Jump to content
patapios

Βρέχει μετεωρίτες στα Ουράλια

Recommended Posts

Ισχυρή έκρηξη σημειώθηκε στην περιοχή Τσέλιαμπινσκ με τις ρωσικές αρχές να κάνουν λόγο για φωτεινά αντικείμενα, πιθανότατα μια βροχή από μετεωρίτες πάνω από τα Ουράλια. Ένας εξ αυτών εξερράγη, προκαλώντας ταραχή στους κατοίκους αλλά όχι τραυματισμούς.

meteor-russia-thumb-medium.jpgΕικόνα του μετεωρίτη από ερασιτεχνικό βίντεο Εκπρόσωπος του ρωσικού υπουργείου Εσωτερικών ανέφερε ότι από την έκρηξη έσπασαν τζάμια ωστόσο δεν αναφέρθηκαν τραυματισμοί. "Υπήρξε βροχή μετεωριτών, χωρίς να πέσουν κομμάτια τους στη Γη. Ένας μετεωρίτης εξερράγη σε ύψος 10.000 μέτρων πάνω από την περιοχή του Τσέλιαμπινσκ” δήλωσε εκπρόσωπος του τοπικού υπουργείου Αντιμετώπισης Καταστροφών στο πρακτορείο Ιντερφαξ.

Αυτόπτης μάρτυρας ανέφερε στο Reuters ότι η έκρηξη έγινε ιδιαίτερα αισθητή στο 19όροφο κτίριο όπου βρισκόταν στο κέντρο της πόλης ενώ ακούγονταν στην ευρύτερη περιοχή ήχοι από συναγερμούς αυτοκινήτων. Ρωσικά πρακτορεία μετέδωσαν –επικαλούμενα ανώνυμες πηγές- ότι υπάρχουν αρκετοί τραυματίες σε σχολείο, σε απομακρυσμένη περιοχή των Ουραλίων ωστόσο η πληροφορία δεν επιβεβαιώνεται από τις ρωσικές αρχές.

Ερασιτεχνικά βίντεο ανέβηκαν στο youtube και δείχνουν σκηνές από το πέρασμα του μετεωρίτη αλλά και τον πανικό που επικράτησε:

(Πηγή:Reuters, Associated Press)

Mονο αυτο μας ελειπε

Τροποποιήθηκε από τον patapios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έναν μετεωρίτη να πέσει στη Βουλή παρακαλώ.............. και γρήγορα. :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκατόφλωροι,,,,,οκ δεν ξανατρώω φασολάδα ρε παιδιά μην το κάνουμε και είδηση.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω την εξης απορια.

Ολοκληρη Νasa και ισντιτουτα αστρολογιας και επιστημονες, που παντα μας προειδοποιουν για το οτιδηποτε εκ του διαστηματος.

Αυτο δεν το ηξεραν? Δεν το ειχαν δει?

τον αστεροειδή DA14 πως και τον ξερουν?

Πραγματικα δνε μου κολλαει ρε γαμωτο..

Να εκαναν τοσο μεγαλο λαθος? Να μην υπολογισαν σωστα την πορια και το μεγεθος αυτου του κομμητη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετεωρίτες ήταν Ηλία όχι κομήτης, η διαφορά τους είναι στο μέγεθος βέβαια και είναι καθημερινό φαινόμενο ανά την υφήλιο.

Λόγω μεγέθους σχεδόν αδύνατον να ανιχνευτούν πριν ιονίσουν την ατμόσφαιρα - γίνουν ορατοί στο γυμνό μάτι.

Υπολογίζονται περίπου 15.000 τόνοι τέτοιου υλικού να πέφτει στην γη ετησίως και ας είναι καλά η ατμόσφαιρα μας που λειτουργεί σαν ομπρέλλα για πολλά, αλλιώς θα είχαν γίνει τσιπς τα πάντα.

Οι συγκεκριμένοι πρέπει να είχαν και μεγαλούτσικα κομμάτια ανάμεσα τους εξ'ου και η έκρηξη.

Η πλειοψηφία των τραυματιών είναι από από θραύσματα σπασμένων τζαμιών από το ωστικό κύμα που παρήχθη από το σπάσιμο του φράγματος του ήχου aka sonic boom.

Για περισσότερες πληροφορίες του πως και γιατί το γράφει καλύτερα από μένα η wikipedia : http://el.wikipedia.org/wiki/Διάττοντας_αστέρας

Και στα Αγγλικά ακόμα καλύτερα : http://en.wikipedia.org/wiki/Meteoroid

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι Γιωργη, λαθος λεξη χρησιμοποιησα. Το κομητης ηταν λαθος μου.

Και ναι, γνωριζω οτι καθημερινα πεφτουν κομητες μετεωριτης εντος της ατμοσφαιρας αλλα ενω εχουν βαση αυτα που λες και γενικοτερα ισχυουν, αυτο μου εκατσε στραβα.

Δηλαδη με αυτη την λογικη αν ηταν αλλοι 7-8 κομητες μετεωριτες θα ειχε γινει μπ$υρδελο η Ρωσια ε? :rotfl: :rotfl:

εντιτ. παλι δυο συνεχομενα λαθη :peep:

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότ,ι είπε ο Γιώργος πιο πάνω, σωστότατος.

Οι αστεροειδείς,από την άλλη,είναι πιο μεγάλοι,η τροχιά τους είναι προβλέψιμη και εκτιμάται ότι είναι απομεινάρια από την δημιουργία των πλανητών,αλλά το μέγεθός τους δεν τους εντάσσει στους πλανήτες.

Τώρα θα μου πεις ούτε ο Πλούτων είναι πλέον πλανήτης (από το 2006) σύμφωνα με τα τσαλίμια της IAU.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχουμε φτάσει τεχνολογικά στο σημείο να ανιχνεύουμε πρόωρα τέτοιες περιπτώσεις, είναι από την φύση του πολύ δύσκολο.

Σκέψου το παράδειγμα του να κάθεσαι σε μία αμμουδιά μια μέρα με αέρα και να προσπαθείς να δεις ποιοι συγκεκριμένοι κόκκοι άμμου θα πέσουν πάνω σου, για τόσο δύσκολο λέμε.

Αυτό που με ανησυχεί (γιατί κάτι ακούστηκε ότι η αεράμυνα της Ρωσίας τα διάλυσε πριν πέσουν στην γη) είναι ότι θα βγει ο Λιακόπουλος να πει : ¨Γεια σου Βλαδίμηρε μάγκα που μου κλείνεις το μάτι, μας έσωσες πάλι".

Και θα γίνει και πιστευτός χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα απο το πρωι εχω διαβασει-ακουσει πολυ παπαρια για το θεμα. Αυτα τα "κομματια" δεν εντοπιζονται, ειναι πολυ μικρα και ειναι ο φοβος και ο τρομος για ολους. Μπορει να κανουν τοπικη ζημια μεν, αλλα η ζημια θα ειναι απο αφανισμο πολης μεχρι ολοκληρης περιοχης! Τα βιντεο που βλεπω απ το πρωι, ειναι αδυνατον να τα πιστεψω! Εχουν ξαναπεσει τετοια αλλα μεχρι στιγμης μονο τρομαγμενες μαρτυριες! Τωρα εχουμε και ντοκουμεντα! Οι ηχοι που ακούστηκαν και το ωστικο κυμα, δεν ηταν απο το σπασιμο του φραγματος του ηχου (το ειχε ξεπερασει κατα δεκαδες φορες ηδη!) αλλα απο την τρομαχτικη πιεση που δεχτηκε μπαινοντας στην ατμοσφαιρα. Υπολογισαν οτι μπηκε στα 120.000 ποδια εξεραγη και αφησε ολο εκεινο τον καπνο πισω του (και λαμψη και το χαμο κατω στο εδαφος!) και η ταχυτητα του ηταν περιπου 30 mach! Βαλτε και του 10 τονους μαζα, φοβαμαι να υπολογισω την κινητικη του ενεργεια!

Οι παπαριες που λεγονται για αναχαιτιση απο την Ρωσικη αεραμυνα ειναι αστειες! Μονο την ταχυτητα που μπηκε και βγηκε να δεις, (διεσχισε σχεδον ολο τον θολο του ουρανου μεσα σε δευτερολεπτα!) ποιος αντιβαλλιστικος πυραυλος θα το πιασει;

Για τετοια ειμαστε τωρα...

Τροποποιήθηκε από τον vittorio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τετοια ειμαστε τωρα...

Να σου πω...κι εγω το σκεφτηκα ετσι.Αλλά λεω νυσαφι.Μετα απο κατοχη Aprlia,KTM,BMW θα μασηξω με μια πετρα;Ε οχι δα...Και χαλαρωσα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω...κι εγω το σκεφτηκα ετσι.Αλλά λεω νυσαφι.Μετα απο κατοχη Aprlia,KTM,BMW θα μασηξω με μια πετρα;Ε οχι δα...Και χαλαρωσα :)

Κατσε μην σε δουμε με κανα σκουτερ καμια μερα ....εκει να δεις μετεωριτες :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατσε μην σε δουμε με κανα σκουτερ καμια μερα .... :shock:

Και σε νομιζα φιλο... :( :cry::this::cry2: ..................Σκούτιιιιερρρ?Πουτέ!... :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι κρυφος φιλο-σκουτερας αλλα μην το πεις σε κανεναν. Μονο ο Ηλιας αυτουνος ο αψηλος ο Συντονιστης το ξερει :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι οτι τον κατεβασαν με πυραυλο δειτε το βιντεακι με προσοχη.... :shock:

http://youtu.be/WaQIPBqoQ-Q

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το είδα με προσοχή:

285273_340029239448514_1224063151_n.jpg

Κλεμμένη φωτό του Απίστευταμπλ :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρχίσαμε... :wub:

τι θες να πεις?

κουβεντα κανουμε δεν χρειαζεται να τρολαρουμε για ενα βιντεο ............ισως να ειναι και προπαγανδα...

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://youtu.be/WaQIPBqoQ-Q

Κατα την γνωμη μου, δεν ισχυει. Για 2 κυριους λογους.

1ον τι ταχυτητα εχει ο μετεωριτης και τι ο πυραυλος. Πιστευω οτι ο μετεωριτης εχει μεγαλυτερη ταχυτητα. μπορει και να μην ισχυει.

2ον. Αφου ισχυει το οτι δεν μπορεις να τον εντοπισεις οτι εισερχεται στην Γη τοτε δεν προλαβαινεις να τον εντοπισεις και να ενεργοποιησεις-σεταρεις τον πυραυλο και το ρανταρ να lockαρει.

Αντε και ισχυει.

Αφου τον χτυπα ο ''πυραυλος'' , γιατι η μαζα του συνεχιζει και εχει ακριβως την ιδια μορφη που ειχε πριν τον χτυπησει? Ασε που δεν αλλαζει καθολου η πορεια του.

Εμενα μου κανει πιο πολυ για μουφα

edit. Εψαξα προχειρα και βρηκα οτι τα ρωσικα αντιαεροπορικα πυραυλικα συστηματα εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο τον μετεωριτη. ( αν ισχυει οτι πηγαινε με 1800km)

αλλα και παλι.. δυσκολα να τον προφτασε

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα