Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

Υγρασίες και βροχές 7 μηνών, δεν αργουν να κάνουν το λαδι ετσι. Επιπλέον, μιλάμε για παλιό μεγαλο μονοκύλινδρο. 

πριν 1 ώρα, το μέλος karellen έγραψε:

Άλλαξα τα λάδια στο KLR.

Κάποια στιγμή που θα σε παιρνει να μεινει 2-3 μερες ακίνητο, συγχρόνισε μια αλλαγή λαδιών με ενα γέμισμα του μοτέρ με πετρέλαιο = να ξεπλυθει. Φουλαρε το μεχρι τάπα με πετρέλαιο + ασε το 2-3 μερες + μετα άδειασε + βαλε λάδια φρεσκα.

φευγει απο μεσα ολη η μάκα και η λάσπη....ετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 3 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Αν ημουν με CBR και με κερνουσε τσαι XJ6 απλα θα συνεχιζα να οδηγαω, δε θα γυρνουσα στην εκκινηση... Μπορει να αλλαζα και κινητο. :laugh:

Τον αλλον απο πανω, του δωσαν τρυπιο λαστιχο και χαιρεται κιολας. Ασε που ειναι και λιωμενο, ουτε χαραξη εχει μεινει. 

Σε πιασαν κοτσο @giorgos.boun... :tongue:

αυτο καναμε γτ ηρθαν οι φιλοι μασ οι μπλε χχαχαχαχαχαχαχαχα μονο yamaha ρε χαχαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προγραμματισμός ταξιδιού Ελλάδα Πακιστάν και πίσω με παπί!!

Ο Τάσος το έχει σίγουρο και μου πρότεινε να πάμε αλλά να πάρουμε μαζί μας και φαστ για να μη σκάσει καμία σαμπρελα.. 

Α και από ένα μπουκαλάκι νερό για να πίνουμε.. 

@ShapeshifterGR98 για πες μας τι σκέφτεσαι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@achilleasv Βασικά η όλη ιδέα ξεκίνησε σαν μίνι συνάντηση σε Μακρινίτσα για κάναν καφέ (το Μπαλκόνι του Πηλίου είναι αφού) αλλά μετά παραήτανε φλώρικο σαν ιδέα και σκεφτήκαμε οτι το Βόλος - Πακιστάν θα ήτανε πιο ενδιαφέρον σαν διαδρομή. 

Επίσης έγινε λόγος και για κόντρες στην Κίνα, ξέρετρε εκεί πέρα με αυτούς τους τρελούς που τσιμπάνε ένα XJGAO, Yingxiang κλπ και του φοράνε κινητήρα απο F16.

Σίγουρα ένα φάστ μαζί μας, καθρέπτες (!!!), καθώς και μανίσιες εξατμίσεις γιατί σε περίπτωση που πέσουμε κοντά σε τίποτα ταλιμπάν να τις κουμπώνουμε στα γρήγορα να μην ακούσουνε. Έχει ΚΑΙ περιπέτεια! 

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε, έχουμε πολλά. Το Βόλος - Πακιστάν, το πως θα ξεφύγουμε απο τους ταλιμπάν (ε μην μας πάρουνε και στο κυνήγι κιόλας), τις κόντρες στην Κίνα, το πως θα γυρίσουμε πίσω, το πως θα μπορέσω να βρω την μαγδάλω που με ενοχλεί με απόκρυψη, το πότε θα κατέβεις Βόλο για καμιά βόλτα μπας και συννενοηθούμε και με άλλα άτομα :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος karellen έγραψε:

Άλλαξα τα λάδια στο KLR.Έβαλα τα Liqui Moly ορυκτέλαια 20-50 + φίλτρο λαδιού γιατί τα Motul είχανε γίνει σαπουνάδα!Προηγουμένως έρριξα 1,5 κιλό άλλο λάδι να καθαρίσει το κύκλωμα και το γυαλάκι.Και όλα αυτά με 7 μήνες χρήση και σκάρτα 1.000 χλμ!

Motul κύριοι! Το τέλειο αφρόγαλα για φρέντους.

Δεν νομίζω να φταίει το λάδι.
Ένα Motul συνθετικό (βαρελίσιο) που μου έβαλε ο μάστορας όταν πρώτο-αγόρασα το KLR και το άλλαξα μετά απο 2000χλμ σε καμία περίπτωση δεν ήταν έτσι.
Κάτι άλλο περίεργο παίζει :_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την πουλησα :cry:. Υστερα απο 4 χρονια μαζι της την αποχωρηστηκα . 

Καλοριζικη και καλοταξιδη να ειναι με τον νεο ιδιοκτητη. 

Οι πατρινοι θα την πετυχετε στους δρομους σας.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την Παρασκευή ήταν έτοιμη η GP12. Σήμερα πήγα κατέθεσα τα τιμολόγια στην ασφαλιστική για να πάρω τα χρήματά μου.

Κόστος: 407,40€ μαζί με την εργασία.

Αλλάχτηκαν Μπροστά μπουκάλες με ελατήρια, μάνα, μπροστινό φτερό ρόδας, μπροστά πλαστικό φαναριού, πλαϊνά πλαστικά φτερά αριστερό και δεξί, ορθοστάτης-πλαγιοστάτης-μαρσπιέ οδηγού και ανεμοθώρακας. Το ριξα και ένα πλύσιμο και ιδού.

DSC_0661_zpsv3wppowa.jpg

DSC_0662_zpsboknwrxa.jpg

DSC_0663_zpsbmyos7l8.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@spiros!!! και εγω σε μερικούς μήνες ίδιο απαίσιο συναίσθημα θα έχω. Τι μηχανή είχες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@spiros!!! και εγω σε μερικούς μήνες ίδιο απαίσιο συναίσθημα θα έχω. Τι μηχανή είχες;

Gsx 650f

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος Schumi έγραψε:

Την Παρασκευή ήταν έτοιμη η GP12. Σήμερα πήγα κατέθεσα τα τιμολόγια στην ασφαλιστική για να πάρω τα χρήματά μου.

Κόστος: 407,40€ μαζί με την εργασία.

Αλλάχτηκαν Μπροστά μπουκάλες με ελατήρια, μάνα, μπροστινό φτερό ρόδας, μπροστά πλαστικό φαναριού, πλαϊνά πλαστικά φτερά αριστερό και δεξί, ορθοστάτης-πλαγιοστάτης-μαρσπιέ οδηγού και ανεμοθώρακας. Το ριξα και ένα πλύσιμο και ιδού.

DSC_0661_zpsv3wppowa.jpg

DSC_0662_zpsboknwrxa.jpg

DSC_0663_zpsbmyos7l8.jpg

Απο οτι καταλαβαίνω το μπροστινό θα έγινε φυσαρμόνικα... πως γίνεται να μην χτύπησες εσύ ο ίδιος με σύγκρουση που προκάλεσε τέτοια ζημιά στο παπάκι?

ΥΓ: δεν ντρέπεσαι με τέτοιο ανεμοθώρακα? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χθές βγήκαμε off road βόλτα

37290281_10217020577088525_1757638533218

και σήμερα είπα να πάω για μπάνιο, ορίστε τα αποτελέσματα

37346176_10217027536982518_1924722089701

37249068_10217027537982543_7227760532680

37333648_10217027538702561_4164009276378

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος seatcowl έγραψε:

Απο οτι καταλαβαίνω το μπροστινό θα έγινε φυσαρμόνικα... πως γίνεται να μην χτύπησες εσύ ο ίδιος με σύγκρουση που προκάλεσε τέτοια ζημιά στο παπάκι?

ΥΓ: δεν ντρέπεσαι με τέτοιο ανεμοθώρακα? :P

Θα λεει οτι ειναι του παππου του και το δανειστηκε για μια μερα να κανει τις δουλειες του επειδη το δικο του ειναι συνεργειο :tooth:

Σιδερενιο και ορθιο το οχημα μαζι με τον αναβατη του Οδυ...κουκλα εγινε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1:30 η ώρα το βράδυ με όλους να κοιμούνται στο σπίτι και προσπαθώντας να την παρκάρω στο εργοτάξιο που έχει γίνει η αυλή τον τελευταίο καιρό, έριξα τον μπροστινό τροχό σε ένα μικρό χαντάκι.

Δοκιμάζω να την βγάλω, πατίναρε ο τροχός στο τσιμεντένιο χείλος, αδύνατον να ανέβει. Ρε :ranting3: βραδυάτικα, πάω να κατεβάσω σταντ, τσουπ όλο μέσα στο χώμα, την κρατάω τελευταία στιγμή, τέλεια λέω, τώρα τι κάνουμε.

Μέσα στα σκοτάδια δεν υπήρχε τίποτα να την ακουμπήσω και δεν ήθελα να ρίξω και τον πίσω τροχό στο χαντάκι γιατί παίζει να μην την έβγαζα με τίποτα.

Τελικά τη λύση έδωσε το manual (να γιατί είναι σημαντικό να το έχουμε πάντα μαζί μας :tongue:) και με κάτι σανίδια που βρήκα κατάφερα να την βγάλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Πως και το έδωσες;

Ολο αυτο το 1 τελευταιο χρονο δυστυχως δεν μπορεσα να το χρησιμοποιησω λογο δουλειας. Και επισης αλλες προτεραιοτητες βρισκονται στο προσκηνιο. 

Ισως καποια στιγμη στο μελλον να παρω κατι απλα για να μου φυγει η ιδεα. Καποιο xt ισως.... 

Θα δουμε..

Αν και το ειχα παρει καινουριο , δεν στεναχωρηθηκα οπως οταν ειχα πουλησει το xt . Το οποιο ακομα σκαω που το εδωσα

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@spiros!!! σε καταλαβαίνω γιατί και εγω θέλω να πάρω κανονικά μια 250αρα-300αρα για αρχή αλλά και εγω με σπουδές τώρα που να βρω λεφτά για μηχανή. Μόνο η βενζίνη που θα της βάζω θα μου τρώει πολλά απο το εβδομαδιάτικο μου να το πω.

Υπομονή και κάποια στιγμή θα ξαναποκτήσεις κάτι δυνατό πάλι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Έβαλες την κάρμπον τελικά;;; :wub:

Ε ναι η τιτανίου (και street legal) ήταν εκτός από πανάκριβη και σχεδόν ίδια με τη μαμά απλά με σηματάκι Akrapovic.

Είχα δει και μερικές SC Project που μου άρεσαν αλλά θα ήθελα και 2ο εγκέφαλο με το race map ενώ η Akrapovic έρχεται με επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για την μηχανή δεν έκανα κάτι σήμερα, ΑΛΛΑ παρέλαβα το δίπλωμα για Α κατηγορία.

Ναί, μετά απο 18 (!!) χρόνια ώς κάτοχος κατηγορίας έως 125cc, έβγαλα το απεριόριστο. Γεροντοεπιθυμίες :laugh::laugh:

Σιγά σιγά τώρα (μετά το καλοκαίρι) να δούμε τι θα κάνουμε με κάτι μεγαλύτερο !

Τροποποιήθηκε από τον gerokost

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 6/29/2018 at 9:40 ΜΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Που εισαι εσυ ρε κανγκαρο'ι'δες ?

Πτυχιακή Γιώργο, μολις ερθω ελπιζω να βρω χρονο για καμια παχη.

κσινο δωσε το ζζρ και παω στους οζις ανετα.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα