Jump to content
Messer

VR|46 aka Valentino's topic

Recommended Posts

Κοίτα. Αυτά είναι που έχω καταλάβει απ όσα έχω διαβάσει, τώρα τι ακριβώς παίχτηκε δε το ξέρω σίγουρα. Επίσης λέγεται ότι είχε δώσει και στο παρελθόν αρκετά δείγματα κακής συμπεριφοράς. Ε δε θέλει και πολύ 

πρέπει να υπάρχουν 100 πιτσιρικάδες που θα σκότωναν να είναι στη θέση του, ίσως και πιο ταλαντούχοι αν τους δοθεί η ευκαιρία να το αποδείξουν οπότε προφανώς δεν έχει και πολύ μυαλό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

''Σ αυτές τις συνθήκες πάντα όλα είναι πιο δύσκολα, αλλά σταθήκαμε τυχεροί γιατί ήταν βρεγμένα και στο FP4 και καταφέραμε να βελτιώσουμε τη μηχανή και να βρούμε καλύτερες ρυθμίσεις. Στο FP4 δεν είχα μεγάλη εμπιστοσύνη, αλλά βελτιώσαμε πολύ τη μηχανή και στις κατατακτήριες ένιωθα πολύ καλύτερα και μπορούσα να πιέσω. Το ότι ξεκινάω απ τη 2η θέση είναι σημαντικό, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα είναι οι συνθήκες αύριο γιατί στο στεγνό δεν είμαστε ιδιαίτερα δυνατοί. Έχουμε ακόμη πολλή δουλειά, θα περιμένουμε και βλέπουμε''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

14231123_1197734153616591_41256774003321

Στο στεγνό δεν φαινόσουν ανταγωνιστικός. Τι έγινε?
“Ζορίστηκα πολύ όλο το ΣΚ και ήξερα ότι θα πρέπει να εκμεταλλευτώ στο έπακρο την 2η θέση εκκίνησης. Αυτό που με βοήθησε να είμαι γρήγορος μέχρι το τέλος ήταν το σκληρό μπροστά''

Ήταν όμως ρίσκο?
“Ήξερα αυτό το λάστιχο και συνήθως μου αρέσει, αλλά δε το είχα δοκιμάσει εδώ. Αν δε το είχα διαλέξει θα τερμάτιζα αρκετά πιο πίσω”

Αντίθετα τερμάτισες στο βάθρο...

'' Ναι ήταν σημαντικό βάθρο και όχι γιατί ήμουν μπροστά απ τον Marquez, ούτως ή άλλως αυτοί οι 3 πόντοι δεν αλλάζουν τίποτα. Πραγματικά το διασκέδασα με τις μάχες με τον Marc, τον Iannone και τον Cal. Επιπλέον αν ο Viñales είχε την καλοσύνη να μας περιμένει λίγο θα διασκεδάζαμε περισσότερο (he laughs).”

Ας πούμε για τη μάχη με τον Marquez…
“Ναι, πάντα τυγχάνω ιδιαίτερης μεταχείρισης απ αυτόν, αλλά και η μάχη με τον Iannone δεν ήταν εύκολη (he laughs). Ξέρω πως οδηγεί. Είναι επιθετικός. Ακουμπήσαμε καναδυό φορές αλλά δεν έκανε κάτι πέραν του φυσιολογικού, ήταν μια καθαρή μάχη. Τον είδα που έφυγε εκτός πίστας, δε μου φαίνεται δίκαιο να κάνει κάποιος λάθος και γυρνάει ξανά μέσα στην πίστα χωρίς να χάνει κάτι, αλλά οι κανονισμοί λένε πως μπορεί και ισχύει το ίδιο για όλους μας.”

Διαφορετική μάχη σε σχέση με το παρελθόν?
''Ναι ήταν πολύ διαφορετική μάχη απ ότι στη Sepang γιατί σήμερα είχαμε και οι δύο τον ίδιο στόχο. Να τερματίσουμε εμπρός απ τον άλλο. Ήμουν πιο γρήγορος σε κάποια κομμάτια και σε άλλα ήταν αυτός, οπότε και ήρθε μια ωραία μάχη. Στ αλήθεια το διασκέδασα

Σε κάποιο σημείο φάνηκε ότι μπορούσε να ξεκολλήσεις…
“Όταν ήμουν 2ος σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να κυνηγήσω τον Viñales, αλλά μετά από μερικούς καλούς γύρους έπρεπε να κόψω. Είχα 5 οδηγούς πολύ κοντά και κατάλαβα ότι θα έχουμε μάχη μέχρι το τέλος.”

Ζοριζόσουν τόσο πολύ?
''Νομίζω ότι ζοριζόμουν πιο πολύ απ όλους. Χάρη στο σκληρό μπροστά κατάφερνα να φρενάρω πολύ καλά αλλά στις γρήγορες δεξιές στροφές έχανα πολύ.”

Κέρδισες τρεις βαθμούς, μένουν 50 ακόμα…
“Και μόνο 6 αγώνες. Είναι χειρότερα από πριν αλλά αυτό δεν είναι σημαντικό για μένα. Ο στόχος μου είναι να είμαι στο βάθρο και να προσπαθώ να κερδίζω από εδώ και πέρα μέχρι και το τέλος. Θα είμαι ευχαριστημένος αν το επιτύχω. Η κατάσταση στο πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολη.”

Και πήρες και 8 βαθμούς απ τον Lorenzo…
“Ναι είναι σημαντικό. Συνήθως είναι πολύ γρήγορος εδώ. Έκανε διαφορετική επιλογή στα λάστιχα.”

Είναι η απόδοση σας καμπανάκι για την ανταγωνιστικότητα της Yamaha?
“Εδώ ήμασταν πιο αργοί και απ την Honda και απ την Suzuki και επίσης και η Ducati μας προβλημάτισε λίγο. Στο πρώτο μισό της σεζόν ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί και πρέπει να καταλάβουμε τι συνέβη''

Ξεκινώντας απ το Misano…?
“Εκεί είναι μια πίστα που συνήθως η Μ1 πάει καλά. Θα είναι το πιο σημαντικό GP για εμάς. Θα γίνει υπό μεγάλη πίεση, αλλά θα έχει και φανταστική ατμόσφαιρα. Θα είναι απ τις περιπτώσεις που θα δώσουμε το 100%''

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

''Για το πρωτάθλημα είναι απλά τρεις πόντοι, αλλά είναι πολύ χαρούμενος γιατί είχαμε ωραίες μάχες. Πάλεψα για όλο τον αγώνα και δε τα παράτησα ποτέ. Δυστυχώς μετά από οκτώ-εννιά γύρους άρχισε να γλιστράει πολύ το πίσω λάστιχο, ήταν δύσκολο να ελέγχω όπως ήθελα τη μηχανή αλλά στο τέλος ήταν πολύ ωραία με τις μάχες με τον Marc και τον Crutchlow και είμαι πολύ χαρούμενος με το βάθρο. Ήταν πολύ ωραίος αγώνας και ωραία μάχη, μια διπλή μάχη, στην αρχή του αγώνα αλλά και στο τέλος ήταν πολύ ωραία. Το ευχαριστήθηκα και είμαι χαρούμενος με το βάθρο γιατί ήξερα ότι πρέπει να παλέψω απ την αρχή ως το τέλος για το καταφέρω. Στο στεγνό δεν ήμασταν ιδιαίτερα γρήγοροι.  Ξέραμε ότι θα ζοριστούμε με τα λάστιχα στο 2ο μισό του αγώνα και έτσι κι έγινε. Ήταν μια πολύ ωραία μάχη με τον Marquez και επίσης και με τον Crutchlow Και με τον Iannone. Προσπάθησα όσο πήγαινε και ανέβηκα στο βάθρο. Δεν είναι σημαντικό για το πρωτάθλημα αλλά είναι σημαντικό και για μένα αλλά και την ομάδα. Έχω μερικά μαύρα σημάδια στη φόρμα μου απ τα λάστιχα του Marquez, γιατί ακουμπήσαμε 2-3 φορές. Η μάχη μας ήταν ωραία, σκληρή αλλά και δίκαιη και την ευχαριστήθηκα. Όταν εγώ και ο Marquez παίζουμε για το βάθρο, πάντα είναι δύσκολα, αλλά ήταν μια ωραία μάχη και θέλω να την δω και στην τηλεόραση''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

14232043_1259661887398588_91809843313965

H πίστα θα είναι βαμμένη κίτρινη ε?

“Είναι η πρώτη πίστα που είδα GP στη ζωή μου. Ήταν το 1992. Όλα μοιάζουν τόσο διαφορετικά τώρα, αλλά ήταν κάτι αξέχαστο. Εδώ ο αγώνας είναι ο πιο σημαντικός της χρονιάς. Πρέπει να σκέφτομαι πως θα τερματίσω μπροστά. Πέρσι δε κατάφερα να ανέβω στο βάθρο και να πανηγυρίσω με τους οπαδούς μου.

Είσαι έτοιμος για τη μάχη?
''Δε βλέπω την ώρα να ξεκινήσουμε. Θα είναι ένα ξεχωριστό ΣΚ και η προσέλευση θα είναι αυξημένη, πιο μεγάλη από πέρσι και πρέπει να δώσω κάτι παραπάνω. Σχετικά με το Silverstone όλα είναι διαφορετικά, και η πίστα είναι εντελώς διαφορετική και ο καιρός''

Το Misano είναι κέντρο μοτοσυκλετιστικού  πάθους…
“Ναι είναι πολλοί οι αναβάτες που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και τελευταία πληθαίνουν. Υπάρχουν και πολλοί που μετακομίζουν εδώ για να προπονούνται. Υπάρχουν εγκαταστάσεις και μια ατμόσφαιρα γεμάτη πάθος για τις μηχανές.

Και είναι μια πίστα που είναι καλή και για σένα και για τη Yamaha…
“Μου αρέσει και ερχόμαστε εδώ σε καλή στιγμή. Θα είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε καλά, γιατί πέρσι ζοριστήκαμε πολύ. Ο καλός καιρός θα με βοηθήσει γιατί έχω πολλά πράγματα να δοκιμάσω και έχουμε να δούμε εντελώς στεγνό ΣΚ απ το Assen.

Αν είσαι μπροστά απ τον Marquez θα είναι καλό για το πρωτάθλημα…
“50 βαθμοί είναι πάρα πολλοί για να καλυφθούν σε έξι αγώνες και ο Marc δεν είναι μόνο γρήγορος αλλά δεν κάνει και λάθη.

Ποιοι οι κύριοι αντίπαλοι?
''Νομίζω ότι εδώ και ο Marquez και ο Lorenzo θα είναι αντίστοιχα δυνατοί και μετά πρέπει να δούμε πόσο καλή θα είναι και η Suzuki, ο Viñales είναι πάντα δυνατός. Αυτούς βλέπω σαν κύριους αντίπαλους. Η Ducati τα πήγε καλά στο τεστ εδώ αλλά στο Silverstone οι δύο Andrea δε τα πήγαν καλά. Σε κάθε περίπτωση μπορεί να αποδειχθούν επίσης γρήγοροι.

Με 7 διαφορετικούς νικητές στα 7 τελευταία GP, η σεζόν είναι διαφορετική, κάπως περίεργη…
''Πιο καλά θα ήταν αν τους είχα κερδίσει εγώ όλους (he laughs). Από την πλευρά των φιλάθλων καταλαβαίνω ότι είναι πιο συναρπαστικά έτσι. Απ τη μια μεριά ο καιρός και απ την άλλη τα ηλεκτρονικά και τα λάστιχα μας έχουν δώσει πολλούς νικητές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι συνέβη?
“Πραγματικά δε καταλαβαίνω την συμπεριφορά του, και μου το είχε ξανακάνει στο Austin. Έφτασα τα δύο Suzuki, με είδαν και ο Vinales τραβήχτηκε, ο Espargaro όχι''

Και γιατί ο 'καυγάς'?
“Θύμωσα γιατί μου είπε να πάω να γ......, απλά θα χρειαζόταν να πει ένα συγνώμη αλλά μάλλον δε ξέρει πως γίνεται αυτό''

Πέρσι, στις κατατακτήριες έκανες κάτι παρόμοιο και πήρες βαθμούς ποινής…
'' Δεν καθυστέρησα τον Jorge τότε όπως μου έκανε σήμερα ο Aleix, αλλά δε νομίζω να γίνει κάτι. Είπε ότι δεν το έκανε επίτηδες. Το ήξερα ότι θα πει αυτό...”.

Οι δοκιμές, πως πήγαν σήμερα?
“Ξεκίνησα καλά και το FP1 ήταν θετικό, χρησιμοποίησα το σκληρό πίσω και το μεσαίο μπροστά. Τα πήγαμε καλά και ήμασταν γρήγοροι”.

Και το απόγευμα?
'' Είχε μεγαλύτερη κατά 15 βαθμούς θερμοκρασία και απλά το σκληρό δε δούλεψε. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν ελαττωματικό αλλά μετά είδα ότι ήταν το ίδιο για όλους. Προς το τέλος έβαλα το μαλακό και κατάφερα να κάνω κάποια καλά sessions''

Και πόσο μακρυά είσαι απ την κορυφή?
“Όχι πολύ, αλλά έχουμε να κάνουμε πολλά ακόμα, ειδικά στο στήσιμο της μηχανής. Ο στόχος μας είναι προστατεύσουμε το μπροστινό λάστιχο”.

Δοκίμασες τις νέες επιλογές της Michelin?
“Ναι και τις δύο. Νομίζω ότι είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι αρκετό. Είναι παρόμοια με τα στάνταρ που έχουμε σε ότι αφορά την συμπεριφορά τους, απλά πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός. Υπάρχει και μια πιο σκληρή γόμα που δε δοκίμασα, μπορεί να είναι μια καλή επιλογή”.

Χρησιμοποιείς το νέο πλαίσιο?
“Όχι πια. Το αναλύσαμε πιο σχολαστικά βλέποντας τα δεδομένα και την αίσθηση που μου δίνει. Είδαμε ότι δε μας δίνει κάτι σε γυρολόγιο και προτιμούμε να χρησιμοποιήσουμε το παλιό που το ξέρουμε καλύτερα".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήσουν πρώτος στα πρώτα και στα τελευταία δοκιμαστικά και στα ενδιάμεσα 6ος. Τελικά ήσουν 2ος στις κατατακτήριες. Πως εξηγείς αυτά τα μικτά αποτελέσματα?

“Τα λάστιχα δεν ήταν συνέχεια τέλεια. Μέχρι το προηγούμενο GP η απόδοση των Michelin ήταν καλή αλλά εδώ είχα πρόβλημα με το σκληρό χτες και με το μαλακό σήμερα, ακριβώς όταν είχα σκοπό να κάνω γρήγορο γύρο το πρωί''.

Έχεις μιλήσει με τη Michelin?
“Ναι, πρέπει να καταλάβουμε τον λόγο πριν τον αγώνα. Ελπίζω πως θα μπορέσουν να το λύσουν και να φέρουν καλά ελαστικά για όλους''

Τα λάστιχα θα είναι το κλειδί?
''Οι επιλογές είναι όλες ανοιχτές, ειδικά για το μπροστινό. Και για το πίσω έχω αμφιβολίες. Μέχρι σήμερα το πρωί ήμουν σίγουρος για το μαλακό, αλλά μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισα έβαλα το σκληρό και στα τελευταία 10 λεπτά ήμουν πολύ γρήγορος. Γενικώς προτιμώ τα λάστιχα που μου δίνουν περισσότερη σταθερότητα, αλλά η αλήθεια είναι ότι κανείς δε ξέρει πως θα συμπεριφερθούν και οι δύο γόμες στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Πρέπει να περιμένουμε να δούμε πως θα είναι και ο καιρός”.

Ο Lorenzo στην pole είναι ένα πρόβλημα...
“Όταν ο Jorge είναι σε φόρμα όπως σήμερα θα προσπαθήσει να φύγει μπροστά και πρέπει να αντισταθούμε, αλλά δε θα είναι ο μόνος σκληρός αντίπαλος. Και τα δύο Honda έχουν καλό ρυθμό, για τον Pedrosa θα είναι πιο δύσκολα στην αρχή γιατί ξεκινάει πίσω αλλά ο Marquez θα είναι εκεί μπροστά. Μετά είναι και ο Vinales, που είναι και αυτός γρήγορος”.

Βοηθά που ξεκινάς απ την πρώτη σειρά?
“Ναι γιατί το Μisano είναι μια στενή πίστα και είναι δύσκολες οι προσπεράσεις. Είναι απαιτητική πίστα και για τα λάστιχα και για τους αναβάτες με συνεχόμενα φρένα και επιταχύνσεις. Δεν είναι πολύ εύκολο να πηγαίνεις τέρμα σε όλους τους 28 γύρους”.

Ακυρώθηκε και ένας γύρος σου στις κατατακτήριες…
“Ναι βγήκα εκτός ορίων πίστας αλλά δε το κατάλαβα εκείνη την στιγμή. Είδα ότι ήμουν 8ος και αναρωτήθηκα πως πάνε τόσο γρήγορα οι άλλοι? (he laughs). Ευτυχώς κατάφερα να κάνω έναν άλλο καλό γύρο”.

Πως σε επηρεάζει που είναι ο αγώνας στο 'σπίτι' σου?
“Απ τη μια μεριά υπάρχει πολλή πίεση, είναι δύσκολο να μετακινηθείς μέσα στο paddock, αλλά όλα αυτά εξαφανίζονται στις 2 που ξεκινά ο αγώνας. Σ αυτό το σημείο όλα γίνονται εξαιρετικά, υπάρχει φοβερή ατμόσφαιρα σα να είσαι σε πάρτι, αλλά δυστυχώς τίποτα απ όλα αυτά δε μας κόβει δέκατα στον γύρο (he laughs)”.

Πιστεύεις ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα να σκέφτεσαι για τον τίτλο?
“Όπως είπα το Misano είναι ένας ειδικός αγώνας. Πρέπει να κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να ανέβω στο βάθρο και ίσως να παλέψω και για τη νίκη. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα σίγουρα θα βοηθούσε και στην κατάταξη τίτλου”.

Υπάρχουν και αμφιβολίες για τον καιρό…
“Δεν έχουμε πρόβλεψη για βροχή, αλλά πέρσι έβρεξε πριν τον αγώνα. Ήταν 4-5 βαθμοί πιο ψυχρός από σήμερα και ίσως να είναι και καλύτερα. Η Μ1 δείχνει να δουλεύει καλύτερα όταν οι θερμοκρασίες ατμόσφαιρας και πίστας είναι πιο κοντά στις τέλειες. Ξέρω ότι έχω καλό ρυθμό''

Και το κράνος?
“Είναι φανταστικό, οι Blues Brothers είναι απ τα αγαπημένα μου φίλμ και ήθελα να κάνω κάτι με τον Uccio. Και το Chicago ακούγεται παρόμοια με το Misano”.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχουμε ξαναπεί.

Αλλά οφείλω να το ξαναπώ:

Messer, σ' ευχαριστούμε για όλη τη δουλειά που μας προσφέρεις!!!! :worshippy::yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

14242517_1262186193812824_59695097900676

"Έκανα ότι μπορούσα ώστε να μείνω μπροστά απ τους Marquez και Lorenzo, δυστυχώς δε μπορούσα να κάνω τίποτα με τον Daniel. Ο ρυθμός του ήταν πολύ γρήγορος και ήταν αδύνατον να κρατηθώ μπροστά

Δε πειράζει αγόρι μου. Πάντα υπάρχει ένας κοντός, σπαστικός, ξενέρωτος αλλά και συμπαθής τύπος που θα έρθει ακάλεστος και το πάρτι θα χάσει αυτό το κάτι του...!

14291801_1132255143524031_5430725342476714249988_1210271822356516_6651206361039614249751_1210271815689850_73312039163834

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο αλήτης ο γιατρός δεν εβγαλε φλάς...
κλαίνε και τα τσιμέντα...

http://www.crash.net/motogp/news/233540/1/rossilorenzo-in-post-race-verbal-spat.html?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'' Προσπάθησα στο μάξιμουμ να είμαι μπροστά απ τον Marquez. Όταν είδα ότι ο ρυθμός μου ήταν καλός και μπορούσα να πάω για τη νίκη ήμουν πολύ χαρούμενος, αλλά μετά με έφτασε ο Pedrosa και ήταν πολύ γρήγορος. Προσπάθησα στο 100% αλλά δεν υπήρχε περίπτωση, είχε καλύτερο ρυθμό. Τέλος πάντων, είναι μια δεύτερη θέση. Είναι όμως κρίμα εδώ στο Misano, είναι ένας αγώνας που προσπάθησα πολύ να κερδίσω, αλλά σήμερα δεν ήταν εφικτό. Ευχαριστώ όλους τους οπαδούς που ήταν εδώ στην πίστα, ήταν φανταστικά''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλά, ακόμα και η γυναίκα μου γέλαγε με το παράπονο του Αχώνευτου ότι ήταν επιθετική η κίνηση του Ρόσσι, μου έδειχνε γελώντας το απόσπασμα της συνέντευξης (δωρεάν εγγραφή στο motogp.com) και δε πίστευα τα αυτιά/μάτια μου, έλεος ρε Αχώνευτε δηλαδή όντως φλάς και κόρνα πριν περάσουν εκεί που εντελώς κανονικά σου φάγανε καθαρά τη γραμμή που παράτησες ξέφραγη λες και τρέχεις μόνος σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συνεχιζει και προσφερει γελιο ο γιωργακης...

Έντονη ήταν η δυσαρέσκεια του Lorenzo, για τον τρόπο που αντέδρασε ο Valentino Rossi όταν ο Ισπανός απαντούσε σε έναν δημοσιογράφο στη σημερινή συνέντευξη τύπου.

Συγκεκριμένα, όταν ο Jorge εξηγούσε ότι - κατά τη γνώμη του - ο Valentino Rossi έκανε επιθετική προσπέραση, τονίζοντας ότι έτσι ήταν το στυλ του, ο Rossi αντέδρασε γελώντας!

Μετά το τέλος της συνέντευξης, ο Lorenzo μίλησε στους Ισπανούς δημοσιογράφους και είπε:

«Όταν είσαι 37 χρονών αφήνεις τους άλλους να μιλάνε», είπε ο Lorenzo«Έχει να κάνει με τη μόρφωσή σου. Όλο το ίδιο κάνει, κάθε Πέμπτη, σε κάθε συνέντευξη τύπου».

«Όταν οι άλλοι μιλάνε, αυτός συζητά με τον δίπλα του πολύ δυνατά», και συνέχισε λέγοντας:«Δεν ήταν αυτός που μιλούσε, ήταν αυτός που διέκοψε εμένα όταν ήταν η σειρά μου να μιλήσω».

«Ήθελα να απαντήσω στην ερώτηση που μου έκαναν, να πω τη γνώμη μου. Ξαφνικά, άρχισε να γελά, όπως συνήθως κάνει όταν μιλά με άλλους στη συνέντευξη τύπου».

http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=23577

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν είσαι 37 χρονών αφήνεις τους άλλους να μιλάνε», είπε ο Lorenzo«Έχει να κάνει με τη μόρφωσή σου.

Αυτό κάπου θα το άκουσε και λέει "ας το πετάξω την επόμενη κυριακή"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να ήταν κάνα κουλάδι να μην χάναμε χρόνο με τους μπαρούφες του

αλλά όταν το Σάββατο έβαλε την Dorna να τρέχει πανικόβλητη expedited κούριερ αποστολή καινούριου χρονομέτρου που τους το έκαψε με τον εξωπραγματικό χρόνο του 

και μετά να βγαίνει να λέει τέτοιες κοτσάνες, ε νυσάφι, βρήκε προσπέρασμα να κάνει παράπονα, να'ταν κάνα άλλο του Κωλόγερα να το συζητάγαμε αλλά μόνος του γίνεται ρόμπα ο Αχώνευτος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα συναισθήματα σου απ το Misano?

"Χτες το βράδυ κοιμήθηκα καλά. Ξέρω ότι έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Ακόμα και από πλευράς βαθμών πήγε καλά. Κέρδισα κάποιους πόντους απ τον Marquez, και άνοιξα τη διαφορά μου απ τον Lorenzo."
Θα μπορούσε όμως να ήταν ένα τέλειο ΣΚ, Valentino.
"Τα δοκιμαστικά πήγαν καλά, οι κατατακτήριες επίσης. Διάλεξα τα σωστά λάστιχα που ήταν βασικό. Πίεσα αμέσως και πέρασα τον Lorenzo. Ο ρυθμός μου ήταν καλός. Ναι παραήταν υψηλή η θερμοκρασία και ζορίστηκα, αλλά το ότι είχα και τους δύο πίσω μου, μου έδινε ενέργεια. "
Και μετά ήρθε ο Pedrosa.
"Είναι εξαιρετικός αναβάτης, ήταν ήδη γρήγορος απ το Silverstone. Οδηγεί κομψά με όλους, ίσως λίγο λιγότερο με εμένα. Και μπαίνει συνήθως στη μέση. Πέρσι ήταν εξαιρετικός και στην Aragon, όπου μου έκοψε πολύτιμους πόντους απ το πρωτάθλημα. Αλλά έτσι είναι οι αγώνες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Dani ".
Valentino φαίνεται ότι είσαι νικητής ακόμα κι αν έρχεσαι στη 2η θέση.
"Ήμουν στο 'σπίτι' μου, στους ανθρώπους μου. Στον γύρο προθέρμανσης πριν την εκκίνηση ανατρίχιασα. Και στο τέλος ήταν γιορτή. Ήπια απ την μπότα μου όπως ο Miller, το υποσχέθηκα στον εαυτό μου να το αντιγράψω αν κερδίσω. Το έκανα έτσι κι αλλιώς και η γεύση της σαμπάνιας δεν ήταν κακή! "
Δεν τελείωσε τίποτα ακόμα...
"Ο τίτλος? Είναι ο 4ος αγώνας που είμαι μπροστά απ τον Marc και μειώνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι αρκετό αλλά ακόμα και που είμαι μπροστά απ έναν πρωταθλητή είναι μια ικανοποίηση. Έχει 43 πόντους διαφορά, πολλοί για 5 αγώνες. Είναι κρίμα για το λάθος μου στο Assen και για την ατυχία μας στο Mugello. Αλλά δε θα τα παρατήσω. "
Η ελπίδα παραμένει λοιπόν
"Ναι γιατί φέτος με τα Michelin πότε δε ξέρεις τι θα γίνει. Κάθε αγώνας είναι μια έκπληξη."
Λαχείο...
"Όχι, όχι ακριβώς. Πρέπει να καταλάβεις απ αυτό που παίρνεις κατά τις δοκιμές ποια είναι τα πιο κατάλληλα λάστιχα για τον αγώνα. Μου αρέσει αυτός ο γρίφος. Γιατί ποτέ δεν υπάρχει το σωστό λάστιχο. Είναι το λάστιχο που ταιριάζει στα χαρακτηριστικά κάθε οδηγού. Στο Misano διάλεξα το μεσαίο μπροστά και πίσω και πήγα καλά. Αλλά ο Dani έβαλε μαλακό μπροστά. Γιατί είναι μικρόσωμος και πολύ ελαφρύς και δεν είχε πρόβλημα να ζορίσει το λάστιχο υπερβολικά. Ιδιαίτερα από δω και πέρα ο παράγοντας λάστιχα θα μπορούσε να δώσει εκπλήξεις μέχρι τον Νοέμβριο. "
Τελικώς μίλησες με τον Lorenzo.
"Ναι και είχαμε διαμάχη. Ειλικρινά, δεν συμφωνούσα με τα λεγόμενα του και ήθελα να του το πω απευθείας, μπροστά του. Δεν οδηγώ βρώμικα, οδηγώ σαν αυτόν, επιθετικά και 'κακά' όταν χρειάζεται. Τι πρέπει να πούμε δηλαδή για άλλους οδηγούς σαν τον Marquez? Είναι ανώφελο να ξοδεύουμε χρόνο σ αυτή την διαμάχη, προτιμώ να συγκεντρωθώ στον επόμενο αγώνα. Στην Aragon θα είναι πάλι ωραία, σίγουρα. "

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Δε μπορώ να καταλάβω τα παράπονα του, εδώ στο Misano πρέπει να τα ξεπερνάς αυτά, δεν υπάρχει τρόπος να προσπεράσεις με νορμάλ γραμμές. Δεν είδε τι έγινε στο Silverstone? Αν ο Jorge παραπονιέται για τέτοιες προσπεράσεις, σημαίνει ότι δε μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Ίσως ήταν νευρικός γιατί έβλεπε όχι θα χάσει, ίσως και απ τις αποδοκιμασίες. Απ την άλλη όταν κάνεις τέτοιου είδους επιθέσεις δε θα κατευνάσεις τις αποδοκιμασίες, κανένας που καταλαβαίνει έστω και λίγα από αγώνες μοτοσυκλέτας δε θα σου δώσει δίκιο,"

Giacomo Agostini

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγάλη διαφορά απ τον Marquez, αλλά το μεγάλη δε σημαίνει και αδύνατον αν καλυφθεί.

''Μέχρι και μαθηματικά να τελειώσει, εγώ θα παλέψω. Ακόμα κι αν οι ελπίδες είναι ελάχιστες''

Στους τελευταίους 4 αγώνες ήσουν μπροστά απ τον Marquez…
“Αυτό ήταν θετικό γιατί η ελπίδα έμεινε ζωντανή. Απ την άλλη βέβαια, σε τέσσερις αγώνες δεν κατάφερα να καλύψω τους βαθμούς που έχασα σε έναν μόνο αγώνα''

Ο Marc διαχειρίζεται την διαφορά βαθμών. Τον πιστεύεις όταν λέει ότι προτιμά να πάρει το πρωτάθλημα κι ας μη κερδίσει κανέναν αγώνα?
''Ναι τον πιστεύω. Αγωνίζεται με το μυαλό στο πρωτάθλημα και προχωρά με στρατηγική. Από κει και πέρα αν μπορεί να κερδίσει σε έναν αγώνα, είμαι σίγουρος ότι θα το προσπαθήσει.

Είσαι γρήγορος αλλά φαίνεται πως δε κατάφερες να πάρεις αυτά που θα έπρεπε. Μπορείς να θυμηθείς κάποια άλλη σεζόν που ήταν έτσι?
''Ίσως στα 250 την πρώτη μου χρονιά. Ήμουν πολύ γρήγορος αλλά έκανα πολλά λάθη. Ας πούμε ότι αυτή είναι η χρονιά μου στα MotoGP σαν πρωτάρης (he laughs). Στην αρχή της χρονιάς μου πήρε αρκετό χρόνο να αυτοσυγκεντρωθώ και έκανα λάθη. Υπήρξε και ο σπασμένος κινητήρας στο Mugello. Αυτοί είναι 25 βαθμοί που δε μπορώ να πάρω πίσω.

Το 2ο μέρος της σεζόν πάει καλύτερα…
''Ναι παρότι δε κατάφερα να κερδίσω. Προσπάθησα να καλύψω έδαφος απ τα λάθη που έκανα. Μάζεψα κάποιους πόντους και πρέπει να συνεχίσω να το κάνω αυτό.

Που θα μπορούσες να κερδίσεις?
“Είναι δύσκολο να κάνουμε συγκεκριμένες προβλέψεις και ιδιαίτερα αυτή τη χρονιά με τα Michelin. Ο πρώτος στόχος είναι να είμαστε στο βάθρο και στους 5 αγώνες και δεύτερος είναι να κερδίζουμε''

Φέτος η Ισπανία σου πήγε καλά…
“Ναι αλλά η Jerez και η Barcelona είναι αγαπημένες πίστες μου, ενώ στην Aragón και στην Valencia δε τα πήγα ποτέ καλά. Το 2014 πήγαινα καλά πριν την πτώση και πέρσι νομίζω πως ήταν ο καλύτερος αγώνας μου σ αυτή την πίστα. Πρέπει να τα πάμε καλύτερα.

Γιατί και ο ανταγωνισμός είναι πολύ δυνατός…
''Ναι στα χαρτιά οι Honda  είναι πιο δυνατές απ τις Yamaha, συν το ότι οι ισπανοί πάνε καλά εδώ. Αν ανέβουμε στο βάθρο θα είναι πολύ καλό αποτέλεσμα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα