Jump to content

Recommended Posts

Τελικα η ζαντα μπηκε επανω στο μηχανακι, το μονο που χρειαστηκε ειναι να φαω με σβουρακι την δεξια οβαλ τρυπα που περναει ο αξονας της ροδας γιατι ο μαμα παπισιος ειναι 12mm ενω του DT ειναι 15mm και δεν χορουσε.

2013-03-31133509_zps48bfafce.jpg

Επειτα ειδα οτι εχω θεμα με το ψαλιδι, δηλαδη καθε φορα που αφηνα αποτομα το συμπλεκτη και εχοντας γκαζι χαλαρωνε παλι η αλυσιδα (λιγοτερο απο πριν) και πηδουσε δοντια, κατα την αρχικη τοποθετηση του ψαλιδιου αναμεσα στο σκελετο και στο ψαλιδι ειχα ενα αποστατη που με την παροδο του χρονου εφτασε σε σημειο να στραβωσει τον αξονα και να αποκτησει μια παραπανω ελλαστηκοτητα, το θεμα λυθηκε με μια ακομα παπατζοπατεντα που πιανει στον αξονα ψαλιδιου, στη βαση μηχανης και βιδωνει και στο σκελετο και πανω της υπαρχει μια λαμα που κοντραρει το ψαλιδι, δουλευει αψογα!

2013-04-01173751_zps77ecaba3.jpg

2013-04-01173746_zps6548f37f.jpg

Νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο αφου λυσαμε και αυτα τα προβληματακια, τωρα εχει σειρα ενα καλο πλυσιμο στο πλαισιο και καποια μερεμετια , καθαρισμα ρεζερβουαρ, βαψιμο κινητηρα και καινουρια αλυσογραναζα

Για να γινουν ολα αυτα πρεπει να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη..

2013-04-01173714_zps7dff36f2.jpg

2013-04-01175015_zps0b02d284.jpg

2013-04-01175441_zpsec590627.jpg

Με το να γινουν αυτες οι εργασιες τις επομενες μερες δε σημαινει οτι θα εχει τελειωσει...

Το μοτερ χρειαζεται λιγη φροντιδα ακομα καθως η φλατζα κεφαλης δεν κραταει ολη τη συμπιεση εντος κυλινδρου και ξεφυσαει στη μερια του μπουζι, αυτο σημαινει οτι βιαζεται να πεταξει τον 55 χιλιοστων κυλινδρο που το συντροφευει τα τελευταια 10 χρονια και να παει σε κατι μεγαλυτερο, επισης θα αλλαχτει και η κεφαλη στην οποια θα γινει μια πιο προσεκτικη ροϊκη απ' οτι στην παλια που φοραει τωρα και αν πανε ολα καλα και δεν με απογοητευεσει σε καποιο τομεα το καλοκαιρι θα μοστραρει με φρεσκο χρωματακι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και μερικες μερες εχω μονταρει το μηχανακι και εκανα και τις πρωτες δοκιμαστηκες βολτες, ο συμπλεκτης δουλευει πολυ καλα χωρις να πατηναρει, η πισω ροδα εχει καλο φρεναρισμα παρολο που εβγαλα το δισκοφρενο και πλεον δεν υπαρχει ελαστηκοτητα στη μεταδωση οπως με τη μαμα γραναζιερα, γενικα παει καλα και πιανει 100Km/h στο GPS αυτο σημαινει οτι με 70Km/h μπορει αντετα να κανει πορεια, ο κυλινδρος παραμενει ο ιδιος ο οποιος θελει αλλαγη αλλα του εδωσα μια παραταση λογω οικονομικων!

Ας ριξω μερικες φωτογραφιες και ενα βιντεακι παρακατω για να δειτε την τωρινη του κατασταση.

2013-04-24143401_zps2e8d093e.jpg

2013-04-24143407_zps23bec23f.jpg

2013-04-24143441_zpsdb3228c5.jpg

2013-04-24143520_zps9f0a7525.jpg

2013-04-24143534_zps45fc9ad8.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος ο Τασος.......φαινεται το μερακι που εχεις :_thumbsup:

Περιμενουμε να δουμε και την συνεχεια με το νεο χρωμα που λες.....

Tι γραναζωμα εχεις?

Εγω με 123cc και 15-36 εχω περιπου 110+.....οποτε πραγματικα υπολογιζω γυρω στα 100

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ειναι 128cc και φοραει 15-41 αλλα εχει 18αρα ζαντα πισω, τα 100 πιανει σε περιπου 500-600 μετρα, αν το δωσω σε πιο μεγαλη ευθεια ισως παει και 100+ αλλα το προβλημα των Crypton γενικοτερα ειναι οι μικρες βαλβιδες που οταν τα υπερκυβιζεις χανουν σε τελικη, στα χαμηλα και μεσαια ομως ειναι δυνατο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο στο κουραγιο σου να ασχοληθεις ξανα με αυτο το μηχανακι. Και εγω θα περιμενω συνεχεια. Με ολα αυτα που θα αλλαξεις θα ερθει σε πολυ καλη κατασταση απλα προσοχη στις οποιες <<πατεντες>>.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου έκανε εντυπωση το πίσω λάστιχο, γράφεις ότι είναι 18αρι, θυμάσαι μήπως τις υπόλοιπες διαστάσεις του;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα το δουλεψω σιγα σιγα, ακομα εχει κρυο εδω πανω, οτι ειδατε στη φωτογραφια της παπιας ειναι μοντες απο το παρελθον, στο μυαλο μου εχω να το λυσω ολο και να το βαψω κιολας! Σαν μηχανακι ηταν αρκετα δυνατο για βολτισιο και με μεγαλη αξιοπιστια, ειναι 128cc με εκκεντροφορο 5ου σταδιου καρμπυρατερ 24αρι (σχετικα μικρο) ροϊκη και εξατμηση.

Το παρακατω βιντεο (παλιο) περιεχει μερικες φωτογραφιες απο την τοποθετηση του πισω δισκοφρενου και προς το τελος του βιντεο φαινεται πως ηταν πριν τεθει εκτος κυκλοφοριας

Φιλε μου θα σου κανω μερικες ερωτησεις

Τι πηρουνι φορας μπροστα?

Μπηκε κανονικα ή χρειαστηκε καποιου ειδους πατεντα?

Το ψαλιδι που φορας πισω απο τι μηχανακι ειναι ή τι μαρκα?

Το συστημα δισκοφρενου που ειχες πισω απο τι αποτελουνταν (απο τι μηχανακι πηρες ζαντα, δισκο, δαγκανα και τρομπα?)

Εγω εχω ενα μοτερ καινουργιο απο CRYPTON αυτο με τα 105cc μπορει να μπει επανω ή θελει πατεντες?

Η τρομπα πισω πως την στερεωσες? (δεν φαινεται καλα στο βιντεο ουτε στις φωτο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου θα σου κανω μερικες ερωτησεις

Το πιρουνι μπροστα ειναι απο Crypton 105.

Η πατεντα που εκανα ειναι με ενα σβουρακι να φαω την κατω τρυπα του λαιμου για να χωρεσει ο σταυρος και με τον τροχο εκοψα ενα κομματι απο το λαιμο για να κοντινει γιατι ο σταυρος του Crypton εχει πιο κοτο αξονα απο το μαμα του T, το θεμα ειναι οτι τα ρουλεμαν στο κατω μερος δεν πατανε στην φωλια αλλα στο εξωτερικο σημειο που εχει μια πατουρα.

Το ψαλιδι που φορας πισω απο τι μηχανακι ειναι ή τι μαρκα?

Το ψαλιδι ειναι απο Crypton 105 και αυτο και μπηκε με ενα αποστατη απο τη μερια του διαφορικου.

Το συστημα δισκοφρενου που ειχες πισω απο τι αποτελουνταν (απο τι μηχανακι πηρες ζαντα, δισκο, δαγκανα και τρομπα?)

Το ολο συστημα ηταν (τωρα το εβγαλα) απο XLR Baja εξολοκλυρου εκτος απο τη ζαντα που ηταν η μαμα του Τ με το μεγαλο ταμπουρο και ενακα μια πατεντα με γραναζιερα απο Chappy που πανω της μπηκε το δισκοφρενο.

Εγω εχω ενα μοτερ καινουργιο απο CRYPTON αυτο με τα 105cc μπορει να μπει επανω ή θελει πατεντες?

Πατεντα θελει σιγουρα αλλα για να μην κανει μπαμ πρεπει να πεσει λαμαρινοδουλεια και στοκαρισμα.

Η τρομπα πισω πως την στερεωσες? (δεν φαινεται καλα στο βιντεο ουτε στις φωτο)

Την τρομπα την στερεωσα με μια χειροποιητη βαση που την εφτιαξα εγω, το θεμα ειναι να βρεις τη σωστη κλιση ωστε να δουλευει σωστα.

Γενικα επεσε πολυ πατεντα αλλα το κοστος ηταν ελαχιστο γιατι ολα τα ειχα στο στοκ αποθεμα μου απο ανταλλακτηκα!

Αν θελεις να βαλεις πισω δισκοφρενο εχει ετοιμα κιτ με ζαντα,δισκο,δαγκανα,τρομπα και σωληνακια με κοστος γυρω στα 100 και κατι ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Town Mate με αλυσιδα η απολυτη ιεροσυλια!!!!! :ranting: :ranting: :ranting:

Ημουν μικρος τοτε, δεν ηξερα!

Ηθελα "γκαζια"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επανερχομαι στο θεμα γιατι σημερα ειχαμε εξελιξεις, το μοτερακι εκαιγε αρκετο λαδι και επρεπε να διορθωθει, δεν εκατσα να ψαξω αν ειναι απο τσιμουχακια ή απο τον κυλινδρο γιατι ειχε αρκετα χιλιομετρα πανω του και ηταν και αρκετο καιρο παρατημενο. Σημερα αγοραστηκαν καινουρια: κυλινδρος Shark, ο οποιος ειναι μεν Ταϊβανεζικος αλλα οχι ο τελευταιος σε ποιοτητα, πιστονι Daytona το οποιο ειναι Japan και καπως πιο ανθεκτικο σε σχεση με τα φθηνα, τσιμουχες βαλβιδων γνησιες και ενα σετ με φλαντζες.

2013-11-12165317_zpse2d28d1c.jpg

Μεχρι εδω ολα καλα, επειδη στα νιατα μου ημουν πολυ ανησυχος δοκιμασα πολλα (στο μηχανακι) και ετσι εφτασα στο σημειο να το κανω 147cc (59mm). Το προβλημα σε αυτα τα χιλιοστα ειναι οτι η κεφαλη εχει μικρο χωρο καυσης και το πιστονι κοπανουσε στην κεφαλη, ετσι λοιπον με ενα σβουρακι την ειχα κατακρεουργησει...

12112013781_zpsb512ee8a.jpg

Το μηχανακι μετα απο μια εκτετεμενη ζημια που υπεστη στα 59mm κατεβηκε παλι στα 55mm αλλα και κει τα προβληματα δεν ηταν λιγα, το κλασσικο ηταν το ραγισμα του πιστονιου, ειχα αλλαξει 3 πιστονια τα οποια σκιζονταν στη μεση σε ασχετες φασεις οταν πηγαινα χαλαρα, επισης ειχε αρκετη συμπιεση με αποτελεσμα να χασει την πολυστροφια του το μοτερ και να μην εχει καλη τελικη, στα χαμηλα ξυριζε (παντα φορουσε εκκεντροφορο 5ου σταδιου).

Στο θεμα τωρα... επειδη θελω την αξιοπιστια αποφασισα να κατεβω στα 54mm οπου υπηρχε η επιλογη ενος ποιοτικοτερου πιστονιου το οποιο πιστευω να μου λυσει το προβλημα του ραγισματος, επισης να χαμηλωσει λιγο η συμπιεση και να παρω λιγες παραπανω στροφες στο μοτερ, αλλα ολα αυτα δεν θα μπορουσα να τα συνδιασω με την διακορευμενη κεφαλη που μεχρι τωρα φορουσε, ζητησα απο ενα φιλο μου να μου δωσει μια ξεχασμενη κεφαλη που ειχε την οποια ετριψα βαλβιδες, αλλαξα τσιμουχακια και εκανα και την αγαπημενη μου βελτιωση, ΡΟΪΚΗ!!!

12112013782_zpsc14d79e3.jpg

Βλεπετε την εισαγωγη της παλια κεφαλης την οποια παλι ειχα κανει ροϊκη σε σχεση με την καινουρια.

12112013785_zpsabffa9ab.jpg

Επειδη δεν αντεχα να περιμενω μεχρι αυριο εκατσα μεχρι τις 22:30 στην αυλη με ενα φακο και μια λαμπα-μπαλαντεζα να το τελειωσω, πηρε μπρος με την πρωτη μανιβελα, δουλευει αρκετα καλα και σκληρα λογω των σκληρωτερων ελατηριων στις βαλβιδες.

Αυριο ξεκιναω και το "σκληρο" στρωσιμο και σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο για τελικιασμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικιασμα...

Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω τέτοιες ομορφιές!!!!!

Μακάρι να σου βγει όλο το project όπως ακριβώς το θες!!!

Τροποποιήθηκε από τον Tzitziloni

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω τέτοιες ομορφιές!!!!!

Μακάρι να σου βγει όλο το project όπως ακριβώς το θες!!!

Το τελικο που εχει μεινει ειναι ενα βαψιμο, το μηχανακι ηταν σε πληρη λειτουργεια και καλη κατασταση αλλα το παρατησα επειδη βολευομουν με το αμαξι και μετα με το XR, για να επανελθει χρειαστηκε πολυ δουλεια και καποιο χρηματικο ποσο, μετα το χειμωνα θα βαφτει μαλλον.

Θα ηταν κριμα να το αφηνα να σαπισει στην αυλη ενω μπορει να με εξυπηρετησει για κοντινες αποστασεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να, κάτι τέτοια βλέπω και νιώθω τελείως άχρηστος...! :)

Γάματα...

Εν τω μεταξύ πόσο ζηλεύω τέτοιες καταστάσεις,δεν έχω ούτε χρόνο,ούτε χώρο,ούτε εργαλεία για τέτοιες δουλειές,ούτε τις γνώσεις,αλλά αν είχα τα πρώτα οι γνώσεις θα ανέβαιναν σίγουρα..

Καλή συνέχεια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος ο Τασος......

Θα πηγαινει αρκετα καλα φανταζομαι.....

Οταν λες 'σκληρο' στρωσιμο,εννοεις πλακωματα με το <καλημερα>?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ καλη δουλεια μπραβο!!!! η 1η κεφαλη υπεστη πολυ καλο βιασμο! τι χωρος καυσης ειναι αυτος? χαχαχα!

θελει ενα καλο βαψιμο για να μη φενονται οι σκουριες και οι κολησεις. το πισω λαστιχο πρεπει να εχει κοψει αρκετα παντως.

στις λακουβες δε βρησκει το λαστιχο στο θολο? δε φενεται να εχει και πολυ κενο. δυσκολα να παρεις 2ο ατομο πισω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ καλη δουλεια μπραβο!!!! η 1η κεφαλη υπεστη πολυ καλο βιασμο! τι χωρος καυσης ειναι αυτος? χαχαχα!

θελει ενα καλο βαψιμο για να μη φενονται οι σκουριες και οι κολησεις. το πισω λαστιχο πρεπει να εχει κοψει αρκετα παντως.

στις λακουβες δε βρησκει το λαστιχο στο θολο? δε φενεται να εχει και πολυ κενο. δυσκολα να παρεις 2ο ατομο πισω.

Κατα το Πασχα μερια λεω να το βαψω, το πισω λαστιχο ολο και κατι θα εκοψε αλλα συνολικα η ζαντα με γλυτωσε απο τις συνεχομενες επισκευες, κι ομως δεν εχει κανενα θεμα με τις λακουβες εβαλα τον αδελφο μου που ειναι 100+ κιλα και δεν ειχε θεμα! το κακο ειναι οτι τα 18αρια λαστιχα ειναι σχετικα ακριβα..

Το μηχανακι δε με γεμιζε οπως πηγαινε, ηταν σαν αρρωστο, την πρωτη μερα σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απο τα ελατηρια των βαλβιδων τα οποια ειναι διπλά και πιο σκληρα, σημερα τσεκαρα διακενα βαλβιδων αλλα ουτε απο κει ηταν.. ετσι σκεφτηκα το παλιο καλο κολπο που ειχα εφαρμοσει σε ενα πιο παλιο μοτερ (townmate) και γυρισα τον χρονισμο των βαλβιδων ενα δοντι πισω, τελικα δουλεψε πολυ καλητερα, οπως τον παλιο καλο καιρο θα ελεγα, μετα απο ενα καλο ζεσταμα και μικρες βολτουλες αποφασησα να δω τι κανει και στις ψηλες στροφες με την 4η στο σαζμαν, το πηγα σε μια ευθειουλα καμια 600 μετρα και ρολαριστος οπως ημουν το εδωσα εχοντας ανοιχτο το GPS του κινητου, με το γραναζωμα που εχω ,σχετικα κοντο, ειδα 101km/h και το μοτερ δεν ηταν στον "κοφτη" αρα σε μια μεγαλυτερη ευθεια με λιγο πιο μακρυ γραναζωμα ισως δω και 110, το θεμα δεν ειναι ομως η τελικη αλλα το να μπορω να πηγαινω ανετα με 80 χωρις να σκαει το μοτερ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ...

Υ.Γ. οικονομια λεμε αλλα το καρμπυρατερ 27αρι :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωραια δουλεια, χαιρομαι να βλεπω ανακατασκευες..

περιμενουμε τα βαψιματα. :shades:

(ματια ανοιχτα σε λιγους μηνες θα γινει project με το 115 μου )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 11/8/2013 at 11:59 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το πιρουνι μπροστα ειναι απο Crypton 105.

Η πατεντα που εκανα ειναι με ενα σβουρακι να φαω την κατω τρυπα του λαιμου για να χωρεσει ο σταυρος και με τον τροχο εκοψα ενα κομματι απο το λαιμο για να κοντινει γιατι ο σταυρος του Crypton εχει πιο κοτο αξονα απο το μαμα του T, το θεμα ειναι οτι τα ρουλεμαν στο κατω μερος δεν πατανε στην φωλια αλλα στο εξωτερικο σημειο που εχει μια πατουρα.

Προσφατα ρωτησα για τοποθετηση δισκοφρενου μπροστα και μου τα ειπαν πολυ ''μαυρα".

Μου ειπαν πως ο σταυρος (απο το παπι δωρητης) πρεπει να παει σε τορναδορο,μου εδειξαν δαχτυλιδα δοκιμων (για να μην εχει τζογο), μου ειπαν να μην βαλω κινεζικο γιατι κοβεται ευκολα και εν κινησει μπορει να σκοτωθεις.

Εαν δεν μπορεις μονος σου ειναι πολλες ημερες δουλεια,πρεπει να πας σε ψαγμενο μαστορα και 400-500 ευρω συνολικα (με το κιτ φρενου) το κοστος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος Σιδ.Σταυρος έγραψε:

Προσφατα ρωτησα για τοποθετηση δισκοφρενου μπροστα και μου τα ειπαν πολυ ''μαυρα".

Δυστυχώς κανένας επαγγελματίας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με μια μετατρόπη σαν αυτή, και για να σε διώξει απο το κεφάλι του σου πετάει ενα αστρονομικό ποσό, θα πρέπει να ασχοληθεί κάποιος μόνος του για τέτοιου είδους εργασίες πλέον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλτατε ακομη και για δισκοφρενο πισω παλι μου ειπαν πως πρεπει να βρεθει αλλη ζαντα να χωραει (αρα η σχεδον καινουργια δικη μου μπορει να μην κανει και τσαμπα τα λεφτα) ασε που μετα θα ''μπλοκαραι'' (οπως κακως λεμε) ο πισω τροχος πανευκολα.

Για το μπροστινο μου εδειξε παπακι λυμενο,μου εδειξε τα καλαμια/σταυρο/δαχτυλιδια,μου εδειξε το σημειο που θελει τορνιρισμα κλπ και μου λεει ''20 μερες το εχω εδω και παιδευομαι". Στο τελος μου ειπε να το αφησω ως εχει και απλα να βαζω υλικα τριβης μονο Yamaha γιατι τα αλλα τα τρωει πολυ πιο γρηγορα και ''γεια σας". 😕

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα δεν είναι το ταμπούρο μπροστά αλλά οτι έχει αυτή την ηλίθια ανάρτηση που πατάς φρένο και αυτό απογειώνεται απο το έδαφος, το δισκόφρενο πισω βοηθάει στο φρενάρισμα όταν το μηχανάκι έχει φορτίο αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητο όσο είναι μπροστά, η καλύτερη βελτίωση απο άποψη βελτίωσης και ασφάλειας είναι ένα τηλεσκοπικό πιρούνι πρώτα και μετά ένα δισκόφρενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 2/5/2024 at 5:39 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

η καλύτερη βελτίωση απο άποψη βελτίωσης και ασφάλειας είναι ένα τηλεσκοπικό πιρούνι πρώτα και μετά ένα δισκόφρενο.

Ναι αλλα απο θεμα σταυρος-ταιριασμα το νεο πηρουνι;

Μετα δεν θελουμε και αλλη ζαντα αρα ζευγαρι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα