Jump to content
CrazyTsach

Μηχανή για Α2 ποια και γιατί;

Recommended Posts

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να βρει ΦΕΚ η κάτι επίσημο για την περιγραφή του Α2 γιατί αλλού βλέπω οτι είναι έως 35kw ΚΑΙ αναλογία 0,2kw/kg και αλλού βλέπω εως 35kw Η αναλογία 0,2kw/kg

Και όλα αυτά γιατί θέλω ένα Tenere 660 που καλύπτομαι μεν από τα 35 kw αλλά όχι εάν ισχύει παράλληλα με το βάρος !!!! Είμαι κάτοχος του Α1 έως 25kw από το 2011 έκλεισα 2ετία το καλοκαίρι του 2013 αλλά δεν έκανα ανανέωση τότε και σήμερα που πέρασα από την Υπηρεσία μεταφορών της περιοχής μου δεν ήξεραν εάν με μία αίτηση επέκτασης το δίπλωμα μου θα γινόταν Α2 η Α, και από αυτά που διαβάζω αριστερά δεξιά κατάλαβα ότι μάλλον έχω κολλήσει με το Α2.

:greece:

Μπορεις να το παρεις κανονικοτατα. Καλες βολτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεις να το παρεις κανονικοτατα. Καλες βολτες.

Στην ευρωπη ναι μπορεις,στο Ελλαντα?

Κανονικα στο Ελλαντα για καποιον περιεργο λογο δεν μπορεις,αλλα αν βρεις ασφαλεια να σε ασφαλισει δεν θα εχεις κανενα θεμα.

Υποψηφιος αγοραστης xt 660x εδω :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την εχω βαρεθει αυτη η συζητηση. Εχω πει διαφορα και σε διαφορα θεματα. Ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την εχω βαρεθει αυτη η συζητηση. Εχω πει διαφορα και σε διαφορα θεματα. Ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει.

Πίστεψέ με και εγώ έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρεις στο τέλος τι ισχύει και τι όχι, τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο που έκανα σε διάφορα site ευρωπαϊκά που ισχύουν τα ίδια και βρίσκοντας ΑΥΤΟ το calculator εάν δεν κάνω λάθος το Tenere που με ενδιαφέρει έχει αναλογία 0.1169764207 που είναι κάτω απο το όριο του 0,2 δηλαδή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πίστεψέ με και εγώ έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρεις στο τέλος τι ισχύει και τι όχι, τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο που έκανα σε διάφορα site ευρωπαϊκά που ισχύουν τα ίδια και βρίσκοντας ΑΥΤΟ το calculator εάν δεν κάνω λάθος το Tenere που με ενδιαφέρει έχει αναλογία 0.1169764207 που είναι κάτω απο το όριο του 0,2 δηλαδή.

δε νομιζω οτι δουλευει σωστα αυτο το πραγμα. το εκανα βασει της δικιας μου μηχανης κ εβγαλε λαθος αποτελεσμα.

μετετρεψε τα αλογα σε kw, ψαξε στο google να στα μεταττρεψει, και μετα διαιρεσε τα kw που βρηκες με τα κιλα της μηχανης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βασικα να πω την αποψη μου γι αυτο που λετε με τα διπλωματα. ο νομος ειναι μεχρι 48 αλογα. (δεν ξερω να λεει για αναλογιες). εγω θα επαιρνα οποια μ αρεσει μεχρι τοσο. τωρα αν εχει 44 ή 19 ή 48 δεν με νοιαζει. και δεν νομιζω να σου πει καποιος γιατι πηρες 49 αλογα μηχανη ενω εχεις Α2. (αποψη μου καθαρα, δεν λεω οτι ειναι το σωστο) βεβαια δεν σ λεω παρε και 55 και 60 και 100. αλλα για 1 αλογο πανω κατι δε θα σου κοψουν και το κεφαλι. εγω ξερω αλλους που επαιραν 150ρια με α1. κανενας ποτε δεν τους σταματησε. τωρα αν δεν σου φαινεται σωστο αυτο ρωτησε τον ασφαλιστη σου αν θα σου κανει ασφαλεια με αυτη τη μηχανη. αν σου κανει εισαι κομπλε. αν δεν σου κανει μην την παρεις.

υ.γ τα εχουν κανει ΤΟΣΟ ΣΚΑΤΑ με τα διπλωματα που ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ισχυει και τι οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο νομος ειναι μεχρι 48 αλογα. (δεν ξερω να λεει για αναλογιες) κοιτα το διπλωμα σου να δεις τις αναλογιες. εγω θα επαιρνα οποια μ αρεσει μεχρι τοσο. τωρα αν εχει 44 ή 19 ή 48 δεν με νοιαζει. και δεν νομιζω να σου πει καποιος γιατι πηρες 49 αλογα μηχανη ενω εχεις Α2. (αποψη μου καθαρα, δεν λεω οτι ειναι το σωστο) βεβαια δεν σ λεω παρε και 55 και 60 και 100. αλλα για 1 αλογο πανω κατι δε θα σου κοψουν και το κεφαλι.

στα @@ του ο μπατσος αν εισαι πανω απο το οριο, αυτος απλα θελει να δει αν εχεις ασφαλεια.

(τα καινουργια οχηματα γραφουν στην αδεια τα kw, και σου λεει η ασφαλιστικη οτι δεν γινεται να σε ασφαλισει αν ξεπερναει το οριο του διπλωματος, ενω στα παλια δεν γραφει kw και ασφαλιζουν κανονικα)

το θεμα με τα kw/hp/kg ειναι περισσοτερο για το αν θα παρεις αποζημιωση σε περιπτωση στραβης, απο την ασφαλιστικη σου.

οποτε για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο, καλο ειναι να οδηγας κατι που να καλυπτεται απο το Α2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στα @@ του ο μπατσος αν εισαι πανω απο το οριο, αυτος απλα θελει να δει αν εχεις ασφαλεια.

(τα καινουργια οχηματα γραφουν στην αδεια τα kw, και σου λεει η ασφαλιστικη οτι δεν γινεται να σε ασφαλισει αν ξεπερναει το οριο του διπλωματος, ενω στα παλια δεν γραφει kw και ασφαλιζουν κανονικα)

το θεμα με τα kw/hp/kg ειναι περισσοτερο για το αν θα παρεις αποζημιωση σε περιπτωση στραβης, απο την ασφαλιστικη σου.

οποτε για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο, καλο ειναι να οδηγας κατι που να καλυπτεται απο το Α2.

φιλε μου, αυτο που λες επειδη το ακουω και απο αλλους.. πως γινεται? αν σε ασφαλισει δεν ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει τα λεφτα? γιατι με την ιδια λογικη που θα παει εναντιον σου οτι δεν πληρουσε το οχημα σου τις προυποθεσεις μπορεις και εσυ να πας εναντιον του με την λογικη οτι αφου το ηξερε γιατι σου επαιρνε λεφτα για να σου πουλησει ασφαλεια που δε θα σου παρεχει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφάκια το θέμα με το δίπλωμα δεν είναι τι θα κάνει ο μπάτσος αν σε σταματήσει. Στην τελική στα @@ σου. Ένα πρόστιμο είναι που θα το πληρώσεις αν σε καίει τόσο να κάνεις το γούστο σου τώρα και όχι μετά.

Το θέμα που υπάρχει είναι το θέμα με τις ασφάλειες και τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος. Θέλετε αν γίνει κάνα κακό να πληρώνετε για την υπόλοιπη ζωή σας κάποιον; Ξέρετε το χειρότερο δεν είναι να μην σου πληρώσει η ασφαλιστική τις δικές σου ζημιές αλλά να φταις εσύ και να μην σε καλύπτει.

Ναι το πιο πιθανό είναι να μην γίνει τίποτα...αλλά όταν κάνεις κάτι να έχεις επίγνωση των κινδύνων.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει ξανασυζητηθει πολλες φορες αυτο το θεμα.

Στο τελος ομως δεν παιρνεις φραγκο απο την ασφαλιστικη κ βγαινεις κ γδαρμενος γιατι πληρωνεις για να πας εναντιον της.

απο τη στιγμη που δεν καλυπτεται το οχημα σου εισαι "στον αερα" ασχετα με το αν εχεις το συμβολαιο στο χερι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο τελος ομως δεν παιρνεις φραγκο απο την ασφαλιστικη κ βγαινεις κ γδαρμενος γιατι πληρωνεις για να πας εναντιον της.

απο τη στιγμη που δεν καλυπτεται το οχημα σου εισαι "στον αερα" ασχετα με το αν εχεις το συμβολαιο στο χερι.

Πρόσθεσα το κόκκινο στο παραπάνω μήνυμα. Εκεί είναι η παγίδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτο λεω και γω φιλε μου. δεν τον νοιαζει τον μπλε, εσυ δεν θα παρεις ουτε cent σε περιπτωση στραβης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα θα μου πεις τωρα τι ψαχνεις να βρεις.. λες και ξεχασαμε σε τι χωρα ζουμε. στο μηχανολογικο πας να τους ρωτησεις και σου λενε δεν ξερουμε.. παρε και καταλαβε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δειξε μου μια περιπτωση ,γιατι εχω ψαξει πολυ και δεν βλεπω κανενα[στο ιντερνετ].Οταν σου βγαζουν ασφαλεια .ζητανε διπλωμα.Αν δεν εχεις σωστο διπλωμα κανονικα δεν πρπει να σου βγαλουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα