Jump to content
sakisbm

Πάει η μηχανούλα μου...

Recommended Posts

περαστικα ρε φιλος και να ξερεις σε νιωθω απολυτα, ομοιοπαθεις! αν δε βαριεσαι, νερά στο φιλτρο; ερώτηση βλάβης! τελειωνω την αλλα εβδομαδα επιτελους!

γνωμη μου, φτιαξε το "δικο σου" μοτερ για να εχεις κατι διαφορετικο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλο κακο να μη σε βρει αρχηγε.

Μη στεναχωριεσαι...τις περισσοτερες φορες η επισκευη/αντικαστασταση μοτερ βγαινει πιο φτηνα απο "αθωες" πτωσεις...

Για μοτέρ ψάξε και εκτός συνόρων. ή πόσταρε στο kawasaki bikers ίσως βρεις κάτι εκεί.

Περαστικά εύχομαι και ποτέ ξανά. :bye:

Συμφωνω και επαυξανω φιλος για το μοτερ.

/flame

Ειμαι της γνωμης οτι, οταν βγαινουν πιστονια, στροφαλοι, μπιελες εξω και ξαναμπαινουν, τιποτα δεν ειναι οπως πρωτα

και μεχρι στιγμης βλεπονας επισκευες τετοιου τυπου σε φιλους, αισθανομαι δικαιωμενος για την αποψη μου.

/flame off

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περαστικα ρε φιλε,γνωμη μου ψαξε για μοτερ μεταχειρο με λιγα χιλιομετρα που να μην εχει ανοιχθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά σου ρε φίλε, τα ίδια και εγώ.... στις 10000 χλμ piston slap ,και αλλαγη κυλινδροκεφαλη, βαλβιδες, εκκεντροφορους εντος εγγυησης και μετα απο 10000 χλμ the real boom..... η μπιέλα έσπασε το μπλοκ του μοτέρ....οι της εγνατίας μάζευαν μεταλλα για πολλά χλμ.....

Άλλο ένα δικύλινδρο Ι2 θαύμα .... BMW F800S....

Μην ασχοληθείς καθόλου με μτχ μοτέρ, ρώτα για καινούργιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ Σάκη στα είπα και από κοντά... :P Όταν λέω εγώ μακρυά από Kawasaki... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα ρε συ, τι λακαμια πεχτηκε?? Ο τεντωτηρας μου φαινεται η ποιο πιθανη περιπτωση. Οπως και να εχει περαστικα ευχομαι, ειμαι κι'εγω υπερ της αλλαγης μοτερ να τελειωνεις μια κι'εξω.

Εισαι η πρωτη περιπτωση που ακουω ER να σπαει και μαλιστα με λιγα σχετικα χιλιομετρα. Το δικο μου με 45826χλμ και αρκετο ζορισμα ακομα βασταει καλα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πωωωωω τι να πω...

υπομονη φιλε μου..για ολα υπαρχει καιμια θετικη πλευρα(π.χ. χτυπα ξυλο δεν το επαθες με πολλα χιλιομετρα να εχεις αλλα)

ευχομαι να την ξανακαβαλησεις γρηγορα την κουκλα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. Έχω συνέλθει κάπως απ το σοκ. Μπορεί να πάρω και φώτος να σας δείξω.

Το λοιπόν πάμε για ολόκληρο μεταχειρισμένο μοτέρ για να την βγάλουμε και φτηνά. Μακάρι να γίνει γρήγορα αυτό γιατί πονάει η καρδιά μου να την βλέπω έτσι

Τροποποιήθηκε από τον sakisbm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχημη περιπτωση ρε γαμώτο..

Αυτά τα μοτέρ έχουν βγει καλά, ήσουν μάλλον άτυχος.

ΑΛΛΑ να διευκρινίσουμε οτι απο την στιγμή που είσαι ο 2ος ιδιοκτήτης δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα καθώς δεν έχεις ιδέα τί ε΄χει κάνει απο χρήση-συντηρηση-χιλιόμετρα ο προηγούμενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι της γνωμης οτι, οταν βγαινουν πιστονια, στροφαλοι, μπιελες εξω και ξαναμπαινουν, τιποτα δεν ειναι οπως πρωτα

και μεχρι στιγμης βλεπονας επισκευες τετοιου τυπου σε φιλους, αισθανομαι δικαιωμενος για την αποψη μου.

Όταν μιλάμε για μοτέρ με κουζινέτα τότε το μπάι-δε-μπουκ επιβάλεται για το ορθόν της επισκευής, με καινούριες βίδες μπιελών και διεξοδικό έλεγχο διάκενων κουζινέτων. Αν απλώς τα ξαναβάζεις στη θέση τους, είναι ρουλέτα. Αν υπάρχουν και θραύσματα πρέπει να ελεγχθεί διεξοδικά και τρόμπα-κύκλωμα λαδιού αλλιώς, πάλι ρουλέτα να μασήσει γρέζια η τρόμπα και να κλατάρει η πίεση λαδιού στις χαμηλές στροφές ζεστό κάτω από το απαιτούμενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ομοιοπαθης και γω και μαλιστα μετα απο επισκευη, ειχα αλλαξει πριν 14 μηνες πιστονι, καδενα, εκκεντροφορο, ρεκτιφιε, τριψιμο βαλβιδων και τσιμουχακια με κοστος στα 400 ευρω ανταλλακτηκα, εκανα καπου 500 χιλιομετρα μεσα σε ενα τριμηνο και μια μερα το ζεσταινα στην αυλη μου πριν το βολταρω και του εδωσα μια κοφτια, τελικα εκοψε μια βαλβιδα και μου γεννησε μια 600αρα και κατι ευρω ζημια (μονο ανταλλακτηκα) που ειναι και μονοκυλινδρο, ευτυχως δεν πειραχτηκε απο κατω.. αν εσυ ειναι να δωσεις κανενα χιλιαρικο για να φτιαξεις αυτο το μοτερ πιο καλα ειναι να παρεις ενα μεταχειρο.

Περιπου ποσο υπολογιζεις οτι θα σου βγει αν φτιαξεις το δικο σου?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν μιλάμε για μοτέρ με κουζινέτα τότε το μπάι-δε-μπουκ επιβάλεται για το ορθόν της επισκευής, με καινούριες βίδες μπιελών και διεξοδικό έλεγχο διάκενων κουζινέτων. Αν απλώς τα ξαναβάζεις στη θέση τους, είναι ρουλέτα. Αν υπάρχουν και θραύσματα πρέπει να ελεγχθεί διεξοδικά και τρόμπα-κύκλωμα λαδιού αλλιώς, πάλι ρουλέτα να μασήσει γρέζια η τρόμπα και να κλατάρει η πίεση λαδιού στις χαμηλές στροφές ζεστό κάτω από το απαιτούμενο.

Λες για διεξοδικους ελεγχους και τα συναφη. Και εγω σου λεω...μάτια ειναι!

Αντε και δεν ελεγξες κατι καλα? Αν σου ξεφυγε κατι?

Αν ξεφυγε κατι του Γιαπωνεζου που μονταρε το μοτερ και γινει μαλακια θα φανει στον πρωτο χρονο και θα το πληρωσει η εγγυηση.

Αν ξεφυγει κατι του μαστορα που μονταρε το μοτερ εδω...ποιος θα πληρωσει τα σπασμενα? Μη μου πεις "ο μαστορας".... :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Του σωστού του μάστορα δεν του ξεφεύγουν λεπτομέρειες όπως ανοχές κουζινέτων - δεν είναι και "πυραυλική επιστήμη"! Το σημείο κλειδί είναι η μεθοδικότητα σε όλη τη διαδικασία που σημαίνει περισσότερες ώρες απασχόλησης=αυξημένα εργατικά και στην Ελλάδα έχουμε μάθει να μας γδέρνουν στα υλικά και να είμαστε στιφούτηδες στα εργατικά οπότε άντε να βρεις το πάντα μεθοδικό συνεργείο - ακόμα και οι καλοί μάστορες βιάζονται σε πόλεις σαν την Αθήνα, οπότε το κομπλέ μοτέρ παίζει σαν λύση και μένει και άλλο μισό για καβάτζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτό που είπε ο φίλος από πανω. θα βάλω αλλο μοτέρ κ το δικό μου θα το κρατήσώ για ανταλλακτικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θελεις παντως μπορω να παω να δω το ER6 του λινκ, μενω στα 10 χιλιομετρα απο το συνεργειο του

http://www.car.gr/parts/view/465786/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά θα μπορούσε κάποιος από Αθήνα να μου κάνει μια εξυπηρέτηση και να πάει να δει σε αυτόν 2 μοτέρ; Το ένα είναι με 750χλμ και το άλλο με 18000. Το περίεργο είναι γιατί πουλάει αυτό με τα λίγα στην ίδια τιμή... :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια πήρα την τελική μου απόφαση. θα βολευτώ με ένα μικρό και στο μέλλον βλέπουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υποπτα χαμηλες οι τιμες αυτες...

το θεμα ειναι οτι εαν δεν ειναι σε μηχανη πανω,τι να δεις στο μοτερ?

αν δε το ακουσεις δε μπορεις να βγαλεις συμπερασμα...

για ψαξε απο κανα τρακαρισμενο να βρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια πήρα την τελική μου απόφαση. θα βολευτώ με ένα μικρό και στο μέλλον βλέπουμε

Θα χάσεις χρήματα - απόλαυση και γιατί όχι ασφάλεια κατά τη γνώμη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υποπτα χαμηλες οι τιμες αυτες...

το θεμα ειναι οτι εαν δεν ειναι σε μηχανη πανω,τι να δεις στο μοτερ?

αν δε το ακουσεις δε μπορεις να βγαλεις συμπερασμα...

για ψαξε απο κανα τρακαρισμενο να βρεις.

Τα μοτέρ είναι πάνω στην μηχανή μου είπε. Απ το "είπε" μέχρι το "είναι" έχει μεγάλη διαφορά. Πάντως την απόφασή μου την έχω πάρει πλέον και σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ όλους για την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.

Θα χάσεις χρήματα - απόλαυση και γιατί όχι ασφάλεια κατά τη γνώμη μου.

Θα χάσω σίγουρα απόλαυση. Το θέμα είναι πως αν δεν κινηθώ γρήγορα θα χάσω και την δουλειά μου. Και η αλήθεια είναι πως δεν με βόλευε η μηχανή για την δουλειά και κοιτούσα για κάτι πιο μικρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα