Jump to content
brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Πλύσιμο και κέρωμα, δώρο για τα γενέθλια που πλησιάζουν. Μίσος χρόνος και 6000 χλμ μαζί. ?

tOAdvZ6_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&

Ακριβως τα ιδια απλα με ενα μηδενικο παραπανω στα χιλιομετρα και 11 ετων

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

@pitapola Γενικά για το GSX-Rακι τι εντυπώσεις έχεις; Απο στήσιμο, γκάζι, φρένα, οικονομία; 

Φαίνεται ενδιαφέρον πρόταση στα 250cc...και είναι και όμορφο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@pitapola Γενικά για το GSX-Rακι τι εντυπώσεις έχεις; Απο στήσιμο, γκάζι, φρένα, οικονομία; 

Δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος κριτης, γιατι το ποσο ευχαριστημενοι ειμαστε απο ενα προϊον εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο και απ΄το ποσο πληρωσαμε γι΄αυτο. Επειδη λοιπον το δικο μου αγοραστηκε με εκπτωση χονδρικα 40% επι της αρχικης αξιας, αυτο σιγουρα με κανει να τα βλεπω ολα με λιγο πιο θετικη ματια.

Having said that, ως τωρα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Εμφανιση, ανεση και στησιμο μεγαλυτερης μηχανης - γκαζι σχετικα λιγο αλλα με πολυ γραμμικη λειτουργια του μοτερ (δε βγαζει αλογα ψηλα, αλλα εχει ροπη παντου) - φρενα ικανοποιητικα (με abs, πολυ σημαντικο για μενα) - οικονομια εξαιρετικη (μεση καταναλωση στα χερια μου 3,2-3,4λτ/100, η οποια κατεβαινει ανετα και κατω απο τα 3). Επισης πολυ βολικο το 15αρι ντεποζιτο, που σε συνδυασμο με τη μικρη καταναλωση του δινουν αυτονομια μεγαλυτερη των 400χλμ (ξεχνας να βαλεις βενζινη).

9/10, would buy again.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο γκάζι παίζει στα ίδια επίπεδα με ένα CBR250 και CBF250. Θα το επέλεγα όμως λόγω δυκύλινδρου που προσφέρει καλύτερα ελαστικότητα. Και το είπες και μόνος σου είναι ροπάτο μοτέρ...400χλμ αυτονομία είναι ο παράδεισος του βολτάκια!

Να το χαίρεσαι και απροβλημάτιστο! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

εμενα με τ δωσε για λιγο κ μετα αρχισε να κορναρει νομιζε οτι θα το παρω σπιτι μου,,,πολυ καλο μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως λίγο πριν το σταματήσουν το είχανε 2800€ αν θυμάμαι καλά. Τζάμπα το έδιναν σχεδόν. Αν είχα τα λεφτά και το δίπλωμα το τσίμπαγα άνετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Απο γκάζι παίζει στα ίδια επίπεδα με ένα CBR250 και CBF250. Θα το επέλεγα όμως λόγω δυκύλινδρου που προσφέρει καλύτερα ελαστικότητα. Και το είπες και μόνος σου είναι ροπάτο μοτέρ...400χλμ αυτονομία είναι ο παράδεισος του βολτάκια!

Να το χαίρεσαι και απροβλημάτιστο! 

Σ'ευχαριστω πολυ. Χωρις να το εχω οδηγησει, το cbr πρεπει να ειναι λιγο πιο σβελτο λογω μικροτερου βαρους. Απο την αλλη -για μενα- σαν το δικυλινδρο δεν εχει.

πριν 4 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Πάντως λίγο πριν το σταματήσουν το είχανε 2800€ αν θυμάμαι καλά. Τζάμπα το έδιναν σχεδόν. Αν είχα τα λεφτά και το δίπλωμα το τσίμπαγα άνετα.

Καλα θυμασαι, ειναι η 40% εκπτωση που ειπα πιο πανω. Στα 5000€ ειχε ξεκινησει, περσι το καλοκαιρι το ειχαν κατεβασει στα 4000€ και φετος το καλοκαιρι στα 2800-2900 για να φυγουν τα τελευταια κομματια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως πούλησε πολύ λίγο...κρίμα όμως, είναι ποιοτικό, πολύ καλό εργαλείο για έναν αρχάριο και τέρμα οικονομικό.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τράβηξε το αγοραστικό κοινό. Στον Βόλο μόνο ένα κυκλοφορεί.

Update: σήμερα ανακάλυψα αυτήν εδω την βίδα στο μηχανάκι μου:

omPw05I.jpg

Απο περιέργεια την γύρισα αριστερά δεξιά και ανεβοκατέβαζε στροφές. Εύρηκα! Απο εκεί ρυθμίζει το ρελαντί σκέφτηκα. 

Στην ουσία αυτό που κάνει όμως είναι να ρυθμίζει το μείγμα στις χαμηλές (1/4 γκαζιού). @karellen Thanks for the heads up!

Το ρύθμισα πιο ψηλά αυτή τη φορά. Το μηχανάκι αρπάζει πιο άμεσα στο γκάζι. Μένει να δοκιμάσει με δικάβαλο να δω πως πηγαίνει. Απο το εργοστάσιο ήτανε σχεδόν τέρμα δεξιά (φουλ χαμηλό).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/11/2020 at 7:51 ΜΜ, το μέλος ktm power έγραψε:

spacer.png

Ωππ.. Τι έχουμε εδώ; Καλοτάξιδο. Ωραίο μηχανάκι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος strokt up έγραψε:

Ωππ.. Τι έχουμε εδώ; Καλοτάξιδο. Ωραίο μηχανάκι!!

Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα μαν και εσυ με το bandit σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

@st3li0s

Λεπτομέρειες? Σε τι όχημα θα μπουν?

Ναι Γιώργο συγγνώμη, το παρέλειψα η αλήθεια είναι!

Μπήκαν σε FJR 1300 και ο λόγος είναι ότι συγκεκριμένα οι γαμημένες οι πυρακτώσεως Η4 όταν είναι να κάνεις σινιάλο είναι ψόφιες, ακόμα και σε φανάρια όπως το δικό μου που τα κάτοπτρα είναι από την μαμά του απίστευτα.

Πολύ ωραία διασταυρώσεως,πολύ ωραία πορείας, αλλά το σινιάλο επειδή είναι σύντομο και όταν το θες πρέπει να σε καταλαβαίνει ο άλλος, είναι γάμησε τα και άφησε τα.

Γι'αυτό ήμουν ανάμεσα σε Philips Ultinon και σε Narva Range Power. Τα Philips δεν ήταν πουθενά ετοιμοπαράδοτα και είπα να πάω σε Narva.

Πολύ ωραίο φως διασταυρώσεως(μακράν καλύτερο από τις πυρακτώσεως), ΚΟΦΤΟ απίστευτο σινιάλο και πορείας άντε γεια, που δεν τυφλώνει κανέναν.

Υ.Γ.: Όλα τα παραπάνω στα δικά μου κάτοπτρα.

Υ.Γ 2: Εφαρμογή plug & play χωρίς να κάνεις το παραμικρό στο φανάρι.

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθάρισμα καρμπ, να σκοτώσουμε λίγο τη βαρεμάρα της καραντίνας :laugh:

IMG-20201128-161310.jpg

IMG-20201128-161913.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Καθάρισμα καρμπ, να σκοτώσουμε λίγο τη βαρεμάρα της καραντίνας :laugh:

IMG-20201128-161310.jpg

IMG-20201128-161913.jpg

ρε αγορι 2 ερωτησεις.

τι καρμπυλατερ φορας και τι main jet?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

ρε αγορι 2 ερωτησεις.

τι καρμπυλατερ φορας και τι main jet?

VHSB 34 LD, με το αλουμινένιο καπάκι και το flat slide. 155 main.

qHuQlUG.jpg 

Επειδή διάβασα ότι πήρε RSακι, ρωτά ό,τι θες, έχω φάει πολλές παραπάνω ώρες αποτι θα έπρεπε ψάχνοντας τα όλα αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

VHSB 34 LD, με το αλουμινένιο καπάκι και το flat slide. 155 main.

qHuQlUG.jpg 

Επειδή διάβασα ότι πήρε RSακι, ρωτά ό,τι θες, έχω φάει πολλές παραπάνω ώρες αποτι θα έπρεπε ψάχνοντας τα όλα αυτά.

ναι δεν εχουμε το ιδιο γαμωτο... εγω εχω το keihin 41 με pollini. και απο αυτο που καταλαβαινω ειναι πως απο τις 10500 ζοριζεται να ανεβασει. αρα μαλλον ειναι πλουσιο.

ανοιγω απο κατω να δω τον αριθμο? ξερεις?

ιδανικα νομιζω οτι πρεπει να παρω ενα σαν το δικο σου που σε φορουμ θπαρχουν πολλεσ πληροφοριες γιατι γενικα ειμαι τελειως ασχετος απο διχρονα. Αλλα θα μαθω που θα παει με την μαλακια που εμπλεξα...

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

ναι δεν εχουμε το ιδιο γαμωτο... εγω εχω το keihin 41. και απο αυτο που καταλαβαινω ειναι πως απο τις 10500 ζοριζεται να ανεβασει. αρα μαλλον ειναι πλουσιο.

ανοιγω απο κατω να δω τον αριθμο? ξερεις?

Keihin 41? Το PWK? Έχει φάει δουλίτσα ο κύλινδρος; Μεγάλο καρμπ να τρέξεις εκτός αν έχει πέσει αρκετή δουλειά στο μοτέρ.

Πάντως θα πρεπε να στροφαρει πάνω από 10500. Παίξε 1-2 νουμερακια κάτω και δες αν βελτιώνεται η κατάσταση (προσεκτικά όμως, όχι απανωτά ανοίγματα, άμα είναι φτωχό κρίμα να το πάρεις στα χέρια). Λογικά και στα keihin αν βγάλεις το float bowl nut αλλάζεται το main. Για ζιγκλερ ρελαντί/choke jet πρέπει να βγει η κούπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Keihin 41? Το PWK? Έχει φάει δουλίτσα ο κύλινδρος; Μεγάλο καρμπ να τρέξεις εκτός αν έχει πέσει αρκετή δουλειά στο μοτέρ.

Πάντως θα πρεπε να στροφαρει πάνω από 10500. Παίξε 1-2 νουμερακια κάτω και δες αν βελτιώνεται η κατάσταση (προσεκτικά όμως, όχι απανωτά ανοίγματα, άμα είναι φτωχό κρίμα να το πάρεις στα χέρια). Λογικά και στα keihin αν βγάλεις το float bowl nut αλλάζεται το main. Για ζιγκλερ ρελαντί/choke jet πρέπει να βγει η κούπα.

με πολινι ειναι 154. 

το τελευταιο δεν το επιασα. μπορεις να μην μιλας κινεζικα??? ?

κουπα μονο του καφε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

με πολινι ειναι 154. 

το τελευταιο δεν το επιασα. μπορεις να μην μιλας κινεζικα??? ?

κουπα μονο του καφε.

Κούπα φλοτερ είναι αυτό που εννοώ, νούμερο 4 στο diagram. Αν θες να αλλάξεις μόνο main jet, λογικά φτάνει να αφαιρέσεις το νούμερο 6.

Keihin-PWK-33-35-36-38-39-41-carburetor-

Προσωπική μου γνώμη πάντως αν μπορείς το polini πέταμα όσο πιο σύντομα μπορείς. Πολύ παλιό design, πολύ βαρύ πιστόνι με κακά ports. Κοίτα italkit 140 αν θες σωστό big bore kit, πολύ καλύτερο και για την μπιέλα και γενικά πιο καινούριο design. Άμα φτιάξει τις θυρίδες στο italkit κάποιος που ξέρει το μηχανάκι θα αλλάξει πάρα πολύ. Ακόμα και off the shelf δε θα ναι άσχημο βέβαια

cilindro-140cc-rotax-122-aprilia-rs125-5

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

????

Βλέπω περιπέτεια για να είναι το μηχανάκι Ρύσιο worthy

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

????

Βλέπω περιπέτεια για να είναι το μηχανάκι Ρύσιο worthy

μια χαρα ειναι το μηχανακι προς το παρον. εγω δεν εχω χρονο να το χαρω... απο το ιουλιο ειναι στον μηχανικο ετοιμο να με περιμενει και ακομη δεν βρηκα χρονο να παω να το παρω. (εκανα βλακεια με την πλεξουδα και δεν επερνε μπρος + καινουργιο πισω αμορτισερ)

μικρο διορθωσεις θελει για να δουλευει τελεια. Γυρναει σε καρτοπιστα οσο τα 600 και εισαι χαλαρος ενω με τα αλλα προσπαθεις.

@The Dread Rider Πρεπει να φταιει και η ποσοτητα λαδιου εκτος απο το jet. 320-330ml ανα 10 λιτρα. Καπου ειχα διαβασει οτι εβαζες πολυ λιγοτερο και μου ειχε κανει εντυπωση.

για το 140cc εχω σκοπο να το κανω οταν γινει πυροτεχνημα αυτο. Δεν εχω σκοπο να δωσω 500 οταν τοσο πηρα το μηχανακι. Δεν αξιζει. Ασε που δεν εχω προλαβει καλα καλα να το χαρω.

παντως θα δοκιμασω ενα νουμερο κατω οταν το παρω επιτελους.

σε ευχαριστω. Αν χρειαστω κατι αλλο να ενοχλησω?

@pitapola ε οχι και βαρελι. Με πληγωνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

@The Dread Rider Πρεπει να φταιει και η ποσοτητα λαδιου εκτος απο το jet. 320-330ml ανα 10 λιτρα. Καπου ειχα διαβασει οτι εβαζες πολυ λιγοτερο και μου ειχε κανει εντυπωση.

για το 140cc εχω σκοπο να το κανω οταν γινει πυροτεχνημα αυτο. Δεν εχω σκοπο να δωσω 500 οταν τοσο πηρα το μηχανακι. Δεν αξιζει. Ασε που δεν εχω προλαβει καλα καλα να το χαρω.

παντως θα δοκιμασω ενα νουμερο κατω οταν το παρω επιτελους.

σε ευχαριστω. Αν χρειαστω κατι αλλο να ενοχλησω?

Εννοείται ότι οποιαδήποτε απορία έχεις ρωτάς (κυρίως σε σχέση με το μοτέρ και από πού να ψωνίσεις parts, αναρτήσεις είσαι πιο έμπειρος από μένα και ξέρεις εσύ πως θα το φέρεις εκεί που θες):cheers:

Εγώ το δουλεύω 2,5 χρόνια τώρα αναλογία 40:1/2,5%/25ml ανά λίτρο/250 ml στα 10 λίτρα με Castrol Power 1 Racing 2T. Στην αρχή το δούλεψα 1 μπουκάλι motul 800 με 30ml το λίτρο, αλλά γρήγορα κατάλαβα πως ήταν overkill ειδικά για το δικό μου street use.

Εσύ αν το δουλεύεις μόνο στην πίστα και στις ψηλές, θα έπαιζα Motul 800 ή αντίστοιχης ποιότητας λαδακι σε 25ml ανά λίτρο.

Απλώς ό,τι και να κάνεις πρώτα θα αποφασίσεις τι αναλογία λάδι θα χρησιμοποιήσεις και μετά θα ρυθμίσεις το καρμπ. Επειδή αν βάζεις περισσότερο λάδι π.χ., στην ίδια ποσότητα αέρα έχεις λιγότερη βενζίνη/περισσότερο λάδι οπότε φτωχαινει το μίγμα.

Ένα ζιγκλερ που ήταν bang on με 30ml, δε σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο με 25ml και ούτω καθεξής.

Γενικά στο δίχρονο να ξέρεις μεγάλο κομμάτι της μαγείας είναι στο καρμπ. Πάρε 2-3 ΓΝΗΣΙΑ νουμεράκια κάτω 2-3 πάνω από αυτό που τρέχεις τώρα και παίξε μπαλιτσα προσέχοντας μόνο να μη το παραφτωχυνεις σε τέρμα γκάζι.

Για νούμερα/βελόνες κλπ δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω, δε δουλεύουν πολλοί αυτά τα καρμπ σε αυτά τα μοτέρ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα