Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

Η μηχανή κουνάει τις κυριακές, αν είμαστε τυχεροί. Έκατσα και έψαξα το service manual για maintenance. Πρέπει να αλλάξω την φλάντζα του καπακιού της δεξιάς κεφαλής, οπότε λέω επ ευκαιρίας να κοιτάξω και βαλβίδες. Στο manual έλεγε ότι πρέπει οι βαλβίδες να είναι κλειστές και το πιστόνι στο TDC, αλλά πως το ελέγχουμε αυτό δεν έλεγε. Ευτυχώς σε αυτό το internet τα βρίσκεις όλα. Θα κάνω πρώτα αυτό και μετά θα αλλάξω το λάδι στο πηρούνι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωι της σκουπισα τη σελα.Την παρατησα για 8 ωρες(ωρες εργασιας) μετα καναμε ενα γερο μπανακι μαζι εν μεσω καταιγιδας και τωρα αραζει περιμενοντας τον καλο της για την αυριανη μερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για άλλη μια μέρα πηγα στη δουλεια μιας και ειναι το μεταφορικό μου...

Χορεψα και λιγο στη βρόχα το μεσημερι (κουναγε κωλο στο Kriss στη βροχη και στο ψιλοχαλαζακι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τιποτα ευχαριστω το θεο σοιχιρο που εχω χοντα και το μονο που κανω ειναι να αλλαζω λαδια και να λιπαινω την αλυσιδα... σημερα εγινα απλα μουσκεμα εδω στο νησι. βροχη μαζι με πολυ δυνατο αερα.. κλασικη ανδρος .... <3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τιποτα ευχαριστω το θεο σοιχιρο που εχω χοντα και το μονο που κανω ειναι να αλλαζω λαδια και να λιπαινω την αλυσιδα... σημερα εγινα απλα μουσκεμα εδω στο νησι. βροχη μαζι με πολυ δυνατο αερα.. κλασικη ανδρος .... <3

Όσοι κ όσες γίναμε μούσκεμα εχθές... Και τι έγινε;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ούτε βλέμμα δεν της έριξα σήμερα διότι έτρεχα να μπω στο κουτί από την πολλή βροχή....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα ειναι ημερα στεναχωριας...απο τις μερες αυτες που δεν βλεπω τη μοτοσυκλετα μου καθολου... :(ασχετα αν η σκεψη μου ειναι εκει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγήκα από το σπίτι και την κοίταξα. Με κοίταξε και αυτή ξαφνιασμένη! "Τι κρατάς στα χέρια;" μου λέει, "Κάτι που στο είχα τάξει εδώ και καιρό!" της λέω!! "Μα έβρεξε νωρίτερα, όπως θα γίνει και πιο μετά...". "Ε και;" της λέω, "Αν χρειαστεί θα το ξανακάνω!" Και έριξα τις πρώτες σταγόνες νερό στη ζελατίνα της και συνέχισα με τα υπόλοιπα. Μετά αφρός... μπόλικος!!! Και εγώ να χαϊδεύω απαλά αλλά και σκληρότερα όπου χρειαζόταν!... Μπόλικο νερό για το ξέβγαλμα και πανάκι για τα ύπουλα χουφτώματα δεξιά και αριστερά!

Είδα την κακιά σκουριά στο δισκοφρενάκι της και θυμήθηκα μια συμβουλή ενός φίλου... Ξύδι! "Θα πονέσω;" μου λέει... "είναι για καλό, θα δεις!" Μετά από λίγο, το τάμα μου εκπληρώθηκε!

Μια σταγόνα κύλησε από τα φώτα της, σαν δάκρυ... Το σκούπισα και της έταξα βόλτα αν κρατήσει ο καιρός, αν όχι... Το ξανακάνουμε! Μου άρεσε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3 μέρες πάλευα να τη σουλουπώσω μαζί με την taksidiara psyxh, αλλάξαμε ρουλεμάν τιμονιού, όση ώρα μοντάριζα εκείνη επωμίστηκε το έργο του βαψίματος των μπροστινών και της ζάντας και τελικά το αποτέλεσμα μας δικαίωσε πλήρως.

601103_4831516739696_1913646230_n.jpg

62890_4831516659694_746827275_n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγήκα από το σπίτι και την κοίταξα. Με κοίταξε και αυτή ξαφνιασμένη! "Τι κρατάς στα χέρια;" μου λέει, "Κάτι που στο είχα τάξει εδώ και καιρό!" της λέω!! "Μα έβρεξε νωρίτερα, όπως θα γίνει και πιο μετά...". "Ε και;" της λέω, "Αν χρειαστεί θα το ξανακάνω!" Και έριξα τις πρώτες σταγόνες νερό στη ζελατίνα της και συνέχισα με τα υπόλοιπα. Μετά αφρός... μπόλικος!!! Και εγώ να χαϊδεύω απαλά αλλά και σκληρότερα όπου χρειαζόταν!... Μπόλικο νερό για το ξέβγαλμα και πανάκι για τα ύπουλα χουφτώματα δεξιά και αριστερά!

Είδα την κακιά σκουριά στο δισκοφρενάκι της και θυμήθηκα μια συμβουλή ενός φίλου... Ξύδι! "Θα πονέσω;" μου λέει... "είναι για καλό, θα δεις!" Μετά από λίγο, το τάμα μου εκπληρώθηκε!

Μια σταγόνα κύλησε από τα φώτα της, σαν δάκρυ... Το σκούπισα και της έταξα βόλτα αν κρατήσει ο καιρός, αν όχι... Το ξανακάνουμε! Μου άρεσε!

Ποιητη μου εσυ! Σταματα... Θα με παρουν τα ζουμια, λες και διαβαζω Αρλεκιν ενα πραγμα... Στο τελος ομως...

-"Θα πονέσω;"

-"είναι για καλό, θα δεις!"

-"Να το ξανακανουμε, μου αρεσε"..

Οχι που θα σε χαλουσε... Πτανιτσα... :P

Και ξαφνικα...

Σκουπισα κατι κουτσουλιες πανω απο τη ζελατινα...

Αλλος ρομαντικος απο εκει...

Εγω παντως την κοιταξα χθες, που πηγα να παρω κατι φαγητα απο το ΚΤΕΛ. Τι πιτες, τι μελι, γεμιστα, φασολακια... Αρε ελληνιδα μανα, γιαγια, θεια, ξαδερφη... Τρωμε σαν πασαδες για κανα μηνα τωρα...

Τροποποιήθηκε από τον kalimera8764

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα μιας και μας εκανε καλη μερα εδω ειπα να πλυνω την καλη μου γιατι ειχε τα μαυρα της τα χαλια..

Αρχισα με την αλυσιδα.Αφου την καθαρισα μεχρι αηδιας , προχωρησα στην υπολοιπη μηχανη..Πολυ βρωμια λεμε.

Αργοτερα θα την κανω και μια βολτουλα ετσι ωστε να λαδωσω την αλυσιδουλα της!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα το προγραμμα ειχε καθαρισμο ψαλιδιου-αλυσιδας-γραναζιου στο ccm!

To πριν...

img9517z.jpg

Και το μετα :dribble:

img9523y.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να κανω λιγο σπαμ , τα καπακια της μηχανης ή και αλλα μερη της μηχανης που εχουν βρωμιες απο την αλυσιδα πως τις καθαριζουμε?Με το καθαρο πετρελαιο που καθαριζουμε και την αλυσιδα μας?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ειναι γρασσο βαλε φωτιστικο πετρελαιο!

(θα το βρεις και στα σουπερ μαρκετ)

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα το προγραμμα ειχε καθαρισμο ψαλιδιου-αλυσιδας-γραναζιου στο ccm!

To πριν...

img9517z.jpg

Και το μετα :dribble:

img9523y.jpg

Τι ακριβώς χρησιμοποίησες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα να πληρώσω δόση στην εφορία .....

Αυτό που λένε μαζί για τα καλά, μαζί για τα κακά !

:lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ακριβώς χρησιμοποίησες;

Οπως ειπα και παραπανω φωτιστικο πετρελαιο..

Στην αρχη με ενα σφουγγαρι με σαπουνι για πιατα να καθαρισει λιγο, μετα φωτιστικο πετρελαιο με το σφουγγαρι και με μια οδοντοβουρτσα για αλυδισα και δυσκολα σημεια και ξανα μετα σαπουνι!

(δεν νομιζω να μου πηρε πανω απο 25 λεπτα μαζι με την αλλη μερια του ψαλιδιου και εσωτερικα)

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα