Jump to content
μάθο...

Αξιοπρέπεια...κι αν μας αντεξει το σκοινί θα φανει στο...

Recommended Posts

Ξερεις τι πιστευω εγω;

Αυτη η αδιαφορία και ασχημη συμπεριφορα που βιωνουμε καθημερινα γυρω μας ειναι μια αυτοκαθαρση...

Ισως περασαν πολλα χρονια που(για να μπω και στο κλιμα τού Τοπικ)η αξιοπρεπεια συντριπτικης πλειοψηφιας Ελληνων περνουσε μεσα απο τα υλικα αγαθά...απο το χρημα.Ειχε χαθει η ουσία ενσαρκωσης τής αξιοπρεπειας και απο αγαθο και προτερημα ειχε μια λανθανουσα σημασια Υλικης Δυναμης...

Τωρα λοιπον επικρατει μια ηρεμια φυσωντας ενα απαλο βοριαδακι...Αυτη η ηρεμια που οσο μεγαλωνει ο αερας θα γινει Καταιγιδα,καταιγιδα Ανθρωπιας.Αν καθενας απο εμας αντιπροσωπευει μια σταγονα κι αρχισουμε απο ψηλα(ψηλα το κεφαλι...)να ενωνουμε τις δυναμεις μας,θα αρχισει να ψιχαλιζει και η ψιχαλα θα γινει βροχουλα ευεργετικη για τον κοσμο μας.

Μα και η βροχουλα ισως γινει καταιγιδα νεροποντης...Κι αλοιμονο σε οσους μεινουν μονοι σε αυτη τη "βροχη" !!!Βροχη αλλαγης νοοτροπιας,στασης ζωης,μια νεροποντη επαναπροσδιορισμου τής αξιοπρεπειας και της κοινωνικοτητας...

Ο πνιγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται αλλά σκεψου...τι θα γινει μ'αυτους που ζουσαν και εξακολουθουν να ζουν σε ενα γυαλινο κοσμο;Που θα σπασει το κλουβι και θα βρεθουν κατω απο τη μανια της καταιγιδας..........

Οσο ζω ελπιζω...αξιοπρεπεια :)...κι αν ειμαι ρομαντικος θα φανει στη σκηνη...κι αν μας αντεξει το σκοινι...θα φανει στο χειροκροτημα.Ενα χειροκροτημα που αποτελει εξαλλου μια ακρως ανθρωπινη εκδηλωση συναισθηματων...επιβραβευσης και ομαδικης συναινεσης προς μια κατευθυνση...θετικη :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Tι να πω, φτωχαδάκια ήμασταν και λιγούρια τόσα χρόνια και πέσαμε στη λούμπα των δανείων και των καρτών, θέλαμε να πάρουμε αυτό το γ...ο το αυτοκίνητο που το ΄χαμε γινάτι τόσα χρόνια και τα σχετικά παρόμοια. Ε και να ξιπαστούμε και λιγάκι στο γείτονα, ε έστω και με δανεικά.

ΟΚ δεν ειναι κακό να θέλεις να βελτιωσεις το επίπεδο της ζωή σου, ας μην αυτομαστιγωνόμαστε και έχουμε και ενοχές.

Πέσαμε με τα μουτρα, ΟΚ αλλά η υπερβολή είναι και στο χαρακτήρα και την ψυχοσύνθεσή μας και όλων των νοτίων. Μετά από τόσα χρόνια μιζέριας είδαμε το φως. Αμα πεινας, όταν δείς πλουσιο γεύμα φυσιολογικό είναι να θες να φας και 10 μπουκιές παραπάνω.

Ένα είναι το σίγουρο, από ανθρωπια και φιλότιμο δεν κινδυνεύουμε :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια σκατόρατσα και μιση ειμαστε,και θα συνεχισουμε να ειμαστε.Ειμαι 35,εχω ενα αποδεκτο επιπεδο μορφωσης,δουλευω απο τα 16 με κοσμο ειτε σαν υπαλληλος,ειτε σαν αφεντικο πλεον,και το πιστευω συνειδητα.

Ναι ειμαι κυνικος γενικοτερα,αλλα το αναλυουμε στη συνεχεια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν από τους 100 οι 95 ειναι σαπίλες......περιμένεις φως στο τούνελ?Μαθο το σκοινί για όσους δεν είχαν καβάτζα ή δεν τους δώθηκε καβάτζα κοπηκε και πήραν τον πούλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν από τους 100 οι 95 ειναι σαπίλες......περιμένεις φως στο τούνελ?Μαθο το σκοινί για όσους δεν είχαν καβάτζα ή δεν τους δώθηκε καβάτζα κοπηκε και πήραν τον πούλο...

Στο σχοινι φιλε ισορροπούμε ως ανθρωποι...υπο αυτη την "ιδιοτητα"ι πρεπει να παραμεινουμε χωρις να πεσουμε...αν η αξιοπρεπεια περνά μεσα απο το χρημα πρεπει να αναθεωρησουμε "τασεις ισορροπιας"...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαστε παρτακηδες-ατομιστες και αυτο φαινεται περιτρανα απο την μη αντιδραση μας .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο σχοινι φιλε ισορροπούμε ως ανθρωποι...υπο αυτη την "ιδιοτητα"ι πρεπει να παραμεινουμε χωρις να πεσουμε...αν η αξιοπρεπεια περνά μεσα απο το χρημα πρεπει να αναθεωρησουμε "τασεις ισορροπιας"...

Για δες το και λίγο αλλιώς...δεν είναι το χρήμα το βασικό, αλλά όταν δεν το έχεις αναγκάζεσαι σε ορισμένες περιπτώσεις να γίνεις κάτι που δεν εισαι....και μέσα σε όλο αυτό κάπου χάνεις την αξιοπρέπεια σου, τον εαυτό σου και 1002 ιδανικά και αξίες που σε όριζαν...απλά για να επιβιώσεις.

Μπορείς βέβαια να βοηθάς όσο μπορείς όποιον θες....αλλά αυτό δεν ειναι αξιοπρέπεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μεσα απο το χρημα πρεπει να αναθεωρησουμε "τασεις ισορροπιας"...

Για δες το και λίγο αλλιώς...δεν είναι το χρήμα το βασικό, αλλά όταν δεν το έχεις αναγκάζεσαι ......

Κρατω την λέξη.

Θα επανέλθω με τόπικ. wub.png

:afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή τη στιγμή Κώστα είμαι στο voorbug της Χάγης.Μιλώ αυτές τις μέρες με ολλανδούς κυρίως αλλά και άλλους.Ξέρεις τι μου λένε και τί νομίζουν για μας;Πως ναι,είμαστε πολλοί εργατικοί.Πως ναι,είμαστε φιλότιμοι.Πολλά καλά,αλλά ακόμα κι εδω που είμαι περιμένουν και φοβούνται την εξαπάτηση στο τέλος απο μας.Κι απο οτι ακούω δεν έχουν και άδικο.

Και 2 στους 10 να είναι οι μαλάκες,δυστηχώς μένει η ρετσινιά.....

Τροποποιήθηκε από τον honda55551

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα