Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

Μπουρδέλο TPS μου έχεις βγάλει την παναγία, γαμώ την kawasaki και τα υπερκυβισμένα σκούτερ της.

1,5 μήνα στο συνεργείο το 1300 (έκαναν και άλλες δουλίτσες) αλλά το πήγα περισσότερο για τα σβησίματα.

Τα έκανα τράμπα με το μικρό προχθές (ήθελε και αυτό σέρβις) και τώρα σβήνει πιο συχνά μπουχουχου :cry:

Το απόγευμα έχει πάλι τράμπα, θα πάρω το μικρό που δεν χαλάει ποτέ αφού έτσι κι αλλιώς δεν το είχαν ξεκινήσει.

Επίσης γαμώ τα multimixer και τα τρικίλυνδρα πουστρομυγάκια.

Ο @innova 04 μου έταξε χρώμα Seiko blue για να την βάψω στο αντίστοιχο χρώμα λιμανιού Κατάκολου.

ΥΓ τα μπινελίκια παραπάνω πάνε προκαταβολικά στους μικροτσούτσουνους πισογλέντηδες που περιμένουν στην γωνία για να με γλεντήσουν.:tooth:

Λόβε γιου ολ :wub: μπόρα είναι θα περάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 4 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

ΥΓ τα μπινελίκια παραπάνω πάνε προκαταβολικά στους μικροτσούτσουνους πισογλέντηδες που περιμένουν στην γωνία για να με γλεντήσουν.:tooth:

Λόβε γιου ολ :wub: μπόρα είναι θα περάσει.

Μείωσες την δόση  στην αγωγή, μονάχος σου ?

Το παθαίνεις μόνο Πέμπτες ή όλη την εβδομάδα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Μείωσες την δόση  στην αγωγή, μονάχος σου ?

Το παθαίνεις μόνο Πέμπτες ή όλη την εβδομάδα ?

Ααα δεν σε περιέλαβα εσένα, κοίτα μην βγει η τάπα από το νησί και βουλιάξει 👉👌 κρυπτογιαμαχάκια.

Τελικά το 400άρι το παρέλαβα έτοιμο με το σέρβις του κομπλέ.💋

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 10/4/2021 at 10:06 ΜΜ, το μέλος kpapageo έγραψε:

Βόλτα για ξέσκασμα.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Κώστα να μαντέψω Πετροκέρασα, Αρναία και απο Βαρβάρα κατέληξες Ολυμπιάδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περίπου Νικόλα, δεν ανέβηκα Πετροκέρασα αλλά πήγα καρφί Αγ. Πρόδρομο - Ταξιάρχη - Αρναία και δεν μπήκα Βαρβάρα αλλά το έκοψα δεξιά εδώ:

spacer.png

Fyi, στην αρχή και το τέλος της μπλε διαδρομής έχουν κλείσει εντελώς τον δρόμο λόγω έργων. Έπρεπε να περάσω κάτω από την δαγκάνα ενός εκσκαφέα για να συνεχίσω 😅

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Περίπου Νικόλα, δεν ανέβηκα Πετροκέρασα αλλά πήγα καρφί Αγ. Πρόδρομο - Ταξιάρχη - Αρναία και δεν μπήκα Βαρβάρα αλλά το έκοψα δεξιά εδώ:

spacer.png

Fyi, στην αρχή και το τέλος της μπλε διαδρομής έχουν κλείσει εντελώς τον δρόμο λόγω έργων. Έπρεπε να περάσω κάτω από την δαγκάνα ενός εκσκαφέα για να συνεχίσω 😅

Άσε να κάνουν έργα μήπως και βελτιώσουν λίγο τα πράγματα εκεί. Την άλλη φορά πες να πάμε παρέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι σε δυσάρεστη θεση να πω οτι καθψς εβγαλα τα μπουζι απο το er6 07 να μετρησω ανοχες μηπως και χρειαζοταν αλλαγή είδα λαδωμένο σπείρωμα στον αριστερό κυλινδρο οπως κοιταμε το τιμονι ενω στον δεξι κυλινδρο το μπουζι ηταν ξεραμενο αρα ήταν εντάξει.μαλλον παει για αλλαγή ελατηρίων εμβολου και υποψιάζομαι ρεκτιφιε κυλινδρου με μολις 50000 χλμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος panais460 έγραψε:

Ειμαι σε δυσάρεστη θεση να πω οτι καθψς εβγαλα τα μπουζι απο το er6 07 να μετρησω ανοχες μηπως και χρειαζοταν αλλαγή είδα λαδωμένο σπείρωμα στον αριστερό κυλινδρο οπως κοιταμε το τιμονι ενω στον δεξι κυλινδρο το μπουζι ηταν ξεραμενο αρα ήταν εντάξει.μαλλον παει για αλλαγή ελατηρίων εμβολου και υποψιάζομαι ρεκτιφιε κυλινδρου με μολις 50000 χλμ

Δεν λέει τίποτα απολύτως το λαδωμένο σπείρωμα στο μπουζί. Πιθανόν να έχει ξεραθεί η λαστιχένια φλάντζα του καλύματος της κεφαλής, και στάζει πολύ αργά στην τρύπα του μπουζί, μπορεί ούτε καν αυτό.

Εφόσον δεν έχεις σοβαρή κατανάλωση λαδιού στο μοτό σου, δεν ξεκινάς αλλαγές στο μοτέρ γιατί είδες ένα λαδωμένο μπουζί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρεπό σήμερα και ευκαιρία για βόλτα σε αγαπημένη στροφοδιαδρομη, οπότε μπαίνω στην στροφή δυνατά και βγαίνω σουρνωντας καταλήγοντας στην άκρη του δρόμου σε χαντάκι ,1,5 μ.

Το ότι την έβγαλα από εκεί πραγματικά με ξεπερνάει, τραβώντας την  όσο ήμουν ζεστός και δεν ποναγα.

Εγώ κλασικά με μπουφάν,φουλ προστασίες, γάντια, μπότες.

Η Διάγνωση  λέει διάστρεμμα που ήταν το μικρότερο δυνατό που μπορούσα να πάθω,εάν δεν φόραγα μπότες κατα πάσα πιθανότητα θα ήταν κάταγμα.

Όλα καλά λοιπόν, η μηχανή θα πάει στον γιατρό για τα περαιτέρω, καντράν θέλω σίγουρα ,κωλοφαναρο επίσης , δυστυχώς και το μανιτάρι μου έκανε μικρή ζημιά στην βάση της μηχανής και βλέπουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Ρεπό σήμερα και ευκαιρία για βόλτα σε αγαπημένη στροφοδιαδρομη, οπότε μπαίνω στην στροφή δυνατά και βγαίνω σουρνωντας καταλήγοντας στην άκρη του δρόμου σε χαντάκι ,1,5 μ.

Καταλαβες τι εγινε;

Κριμα ρε συ... Φυσικα σημασια εχει που δεν επαθες εσυ κατι σοβαρο. Ελπιζω και τα νεα απο το συνεργειο να μην ειναι πολυ ασχημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι,από μπροστινό έφυγα βέβαια,δεν ξέρω αν ήταν λόγω κλήσης δικιάς μου(δεν νομίζω) λόγω μικρής ανηφορικης κλίσης που ξεκινάει και ήταν ήδη πιεσμένο το μπροστινό (πιθανόν) η λάστιχα που δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν τα πάρα πάνω (και αυτό πιθανό).

Και εγώ ελπίζω να κάτσει η μπίλια όσο γίνεται πιο χαμηλά,will see

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

Το ότι την έβγαλα από εκεί πραγματικά με ξεπερνάει, τραβώντας την  όσο ήμουν ζεστός και δεν ποναγα.

Η Διάγνωση  λέει διάστρεμμα που ήταν το μικρότερο δυνατό που μπορούσα να πάθω,εάν δεν φόραγα μπότες κατα πάσα πιθανότητα θα ήταν κάταγμα.

Όλα καλά λοιπόν, η μηχανή θα πάει στον γιατρό για τα περαιτέρω, καντράν θέλω σίγουρα ,κωλοφαναρο επίσης , δυστυχώς και το μανιτάρι μου έκανε μικρή ζημιά στην βάση της μηχανής και βλέπουμε.

Πω πω. Ευτυχώς δεν χτυπησες εςυ πολύ. Το μηχανακι ότι και να επαθε σίδερα είναι θα φτιαχτεί. Ελπίζω γρήγορα να επανέλθεις στους δρόμους εσυ και αυτή.

Ξερω υπερβολικό αλλά καλα λεω μακριά από γρήγορες βολτες στον δρόμο... αυτά βλεπω και τρέμω. Σκούτερ και αργά βαδίζω ζωή κερδιζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 56 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

περαστικά αδερφέ , με προσοχή πάντα  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Ratamahatta

Περαστικά σου. Μην ανησυχείς για την μηχανή θα την φτιάξεις. Ευτυχώς ο εξοπλισμός σου σε έσωσε από τα χειρότερα. 

Όπως λέει και ο @giorgos.boun , οι δημόσιοι δρόμοι είναι ύπουλοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα ρε παιδια μην τα δραματοποιουμε τα πραγματα, ενα διαστρεμμα επαθε ο ανθρωπος. Διαστρεμμα επαθα περσι στραβοπατωντας ενω κατεβαινα απο το πεζοδρομιο.

Κατα τ'αλλα μηχανη ειναι και θα πεσει. Στο στροφιλικι, στην πιστα, πηγαινοντας στη δουλεια, στο πεζοδρομιο παρκαρισμενη. Οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται. 🥱

πριν 52 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Ξερω υπερβολικό αλλά καλα λεω μακριά από γρήγορες βολτες στον δρόμο... αυτά βλεπω και τρέμω.

Ποια βλεπεις δηλαδη ρε συ Γιωργο; Τα διαστρεμματα; Ή μηπως δεν ξερεις εσυ ατομο που εχει τραυματιστει πολυ πιο σοβαρα στην πιστα. Εκει δεν τρεμεις;

Αντε, χαλαρωστε λιγο... Σε φορουμ για μηχανες ειμαστε. Λες και ακουω τη μανα μου. 😅

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

περαστικα! :biker8zj:

παρομοια φαση οταν επεσα με το 250 απο lowside. σε δρομο που γνωριζω αριστα, πηγαινα πολυ σβελτα για τα δεδομενα των συνθηκων 

οπου μια γραμμη λαδιου στο apex με εφερε στο παρακατω αποτελεσμα. απλα εβγαλα μερος του εξοπλισμου που παντα φοραω και τον πεταξα στον καδο.

υγ. απο οτι καταλαβα και μου ειπαν φιλοι, ενα ειναι σιγουρο, πετυχα το τελειο apex 😄😄

IMG-20190526-203841.jpg IMG-20190526-203127.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

περαστικα! :biker8zj:

παρομοια φαση οταν επεσα με το 250 απο lowside. σε δρομο που γνωριζω αριστα, πηγαινα πολυ σβελτα για τα δεδομενα των συνθηκων 

οπου μια γραμμη λαδιου στο apex με εφερε στο παρακατω αποτελεσμα. απλα εβγαλα μερος του εξοπλισμου που παντα φοραω και τον πεταξα στον καδο.

υγ. απο οτι καταλαβα και μου ειπαν φιλοι, ενα ειναι σιγουρο, πετυχα το τελειο apex 😄😄

IMG-20190526-203841.jpg IMG-20190526-203127.jpg

Πλάκα πλάκα μοιάζει πολύ με την  στροφή  που  έπεσα αλλά και την πορεία που πήρα μετά την πτώση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την παρέλαβε η μεταφορική για να μου έρθει. Ελπίζω να μην την πιάνει ναυτία στο καράβι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Ratamahatta Σιδερένιος φίλε...αφού δεν έπαθες τίποτα χειρότερο πάλι καλά.

Οι μηχανές πλαστικά και μέταλλα είναι, φτιάχνονται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Ratamahattaπάλι καλά που δεν είχες χειρότερα. Τελευταίο να είναι.

---

Η οδύσσεια του κατέμ μου, έφτασε επιτέλους στο τέλος της...

Πέρυσι, αρχές του έτους, έληξε η εγγύηση και μπήκα στην πρίζα να το σκαλίσω.

Έβγαλα καταλύτη, του έβαλα ένα DNA φίλτρο στο μαμά φιλτρόκουτο. Όλα καλά. Το πήγα για μια δυναμομέτρηση και έβγαλε τα παρακάτω:

spacer.png

Εντάξει μια χαρά όλα ωραία και καλά.

Μετά μπήκα πάλι στην πρίζα και μια μέρα βλέπω αυτό:

spacer.png

Με συνοπτικές διαδικασίες, το παραγγέλνω, μου έρχεται το βάζω πάνω, παραγγέλνω και ένα PCV, το βάζω και αυτό πάνω και λέω τώρα είμαστε κομπλέ, πάμε να το ρυθμίσουμε.

Κανονίζω με ένα μαγαζί στον Υμηττό, το πηγαίνω από εκεί, μου λέει φιλαράκο το wideband είναι 18mm, οι μούφες στους λαιμούς σου είναι 12, δεν κάνουμε δουλειά.

Έντάξει λέω, νο πρόμπλεμ.

Βγάζω λαιμούς, πάω στον παπαγιάννη, του λέω βγάλε μου τις μούφες αυτές, και βάλε μου 18mm για να πάω να το ρυθμίσω. Εντάξει φιλαράκι, περίμενε λιγάκι...σε 20 λεπτά έρχεται πάλι πίσω, έτοιμος...

Βάζω τους λαιμούς στο μηχανάκι και πάω όλο χαρά στο μαγαζί πάλι για να το ρυθμίσω το ρημάδι το PCV επιτέλους.

Όλα αυτά τώρα, όποτε θα περιγράφω κάτι, φανταστείτε μια διαφορά 1-2 ΣΚ ανάμεσα σε κάθε εργασία, γιατί καθημερινές δεν προλαβαίνω να κλάσω από τη δουλειά, οπότε ότι εργασία γίνεται στο μηχανάκι γίνεται αποκλειστικά ΣΚ.

Πάω που λέτε στο μαγαζί, ο πίσω κύλινδρος κομπλέ, στον μπροστά, η μούφα είχε μια μικρή κλίση προς τα μέσα και έβρισκε στο μοτέρ.

Φιλαράκι μου λέει πάλι, δεν γίνεται δουλειά.

Το κέρατό μου.

Πάλι πίσω.

Βγάζω λαιμούς πάλι, ξαναπάω παπαγιάννη, λέω άσε τη μούφα εκεί όπως είναι και βάλε μια δεύτερη στο πλάι. Εντάξει φιλαράκι, περίμενε λιγάκι...σε 10 λεπτά έρχεται πάλι πίσω, έτοιμος...

Ξανά οι λαιμοί πάνω και πάω όλο χαρά στο μαγαζί πάλι για να το ρυθμίσω το ρημάδι το PCV επιτέλους. Εν τω μεταξύ, επειδή οι λαιμοί έγιναν ελβετικό τυρί, βρήκα ένα σετ μεταχειρισμένουν από θείο μπέη.

Έχονται, τους καθαρίζω, τους γυαλίζω και λέω με το που το ρυθμίσω θα τους κάνω τράμπα γιατί κρίμα είναι το μωρό μου να είναι με αυτούς τους λαιμούς πάνω.

spacer.png

Πένα, καλύτεροι και από καινούριοι.

Φιλαράκι, έχουμε πρόβλημα, χάλασε το δυναμόμετρο.

(πολλά καντήλια...)

Από ένα σημείο και μετά, το επεισόδιο γίνεται PG18, γιατί μπήκε και ο κορωνοϊός στη μέση, ο dynojetάς, κάτι έπαθε με τη μέση του... Για να μην τα πολυλογώ από πέρυσι το γενάρη φτάσαμε στο πριν 2-3 βδομάδες.

Έβγαλα τελικά το PCV από πάνω και πήγα στον @tre για να βάλει επιτέλους ένα τέλος στο μαρτύριό μου και να μου ρυθμίσει το μηχανάκι με φλασάρισμα στην ECU.

spacer.png

Δι εντ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα