Jump to content
shadowhunter

Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

Recommended Posts

UPDATE

Ο εμπορος δεν ξερω τι στο καλο εκανε με το μηχανακι αλλα πινακιδες δεν κατεθεσε ,μεταβιβαση δεν εκανε και μετα απο τοσα χρονια δεν μπορεσα να βρω και πολλα στοιχεια 

ο εμπορος εχει κλεισει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΝΩΣΤΟ ΕΜΠΟΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΡΑΤΡΟΧΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΥΚΛΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΤΗΣ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ - ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΜ

η διαδικασια μετα απο εδω και μετα απο συμβουλες δικηγορου εχει ως εξης 

πηγα στην τροχαια της περιοχης μου και εκανα "δηλωση μη μεταβιβασης οχηματος" εχει βγει για την περιπτωση αυτη και οδηγια απο το υπουργειο οικονομικων και μπορειτε να την βρειτε εδω https://www.synigoros.gr/resources/151001-pol1133-15.pdf

ουσιαστικα ειναι μήνυση στον εμπορο ή τον ιδιωτη που δεν τελειωσε την μεταβιβαση και πιθανον να παρει την δικαστικη οδο 

ειμαι στην αναμονη για να παρω το χαρτι απο την αστυνομια και να παω στην εφορια

αυτα μεχρι στιγμης

υποψιν οτι γινεται χαμος με την ιδια περιπτωση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή από το τελευταίο post έχει περάσει αρκετός καιρός

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ισχύει πως οι πινακίδες κυκλοφορίας που έχουν κατατεθεί στις ΔΟΥ καταστρέφονται ?

Και μετά από πόσο καιρό ?

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, καταστρέφονται, μετά από ένα χρόνο σύμφωνα με το χαρτί που σου δίνουν όταν καταθέσεις τις πινακίδες.

Αλλά αυτό δεν γίνεται πρακτικά. Φαντάζομαι δεν ασχολούνται να τις πετάξουν αν δεν έχουν θέμα χώρου. Πολλές φορές , τελευταία πέρισυ, έχω πάρει πινακίδα μετά από τριετία. Ισως σε μεγάλα αατικά κέντρα τις ξεκαθαρίζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος RCMJ έγραψε:

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν ισχύει πως οι πινακίδες κυκλοφορίας που έχουν κατατεθεί στις ΔΟΥ καταστρέφονται ?

Και μετά από πόσο καιρό ?

Τα τελευταία 10 χρόνια, στην ΔΟΥ Κορωπίου που πάω εγώ, δεν έχει καταστραφεί πινακίδα.

ΦΕΤΟΣ κάπου διάβασα ότι άλλαξε ο νόμος (=δεν το ξέρω επιβεβαιωμένα και 100%, από τους δημοσιογράφους μόνο) και έγινε ότι μετά από 18 μήνες καταστρέφεται η πινακίδα και παύει να είναι δωρεάν η εκδοση νέας (παλιά που καταστρέφονταν ήταν δωρεάν). Στην ΔΟΥ, που ρώτησα εγώ, δήλωσαν άγνοια και ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ εφαρμόζεται.

Φυσικά αυτά, αλλάζουν χωρίς προειδοποίηση γιατί ως γνωστόν ζούμε σε χώρα με σταθερότητα συστημάτων, οπότε, κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωπα γραψε λάθος, πριν 2 μήνες πήρα πινακίδα πίσω. Μετά από διετία. Αρα εδώ στο χωριό ακόμα δεν έχουν ασχοληθεί με το νόμο (αααααν υπάρχει). Θα ενημερώσω με την επόμενη παραλαβή πινακίδας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνω ανακατασκευή το παλιό μου αγαπημένο μοτοσυκλετάκι (YBR 125/05)

σε υπερβολικά αργούς ρυθμούς

Κατέθεσα πινακίδες πρίν 20 μήνες ΔΟΥ Γλυφάδας και με έχει πιάσει πανικός όχι γιατί οι καινούργιες θα κοστίσουν κάτι αλλά διότι εν μέσω covid θα πρέπει να πάω

στον Αγ Δημήτριο (Υπηρεσία αιώνες πίσω) για να μου δώσουν μια από τις νέες πινακίδες

που αγγίζουν σε διαστάσεις το λιμάνι του Πειραιά

Η πινακίδα που είχε ήταν τέλεια σε διαστάσεις (Μάλλον εκείνη τη εποχή βλέπανε καλύτερα τα όργανα της τάξης)

Σκέφτομαι να τις πάρω (Αν κατορθώσω να κλείσω ραντεβού με τη ΔΟΥ) και τη επομένη να τις ξανακαταθέσω (Restart on time)

Το σκέπτομαι σωστά άραγε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 54 λεπτά, το μέλος RCMJ έγραψε:

Σκέφτομαι να τις πάρω (Αν κατορθώσω να κλείσω ραντεβού με τη ΔΟΥ) και τη επομένη να τις ξανακαταθέσω (Restart on time)

Λογικά θα χρειαστει να βγάλεις και ασφάλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/11/2020 at 4:59 ΜΜ, το μέλος RCMJ έγραψε:

Κάνω ανακατασκευή το παλιό μου αγαπημένο μοτοσυκλετάκι (YBR 125/05)

σε υπερβολικά αργούς ρυθμούς

Κατέθεσα πινακίδες πρίν 20 μήνες ΔΟΥ Γλυφάδας και με έχει πιάσει πανικός όχι γιατί οι καινούργιες θα κοστίσουν κάτι αλλά διότι εν μέσω covid θα πρέπει να πάω

στον Αγ Δημήτριο (Υπηρεσία αιώνες πίσω) για να μου δώσουν μια από τις νέες πινακίδες

που αγγίζουν σε διαστάσεις το λιμάνι του Πειραιά

Η πινακίδα που είχε ήταν τέλεια σε διαστάσεις (Μάλλον εκείνη τη εποχή βλέπανε καλύτερα τα όργανα της τάξης)

για να δημιουργησεις προβλημα-τρεχαματα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει?

πες οτι κλεινεις ραντεβου την παιρνεις και την ξαναπαραδιδεις χωρις να κανεις ασφαλεια.

αν στο μαλλον για καποιο λογο σου ζητησουν να αποδειξεις τι ακριβως ηταν αυτο που εκανες τι θα κανεις?

αν σου ερθει προστιμο για ασφαλεια η οτιδηποτε αλλο?

αραξε... φτιαχτο, και οταν ειναι ετοιμο παιρνεις πινακιδα, αν υπαρξει προβλημα ασχολησει οταν αυτο δημιουργηθει...

εχω παραδωσει πινακιδα εδω και 2.5 χρονια.

μαρεσει ο αριθμος που εχει, τα σημαδια που εχει πανω (χαρακιες απο λινα ελαστικων🤣), 1ος την τρυπισα 1η φορα κτλ

δε θελα να παρω αλλη οταν την ξαναπαρω πισω, αλλα δε θα παω να ασχοληθω για με τους γραφειοκρατες, οσο ελευθερο χρονο και να εχω 😁

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα