλεσε και μαρκεζ-λορενθο ? :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα