Jump to content
g1ann1s

Ωραίες αγγελίες (μοτοσυκλετών) που πετυχαίνουμε

Recommended Posts

Το GSXR στις 40 χιλιάδες ήταν ψοφίμι. Ούτε 50 άλογα τροχό δεν έβγαζε. Γι αυτό κι εγώ δεν άντεξα να με περνάει ο κάθε πικραμένος με τρανσαλπ και στις 41 χιλιάδες το δωσα...

τα κυτοί έμα :knuppel2: :knuppel2: :knuppel2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τα κυτοί έμα :knuppel2: :knuppel2: :knuppel2:

και εμενα μολις το διαβασα το μυαλο μου πηγε ΑΚΡΙΒΩΣ σε εσενα να στριβεις το εσακι στο μακεδονια παλας και να τσαγιαζεις τον σουμι και ο σουμι να εχει μεινει μλκας κοιταζοντας το κοντερ του gsxr με τα 40.000 χλμ ετοιμο να σκορπισει :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Ε ρε τι αλλο θα δουμεεεεεε :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εμενα μολις το διαβασα το μυαλο μου πηγε ΑΚΡΙΒΩΣ σε εσενα να στριβεις το εσακι στο μακεδονια παλας και να τσαγιαζεις τον σουμι και ο σουμι να εχει μεινει μλκας κοιταζοντας το κοντερ του gsxr με τα 40.000 χλμ ετοιμο να σκορπισει :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Ε ρε τι αλλο θα δουμεεεεεε :crazy:

Εφτασε το cbr1000 που εχω 53000 χιλιαδες χιλιομετρα και φοβαμαι να κοιταξω παπακια και σκουτερ στον δρομο. Γενικα ρε παιδια. Μπαινω ο καθε πικραμενος εδω μεσα και λεει το δικο του και οτι του κατεβει. Ανοιξτε ενα νεο θεμα να σας κραξουν ελευθερα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είναι απλό , χαλαρά στο φανάρι ρωτάς τον διπλανό με το SS ''πόσα χλμ έχει το εργαλείο?""

Αν σου πει πάνω απο 40.000 χουφτώνεις το γκάζι στην πάπια και του ρίχνεις 2 κολώνες :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είναι απλό , χαλαρά στο φανάρι ρωτάς τον διπλανό με το SS ''πόσα χλμ έχει το εργαλείο?""

Αν σου πει πάνω απο 40.000 χουφτώνεις το γκάζι στην πάπια και του ρίχνεις 2 κολώνες στα μούτρα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok καλο το τρόλάρισμα αλλά ούτε ο κάθε πικραμένος είμαι και όποιος με έχει παρακολουθησει στο φόρουμ θα δει ότι οι γνώσεις μου σε μηχανολογικά θέματα είναι αρκετά καλές. Η αλήθεια είναι ΄τοι δεν έχω 1000 ή 600 έχω ασχοληθεί όμως με 2 περιπτώσεις τέτοιες. Όταν λέω πέφτει η απόδοση φυσικά και δεν σε περνάει η πάπια. Αυτό που αλλάζει είναι η συμπίεση του κινητήρα. Πέφτει λόγω φθοράς των εδρών των βαλβίδων και των ελατηρίων του πιστονιού. Δηλαδή δεν θα σε περάσει η πάπια αλλά ένα καινούργιο μοτέρ έχει διαφορά συνήθως όχι αντιληπτή στον δρόμο αλλά με μία μέτρηση μπορείς δεις την πεσμένη συμπίεση και μερικά άλογα λιγότερα. Αυτό για όποιον ρώτησε σοβαρά οι υπόλοιποι συνεχίστε το τρολάρισμα δεν παρεξηγώ :online2long:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ που ρώτησα σοβαρά,θα σε ξαναρωτήσω που το στηρίζεις.

Αφού δεν γίνεται αντιληπτή στο δρόμο τότε wtf??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα ντε...

εκτος οτι και εγω πιστευω οτι δε στεκει καθως το 40000 ειναι αρκετα αυθαιρετο και να ισχυε και εφοσον ειναι τοσο μικρη η διαφορα,τι εγινε αν αντι για 150 βγαζει 149?που και 145 να ηταν,που δεν ειναι,παλι κλαιν μαιν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ που ρώτησα σοβαρά,θα σε ξαναρωτήσω που το στηρίζεις.

Αφού δεν γίνεται αντιληπτή στο δρόμο τότε wtf??

Κόιτα απλά παίρνεις κάτι το οποίο βρίσκεται σε πορεία φθοράς. Ουτε είπα ποτέ οτι θα σέρνεται. Αλλά σταδιακά η απόδοση αρχίζει να πέφτει πάνω από τις 40.000 δλδ στα 120.000 μπορείς να καταλάβεις διαφορά αν καβαλήσεις μια καλή και στα καπάκια μια δουλέμένη. Την άποψή μου την στηρίζω στην προσωπική εμπειρία και σε εμπειρίες αναβατών τέτοιων μηχανών. Η φυσική φθορά είναι κάτι που δεν μπορείι να σταματήσει. Όταν το μοτέρ δουλεύει με 13,5 συμπίεση και έχει κόφτη στις 15.000 πόσο να λιπανθεί και να μην ανεβάσει θερμοκρασία? Φταίει ο τρόπος λειτουργείας τους. Τα γυμνά επιδή έχουν πιο ήπιο μοτέρ έχουν καλύτερη αντοχή στο χρόνο παρόλο που κάποια φοράνε μηχανή SS με άλλη χαρτογράφηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν είναι μετρήσιμη η διαφορά, τότε έχει ένα point. Τώρα το αν η διαφορά αυτή νοιάζει ή όχι τον αναβάτη (ο οποίος μπορεί να μην το καταλαβαίνει καν), αυτό είναι άλλο θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κόιτα απλά παίρνεις κάτι το οποίο βρίσκεται σε πορεία φθοράς. Ουτε είπα ποτέ οτι θα σέρνεται. Αλλά σταδιακά η απόδοση αρχίζει να πέφτει πάνω από τις 40.000 δλδ στα 120.000 μπορείς να καταλάβεις διαφορά αν καβαλήσεις μια καλή και στα καπάκια μια δουλέμένη. Την άποψή μου την στηρίζω στην προσωπική εμπειρία και σε εμπειρίες αναβατών τέτοιων μηχανών. Η φυσική φθορά είναι κάτι που δεν μπορείι να σταματήσει. Όταν το μοτέρ δουλεύει με 13,5 συμπίεση και έχει κόφτη στις 15.000 πόσο να λιπανθεί και να μην ανεβάσει θερμοκρασία? Φταίει ο τρόπος λειτουργείας τους. Τα γυμνά επιδή έχουν πιο ήπιο μοτέρ έχουν καλύτερη αντοχή στο χρόνο παρόλο που κάποια φοράνε μηχανή SS με άλλη χαρτογράφηση.

Να σου πω,εγώ που οδήγησα Hornet σαν το δικό με 148 χιλιάδες χιλιόμετρα,δεν είδα καμία διαφορά.

Και το δικό μου τότε είχε μόλις 25 χιλιάδες.

Καταλαβαίνεις προφανώς ότι τα προσωπικά μας βιώματα σε αυτή τη φάση είναι τελείως υποκειμενικά έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μηχανακι το ειδαμε παιδες... Αν τυχαινει καποιος απο δω να ενδιαφερεται... Του προτεινω να το ξανασκεφτει :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γλυτωσε το 150αρι ο nisosk0?

Οχι, ο Nikosk0 ηρθε κανονικα, αλλα το καλο ειναι οτι τελικα δεν θα φυγει με αδεια χερια :afro:

@Νικολακης_Husq για πες, σε τι κασταση ειναι? καμια σχεση με τις φωτο της αγγελιας?

Σε εμφανιση το μονο διαφορετικο ειναι οτι το χρωμα εχει ξεθωριασει κι εχει βγει κιτρινιλα σε 2-3 σημεια, οι φωτο ειναι παλιες. Επισης τα μπερδεματα που ελεγε ο ιδιοκτητης οτι ειχε ειναι λογω ηλεκτρικων, χρειαζεται πλεξουδα καινουργια, η μπαταρια μαλλον ειναι κι αυτη για αλλαγμα, τα λαστιχα για πεταμα, τακακια πισω ειναι σαν να μην εχει, η εξατμιση ειναι ψιλοστραβη, δηλαδη το τελικο ακουμπαει τον λασπωτηρα... μπροστα στο φερινγκ διπλα απο τα φαναρια εχει 2 αυτοκολλητακια carbon, και μολις κοιταξα να δω γιατι ειναι αυτα τα αυτοκολλητακια εκει μου φανηκε οτι το πλαστικο εχει σπασιματακι απο κατω. το πηρουνι μπροστα ειναι ψιλοστραβουτσικο,το μηχανακι αν ζεσταθει ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ λογω του θεματος των ηλεκτρικων, καποια πραγματακια στα οργανα δεν δουλευαν, επισης μου φανηκε οτι η εξατμιση εβγαζε πολυ βρωμα... Επισης φανηκε να εχει ενα θεμα στα χαμηλα.

Ο ιδιοκτητης παιδια δεν ειχε ιδεα για το μηχανακι του, ουτε τι μοντελο ηταν δεν ηταν σιγουρος... Εεεεεμμμ. Δεν ξερω αμα ξεχναω κατι, αλλα αυτα αρκουνε για να μην το παρει καποιος. για πτωση που ειπατε καποιοι εδω, ο ιδιοκτητης δεν παραδεχτηκε κατι, βεβαια δεν καταφερε να με πεισει...

Αυτιααααααα...

Εντιτ: Αααααα! οι μπουκαλες μπροστα θελουν και σερβις (αλλαγη τσιμουχες κλπ)...

Τροποποιήθηκε από τον Νικολακης_Husq

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωωω αν ειναι ετσι θελει πολλα λεφτα το μηχανακι για να κυκλοφορησει... τι πηρε τελικα ο νικος0?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωωω αν ειναι ετσι θελει πολλα λεφτα το μηχανακι για να κυκλοφορησει... τι πηρε τελικα ο νικος0?

εγκο ντεν κσερει τιποτις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι, ο Nikosk0 ηρθε κανονικα, αλλα το καλο ειναι οτι τελικα δεν θα φυγει με αδεια χερια :afro:

Σε εμφανιση το μονο διαφορετικο ειναι οτι το χρωμα εχει ξεθωριασει κι εχει βγει κιτρινιλα σε 2-3 σημεια, οι φωτο ειναι παλιες. Επισης τα μπερδεματα που ελεγε ο ιδιοκτητης οτι ειχε ειναι λογω ηλεκτρικων, χρειαζεται πλεξουδα καινουργια, η μπαταρια μαλλον ειναι κι αυτη για αλλαγμα, τα λαστιχα για πεταμα, τακακια πισω ειναι σαν να μην εχει, η εξατμιση ειναι ψιλοστραβη, δηλαδη το τελικο ακουμπαει τον λασπωτηρα... μπροστα στο φερινγκ διπλα απο τα φαναρια εχει 2 αυτοκολλητακια carbon, και μολις κοιταξα να δω γιατι ειναι αυτα τα αυτοκολλητακια εκει μου φανηκε οτι το πλαστικο εχει σπασιματακι απο κατω. το πηρουνι μπροστα ειναι ψιλοστραβουτσικο,το μηχανακι αν ζεσταθει ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ λογω του θεματος των ηλεκτρικων, καποια πραγματακια στα οργανα δεν δουλευαν, επισης μου φανηκε οτι η εξατμιση εβγαζε πολυ βρωμα... Επισης φανηκε να εχει ενα θεμα στα χαμηλα.

Ο ιδιοκτητης παιδια δεν ειχε ιδεα για το μηχανακι του, ουτε τι μοντελο ηταν δεν ηταν σιγουρος... Εεεεεμμμ. Δεν ξερω αμα ξεχναω κατι, αλλα αυτα αρκουνε για να μην το παρει καποιος. για πτωση που ειπατε καποιοι εδω, ο ιδιοκτητης δεν παραδεχτηκε κατι, βεβαια δεν καταφερε να με πεισει...

Αυτιααααααα...

Εντιτ: Αααααα! οι μπουκαλες μπροστα θελουν και σερβις (αλλαγη τσιμουχες κλπ)...

Μυριζει ραγισμα κυλινδρων. Κλασσικο προβλημα στα συγκεκριμενα μηχανακια. Αν και μπορει να φταιει το γεγονος οτι εχει πανω απο 40.000 χιλιομετρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok καλο το τρόλάρισμα αλλά ούτε ο κάθε πικραμένος είμαι και όποιος με έχει παρακολουθησει στο φόρουμ θα δει ότι οι γνώσεις μου σε μηχανολογικά θέματα είναι αρκετά καλές. Η αλήθεια είναι ΄τοι δεν έχω 1000 ή 600 έχω ασχοληθεί όμως με 2 περιπτώσεις τέτοιες. Όταν λέω πέφτει η απόδοση φυσικά και δεν σε περνάει η πάπια. Αυτό που αλλάζει είναι η συμπίεση του κινητήρα. Πέφτει λόγω φθοράς των εδρών των βαλβίδων και των ελατηρίων του πιστονιού. Δηλαδή δεν θα σε περάσει η πάπια αλλά ένα καινούργιο μοτέρ έχει διαφορά συνήθως όχι αντιληπτή στον δρόμο αλλά με μία μέτρηση μπορείς δεις την πεσμένη συμπίεση και μερικά άλογα λιγότερα. Αυτό για όποιον ρώτησε σοβαρά οι υπόλοιποι συνεχίστε το τρολάρισμα δεν παρεξηγώ :online2long:

Κρατάω στα υπόψιν αυτά που γράφεις, όμως έχω συζητήσει το θέμα με 1 κολλητο ο οποιος έχει συνεργείο, και ακομη έναν απλό γνωστό με συνεργείο οι οποιοι και οι δύο ήταν της άποψης οτι ΟΝΤΩΣ στα 600ρια με υψηλή συμπίεση παίζει αυτό που γράφεις και στις 50000 χλμ θέλουν κατέβασμα κινητήρα και καλή συντήρηση για να παραμείνουν στα ίδια επίπεδα αποδόσεων, όμως στα 1000ρια τα μοτερ ... ΑΝΟΙΓΟΥΝ μέχρι τις 50000 χλμ. Ανοιγουν εννοώ... ΄΄στρώνουν΄΄ καλύτερα. Αναπτύσονται δηλαδή οι ανοχές που πρέπει να αναπτυχθούν, φτιάχνονται οι αποστάσεις στα μηχανικά μέρη που πρέπει να αναπτυχθούν κλπ. Γενικά όμως, αυτά που γράφεις δεν είναι τυχαία και εν μέρη στέκουν. Απλά ο τρόπος που τα έγραψες... σήκωνε λίγο καζούρα την οποία τα τσακάλια παραπάνω κάνουν καλοπροαίρετα :_thumbsup:

Παίδες, με την λογική να το βάλουμε, τα ss είναι μηχανάκια πουσαρισμένα. Είναι φτιαγμένα για πίστα, οπου είναι ικανά να τρέξουν σε αγώνες defaultιλες χωρίς πειράγματα κτλ, και φυσικά κάθε αγωνιστικό μηχάνημα, μετά απο έντονες καταστάσεις, πρέπει να συντηρήται εξονυχιστικά μετά απο κάθε τέτοια κατάσταση(λάδια βαλβίδες κτλ). Αυτό που γράφει ο φίλος παραπάνω, δεν είναι καθόλου παράξενο.

Εκτός αν νομίζουμε οτι τα μηχανάκια στα SBK για παράδειγμα (που είναι default κινητήρες) κάνουν σέρβις κάθε 5000 χλμ! :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6150168/

τι παίζει με αυτη την αγγελία ?Είναι καιρό στο car , εχει 3307 προβολές και ακόμα να πουληθεί? Έχει πάρει κανείς τηλέφωνο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/cl...s/view/6150168/

τι παίζει με αυτη την αγγελία ?Είναι καιρό στο car , εχει 3307 προβολές και ακόμα να πουληθεί? Έχει πάρει κανείς τηλέφωνο?

εμπορος.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

αν ειναι σωστα φτιαγμενο και ρυθμισμενο, πιστευω αξιζει.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6227711/

6227711_2_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα