Jump to content
Kostas-MotoLover

Άϊντε, για βοηθάτε λίγο τον καψερό και άσχετο...(περί τηλεφώνου & internet)

Recommended Posts

Κωστα αφου βλεπω οτι θα παρεις τηλεφωνο να μιλησετε απλα σού υπενθυμιζω!!!Να μην το ξεχασεις...συμφερον θα εχεις...

Πες τους πόσο καιει το Vstrom :sopase::rotfl:

Κι εδώ ρε κιαρατά? :tooth:

.......................

Τώρα για τις άλλες πόλεις δεν έμαθα γιατί απο την στιγμή που έφερε εδώ γραμμή δεν με ένοιαξε και πολύ. :P Πέρασε πάντως απευθείας οπτικές ίνες και ξεμπέρδεψε. Γιαυτό και οι καλές ταχύτητες που ο ΟΤΕ για να τις δώσει στα αλήθεια πρέπει να είναι το σπίτι σου κολητά με τον ΟΤΕ και να έχεις 1 dslam μόνος σου... :P

Τί είν' αυτό το dslam ρε φούστη μου που πρέπει νά 'χεις ένα ολόκληρο από δαύτο μόνος σου για να κάνεις δουλειά?

Είναι βαρύ ρε συ? Μήπως καίει? Σε τί συσκευασία βγαίνει? Ααααα, έτσι και δεν έχει ο περιπτεράς μου την έβαψε.

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κώστα μπες εδώ -> http://speedtest.net/ και επέλεξε σαν κέντρο την Αθήνα. Πες μας τι ταχύτητα πιάνεις download και τι upload. Και πώς το βρίσκω αυτό ρε παλλήκαρε? :blush2:Έχεις καταλάβει σε ποιόν απευθύνεσαι? :tomato:

Είναι κι η ώρα προκεχωρημένη και πρέπει να πάω για νανάκια. Τον ασήκωτο θα έχω αύριο.

Οι γραμμές που πέρασε η CYTA απο εκεί πρέπει να ήταν έξτρα, γιατί όπως σου είπα είχαν ξαναπεράσει. Προφανώς ήθελαν να περάσουν έξτρα γραμμές για να συνδέσουν κιάλλο καφάο ή dslam.

Υ.Γ. Για το προηγούμενο μήνυμα. Όταν είπα όλο το Ηράκλειο δεν εννοούσα και την Αλικαρνασσό. Στην αλικαρνασσό πέρασαν την ίδια περίοδο που πέρασαν και στα χωριά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να φανταστείς πως είναι το dslam. Φαντάσου ένα πράγμα σαν το πίσω μέρος του ρούτερ σου που μπαίνει το καλώδιο(όχι του ρεύματος), μόνο που αυτό είναι γεμάτο υποδοχές για καλώδια τέτοιου τύπου. Κάθε καλώδιο αντιστοιχεί και σε έναν συνδρομητή. Οι ελεύθερες θύρες είναι αυτές που δεν έχουν συνδρομητές.

Τώρα για να σου εξηγήσω στα μπακαλίστικα. Αν π.χ. η ταχύτητα ήταν πίτα, και οι πιασμένες θύρες ήταν μια παρέα που ήθελε να την φάει, τότε θα έπρεπε όλοι να μοιραστούν αυτή την πίτα. Το πρόβλημα είναι ότι η πίτα είναι ποιο μικρή απο το σύνολο της ποσότητας που σας έχουν τάξει ως ταχύτητα, οπότε κανείς δεν πιάνει τα αναμενόμενα.

Τώρα με το speedest. Σου βγάζει έναν χάρτη. Στον χάρτη πάνω σου δείχνει την Ελλάδα(αν δεν στην δείχνει μετακίνησε τον δείκτη πάνω στην Ελλάδα και πάτα κλικ). Στο σημείο του χάρτη που είναι η Αθήνα σου έχει ένα τριγωνάκι. Είτε πάτα το τριγωνάκι, είτε πάτα Begin Test. Άστο να κάνει τα μαμπο τζαμπο του και στο τέλος θα σου πει πάνω πάνω: PING: ** ms DONWLOAD SPEED: *,** MBPS, UPLOAD SPEED: *,** MBPS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να φανταστείς πως είναι το dslam. Φαντάσου ένα πράγμα σαν το πίσω μέρος του ρούτερ σου που μπαίνει το καλώδιο(όχι του ρεύματος), μόνο που αυτό είναι γεμάτο υποδοχές για καλώδια τέτοιου τύπου. Κάθε καλώδιο αντιστοιχεί και σε έναν συνδρομητή. Οι ελεύθερες θύρες είναι αυτές που δεν έχουν συνδρομητές.

Τώρα για να σου εξηγήσω στα μπακαλίστικα. Αν π.χ. η ταχύτητα ήταν πίτα, και οι πιασμένες θύρες ήταν μια παρέα που ήθελε να την φάει, τότε θα έπρεπε όλοι να μοιραστούν αυτή την πίτα. Το πρόβλημα είναι ότι η πίτα είναι ποιο μικρή απο το σύνολο της ποσότητας που σας έχουν τάξει ως ταχύτητα, οπότε κανείς δεν πιάνει τα αναμενόμενα. Επειδή το παράδειγμά σου είχε σχέση με φαϊ, τό 'πιασα αμέσως λέμε..... :vv: :P

Τώρα με το speedest. Σου βγάζει έναν χάρτη. Στον χάρτη πάνω σου δείχνει την Ελλάδα(αν δεν στην δείχνει μετακίνησε τον δείκτη πάνω στην Ελλάδα και πάτα κλικ). Στο σημείο του χάρτη που είναι η Αθήνα σου έχει ένα τριγωνάκι. Είτε πάτα το τριγωνάκι, είτε πάτα Begin Test. Άστο να κάνει τα μαμπο τζαμπο του και στο τέλος θα σου πει πάνω πάνω: PING: ** ms DONWLOAD SPEED: *,** MBPS, UPLOAD SPEED: *,** MBPS Χωρίς παρεξήγηση Γιώργη, πάω για νανάκια γιατί κουτουλάω :yawn: και θα μπω αύριο πάλι να δω γι' αυτό που λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχα. Το ήξερα ότι αν σου ανέφερα φαγητό θα το έπιανες με την πρώτη... :P

Οκ περιμένω νέα αύριο. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε με ρε συ ένα τηλ. να σου πω και εγώ cyta έχω εδώ και 2 χρόνια σχεδόν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω σταθερό και internet του ΟΤΕ, αλλά πληρώνω αλμυρούτσικα.

Έκανα προημερών αίτηση στη CYTA για τα ίδια πράγματα που είναι πολύ συμφερότερη.

Μόλις με πήραν από ΟΤΕ (σιγά μη δεν έπαιρναν) για να με μεταπείσουν.

Μου είπαν λοιπόν πάνω στην κουβέντα (αν τα συγκράτησα καλά δηλαδή) ότι η γραμμή του ΟΤΕ είναι ISDN, όπερ σημαίνει ότι έχω τηλέφωνο με γραμμή χαλκού, το οποίο δεν κόβεται όταν κόβεται το internet.

Ενώ λέει η CYTA έχει το τηλέφωνο μέσω internet, οπότε αν και όποτε κόβεται αυτό, δε θα έχω και τηλέφωνο.

Ψάρωσα λίγο είναι η αλήθεια...... άσχετος γαρ.

1) Είναι όντως έτσι? (Πώς το ελέγχεις κάτι τέτοιο?)

2) Θα έχω θέμα λέτε αν είναι έτσι?

3) Υπάρχει κανείς με CYTA να μας πει τί παίζει και αν είναι ευχαριστημένος?

Υ.Γ.

Είπα να ρωτήσω την κόρη μου, αλλά κοιμάται αυτή τη στιγμή και λυπάμαι να την ξυπνήσω. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Εδώ CYTA!

Η μοναδική εταιρεία που σε λίγο κλείνω 2 σερί χρόνια και μάλλον θα μείνω για πολύ ακόμα.

Έχει ένα μειωνέκτημα. Δεν υπάρχουν πολλά καταστήματα για να πληρώνεις τον λογαριασμό χωρίς προμήθεια, Έτσι τον πληρώνω περίπου κάθε τρεις μήνες στον Πειραιά (Γρ. Λαμπράκη) ή στην Αθήνα (Λ. Κηφησίας). Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ για καθυστερημένη πληρωμή. Η Wind μου έπρηζε τα μπαλόνια κάθε φορά που περνάγανε 5 μέρες, με πολύ χαμηλές ταχύτητες και ασταθείς συνδέσεις, Όπως και η on παλαιότερα.

Συμβουλή. Με την τωρινή σου γραμμή κάνε ένα speedtest για να δεις τί ταχύτητες πιάνεις. Επίσης δες τι πιάνει και η γειτονιά σου

όλα αυτά εδώ http://broadbandtest.eett.gr/help.php

Στη συνέχεια διάλεξε την ταχύτητα που είναι πιο κοντά στις δυνατότητες της γραμμής σου.

Ας πούμε εγώ έχω 8άρα μιας και ότι και να βάλω πάνω από 6 δεν θα δώ. Και πληρώνω 24€ το μήνα με απεριόριστα σταθερά και 80 λεπτά κινητά.

Ο κάθε πωλητής λέει ότι παπάρα του έχει μάθει ο προϊστάμενος του.

Αν είναι να κοπεί το internet ας κοπεί και το τηλέφωνο. Πόσο θα είναι μία ώρα, δύο, μία ημέρα (σε εμένα δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα)

Όλες οι γραμμές είναι χαλκού. Πρόβλημα έχουν μόνο κάποιες φερέσυχνες γραμμές που είχαν περάσει οι Γερμανοί το 40 σε κάποια χωριά που παρούσιάζουν πολύ θόρυβο λόγω δημιουργείας σκουριάς στα υψηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο (FERO) καλώδια.

Οπτικές ίνες χρησιμοποιούντε μόνο για την διασύνδεση των κέντρων. Όταν με το καλό σε 15 χρόνια έρθει και στην ελλάδα internet με οπτικές ίνες σε κάθε σπίτι βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Εμένα μου είχαν πει το κορυφαίο: "Το ξέρετε πως με τη CYTA θα έχετε πολύ υψηλή ακτινοβολία όταν serfάρετε;" Σιγά ρε Λιακόπουλε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεμα μου :D, παρακαλω ποιος θελει να μαθει τι???

Έκανα προημερών αίτηση στη CYTA για τα ίδια πράγματα που είναι πολύ συμφερότερη.

Μου είπαν λοιπόν πάνω στην κουβέντα (αν τα συγκράτησα καλά δηλαδή) ότι η γραμμή του ΟΤΕ είναι ISDN, όπερ σημαίνει ότι έχω τηλέφωνο με γραμμή χαλκού, το οποίο δεν κόβεται όταν κόβεται το internet.

Ενώ λέει η CYTA έχει το τηλέφωνο μέσω internet, οπότε αν και όποτε κόβεται αυτό, δε θα έχω και τηλέφωνο.

Υ.Γ.

Είπα να ρωτήσω την κόρη μου, αλλά κοιμάται αυτή τη στιγμή και λυπάμαι να την ξυπνήσω. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Κωστα ισχυει καταρχας ΟΛΗ η τηλεφωνια ειναι VOiP πλεον εν ετει 2013. Απλα ο ΟΤΕ και καποιες αλλες εταιρειες την μετατρεπουν σε VoIP στα DSLAM ή στα Datacnter τους, αντιθετως η Cyta την μετατρεπει στο σπιτι σου. Ενταξει η πρωτη λυση στα χαρτια ειναι ποιο αξιοπιστη αλλα η δευτερη λυση σου προσφερει καλυτερες τιμες. Αν μενεις κοντα σε DSLAM και δεν εχεις συχνα διακοπες ρευματος τοτε πρακτικα θα εχεις και εξισου αξιοπιστο τηλεφωνο οπως τοσα χρονια. Επισης και η Cyta και ολοι οι παροχοι χρησιμοποιουν τις υφισταμενες καλωδιωσεις του ΟΤΕ απο το σπιτι μεχρι το DSLAM, αλοιμονο αν ο καθενας ερχοτας σπιτι και περνουσε νεα καλωδια. Με τον ερχομο του VDSL το πολυ πολυ να πανε μεχρι το ΚΑΦΑΟ, οχι παραπερα.

Εγω εχω Cyta εδω και 2+ χρονια σε περιοχη που οι γραμμες του ΟΤΕ ειναι για το αναθεμα. Η τηλεφωνια της Cyta ηταν παντα διαθεσιμη και ακομα και αν σερνοταν ή αποσυγχρονιζοταν το Ιντερνετ, το τηλεφωνο παρεμενε διαθεσιμο. Και αυτο ειναι απολυτως λογικο αφου για την μεταφορα VOIP τηλεφωνιας θες ελαχιστη κινηση και η οποια γινεται απο ξεχωριστο interface μεσα στο ρουτερ. Συνεπως ουτε το ιντερνετ σου θα επιρρεαζεται απο την κινηση του τηλεφωνου και θα εχεις και καλυτερη ποιοτητα στις τηλεφωνικες κλησεις.

Το προβλημα ειναι οτι αφου το ρουτερ μετατρεπει την φωνη σε πακετα θα πρεπει να τηλεφωνο να ειναι διπλα στο ρουτερ για να συνδεθει στην ειδικη θυρα (μονο ενα τηλεφωνο). Εγω επειδη εχω φαξ, τηλεφωνο στο σαλονι και το ρουτερ στο δωματιο επρεπε να παιξω με τις επιτοιχιες καλωδιωσεις του σπιτιου για να τα φερω ολα ετσι οπως τα θελω. Για εναν απλο χρηστη θα ειναι λιγο θεμα αυτο.

καταρχάς το οτι έχουμε 2013 και έχεις ακόμα γραμμή ISDN είναι έγκλημα.

κατα δεύτερον το οτι η τηλεφωνία της CYTA ειναι VOIP (περνάει δηλαδή στο ίδιο φάσμα συχνότητας με το ίντερνετ) ισχύει. Αν πέσει το ίντερνετ δε θα έχεις και τηλέφωνο.

Όμως οι βλάβες πλέον αν δεν είσαι σε περιοχή με προβλήματα είναι σπάνιες και συνήθως αποκαθίστανται εντός 2εργάσιμων στο 99% των περιπτώσεων.

Προχώρα με την αίτηση στη CYTA και άσε τα κερατιάτικα στον ΟΤΕ.

μην ξεχάσεις στην αίτηση να ζητήσεις η γραμμή να αλλάξει από ISDN και να γίνει PSTN (ή POTS) όπως λέγεται.

αν σου πουν οτι η μεταβολη της γραμμής από ISDN σε PSTN θα πάρει μέρες (ίσως και 15εργάσιμες) ίσως και να ισχύσει. Δυστυχώς δε το αποφεύγεις αν πρέπει να γίνει. Όμως θα γλιτώσεις χρήμα και το κυριότερο θα δεις καλύτερη ποιότητα στη γραμμή που μεταφράζεται σε καλύτερες ταχύτητες στο ίντερνετ και σαφέστατα πιο καθαρή φωνή στο τηλέφωνο.

αυτά :)

Καλα τα λες ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε με ρε συ ένα τηλ. να σου πω και εγώ cyta έχω εδώ και 2 χρόνια σχεδόν...

Thanks. :_hi: Ήσουν κατατοπιστικότατος.

forthnet 25 ευρο απεριοριστα αστικα υπεραστικα κ φουλ ιντερνετ

Ανάμεσα σε Forthnet & Cyta ήμουνα, αλλά με κουράζει να το πολυψάχνω κιόλας.

Αφού ακούω καλά λόγια για Cyta και έχω ήδη προχωρήσει στην αίτηση, θα κινηθώ μεταξύ αυτής και ΟΤΕ αν και εφόσον μου κάνουν τέτοια προσφορά που να συμφέρει πραγματικά...... στα παζάρια τους έχω και το απόγευμα θα κάνω εγώ μια αντιπρόταση. Αν τη δεχτούν το βλέπουμε. :lol:

Εδώ CYTA!

Η μοναδική εταιρεία που σε λίγο κλείνω 2 σερί χρόνια και μάλλον θα μείνω για πολύ ακόμα.

Έχει ένα μειωνέκτημα. Δεν υπάρχουν πολλά καταστήματα για να πληρώνεις τον λογαριασμό χωρίς προμήθεια, Έτσι τον πληρώνω περίπου κάθε τρεις μήνες στον Πειραιά (Γρ. Λαμπράκη) ή στην Αθήνα (Λ. Κηφησίας). Δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ για καθυστερημένη πληρωμή. Η Wind μου έπρηζε τα μπαλόνια κάθε φορά που περνάγανε 5 μέρες, με πολύ χαμηλές ταχύτητες και ασταθείς συνδέσεις, Όπως και η on παλαιότερα.

Συμβουλή. Με την τωρινή σου γραμμή κάνε ένα speedtest για να δεις τί ταχύτητες πιάνεις. Επίσης δες τι πιάνει και η γειτονιά σου

όλα αυτά εδώ http://broadbandtest.eett.gr/help.php Αυτό το τεστ θα μπω το απόγευμα να το κάνω (ελπίζω να το καταφέρω και να μην είναι τίποτα δύσκολο για το "επίπεδό μου"). Αυτό θα κρίνει πολλά μετά και για τον ΟΤΕ και για τους άλλους.

Στη συνέχεια διάλεξε την ταχύτητα που είναι πιο κοντά στις δυνατότητες της γραμμής σου.

Ας πούμε εγώ έχω 8άρα μιας και ότι και να βάλω πάνω από 6 δεν θα δώ. Και πληρώνω 24€ το μήνα με απεριόριστα σταθερά και 80 λεπτά κινητά.

Ο κάθε πωλητής λέει ότι παπάρα του έχει μάθει ο προϊστάμενος του.

Αν είναι να κοπεί το internet ας κοπεί και το τηλέφωνο. Πόσο θα είναι μία ώρα, δύο, μία ημέρα (σε εμένα δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα)

Όλες οι γραμμές είναι χαλκού. Πρόβλημα έχουν μόνο κάποιες φερέσυχνες γραμμές που είχαν περάσει οι Γερμανοί το 40 σε κάποια χωριά που παρούσιάζουν πολύ θόρυβο λόγω δημιουργείας σκουριάς στα υψηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο (FERO) καλώδια.

Οπτικές ίνες χρησιμοποιούντε μόνο για την διασύνδεση των κέντρων. Όταν με το καλό σε 15 χρόνια έρθει και στην ελλάδα internet με οπτικές ίνες σε κάθε σπίτι βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Εμένα μου είχαν πει το κορυφαίο: "Το ξέρετε πως με τη CYTA θα έχετε πολύ υψηλή ακτινοβολία όταν serfάρετε;" Σιγά ρε Λιακόπουλε!

:_thumbsup: Thanks Μητσάρα. Εσύ είσαι της δουλειάς και ξέρεις από δαύτα, οπότε οι γνώμες τέτοιων ανθρώπων (όπως και Giorgos_S και άλλων) προσμετρώνται επί 2. :D

(Μαμώ τα Like, πάλι τελειώσανε? Να δεις που τα μειώσανε, γιατί δε στέκει τόσο γρήγορα να σώνονται). B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θεμα μου :D, παρακαλω ποιος θελει να μαθει τι??? Καλώς τον Ράϊχενμπαχ :P

Κωστα ισχυει καταρχας ΟΛΗ η τηλεφωνια ειναι VOiP πλεον εν ετει 2013. Απλα ο ΟΤΕ και καποιες αλλες εταιρειες την μετατρεπουν σε VoIP στα DSLAM ή στα Datacnter τους, αντιθετως η Cyta την μετατρεπει στο σπιτι σου. Ενταξει η πρωτη λυση στα χαρτια ειναι ποιο αξιοπιστη αλλα η δευτερη λυση σου προσφερει καλυτερες τιμες. Αν μενεις κοντα σε DSLAM και δεν εχεις συχνα διακοπες ρευματος δυστυχώς έχω συχνές μικροδιακοπές ρεύματος, ή για να ακριβολογώ πτώσεις λίγων δευτερολέπτων πιο συχνά, ή αστάθεια του συστήματος με αναβόσβημα των φώτων. τοτε πρακτικα θα εχεις και εξισου αξιοπιστο τηλεφωνο οπως τοσα χρονια. Επισης και η Cyta και ολοι οι παροχοι χρησιμοποιουν τις υφισταμενες καλωδιωσεις του ΟΤΕ απο το σπιτι μεχρι το DSLAM, αλοιμονο αν ο καθενας ερχοτας σπιτι και περνουσε νεα καλωδια. Με τον ερχομο του VDSL το πολυ πολυ να πανε μεχρι το ΚΑΦΑΟ, οχι παραπερα. Ακριβώς κάτω απ' το σπίτι μου έχω το ΚΑΦΑΟ. Οπότε αν κατάλαβα καλά αυτό είναι καλό?

Εγω εχω Cyta εδω και 2+ χρονια σε περιοχη που οι γραμμες του ΟΤΕ ειναι για το αναθεμα. Η τηλεφωνια της Cyta ηταν παντα διαθεσιμη και ακομα και αν σερνοταν ή αποσυγχρονιζοταν το Ιντερνετ, το τηλεφωνο παρεμενε διαθεσιμο. Και αυτο ειναι απολυτως λογικο αφου για την μεταφορα VOIP τηλεφωνιας θες ελαχιστη κινηση και η οποια γινεται απο ξεχωριστο interface μεσα στο ρουτερ. Συνεπως ουτε το ιντερνετ σου θα επιρρεαζεται απο την κινηση του τηλεφωνου και θα εχεις και καλυτερη ποιοτητα στις τηλεφωνικες κλησεις.

Το προβλημα ειναι οτι αφου το ρουτερ μετατρεπει την φωνη σε πακετα θα πρεπει να τηλεφωνο να ειναι διπλα στο ρουτερ για να συνδεθει στην ειδικη θυρα (μονο ενα τηλεφωνο). Εγω επειδη εχω φαξ, τηλεφωνο στο σαλονι και το ρουτερ στο δωματιο επρεπε να παιξω με τις επιτοιχιες καλωδιωσεις του σπιτιου για να τα φερω ολα ετσι οπως τα θελω. Για εναν απλο χρηστη θα ειναι λιγο θεμα αυτο. Εγώ χρειάζομαι να συνδέσω μια κλασική συσκευή και μία βάση ασυρμάτου. Θα υπάρχουν θύρες και για τα 2 χωρίς πρόβλημα στην ποιότητα κλήσης?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στις μικρες πτωσεις τασεις πρωτα θα την ακουσει το desktop σου και μετα το ρουτερ σου οποτε δεν θα εχεις θεμα. Το οτι εχεις το καφαο ακριβως απο κατω σου ειναι πολυ καλο και αν το κεντρο του ΟΤΕ ειναι σε αποσταση λίγοτερη του χιλιομετρου τοτε θα εισαι μια χαρα σταθεροτατος. Εγω εχω περιπου 3,5 χιλιομετρα χαλκο απο το σπιτι μεχρι το κεντρο και η γραμμη μου ειναι αρκετα ασταθης αλλα το ιδιο ασταθης θα ειναι σε οποια εταιρεια και να παω γιατι εχω τεραστιες απωλειες σηματος. Εσυ πρεπει να εισαι κομπλε (λογικα). Απο το DSLAM και μετα σπαει η κινηση και μπενεις στο δικτυο της Cyta, μεχρι τοτε αποκλειστικος υπευθυνος ειναι και θα ειναι ο ΟΤΕ.

Τη βαση του ασυρματου θα την βαλεις διπλα στο ρουτερ και θα την συνδεσεις στην ειδικη θυρα. Η κλασσικη συσκευη δυστηχως θα βγει off γιατι αν παρεις το Pirelli A4201g τοτε θα εχεις μια τηλεφωνικη θυρα. Εκτος και αμα τραβηξεις 10 μετρα καλωδιο και βαλεις το παλιο κλασσικο διχαλο για να εχεις και τις 2 συσκευες ενεργες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στις μικρες πτωσεις τασεις πρωτα θα την ακουσει το desktop σου και μετα το ρουτερ σου οποτε δεν θα εχεις θεμα. Το οτι εχεις το καφαο ακριβως απο κατω σου ειναι πολυ καλο και αν το κεντρο του ΟΤΕ ειναι σε αποσταση λίγοτερη του χιλιομετρου τοτε θα εισαι μια χαρα σταθεροτατος. Εγω εχω περιπου 3,5 χιλιομετρα χαλκο απο το σπιτι μεχρι το κεντρο και η γραμμη μου ειναι αρκετα ασταθης αλλα το ιδιο ασταθης θα ειναι σε οποια εταιρεια και να παω γιατι εχω τεραστιες απωλειες σηματος. Εσυ πρεπει να εισαι κομπλε (λογικα). Απο το DSLAM και μετα σπαει η κινηση και μπενεις στο δικτυο της Cyta, μεχρι τοτε αποκλειστικος υπευθυνος ειναι και θα ειναι ο ΟΤΕ. Αυτό να σου πω την αλήθεια το φοβάμαι. Έχω ακούσει υποψίες κόσμου ότι σαμποτάρουν τα άλλα δίκτυα για να μην είναι ευχαριστημένοι και να ξαναγυρνάνε σ' αυτούς. Ισχύει λες?

Τη βαση του ασυρματου θα την βαλεις διπλα στο ρουτερ και θα την συνδεσεις στην ειδικη θυρα. Η κλασσικη συσκευη δυστηχως θα βγει off γιατι αν παρεις το Pirelli A4201g τοτε θα εχεις μια τηλεφωνικη θυρα. Εκτος και αμα τραβηξεις 10 μετρα καλωδιο και βαλεις το παλιο κλασσικο διχαλο για να εχεις και τις 2 συσκευες ενεργες. Έχω διχαλάκι και η σκέψη είναι να τα βάλω και τα δύο (κλασική συσκευή & βάση ασύρματου) στο σύνθετο, κοντά μεταξύ τους (ένα ράφι διαφορά). Λες να παίξει πρόβλημα αν είναι σε απόσταση μεταξύ τους κάτι λιγότερο από μέτρο? Θα παρεμβάλλεται και το ράφι, δε θα έχουν απευθείας επαφή.....

Τί ψάχνω τώρα! Εδώ δεν ξέρω τα βασικά, μπήκα και σε λεπτομέρειες :sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν του δώσουν Thomson θα έχει 2 θήρες τηλεφώνου και όχι 1 που έχουν τα pirelli.

Αν βάλω το διχαλάκι στο router με τη μία θύρα, θα υπάρχει πρόβλημα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω ιδέα για αυτό Κώστα. Υποθέτω πως όχι. Επειδή όμως δεν έχω δει και το pireli ρουτερ πως είναι, δεν ξέρω αν θα σου κλείσει καμμία θύρα ethernet ή γενικά αν χωράει το διχαλάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω ιδέα για αυτό Κώστα. Υποθέτω πως όχι. Επειδή όμως δεν έχω δει και το pireli ρουτερ πως είναι, δεν ξέρω αν θα σου κλείσει καμμία θύρα ethernet ή γενικά αν χωράει το διχαλάκι.

ΟΚ. Θα τους ρωτήσω απευθείας να δω τί θα μου πούνε.

Κι ελπίζω να μη μου πούνε παπάτζες, γιατί δεν ξέρουνε πώς εγώ έχω φίλους τζιμάνια σ' αυτά.... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για το φίλο που είπε ότι υπάρχουν λίγα καταστήματα cyta για να πληρώνει.

οι παράνομες προμήθειες που εισέπραταν οι τράπεζες παλαιότερα, πλέον και με βάση το νόμο έχουν καταργηθεί.

http://www.akribeia-...=164:2009-03...

την προμήθεια 1,40 ευρώ που εισπράττει η Τράπεζα για κάθε κατάθεση που γίνεται σε λογαριασμό πελάτη της από τρίτο πρόσωπο και όχι από τον ίδιο τον πελάτη.

http://www.tanea.gr/...le/?aid=4613636

n Η επιβολή προµήθειας ή εξόδων για την κατάθεση σε λογαριασµό τρίτου, που είναι πελάτης της ίδιας τράπεζας.

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σου Κώστα,

και εγώ σε CYTA τα τελευταία 2 χρόνια και ευχαριστημένος με τα καθημερινά (αξιοπιστία και ταχύτητα).

Καταρχάς ο Pirelli που έφεραν σε εμένα έχει δύο φυσικά phone ports (απλά η μία είναι by default off),

οπότε θα μπορούσες να ρωτήσεις σχετικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις

splitter χωρίς πρόβλημα μπλοκαρίσματος ethernet port γιατί είναι μακρυά. Προσωπικά έχω μια βάση DECT

συνδεδεμένη στο router και επιμέρους ασύρματες συσκευές στο σπίτι. Τις σπάνιες φορές που χρειάζομαι

fax παίζει splitter.

Γενικά τους θεωρώ (τη CYTA) καλή επιλογή. Αν καταλήξεις σε αυτούς, έχε υπόψη ότι μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό και στα καταστήματα τράπεζας Κύπρου χωρίς προμήθεια.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) Αυτο δεν μπορω ουτε εγω ουτε η Cyta να στο εγγυηθει, αν και υπαρχει η σχετικη νομοθεσια και υπαρχει και η ΕΔΕΤ για να αποτρεπουν τετοια φαινομενα την πραγματικη πραγματικη αληθεια μονο ο ΟΤΕ την ξερει.

β) Δεν θα εχεις κανενα θεμα κι'εγω ετσι τα δουλευω ασυρματο + fax.

Γειά σου Κώστα,

και εγώ σε CYTA τα τελευταία 2 χρόνια και ευχαριστημένος με τα καθημερινά (αξιοπιστία και ταχύτητα).

Καταρχάς ο Pirelli που έφεραν σε εμένα έχει δύο φυσικά phone ports (απλά η μία είναι by default off),

οπότε θα μπορούσες να ρωτήσεις σχετικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις

splitter χωρίς πρόβλημα μπλοκαρίσματος ethernet port γιατί είναι μακρυά. Προσωπικά έχω μια βάση DECT

συνδεδεμένη στο router και επιμέρους ασύρματες συσκευές στο σπίτι. Τις σπάνιες φορές που χρειάζομαι

fax παίζει splitter.

Γενικά τους θεωρώ (τη CYTA) καλή επιλογή. Αν καταλήξεις σε αυτούς, έχε υπόψη ότι μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό και στα καταστήματα τράπεζας Κύπρου χωρίς προμήθεια.

Ναι η δευτερη θυρα που εχει το Pirelli ειναι off για τη περιπτωση που ο χρηστης ζητησει δευτερο τηλεφωνικο νουμερο, πολυ ευκολα σου ανοιγουν δευτερο εσωτερικο interface στο ρουτερ και εχεις 2 τηλεφωνικα νουμερα + ιντερνετ σε μια συσκευη. Τωρα περι πληρωμης του λογαριασμου, ενταξει στο 2013 ειμαστε, εμενα πλεον ο πατερας μου τα πληρωνει ολα μεσω ιντερνετ με χρηση On-line banking. To καταστημα της Cyta θα χρειαστει μονο αμα πεσει καμια συνδεση για πολλες ωρες και χρειαστει να πας καπου να αναφερεις το προβλημα (που και παλι παιζουν τα κινητα οποτε... )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σου Κώστα,

οπότε θα μπορούσες να ρωτήσεις σχετικά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις splitter χωρίς πρόβλημα μπλοκαρίσματος ethernet port γιατί είναι μακρυά. Προσωπικά έχω μια βάση DECT συνδεδεμένη στο router και επιμέρους ασύρματες συσκευές στο σπίτι. Τις σπάνιες φορές που χρειάζομαι

fax παίζει splitter. Το αν θα χρησιμοποιώ τελικά μία ή δύο συσκευές είναι ένα θέμα και θα το λύσω μιλώντας μαζί τους. Όμορφα και νοικοκυρεμένα να ξέρω απ' την αρχή τί μπορώ και τί δε μπορώ, γιατί αυτά δε στα λένε όταν σε παίρνουν τηλέφωνο να γίνεις πελάτης τους, αλλά εγώ θέλω καθαρές δουλειές και γι' αυτούς και για μένα. Τα μπλεγμένα δε μ' αρέσουν.

Γενικά τους θεωρώ (τη CYTA) καλή επιλογή. Αν καταλήξεις σε αυτούς, έχε υπόψη ότι μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό και στα καταστήματα τράπεζας Κύπρου χωρίς προμήθεια. Το ξέρω εννοείται και το έχω λογαριάσει στα συν, αφού έχω Τράπεζα πολύ κοντά στο σπίτι και θα με βολεύει φεύγοντας το πρωί να πληρώνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ.

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Η cyta δίνει τηλ VoIP (voice over IP), αντί στο DSLAM της (ο εξοπλισμός που καταλήγει ο χαλκός σου) να έχει 10 ADSL κάρτες & 10 POTS (για τηλεφωνία), έχει 20 ADSL.

Διπλάσιους πελάτες γιατί πλέον χρειάζεται μία μόνο πόρτα σε μία κάρτα για πελάτες και όχι ζευγάρι (πόρτα στην ADSL & στην POTS).

Αυτό σημαίνει ότι αν πέσει η κάρτα δεν έχεις τπτ...ενώ στην άλλη περίπτωση αν πέσει η κάρτα ADSL η τηλεφωνία σου δουλεύει κανονικά γιατί είναι ανεξάρτητη κάρτα.

Ο χαλκός και στις 2 περιπτώσεις είναι ο ίδιος. Και στις 2 περιπτώσεις τον χαλκό τον παρέχει ο ΟΤΕ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άγνωστες Λέξεις:

- ISDN

- PSDN

- DSLAM

- ADSL

Αν μπορεί κανείς με απλά και λίγα λογάκια να μου πει τί είναι το καθένα, πολύ θα το εκτιμούσα.

Προς διευκόλυνσή σας, χρησιμοποιείστε αν μπορείτε (όπως έκανε ο Γιώργος εκ Ηρακλείου) παραδείγματα με φαγητά, που τα πιάνω αμέσως. :tooth:

Ερε τί έχουνε να δουν τα μάτια μας............ :greece:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, είδες? Κόλλησα :crazy: και δε σκέφτηκα :blush: ότι και για τις συντομογραφίες τέτοιου είδους ο γκούγκλης κάτι θα ξέρει. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα