Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

Την 18/2/2018 at 8:33 ΜΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Βολτούλα στον Πλαταμώνα και επιστροφή μέσω Αγιάς και νέες γνωριμίες (τουλάχιστον για μένα) μαζί με @noodles@mythic37 και @Ευάγγελος (κάντε tag τα άλλα δύο παιδιά γιατί δεν ξέρω τα usernames). Στην αρχή πήγε να μας το χαλάσει λίγο ο καιρός αλλά τελικά όλα πήγαν καλά και περάσαμε καταπληκτικά! Βάζω όσες φώτο έχω και λογικά θα συμπληρώσει και ο Δημήτρης!

kbmjh8i.png 

Υ.Σ. Το Brutale είναι :wub:

εγω το δικο μου βλεπω πιο ομορφο :wub::wub::wub:

τι κινητο εχεις καριολη και βγαζει τετοιες φωτο? πολυ καλες :winking:

πριν 7 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

κοιτα, σκεψου το αλλιως, καλοκαιρι ερχεται, ο μηχανικος θα παει διακοπες με το δικο σου 500αρικο. πες οτι βοηθησες ενα ανθρωπο να παει μια βδομαδα σε νησι να ξεσκασει ο ανθρωπος, ειναι και τοσο καλος οσο λετε, πληρωνεται η καλη τεχνη οσο να ναι...

με ενα 50αρικο για τα εξοδα, ερχομαι ενα σκ, σου καθαριζω αντλιες, σε παπια αυτοκινητα, κινητα ακινητα και βλεπω και το βολος by night:winking:

α μη ξεχασω, αλλαξε μαστορα...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 6 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Το οτι το ανοιγα ναι το εκανα...δεν αντιλεγω και ξερω οτι εκανα μ****ια. Οκ οι βαλβιδες θα γινουνε και αυτες, και αμα ειναι αυριο θα περασω απο ενα ακομα συνεργειο εδω στον Βολο που δεν πηγα. Απλα ελπιζω να μην ειναι αντλια μονο...

Επειδή κι εμένα μου είχαν πει για αντλία 2-3 μάστορες, πήγα και σε έναν ακόμη και μου είπε ότι μπορεί να είναι η τρόμπα της βενζίνης.
Η αντλία στο μηχανάκι μου έχει 120 και η τρόμπα 30 σαν ανταλλακτικό. Οι τιμές και για τα 2 είναι για γνήσια ανταλλακτικά από την Yamaha.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως όσο κάτι το πειράζεις όλη την ώρα τόσο χειρότερο γίνεται... κάτι ήξερε ο japan / china και το έκανε έτσι . 

πριν 31 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@strokt up Το εκανα και αυτο και ολοι πανω κατω ιδιες τιμες και ιδια πραγματα μου λεγανε οτι παιζει να ειναι...μπουζι αλλαξα και δεν εκανε τιποτα απολυτως, βενζινη του βαζω σταθερα 100αρα αλλα δεν βλεπω διαφορα. Εδω λεμε οτι στα ψηλα κανει ασχημα κενα να το πω στο να δινει γκαζι. Βαλβιδες επισης αλλαξα μετα τα Χριστουγεννα πως γινει να θελουνε παλι ρυθμισμα; 

πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@noodles άντε ας αλλάξω μάστορα αφου το λες και εσυ xD Για το Volos by night έλα και θα δεις απίθανα κομενάκια εδω πέρα στα μπαράκια στο Βολονάκι xD Αμάξι μέχρι στιγμής δεν έχει θέμα πάντως.

@Yamahas_1 wait, η τρόμπα και η αντλία είναι διαφορετικά; Σε εμένα νομίζω μπεκ και αντλία είναι μαζί σε ένα δεν ξέρω για την τρόμπα όμως.

@BlackDiamond 33.600κατι Km

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 23 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

εγω το δικο μου βλεπω πιο ομορφο :wub::wub::wub:

τι κινητο εχεις καριολη και βγαζει τετοιες φωτο? πολυ καλες :winking:

Οι καλές φώτο είναι του Δημήτρη! Εγώ μια πατάτα (lumia 640) έχω :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Οι καλές φώτο είναι του Δημήτρη! Εγώ μια πατάτα (lumia 640) έχω :laugh:

αυτος ξερω, μηλοφωνο εχει :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@noodles άντε ας αλλάξω μάστορα αφου το λες και εσυ xD Για το Volos by night έλα και θα δεις απίθανα κομενάκια εδω πέρα στα μπαράκια στο Βολονάκι xD Αμάξι μέχρι στιγμής δεν έχει θέμα πάντως.

@Yamahas_1 wait, η τρόμπα και η αντλία είναι διαφορετικά; Σε εμένα νομίζω μπεκ και αντλία είναι μαζί σε ένα δεν ξέρω για την τρόμπα όμως.

Αυτή είναι η αντλία ολόκληρη μαζί με την τρόμπα: https://yamaha-nikolakopoulos.gr/el/yamaha-gnisia-antallaktika-crypton-t-135-x-el/856--crypton-135x-trompa-venzinis-el.html

Αυτό είναι το ανταλλακτικό που μου κάηκε εμένα και το άλλαξα: https://www.car.gr/parts/view/6568307/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

με σχεδόν 34.000 και έχεις αλλάξει βαλβίδες? Βλέπω σε λίγο καιρό να βγαίνει στο car ως "ελαφρός μεταχειρισμένο" ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

με σχεδόν 34.000 και έχεις αλλάξει βαλβίδες? Βλέπω σε λίγο καιρό να βγαίνει στο car ως "ελαφρός μεταχειρισμένο" ...

Ποιο πιθανο να ρύθμισε παρά να αλλαξε.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος VaG3 έγραψε:

Ποιο πιθανο να ρύθμισε παρά να αλλαξε.. 

και εγώ αυτό πιστεύω αλλά βλέπω σχεδόν κάθε μέρα για αλλαγές στα γρανάζια και δοκιμές για τελικές....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρύθμισα βαλβίδες δεν τις άλλαξα, αμα είπα την λέξη "άλλαξα" τότε σορυ...ενα μυαλό χειμώνα καλόκαιρι έχω και εγω ο άνθρωπος. Ναι το ξέρω και το ξαναλέω οτι μαλακίστηκα και πριν μιλήσω για όλο αυτό είπα σε ένα προηγούμενο πόστ σε αυτό το thread "θα μου πείτε οτι το πέθανα, δεκτό δεν θα πω κάτι". Τώρα απλά περιμένω αν δω με τον καθαρισμό μπεκ αμα θα γίνει κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παραειναι λιγα τα χλμ για να τα φτυσει η αντλια βενζινης. τι ακριβως κανει το μηχανακι? ρεταρει μονο σε ψιλες στροφες?

εχει τιποτα φιλτρα πριν την αντλια τα οποια ισως χρειαζονται καθαρισμα? 

δε πας σε αλλο μηχανικο να σε ρυθμισει βαλβιδες σωστα για αρχη και βλεπεις μετα με αντλιες και αλλα τετοια. 5ευρω ειναι το ρυθμισμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ρετάρει και διστάζει να το πω στις υψηλές στροφές. Απο όσο ξέρω έχει ένα φίλτρο λαδιού και νομίζω πρέπει κάτω απο το ντεπόζιτο να έχει φίλτρο βενζίνης λογικά πριν την αντλία αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Στις χαμηλές όλα είναι εντάξει ακόμα απο ότι φαίνεται αλλά όσο πιο πολύ ανεβάζει στροφές προς υψηλά το ρετάρισμα γίνεται αρκετό σε σημείο που δεν μπορεί να φτάσει στον κόφτη το μηχανάκι πλέον (οχι οτι και να μπορούσε θα έπρεπε να φτάνει εκεί αλλά πλέον δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω απο κάποιο όριο στροφές). Ουστικά απο ένα σημείο και μετά όταν ανοίγω το γκάζι στο τέρμα δεν δίνει άλλο τράβηγμα απλά κάνει θόρυβο το μοτέρ και τίποτα παραπάνω είναι σαν να δίνει ουσιαστικά το μισό γκάζι σαν "καθαρό γκάζι"...το υπόλοιπο δεν κάνει τίποτα πλέον. Εγω το ξαναλέω αμα ήτανε η αντλία λογικά το λαμπάκι FI δεν θα αναβόσβηνε ή θα έμενε αναμμένο? Συνέχεια αυτό σβήνει κανονικά όταν γυρνάω το κλειδί που είναι το φυσιολογικό για το μηχανάκι. Αρα έτσι όπως θέλω να ελπίζω (θα έλεγα "έτσι όπως το βλέπω" αλλά μηχανικός δεν είμαι) δεν είναι η αντλία του ή η τρόμπα το πρόβλημα. Σε 2 μάστορες πήγα μέχρι τώρα και μου είπανε οτι μάλλον για βουλωμένο μπεκ το βλέπουνε. 

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως γράφει και ο noodles από πάνω είναι ΠΟΛΥ πιθανό το πρόβλημα να είναι στο φίλτρο βενζίνης , δυστυχώς σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχει το φίλτο σαν ανταλλακτικό για να αγοράσει νέα αντλία  και πρέπει να γινει κάποια πατεντα (όπως πχ στα beverly 300i) , μην αγοράσεις αντλία  ή αρχισεις μετατροπές χωρίς να αποκλείσεις ότι είναι απλά βρώμικο το φίλτρο βανζίνης. 

πριν 21 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

wait, η τρόμπα και η αντλία είναι διαφορετικά; Σε εμένα νομίζω μπεκ και αντλία είναι μαζί σε ένα δεν ξέρω για την τρόμπα όμως.

αντλία = τρόμπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τάφων συγκέντρωση στο σχόλασμα Παρασκευής

IMG_20180223_162118_3.jpg

Η σχετική λιακάδα δεν κράτησε πολύ, μέχρι να φτάσω στο πατρικό του Frodo  είχε βαρύνει ο ουρανός. Αααααντε καλό ΣΚ!

IMG_20180216_163449.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

Τάφων συγκέντρωση στο σχόλασμα Παρασκευής

IMG_20180223_162118_3.jpg

Η σχετική λιακάδα δεν κράτησε πολύ, μέχρι να φτάσω στο πατρικό του Frodo  είχε βαρύνει ο ουρανός. Αααααντε καλό ΣΚ!

IMG_20180216_163449.jpg

Ρε Στέφανε αυτές οι ταινίες 3 χρόνια τώρα... Ή βάλε και πίσω ή βγάλε και την μπροστινή. Τόσα χρόνια το λέμε :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ShapeshifterGR98 Honda (ιννοβα)oλο προσοντα ρε γαμοτη !!.40.000χλμ μαμα μπουζι μαμα μπαταρια.Α και κατι σαμπρελες που τις αλλαζα καραμελες γιατι ειχα

ενα φιλαρακι νταμπο απανω του μεχρι που πηρε αμαξι.Γραναζακι 37 πισω μονο για πιο ανεση στην πολη stop n' go και αγιος ο Θεος.Ουτε δισκοι ουτε μπουκωματα.Και 3

φορες πορεια Χανια Ηρακλειο 300+χλμ πηγαινε ελα.Τωρα που ειπατε κατι για βαλβιδες πρεπει να τις κοιταξω δεν εχουν ρυθμιστει ποτε Παναία μου :cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και ο καιρός εδώ και μια βδομάδα γ@μιέται τα μάλα :swear:, κάθισα και καθάρισα πίσω τροχό, αλυσίδα, ψαλίδι και λασπωτήρα.

71FpuYd.jpg

uNl0eYo.jpg

Ξέρω ότι είμαι κουλομαρία, νο κόμεντ για τα τσικεν στραϊπς πλιζ :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/2/2018 at 10:31 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Το είχα απορία και αυτό και ας ξέχασα να το γράψω πριν. Για να το κάνω σε καρμπυρατέρ (αμα το απαιτήσει η κατάσταση) για πόσα λεφτά μιλάμε;

Αν είναι να κάνεις αυτό πάρε άλλο μηχανάκι

Την 21/2/2018 at 9:14 ΜΜ, το μέλος strokt up έγραψε:

Για αρχη δες σοβαρά το ενδεχόμενο να αλλάξεις μάστορα.

Ο μάστορας του είναι μια χαρά δεν έχει λόγο να τον αλλάξει.

Την 21/2/2018 at 9:38 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Το οτι το ανοιγα ναι το εκανα...δεν αντιλεγω και ξερω οτι εκανα μ****ια. Οκ οι βαλβιδες θα γινουνε και αυτες, και αμα ειναι αυριο θα περασω απο ενα ακομα συνεργειο εδω στον Βολο που δεν πηγα. Απλα ελπιζω να μην ειναι αντλια μονο...

Δεν έκανες κάτι κακό..

Την 22/2/2018 at 2:19 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ρύθμισα βαλβίδες δεν τις άλλαξα, αμα είπα την λέξη "άλλαξα" τότε σορυ...ενα μυαλό χειμώνα καλόκαιρι έχω και εγω ο άνθρωπος. Ναι το ξέρω και το ξαναλέω οτι μαλακίστηκα και πριν μιλήσω για όλο αυτό είπα σε ένα προηγούμενο πόστ σε αυτό το thread "θα μου πείτε οτι το πέθανα, δεκτό δεν θα πω κάτι". Τώρα απλά περιμένω αν δω με τον καθαρισμό μπεκ αμα θα γίνει κάτι.

Φίλε Τάσο τα μηχανάκια δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα... Αναγκαστικά θα το ανοίξεις τέρμα το γκάζι για να πάει... Αν ήταν τόσο ευαίσθητα θα είχα αλλάξει κάμποσα :biggrin:

Καθάρισε το σώμα και το μπεκ και λογικά θα στρώσει..  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος Thanos89 έγραψε:

Μας έφτιαξε ο κουριερ σήμερα . Αύριο ελπίζω να έχουν μπει.  

WHNCad9.jpg

κλιπ ον?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος nikolai έγραψε:

κλιπ ον?

Ναι. :yes: Σαν πρώτη εντύπωση πάντως φαίνονται πολύ ποιοτικά και προσεγμένα.
ABM Μulticlip Tour 50mm wide. Λογικά θα διορθωθεί το εργονομικό ''πρόβλημα'' που έχουν τα μαμά κλιπ ον του SX. Θα ανεβάσω αύριο φώτο το πριν και μετά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπήκαν τα καινούρια φλασάκια και η αυτοσχέδια βάση πίσω φαναριού/πινακίδας :

12fePMS.jpg?1

y81Hafh.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Update! Ψιλοξεμπούκωσε κάπως το μηχανάκι. Δεν σκαλώνει τόσο πολύ πλέον στα υψηλά όσο τις προάλλες. Βέβαια πλέον βάζω μόνο 100αρα και το πηγαίνω μεγάλες βόλτες όχι με πάνω απο 70κατι με 80 km/h μπας και ξεμπουκώσει και απο οτι φαίνεται κάνει δουλειά. Δεν είναι τέλειο αλλά μια βελτίωση την έχει. Το Πάσχα μαζί με τους δίσκους όμως τον καθαρισμό στο injection δεν το γλιτώνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα