Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος nikolai έγραψε:

Απ οτι εμαθα απο εγκυρες πληροφοριες ειναι το ΑΧ1 του γνωστου αγνωστου

Το λέει και ο Μιχάλης πιο πάνω :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 22 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

Μιας που ο ιός αυτός μας έκλεισε σπίτι και μιας που όλες οι δουλειές υπολειτουργούν, είπα να κάτσω να ασχοληθώ λίγο.

• Αλλαγή μπαταρίας
  • Αγορά φορτιστή-συντηρητή (CTEK XS 08)
  • Πέρασμα αναμονής στην μπαταρία για φόρτιση-συντήρηση με τον CTEK
  • Πέρασμα παροχής στην μπαταρία ενός usb για φόρτιση κινητών και cigarette outlet για σύνδεση με Air Compressor (ή ο,τιδήποτε άλλο).
  • Αγορά Inverter 500Watt 12V to 220V (αυτόν τον πήρα γενικά και για το αυτοκίνητο)

EDIT:­­­ Α, και έβαλα βενζίνη με 1.335€/lt :baby::_zeppelin:. Αυτό ήταν το πιο συγκλονιστικό απ'όλα...

500watt;

Για δωσε λινκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω link, από την Τεχνομάτ το τσίμπησα...

Λόγω δουλειάς (Πολ.Μηχ.) στο πεδίο είχε πάρει ένας συνάδελφος και το έχει πολύ καιρό και είπα να τσιμπήσω και γω ένα. Φορτίζει κινητά, tablets, laptops κτλ...πότε τον πετυχαίνουν και οι συνάδελφοι τοπογράφοι, φορτίζουν και αυτοί τις μπαταρίες τους από τα όργανα τους...:_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καινούργιο καρμπ κι εισαγωγή στο DR(από Αλη Εξπρές, τα έιχα καιρό)

o8aEOLo.jpg

Αισθάνομαι κάπως σαν τον σέρφερ στο Dark Star , που είχε πάρει μαζί τη σανίδα του σέρφ στο διαστμόπλοιο και την κέρωνε και την ξανα-κέρωνε.... Να τη δείτε αυτή την ταινία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Καινούργιο καρμπ κι εισαγωγή στο DR(από Αλη Εξπρές, τα έιχα καιρό)

o8aEOLo.jpg

Αισθάνομαι κάπως σαν τον σέρφερ στο Dark Star , που είχε πάρει μαζί τη σανίδα του σέρφ στο διαστμόπλοιο και την κέρωνε και την ξανα-κέρωνε.... Να τη δείτε αυτή την ταινία.

Μην ξεχάσεις να γράψεις και εντυπώσεις.:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Μην ξεχάσεις να γράψεις και εντυπώσεις.:winking:

Είναι μια low budget ταινία, από τις πρώτες του Cronenberg (1974), που έχει θέμα τέσσερις κάπως περιθωριακούς τύπους που βρίσκονται χαμένοι στο διάστημα, με τον κυβερνήτη να έχει πεθάνει και να είναι σε κρυογενική συντήρηση. Το κλίμα απομόνωσης και παράνοιας ταιριάζει πολύ καλά με τις καταστάσεις. που περνάμε σήμερα. Δέχονται μες τα άλλα και επίθεση από έναν αιμοσταγή εξωγήινο υπο μορφή μπάλας για την παραλία (από εκεί εμπνεύστηκαν τα αυγά του Alien)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος seatcowl έγραψε:

Κάτι μου λέει οτι αναφερόταν στο carb!

:yes::yes::yes::yes::yes:

πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

...από εκεί εμπνεύστηκαν τα αυγά του Alien)

Ήλπιζα ότι θα έλεγες από εκεί εμπνεύστηκαν "τα αυγά του Πάσχα". :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τίποτα! Απολύτως τίποτα δυστυχώς γιατί είναι και 150 χιλιόμετρα μακρυά με την κατάσταση αυτή. 

Μπορεί όμως να έκανα και το μεγαλύτερο δώρο ταυτόχρονα και στους 2 μέχρι στιγμής μετά από πολλά χρόνια αναζήτησης..Οπότε όταν βρεθούμε θα κάνω πολλά! :) 

*(Σημείωση: Βρέθηκε και αγοράστηκε από την Βουλγαρία και είναι στα Ελληνικά!)

51555779_photo_2020-04-06_19-35-38.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Deluxe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα μετά από 20 μέρες ακινησίας φόρεσα τα s21, καθώς για κάποιο περίεργο λόγο είχαν πιο φρέσκο dot από τα s22 που ήθελα να βάλω.

Σαν πρώτη εντύπωση, πολύ γρήγορη κορώνα σε σχέση με τα m5 που φορούσε πριν.

Πιστεύω και για τα λεφτά που έδωσα (250€) έβαλα το καλύτερο λάστιχο που μπορούσα, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ σας πληροφορώ ότι βγήκα και πήγα στο γιατρό με τη μηχανούλα! Τι νομίζατε, θα με κρατούσε εμένα η καραντίνα;

Βέβαια, ένιωθα σα να έπρεπε να ξαναμάθω να οδηγάω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι σήμερα, αλλά προχθές. Αλλαγή ντίζας συμπλέκτη και τιμονιού στον εργάτη και λοιπές επιθεωρήσεις. Το καλό που έχω παρατηρήσει και στα δυο suzuki μου είναι ότι σου δίνουν εύκολα "χέρι" να κάνεις ότι θες χωρίς πολλά πολλά και χωρίς πολλά εργαλεία. Με δυο καρυδάκια και δυο άλεν λύνεις όλη την μηχανή. Φυσικά όπως κάθε μηχανή που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να βγάλεις ντεπόζιτο για να αλλάξεις οποιαδήποτε ντίζα. 
Ε, στο πεζοδρόμιο, τι να κάνουμε, τανα Αθήνα 
bu9FMBT.jpg
MADrq84.jpg
nabB988.jpg
Καθόλου άσχημα για 20 χρονώνΕ μηχανή έτσι;
fUaJ3si.jpg
MZLuM4K.jpg
Τελειωμένο δεν το έβγαλα να μην μου το ματιάξετε! Ναι, οκ απλά ξέχασα να βγάλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πάμε στο δεύτερο της παρέας. Απο την μέρα της αγοράς του, λίγα πράγματα ήθελα να αλλάξω για να το φέρω στα μέτρα μου με κυριότερα την εξάτμιση, το πίσω φανάρι και την ζελατίνα. Η εξάτμιση αλλάχθηκε απο τις πρώτες μέρες της αγοράς του, παρέα με ένα φιλτράκι της k&n, το πίσω φανάρι αλλάχθηκε και αυτό με ένα διάφανο με led που ήθελα πάντα να βάλω και έμενε η ζελατίνα η οποία όλο κάποιο απρόβλεπτο έξοδο έσκαγε ή κάποιο απρόβλεπτο ταξίδι και όλο έμενε πίσω. Η "μαμα" ζελατίνα δεν μου άρεσε καθόλου στο μάτι όμως, καθώς επίσης ούτε στον αυχένα μου (α ρε μανα τι με έκανες 2 μέτρα)
2vdAIfb.jpg
Αφού βρέθηκε (και αυτή μεταχειρισμένη, γενικά όλα στο μηχανάκι εκτός των αναλωσίμων τα έχω βρει μεταχειρισμένα σε εξευτελιστικές τιμές), εμπρός λοιπόν καλή μου καστάνια. Πολύ εύκολη εργασία, με 4 βίδες βγάζεις το κοντέρ και άλλες 2 και παίρνεις και την ζελατίνα στα χέρια και το κάνεις stringfighter :mB_kalo_e:
iOPUbGb.jpg
Προαιρετικά μετά αν θες βάζεις μια ζελατίνα και συναρμολογείς με την αντίστροφη διαδικασία της απο-συναρμολόγησης.
OW0K9e1.jpg
eRsoC1D.jpg
Αυτά απο μένα. Cheers και καλό Πάσχα :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και τι δεν κάνωωωω:drunk:

Θέλει δουλίτσα το vid προς το τέλος (incomplete edition αυτό) αλλά προχωράμε!

Τροποποιήθηκε από τον Λέρας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε συ, άνοιξα το βίντεο και νιώθω σαν να μεταφέρθηκα σε άλλη διάσταση. Θέλει 8πύρηνο εγκέφαλο για να μπορώ να το παρακολουθήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Ρε συ, άνοιξα το βίντεο και νιώθω σαν να μεταφέρθηκα σε άλλη διάσταση. Θέλει 8πύρηνο εγκέφαλο για να μπορώ να το παρακολουθήσω.

το 2020 είναι γρήγορο η αλήθεια...

το 2016 ήταν πιο αργό αλλά άκουγα παράπονα και τότε.. (λίστες yt "2016"+ ή προφίλ για τα σκαλιά προς το σήμερα)

κάποιες βόλτες θέλουν χέρια... να μπορούν να κρατάν και να κρατιούνται....

δεν έχει και υπότιτλους ακόμα... πολλές οι συγγνώμες για όλα! αλλά τι να κάνεις... το τρένο τρέχει...

Τροποποιήθηκε από τον Λέρας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

eRsoC1D.jpg
Αυτά απο μένα. Cheers και καλό Πάσχα :yes:

Με αρεσουνε τα γωνιώδη ζυγωματικά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

χαχαχαχαχα Είπα να μην ανεβάσω την φάτσα μου τόσο καθαρά και τρομάξει κανείς :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

IKXZCvF.jpg

Βόλτα εντός των τειχών. Έτσι όπως μας καταντήσανε ακόμα και αυτό έχει την αξία του και αλλάζει την ψυχολογία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/4/2020 at 10:06 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

θεός!!!

Τα σέβη μου:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλαμε παπουτσάκια στο freewind. 50/50. Και το όνομα αυτών; Mitas e07. Διάβασα καλά λόγια από πολλούς και διάφορους και είπα να κάνω την δοκιμή. Περισσότερα όταν καβαλήσω, σε μερικούς μήνες. 
2AFDVR1.jpg
AFM3Dbk.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έκανα κάτι για την μηχανή αλλά για μένα...έπειτα από την αναβάθμιση του εξοπλισμού(μπουφάν+παντελόνι) και έπειτα από την ξενέρα που πέχτηκε σε μοτομάγαζα με τα πασχαλινά εκπτωτικά κουπόνια και την κοροϊδία που επικράτησε χτύπησα κρανάκι από εξωτερικό και να παν να γαμηθούν...από εδώ και πέρα όπου βρίσκω φθηνότερα...

Shoei GT AIR II Brilliant Yellow + CNS 1 Visor Dark Smoke

20181108160403_shoei_gt_air_ii_brilliant

61mYOYe2dQL._AC_SL1500_.jpg

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα