Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

Πήρα καινούρια ελαστικά brigestone bt023 για το στριτακι τώρα ποτέ θα περαστούν είναι άλλο θεμα

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@giorgos.boun

Αστεία το είπα , ελπίζω να μην παρεξηγηθεί. 

Ίσα ίσα αν γίνεται θέλω να μας δίνεις και κανένα update , γιατί στην πραγματικότητα ένα rsaki το ζηλεύω και εγω για track toy. Περιμένω την πορεία του για να δω πόσο βατή επιλογή είναι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Antreasss έγραψε:

Πήρα καινούρια ελαστικά brigestone bt023 για το στριτακι τώρα ποτέ θα περαστούν είναι άλλο θεμα

αν και @pitapola εβγαζαν ανετα 2 σεζον ακομα τα παλια ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Denzo έγραψε:

@giorgos.boun

Αστεία το είπα , ελπίζω να μην παρεξηγηθεί. 

Ίσα ίσα αν γίνεται θέλω να μας δίνεις και κανένα update , γιατί στην πραγματικότητα ένα rsaki το ζηλεύω και εγω για track toy. Περιμένω την πορεία του για να δω πόσο βατή επιλογή είναι. 

Δεν ξερω αν τελικα δουμε την πορεια του συγκεκριμενου. Μου εγινε προταση για να φυγει. Μπορει να δουμε πορεια αλλου....

θα δειξει.

και οχι ρε τι να παρεξηγηθω. Εισαι καλα ουτε καν.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υγρά φρένων, λάδια κιβωτίου και βουρ στην αποθήκη. Τώρα υπομονή

PXL-20201130-115948870.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλαξα μανετες, ειχε τις κλασσικες κινεζικες των 20 ευρω του ebay, και ειδα μεγαλη διαφορα ειδικα στο φρενο :))))

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Δεν ξερω αν τελικα δουμε την πορεια του συγκεκριμενου. Μου εγινε προταση για να φυγει. Μπορει να δουμε πορεια αλλου....

MFW

BNwY7ZE.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 58 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

MFW

BNwY7ZE.png

πανω δεξια ειναι το παλιο.. τστστστστστσ

μην με ξεφτιλιζεις ετσι.

@FlyingInADream @The Dread Rider ή οποιος αλλος, για πειτε καμια γνωμη.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12902607-aprilia-rs-125

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

πανω δεξια ειναι το παλιο.. τστστστστστσ

μην με ξεφτιλιζεις ετσι.

@FlyingInADream @The Dread Rider ή οποιος αλλος, για πειτε καμια γνωμη.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12902607-aprilia-rs-125

Πίσω φαίνεται να έχει την ανάρτηση που είχαν τα SP μοντέλα, πράγμα που λογικά θα σε βολεψει για χρήση πίστας, δε ξέρω βέβαια αν θα θελήσει ένα σέρβις.

Μπροστινή ανάρτηση απτά λίγα που μπορώ να δω δε φαίνεται να έχει αλλαγμένα internals.

Από άποψη μοτέρ κλπ δε μπορώ να καταλαβα πολλά δίχως περισσότερες φωτό/ινφο, αλλά τουλάχιστον είναι το παλιό μοντέλο οπότε έχει την ανάφλεξη denso που δεν ήταν τόσο "φιμωμένη" όσο οι καινούριες της Piaggio. 

Ίσως να έχει και τις ζάντες Marchesini του SP, που ήταν πιο ελαφριές απτις μαμά. Γενικά, ένα τηλέφωνο για πιο πολύ ινφο και λίγο παζάρι αξίζει πιστεύω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος ktm power έγραψε:

Αλλαξα μανετες, ειχε τις κλασσικες κινεζικες των 20 ευρω του ebay, και ειδα μεγαλη διαφορα ειδικα στο φρενο :))))

Τι έβαλες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος strokt up έγραψε:

Τι έβαλες;

αυτες εδω https://bikeittrade.com/lrs04

απο ebay https://www.ebay.com/itm/Bike-It-OEM-Brake-Clutch-Lever-Set-Alloy-Suzuki-GSF-650-SA-Bandit-K9-2009/303121839161?epid=14017016968&hash=item4693783439:g:UEYAAOSwvSNcrRf2

Τις αλλαξα γιατι ο προηγουμενος ειχε βαλει κατι χαζοκινεζικες των 15 ευρω, αυτες ειναι απιστευτα καλυτερες δεν ξερω αν ειναι σαν τις oem αλλα σε συγκριση με αυτες που ειχα χιλιες φορες πιο καλη αισθηση

Τροποποιήθηκε από τον ktm power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Κινέζικες των 40€. ?

ε τα 110 που ζηταει η suzuki για τις made in japan προτιμω να τα δωσω αλλου να σου πω την αληθεια, αναγνωριζω βεβαια οτι αλλη η χάρη του made in japan

Τροποποιήθηκε από τον ktm power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος ktm power έγραψε:

ε τα 110 που ζηταει η suzuki για τις made in japan προτιμω να τα δωσω αλλου να σου πω την αληθεια, αναγνωριζω βεβαια οτι αλλη η χάρη του made in japan

Ναι βρε χαβαλέ έκανα.

Άσε που εγώ είμαι και "ντουβάρι" δεν έχω την ευαισθησία να καταλαβαίνω αυτές τις λεπτές διαφορές.

Μη σου πω ότι μια θα ρίξω το μηχανάκι από το σταντ, μια θα φάω καμιά σούπα, μια θα το ρίξω στα χώματα, να τρία ζευγάρια μανέτες και ακόμα ένα κουτί σπασμένες στην αποθήκη.
Οπότε παίρνω τον "φθηνό σχιστομάτη" αντί για τον "ακριβό σχιστομάτη" και όλα καλά. ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος ktm power έγραψε:

Έχει πάνω απο ένα χρόνο που μου έπεσε το μηχανάκι δεξιά απο το σταντ αλλά λόγω φορτώματος χτύπησε η μανέτα κάτω και έσπασε μόνο η μπίλια, τίποτα άλλο στο μηχανάκι, ούτε γρατσουνιά πουθενά ειλικρινά και δεν έχω αλλάξει ακόμα την κωλομανέτα μόνο και μόνο για τα 55€ που ζητάει η σουζούκι, βρίσκω αντίστοιχη σε ιμιτασιόν με 15€ αλλά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έμαθα ότι αν δεν ανοίξεις το γκάζι η κατανάλωση κοντραρεται με NC 750 Dct.?

Να είναι καλά το στρώσιμο γιατί μάλλον δεν θα ξαναβρεθούμε με το 5,7/100 που έβγαλε στην αντλία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τζα-μα-ρία της National Cycle VSTREAM επιτέλους μετά από χρόνια γιατί μου την έδωσε η υποπίεση της μαμάς ζελατίνας(FJR).

Μποτάκια καθημερινά REVIT SCOUT H2O

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/12/2020 at 12:01 ΜΜ, το μέλος ktm power έγραψε:

αυτες εδω https://bikeittrade.com/lrs04

απο ebay https://www.ebay.com/itm/Bike-It-OEM-Brake-Clutch-Lever-Set-Alloy-Suzuki-GSF-650-SA-Bandit-K9-2009/303121839161?epid=14017016968&hash=item4693783439:g:UEYAAOSwvSNcrRf2

Τις αλλαξα γιατι ο προηγουμενος ειχε βαλει κατι χαζοκινεζικες των 15 ευρω, αυτες ειναι απιστευτα καλυτερες δεν ξερω αν ειναι σαν τις oem αλλα σε συγκριση με αυτες που ειχα χιλιες φορες πιο καλη αισθηση

καλη αισθηση εννοεις δυνατοτερο φρενο η στο πως αισθανεσαι τη μανετα στο δαχτυλο?

μηπως ηταν φθαρμενες-αρυθμιστες, οποτε με τις νεες +γρασαρισμα-ρυθμισμα εχεις αυτο το αποτελεσμα? 

βαζω σε ολα τα μηχανακια μου εδω και χρονια αυτες βγαινουν και σε μακριες. ιδια πολυ καλη αισθηση και με τις 2, τις λεπτες στοκ δε θελω να τις βλεπω.

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@noodles @strokt up @ktm power

Υπάρχουν μανετες ebay, Ali express κλπ που δεν είναι ούτε για ανακύκλωση και υπάρχουν άλλες εφάμιλλης ποιότητας με τις εργοστασιακές. 

Οι ΟΕΜ των 15€ από τον Βαρδάρη συνήθως είναι πάρα πολύ καλές. Όποτε χρειάστηκε έκαναν σωστά την δουλειά τους. 

Και εγώ θεωρώ κοροϊδία τα 55€ για μια μανέτα. 

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ΓιωργοςΤΤ το σχημα των oem δε μου αρεσει, οπως επισης και η αισθηση. 

αυτες που εβαλα πιο πανω, εχουν δοκιμαστει σε πτωσεις, βροχες τα παντα. 

σε πτωση σπανε σωστα χωρις να χαλασουν πχ αντλια φρενου. το μονο - ειναι η αντοχη χρωματος, ξεθωριαζουν. 

στο gix εχω τις μακριες απο το 2013. 1πτωση απο σταντ και μια χοντρη απο αριστερα, δε παθανε τπτ, απλα εχουν γινει γκρι απο μαυρες ? 

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται πως παίρνεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα σε αίσθηση και εμφάνιση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

καλη αισθηση εννοεις δυνατοτερο φρενο η στο πως αισθανεσαι τη μανετα στο δαχτυλο?

μηπως ηταν φθαρμενες-αρυθμιστες, οποτε με τις νεες +γρασαρισμα-ρυθμισμα εχεις αυτο το αποτελεσμα? 

βαζω σε ολα τα μηχανακια μου εδω και χρονια αυτες βγαινουν και σε μακριες. ιδια πολυ καλη αισθηση και με τις 2, τις λεπτες στοκ δε θελω να τις βλεπω.

Αρχικα να αναφερω οτι αυτες που ειχε, τις ειχε αγορασει ο προηγουμενος οποτε δεν ξερω αν ηταν πχ οι σωστες για το μοντελο της μοτο κλπ. Ηταν οι κλασσικες του ebay που ειχα αγορασει και εγω (λανθασμενα) μια φορα για το προηγουμενο μου μηχανακι, εν τελει κατεληξα να βαλω παλι τις μανισιες. Αν θες βαζω φωτο

Τωρα οσον αφορα την καλυτερη αισθηση αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενω με την προηγουμενη μανετα τραβουσα την μανετα του φρενου και στο πρωτο περιπου 40 τις εκατο της διαδρομης δεν εκανε απολυτως τιποτα ενω τωρα θυμιζει σε αισθηση οπως οταν καβαλας ενα μηχανακι απο το εργοστασιο. Επισης ειναι πιο στιβαρη σαν κατασκευη. Ολα αυτα ασχετως του πως ειχα ρυθμισει τις παλιες και πως εχω ρυθμισει τις νεες.

Ενα αλλο χαζο που δειχνει οτι ειναι μανετες τις πλακας ειναι οτι στο σουζουκι για να παρει μπροστα θελει να πατας συμπλεκτη, ε με την παλια μανετα που ηταν και ρυθμιζομενη τρομαρα της αν την ειχες σε ρυθμιση πολυ κοντα στο χερι σου, το κλασσικο τραβηγμα μεχρι μεσα δεν αρκουσε για να πατηθει ο αισθητηρας που δινει το οκ για να παρει μπροστα η μηχανη...

Οντως ειναι πανακριβες οι genuine της suzuki, αυτες που πηρα ειναι αντιγραφες των original, θελω να βρεθω με καποιον με bandit να δω αν παιζει καμια διαφορα με τις original αλλα οπως και να εχει ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αλλαγη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημέρα το μενού είχε καθαρισμό το μοτέρ όσο μπορούσα. Βενζίνη, οδοντόβουρτσα, καλό τρίψιμο και αργότερα πλύσιμο με Ava και νερό να φύγει ότι έμεινε.

ijH4tLu.jpg

tUeFiRk.jpg

mW0EEm0.jpg

BWoLZ7p.jpg

Έτριψα όσο πιο καλά μπορούσα. Δεν έγινε σαν αν βγήκε απο το εργοστάσιο αλλά σίγουρα έφυγε πολύ βρωμιά απο πάνω του. Την επόμενη φορά θα γίνει με καθαριστικό για φρένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συνεχιζουμε το στρωσιμο μετα  απο την εγαρμογή του "πακετου" της προηγουμενης σελιδας.

κρυφτο εξ  ουμα65 και ρειςτεκ χάι απ με χει ετσι οπως πάω. :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ShapeshifterGR98
Την επόμενη φορά πάρε μερικές τέτοιες βούρτσες. Είχαν κάνει τρομερή δουλειά όταν ήθελα να καθαρίσω το σώμα του καρμπυρατέρ (αλουμίνιο). Απλά φρόντισε να είναι όντως brass, μην είναι steel με brass επικάλυψη και κανείς γρατσουνιές.

brass-brush-copy.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα