Jump to content
Aerobitch

Φλωρεντία-Κόμο τον Αυγουστό

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος παμε Italia! To ταξιδάκι έχι ως εξής: 4 μέρες Φλωρεντία και 4 Κομο!

Μιας και μένουμε Πατρα δεν υπάρχει θέμα για το πώς θα παμε... Ψαροκαικο για Ανκονα και μετα Φλωρεντια + Τοσκάνη γενικότερα

Και απο κει Κομο + Περιχωρα!

Μεχρι στιγμής με ενα μικρο ψαξιματάκι στο forum βρηκα τα εξής 3 για Τοσκάνη

Διαδρομη1

Διαδρομη2

Διαδρομη3

Τα οποία μου φαινοντια παρα πολυ ωραία! Οτιδήποτε άλλο είναι ευπρόσδεκτο!

Τώρα για Κόμο- Ελβετία και περιχωρα ξέρω μεμονομένα περάσματα όπως το San bernandino pass αλλά δεν ξερω καποια ολοκληρωμένη διαδρομή

Οι πιο έμπειροι ας ρίξουν άπλετο φώς παρακαλώ!

Οτι αλλές πληροφοριες είναι χρήσιμες απο καποιους που έχουν εμπειρία μιας και είναι η πρώτη φορά που περνάω τα σύνορα ευπροσδεκτες!!

Θα υπάρχει και αμαξάκι μαζι μας και ετσι θα μπορώ να τους φορτώσω τα παραπάνω συμπραγκαλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τοσκανη θα προτεινα να μηνεις σιεννα κ οχι φλωρεντια

ειναι πολυ τουριστικη κ θα σε κουρασει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν μπορω να βοηθησω αφου δεν εχω παει εκει, ξερω ομως οτι ειναι υπεροχα μερη. σιεννα κι εγω ξερω οτι ειναι εκπληκτικα. με το καλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως λέει και ο τίτλος παμε Italia! To ταξιδάκι έχι ως εξής: 4 μέρες Φλωρεντία και 4 Κομο!

Τώρα για Κόμο- Ελβετία και περιχωρα ξέρω μεμονομένα περάσματα όπως το San bernandino pass αλλά δεν ξερω καποια ολοκληρωμένη διαδρομή

Οι πιο έμπειροι ας ρίξουν άπλετο φώς παρακαλώ!

Διαβασε εδω να δεις την αναποδη οψη του ταξιδιου σου....(Αν κατι παει στραβα....Στραβονουν ολα...!!).

Καλο διαβασμα.... http://www.advrider....php?t=708935url

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον τα μεροι που πρεπει να δεις απο τοσκανη

montalcino

montepulciano

monticiano

san gimignano

τη διαδρομη απο sienna φλωρεντια μεσω ss222

cortona

κ αν προλαβεις sovana

φυσικα αρκετ κραση κοκκινο

κ οπωσδηποτε να πας εδω να φας μπιστεκα

http://www.illatini.com/?lang=en

απο εξω θα εχει ουρα μην βαρεθεις να περιμενεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ακριβως ετσι!εαν θες να δεις την Τοσκανη κ οχι τουριστες!

μεινε Σιεννα η Λουκα

μπες στα χωρι κ θα μας θυμηθεις!

ειχα παει το 2008 κ μονο καλα θυμαμαι,υπεροχος τοπος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η "κλασσική" διαδρομή με Passo Muraglione στο μενού. Εναλλακτικά (και χωρίς διόδια) δες και αυτήν: http://goo.gl/maps/uJGcO

Η Τοσκάνη έχει πολλά να σου δείξει, αναλόγως γούστων λοιπόν αποφασίζεις. Αν είστε petrolheads οπωσδήποτε επίσκεψη στο Maranello και οδήγηση Ferrari ή Lambo (περισσότερα εδώ: Εκδρομή στο moto-GP του Mugello 2011 και εδώ: Maranello - Mugello)

Για την περιοχή του Como, στα must ο γύρος της λίμνης (δεξιόστροφα) και ανέβασμα στο Brunate με το τραινάκι-Funicolare

Da-Como-a-Brunate-in-Funicolare_mondoferroviario2-300x208.jpg

και καφεδάκι δίπλα στον σταθμό του Brunatte με θέα όλη την λίμνη (περισσότερα εδώ: 3.411 χλμ σε Άλπεις και Δολομίτες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και θα μείνουμε έξω απο την Φλωρεντία εξισορροπειται κάπως η κατάσταση. Οι κοπέλες της εκδρομής ασκησαν βέτο για βενετία και ως γνωστον δεν παίζεις με αυτα τα πράματα αν θες ν αποφύγεις την γκρίνια στην καλυτερη περίπτωση χεχεχεχεχε

Διαβασε εδω να δεις την αναποδη οψη του ταξιδιου σου....(Αν κατι παει στραβα....Στραβονουν ολα...!!).

Καλο διαβασμα.... http://www.advrider....php?t=708935url

Ω ρε φίλε μεγάλη νίλα... Γι αυτο και γω λιγο πριν παω θα πάω να κάνω ενα εξονυχιστικό ελεγχο-σέρβις για να αποφύγω οσο πιο πολλά μπορώ.. Καλή τύχη στα επόμενα ταξίδια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δύο ωραία μέρη να επισκεφτείς πηγαίνοντας από Φλωρεντία -> Κόμο είναι:

1. Το Sirmione στην λήμνη Garda (Lago di Garda). Σημείωση: Αγαπημένος προορισμός την Μαρία Κάλας, Υπέροχο μεσαιωνικό κάστρο.
  2. H Citta Alta στο Bergamo (Αξίζει να πάρεις το καλωδιο-κίνητο τρενάκι και να περπατήσεις στα στενά της ακρόπολης του Bergamo.

:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για Τοσκανη... Υποχρωτικα San Gimignano

Volterra

Επισης στην κεντρικη πλατεια San Gimignano... ΠΑΓΩΤΟ.. το καλυτερο παγωτατζιδικο της Ιταλιας με πανω απο 30 βραβευσεις σαν παγωτατζιδικο της χρονιας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επισης στην κεντρικη πλατεια San Gimignano... ΠΑΓΩΤΟ.. το καλυτερο παγωτατζιδικο της Ιταλιας με πανω απο 30 βραβευσεις σαν παγωτατζιδικο της χρονιας

Ποιό από τα δύο? Γιατί υπάρχουν δύο παγωτατζίδικα στην πλατεία του San Gimignano όπου και τα δύο λένε "best ice cream in the world"! (μάλλον οι φίλοι μας οι Ιταλοί την έχουν λίγο την υπερβολή)... πέρα από την πλάκα, όντως στα περισσότερα μέρη της Ιταλίας έχει γ@μώ τα παγωτά!

Όσον αφορά την πρώτη διαδρομή, δεν την έχω κάνει καθώς έφτασα Φλωρεντία μέσω Perugia, το οποίο δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο ως διαδρομή. Οπότε θα πρότεινα και εγώ η μετάβαση από Ανκόνα να γίνει μέσω Forli.

Όσον αφορά την τρίτη διαδρομή, θα σου πρότεινα να πιάσεις τον ονειρικό 222 από την αρχή του λίγο μετά την Φλωρεντία. Ό,τι και να πεί κανείς για τις εικόνες που θα αντικρύσεις είναι λίγο...

http://goo.gl/maps/KAR0L

Πάντως και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια παράκαμψη για το San Gimignano.

Όσον αφορά την λίμνη Como, εμένα δεν μου πολυάρεσε η πόλη Κόμο. Δεν συγκρίνεται σε ομορφιά σε σχέση με τα πιο βόρεια χωριουδάκια αλλά είναι η μοναδική πόλη της λίμνης (με ό,τι αυτό συνεπάγεται αν θέλετε επιλογές σε διασκέδαση κλπ).

Κλείστε από πολύ νωρίς ξενοδοχεία, καθώς τον Αύγουστο μιλάμε για high season και ακριβά δωμάτια σε όλη σχεδόν την περιοχή. Η παραλίμνια διαδρομή είναι καταπληκτική αλλά έχε υπ' όψιν σου ότι ένας πλήρης γύρος είναι κοντά στα 200 χλμ (η λίμνη είναι τεράστια και περίεργη σε σχήμα). Ένας πανεύκολος τρόπος να γυρίσεις αρκετά μέρη είναι με τα καραβάκια τα οποία συνδέουν πολλά χωριά της λίμνης. Μου άρεσαν Tremezzo, Bellagio και Varenna (πιο ήσυχη αλλά και γραφική). Επίσης μπορείς να πεταχτείς και μια βολτίτσα μέχρι το Lugano.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυγουστο λετε ε..?εχει ζεστη εκει στην Τοσκανη τετοια εποχη,ευκολα 38+...

εγω ειχα κανει το εξης,γυριζα μεχρι τις 11 το πρωι κ μετα αραξα στο κτημα που μεναμε,φαγητο,υπνο κ το απογευματακι που δροσιζε ξανα εξω,ηταν υπεροχα το σουρουπο στους λοφους με τα αμπελια κ τα ηλιοτροπια...

αχ τι μου θυμισες..να πιειτε κρασι αβερτα κ να δοκιμαστε αλλαντικα κ προσουτο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυγουστο λετε ε..?εχει ζεστη εκει στην Τοσκανη τετοια εποχη,ευκολα 38+...

εγω ειχα κανει το εξης,γυριζα μεχρι τις 11 το πρωι κ μετα αραξα στο κτημα που μεναμε,φαγητο,υπνο κ το απογευματακι που δροσιζε ξανα εξω,ηταν υπεροχα το σουρουπο στους λοφους με τα αμπελια κ τα ηλιοτροπια...

αχ τι μου θυμισες..να πιειτε κρασι αβερτα κ να δοκιμαστε αλλαντικα κ προσουτο!!

Το ξέρω για την ζέστη την οποία και σιχαινομαι αλλά βλεπεις διακοπές μονο τον αύγουστο παίζουν... Αλλά εμπρος στα κάλλη τι ειν ο πόνος!

Ποιό από τα δύο? Γιατί υπάρχουν δύο παγωτατζίδικα στην πλατεία του San Gimignano όπου και τα δύο λένε "best ice cream in the world"! (μάλλον οι φίλοι μας οι Ιταλοί την έχουν λίγο την υπερβολή)... πέρα από την πλάκα, όντως στα περισσότερα μέρη της Ιταλίας έχει γ@μώ τα παγωτά!

Όσον αφορά την πρώτη διαδρομή, δεν την έχω κάνει καθώς έφτασα Φλωρεντία μέσω Perugia, το οποίο δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο ως διαδρομή. Οπότε θα πρότεινα και εγώ η μετάβαση από Ανκόνα να γίνει μέσω Forli.

Όσον αφορά την τρίτη διαδρομή, θα σου πρότεινα να πιάσεις τον ονειρικό 222 από την αρχή του λίγο μετά την Φλωρεντία. Ό,τι και να πεί κανείς για τις εικόνες που θα αντικρύσεις είναι λίγο...

http://goo.gl/maps/KAR0L

Πάντως και εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις μια παράκαμψη για το San Gimignano.

Όσον αφορά την λίμνη Como, εμένα δεν μου πολυάρεσε η πόλη Κόμο. Δεν συγκρίνεται σε ομορφιά σε σχέση με τα πιο βόρεια χωριουδάκια αλλά είναι η μοναδική πόλη της λίμνης (με ό,τι αυτό συνεπάγεται αν θέλετε επιλογές σε διασκέδαση κλπ).

Κλείστε από πολύ νωρίς ξενοδοχεία, καθώς τον Αύγουστο μιλάμε για high season και ακριβά δωμάτια σε όλη σχεδόν την περιοχή. Η παραλίμνια διαδρομή είναι καταπληκτική αλλά έχε υπ' όψιν σου ότι ένας πλήρης γύρος είναι κοντά στα 200 χλμ (η λίμνη είναι τεράστια και περίεργη σε σχήμα). Ένας πανεύκολος τρόπος να γυρίσεις αρκετά μέρη είναι με τα καραβάκια τα οποία συνδέουν πολλά χωριά της λίμνης. Μου άρεσαν Tremezzo, Bellagio και Varenna (πιο ήσυχη αλλά και γραφική). Επίσης μπορείς να πεταχτείς και μια βολτίτσα μέχρι το Lugano.

Τα ξενοδοχεία έχουν είδη κλειστεί και με δωρεαν ακύρωση για παν ενδεχώμενο! Οσο για το lugano λεω να την πατήσω την ελβετια.. τα πάσσα των αλπεων εκει εχω δει οτι είναι φοβερά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα