Jump to content
shadowhunter

Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

Recommended Posts

Δηλαδή το "ειδικόν σήμα" και το αυτοκόλητο είναι κατάλοιπα του παρελθόντος και πρέπει να έχεις πάνω σου το κομπλέ συμβόλαιο συνεχώς, από ότι καταλαβαίνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

...και το κολλάς στο παρμπρίζ για να βλέπει το όργανον ότι καταργήθηκε? :greece:

Εμένα πριν από ένα μήνα το τυπώσανε κανονικά και δεν ήταν σίγουρος ο πράκτωρ δια το τι παίζει γι'αυτό ρωτάω και πιο πάνω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμ

Βαλτε καλυψη απο ανασφάλιστο ΙΧ.

Σας πληρωνει η δικη σας, και μετα ΑΥΤΗ κυνηγα τον άλλο.... :grin:

ν.

Εγω τοσα χρονια το εχω, αλλα οχι απο επιλογη μου... νομιζα οτι ειναι απο τα ."βασικα" ενος συμβολαιου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

''Η δυνατότητα επιστροφής διπλώματος, πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας δόθηκε με την τροπολογία εξαιτίας των παραπόνων και των ενστάσεων από επαγγελματίες οδηγούς, οι οποίοι διαμαρτύρονταν για υπέρμετρη επιβάρυνση της οικονομικής τους κατάστασης, δεδομένων και των δυσμενών δημοσιονομικών συνθηκών.''

Αμέ...

Οταν ''διαμαρτυρεσαι'' + ''διεκδικεις'' τετοιες μλκίες, και ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ να γινεται ζούλα-τροπολογία, τότε το μελλον σου ειναι μαυρο.

Το ίδιο και των υπολοίπων.

Ουσιαστικά, τινάξαν στον αέρα το μέτρο, και το εξισώσαν μια χαρά σαν......μη χρήση ζώνης.

Πλερώ + τα παίρνεις όλα πίσω.

Αξιοι.

Κι αυτοί, και τα τσιράκια τους + οι χαλβάδες που κυβερνούν με την πιπίλα στο στόμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε λέω ότι είναι κοινωνικά δίκαιο κ ισότιμο αλλά, κάνοντας κ το δικηγόρο του διαβόλου, κατ αντιστοιχία θα έπρεπε στον οποιοδήποτε μη επαγγελματία οδηγό (πχ υπάλληλο γραφείου) να κόβουνε κ μεροκαματα επειδή οδηγουσε χωρίς κράνος πχ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα του παραπάνω κ να μην αναλωθούμε στα γνωστα είναι επαγγελματίες θα έπρεπε να είναι αψεγαδιαστοι κλπ

σαφώς κ θα έπρεπε αλλά η πραγματικότητα πολλές φορές είναι διαφορετική. Παράδειγμα οδηγός εταιρείας. Αν η εταιρεία δεν ασφαλίσει το όχημα ποιος χάνει το δίπλωμα του σε έλεγχο? Θα έπρεπε να αρνηθεί να οδηγήσει ανασφάλιστο όχημα κανονικά αλλά την κατάληξη του την ξέρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε λέω ότι είναι κοινωνικά δίκαιο κ ισότιμο αλλά, κάνοντας κ το δικηγόρο του διαβόλου, κατ αντιστοιχία θα έπρεπε στον οποιοδήποτε μη επαγγελματία οδηγό (πχ υπάλληλο γραφείου) να κόβουνε κ μεροκαματα επειδή οδηγουσε χωρίς κράνος πχ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα του παραπάνω κ να μην αναλωθούμε στα γνωστα είναι επαγγελματίες θα έπρεπε να είναι αψεγαδιαστοι κλπ

σαφώς κ θα έπρεπε αλλά η πραγματικότητα πολλές φορές είναι διαφορετική. Παράδειγμα οδηγός εταιρείας. Αν η εταιρεία δεν ασφαλίσει το όχημα ποιος χάνει το δίπλωμα του σε έλεγχο? Θα έπρεπε να αρνηθεί να οδηγήσει ανασφάλιστο όχημα κανονικά αλλά την κατάληξη του την ξέρεις.

Δε βλέπω καμμία σχέση να υπάρχει στα γραφόμενα σου σχ. με την τροπολογία.

1. Η τροπολογία ΘΑ ισχύει για όλους, όχι μονο για τους επαγγελματίες.

2. Οι επαγγεματίες ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ την τροπολογία = ΝΑ μπορει ο ΚΑΘΕΝΑΣ να παρει πισω αδεια/διπλωμα ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ + ασφαλίσει το όχημα.

3. Με αυτη την τροπολογία ΠΛΕΟΝ, όσοι ΔΕΝ ειχαν/εχουν ασφάλιση, ΞΕΡΟΥΝ οτι ΔΕΝ θα χασουν το διπλωμα για 2 χρόνια ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ατυχηματος και ΜΠΑΙΝΟΥΝ στην διαδικασία να ''ζυγίσουν'' -στον εγκέφαλο αμοιβάδας που εχουν- τα οικονομικά μεγεθη μεταξυ ΜΗ ασφάλισης + ατυχημα + κλήσεις και ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ κανονικής....

4. ενας επαγγελματίας ή ο ιδιωτης πλέον ΔΕΝ ασφαλίζει το όχημα του + ρισκάρει ατυχημα + κλήσεις, ΠΟΝΤΑΡΟΝΤΑΣ πάνω στην τροπολογία, ΟΤΙ ΔΕΝ θα στερηθει 2 χρόνια το δίπλωμα του. Ο ιδιώτης ισως να εχει κι άλλο όχημα ή κανα φιλο, ο επαγγελματίας ζει απο αυτό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με το θεμα...

Εχω ενα δικυκλο ανασφαλιστο αλλα δεν κυκλοφορει και ουτε θα κυκλοφορισει μεχρι να παρω το διπλωμα στα χερια μου και να το ασφαλισω.

Λετενα εχω κανενα προβλημα που το μηχανακι θα ειναι στο συνολο 3 μηνες ανασφαλιστο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να ρωτησω κατι σχετικα με το θεμα...

Εχω ενα δικυκλο ανασφαλιστο αλλα δεν κυκλοφορει και ουτε θα κυκλοφορισει μεχρι να παρω το διπλωμα στα χερια μου και να το ασφαλισω.

Λετενα εχω κανενα προβλημα που το μηχανακι θα ειναι στο συνολο 3 μηνες ανασφαλιστο?

Το σύστημα του Υπουργείου είναι εδώ και καιρό ενημερωμένο-συνδεδεμένο με τις Ασφαλιστικές Εταιρείες,και τα στοιχεία περί ασφαλισμένων-ανασφάλιστων φορτωμένα....

Οι καμπάνες είναι....... φρεναρισμένες εώς τώρα λόγω....πολιτικού κόστους.

Οπότε δεν αξίζει για τρείς μήνες,να ρισκάρεις το 250άρι πρόστιμο + το κόστος ασφάλισης μετά.

Ασφάλισε το οπωσδήποτε,έστω και με το ελάχιστο κόστος που μπορείς,για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν δεν μπορείς για οικονομικούς λόγους,παρέδωσε τις πινακίδες για αυτό το τρίμηνο που θα είναι ''νεκρό'' το μηχανάκι,και επίσης έχεις το κεφάλο σου ήσυχο.

Πληροφοριακά πρός όλους μας : Η πλειοψηφία των ασφαλιστικών εταιρειών,εφαρμόζει το νέο νόμο,και στις 12 και 01 λεπτό το βράδυ της λήξης του συμβολαίου,ενημερώνει άμεσα και online το Υπουργείο ότι το όχημα είναι ανασφάλιστο,όπως υποχρεούνται πλέον από τη νομοθεσία.

Κάποιοι βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να το διαπιστώσουν σε μπλόκα-έλεγχο της τροχαίας,είτε μεσω περιπολικών με τερματικό, είτε με τηλέφωνο του τροχονόμου στο τμήμα όπου ''χτυπάνε'' στο σύστημα τους και μας βλέπουν........ξεβράκωτους,αν χρωστάμε,αν διωκόμαστε,κλπ κλπ .

Η κλήση και τα παρελκόμενα,πέφτει δίχως έλεος ευτυχώς ή δυστυχώς....

Ας προσέχουμε λοιπόν,και ας κάνουμε τα κουμάντα μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενη δημοσίευση (δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω και τις 44 σελίδες αυτού του θέματος),

απλά αναφέρω πρόσφατη περίπτωση από το κράτος <<δικαίου>> που ζούμε.

Φίλη μου πριν από μερικά χρόνια είχε παραδώσει πινακίδες από την μοτοσυκλέτα της επειδή δεν την κυκλοφορούσε,

πριν από μερικές εβδομάδες βρήκε αγοραστή για να την πουλήσει

και όταν πήγε στην εφορία για να παραλάβει τις πινακίδες, δεν τις έδιναν,

της έδωσαν μόνο την φωτοτυπία από την άδεια κυκλοφορίας και την υποχρέωσαν να ασφαλιστεί πρώτα,

όπως καταλαβαίνετε η ελάχιστη ασφάλιση είναι για 3 μήνες,

η απορίες που έχω είναι:

Κάποιος που δεν κυκλοφορεί το όχημά του και κάποια στιγμή θέλει να το πουλήσει, είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί για 3 μήνες χωρίς να είναι πλέον κάτοχος;

Γιατί να αγοράσουμε (υποχρεωτικά) μία υπηρεσία που δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσουμε;

Γιατί την ''λυπητερή'' πρέπει να την πληρώνουν πάντα αυτοί που δεν φταίνε;

Αν κάθε φορά η κυβέρνηση προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα με τα ανασφάλιστα οχήματα με τέτοιου είδους μέτρα,

δημιουργεί και άλλα διάφορα προβλήματα στους νομοταγείς, τότε καλύτερα να μην κάνει τίποτα,

δε φταίει σε τίποτα ο κόσμος να ταλαιπωρείτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φίλη σου για να πάρει πινακίδες,θα το ασφαλίσει υποχρεωτικά πλέον λόγω σχετικήγς νομοθεσίας εδώ και πολλούς μήνες.

Στη συνέχεια αφού το πουλήσει,θα πάρει αντίγραφο της αδείας από το νέο ιδιοκτήτη, θα το επισυνάψει μαζί με το ασφαλιστήριο που έκανε,και θα τα επιστρέψει στην Ασφαλιστική Εταιρεία.

Στη συνέχεια θα της επιστραφούν τα μη δεδουλευμένα ασφάλιστρα όμορφα και ωραία.

Η όποια και μόνη ''αδικία'' έγκειται στο γεγονός,ότι βάσει πολιτικής της κάθε εταιρέιας ίσως της παρακρατήσουν π.χ ενός μηνός ασφάλιστρα.

Οπότε όσο γρηγορότερα γίνει η μεταβίβαση από τον αγοραστή,τόσο το καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός το επιπλέον κόστος που με ενοχλεί πάρα πολύ είναι και θέμα γραφειοκρατίας,

θα πρέπει να πάω στην εφορία να μου δώσουν αντίγραφο,

να κάνω ασφάλεια,

να ξαναπάω στην εφορία,

να ακυρώσω την ασφάλεια (αρκετές ασφαλιστικές δεν δέχονται).

κτλ.

κτλ.

Τι να πω;

Μάλλον έχουμε συνηθίσει και μάθαμε να ζούμε έτσι γι'αυτό δεν μας ενοχλεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αυτό φροντίζουμε ΑΠΟ ΠΡΙΝ να έχουμε αντίγραφα αδειών, αποδείξεων, ακινησιών και γενικά ότι χαρτί περνάει από το χέρι μας.

Στην περίπτωσή σου, το στάδιο ''πάω εφορία να μου δώσουν αντίγραφο'' το γλυτώνεις αν έχεις προνοήσει να έχεις ένα σκανάρισμα της άδειας στον υπολογιστή σου.

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Φροντίζουμε λίγο από πριν, για να μην τρέχουμε πολύ μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό πάντα με την φωτοτυπία,

σε δικιά μου περίπτωση είχα παραδώσει πινακίδες πριν 8 χρόνια

και όταν χρειάστηκε να το πουλήσω και πήγα στην εφορία μου έδωσαν καινούρια άδεια και καινούριες πινακίδες,

οι πινακίδες αν δεν κάνω λάθος παραμένουν στην εφορία μόνο για μερικά χρόνια, μετά τις ανακυκλώνουν.

Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ συμφωνώ να τρέχει ο πολίτης και να ταλαιπωρείτε επειδή το κράτος δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός το επιπλέον κόστος που με ενοχλεί πάρα πολύ είναι και θέμα γραφειοκρατίας,

να κάνω ασφάλεια,

να ξαναπάω στην εφορία,

να ακυρώσω την ασφάλεια (αρκετές ασφαλιστικές δεν δέχονται).

Δεν υπάρχει γενικότερα σαν πρακτική αυτό,ειδικά όταν η κυριότητα μεταβιβάσθηκε τεκμηριωμένα.Διάβασε απλά τους όρους σε ένα ασφαλιστήριο ή απευθύνσου σε έναν επαγγελματία ασφαλιστή.

κτλ.

κτλ.

Τι να πω;

Μάλλον έχουμε συνηθίσει και μάθαμε να ζούμε έτσι γι'αυτό δεν μας ενοχλεί.

Το να σε ενοχλεί είναι δικαίωμα σου.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος όμως,αφού οι πινακίδες βρίσκονται στο τμήμα της Δ.Ο.Υ,και κάπως πρέπει να τις πάρεις.

Εάν κρατούσες σαν αρχείο ένα φωτοαντίγραφο της αδείας,θα γλίτωνες το ένα δρομολόγιο.

Εγώ θα εκφέρω την αντίθετη άποψη,ότι, μάλλον συνηθίσαμε το μπουρδέλο και μάθαμε να ζούμε έτσι,και για αυτό μας ενοχλεί....

Παλιότερα.....ασφαλίζαμε με το στόμα και μας εξυπηρετούσε όλους αυτό.Ετσι νομίζαμε τουλάχιστον, αφού η απάτη πήγαινε σύννεφο.

Τουλάχιστον τώρα,που απαιτείται άδεια-δίπλωμα, περιορίζεται η διάθεση προς τις απάτες,και αυτό είναι ένα βήμα προς τα εμπρός.

Σκέφτομαι λανθασμένα ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λανθασμένα δεν σκέφτεσαι,

απλά η δημιουργία και η εφαρμογή της νομοθεσίας έχει πρόβλημα στη χώρα μας.

Πάντως όταν ρωτήσαμε τον ασφαλιστή αν γίνεται να μας επιστρέφει τα χρήματα

μετά την μεταβίβαση μας είπε πως δεν γίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πώς θα ασφαλιστεί χωρίς άδεια κυκλοφορίας οέο?

Γίνεται αυτό?

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν σήμερα και μηνός ασφάλειες, κάπου το πήρε το μάτι μου.....

Όσο αφορά τα σκαναρισμένα - φωτοαντίγραφα, μιας και είχα και εγώ σε άλλες εποχές πολλά μοτοσακά - αμάξια είχα και με σταματήσανε για έλεγχο.....τους εξήγησα και ευγενέστατα μου είπαν ότι τα επικυρωμένα από ΚΕΠ παρακαλώ φωτοαντίγραφα μπορεί να με οδηγήσουν μέσα για πλαστογραφία.......έτσι είπαν τα όργανα πούκαναν τον έλεγχο και είναι δυνατόν να διανυκτερεύσεις και στο τμήμα για τέτοια ιστορία......

Προσωπικά δεν θα τόθελα...τώρα αν ισχύει ή όχι ...ψάξτε το, εγώ τόπαθα και από τότε μαζί τα πρωτότυπα και τέλος...έτσι απλά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σύστημα του Υπουργείου είναι εδώ και καιρό ενημερωμένο-συνδεδεμένο με τις Ασφαλιστικές Εταιρείες,και τα στοιχεία περί ασφαλισμένων-ανασφάλιστων φορτωμένα....

Οι καμπάνες είναι....... φρεναρισμένες εώς τώρα λόγω....πολιτικού κόστους.

Οπότε δεν αξίζει για τρείς μήνες,να ρισκάρεις το 250άρι πρόστιμο + το κόστος ασφάλισης μετά.

Ασφάλισε το οπωσδήποτε,έστω και με το ελάχιστο κόστος που μπορείς,για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν δεν μπορείς για οικονομικούς λόγους,παρέδωσε τις πινακίδες για αυτό το τρίμηνο που θα είναι ''νεκρό'' το μηχανάκι,και επίσης έχεις το κεφάλο σου ήσυχο.

Πληροφοριακά πρός όλους μας : Η πλειοψηφία των ασφαλιστικών εταιρειών,εφαρμόζει το νέο νόμο,και στις 12 και 01 λεπτό το βράδυ της λήξης του συμβολαίου,ενημερώνει άμεσα και online το Υπουργείο ότι το όχημα είναι ανασφάλιστο,όπως υποχρεούνται πλέον από τη νομοθεσία.

Κάποιοι βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να το διαπιστώσουν σε μπλόκα-έλεγχο της τροχαίας,είτε μεσω περιπολικών με τερματικό, είτε με τηλέφωνο του τροχονόμου στο τμήμα όπου ''χτυπάνε'' στο σύστημα τους και μας βλέπουν........ξεβράκωτους,αν χρωστάμε,αν διωκόμαστε,κλπ κλπ .

Η κλήση και τα παρελκόμενα,πέφτει δίχως έλεος ευτυχώς ή δυστυχώς....

Ας προσέχουμε λοιπόν,και ας κάνουμε τα κουμάντα μας.

Ευχαριστω πολυγια την απαντηση. Δυστχως δεν ηταν αυτη που περιμενα. :(

Ερχομαι και ερωτω παλι:

Πως μπορω να ασφαλισω το Χ οχημα απο τη στιγμη που δεν εχω αδεια οδηγησης και οι ασφαλιστικες απαιτουν την υπαρξη αυτης?

Δηλωνω αλλον οδηγο? Θα δεχτει καποιος να τον δηλωσω οδηγο? (Δυστηχως δεν εχω καποιον γνωστο ου να εχει αδεια οδηγησης Α)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν κάποιος δεν θέλει να έχει έξοδα, ούτε να κάνει τις κινήσεις που τον υποχρεώνει ο νόμος να κάνει, όταν έχει ένα όχημα, μπορεί απλά να μην έχει όχημα.

Έχουμε μπερδέψει λίγο την υποχρέωση ως πολίτες, ιδιοκτήτες κ.ο.κ. με την ''ταλαιπωρεία'' και ''να τρέχει ο πολίτης''. Κανένας πολίτης δεν τρέχει αν έχει τις υποχρεώσεις του σε τάξη, κι αν θα τρέξει, θα είναι μια εξαίρεση. Τα έχουμε ξαναπεί, υπάρχουν σωστοί και λάθος λόγοι να κατηγρούμε το ελληνικό δημόσιο, εδώ είμαστε στο λάθος.

Σάββα, ότι νάναι κατάλαβες. Το αντίγραφο άδειας, το φροντίζουμε να το έχουμε όχι για να κυκλοφοράμε με αυτό, αλλά για να το δώσουμε στον ασφαλιστή που θέλουμε να κάνουμε ασφάλιση ή στο site που κάνουμε την ασφάλιση, και να μην τρέχουμε στην εφορία για αντίγραφο. Θεώρησα ότι δεν χρειαζόταν να το γράψω τόσο αναλυτικά...

Πολικέ Αρκούδε, αν έχεις εξασφαλίσει την πώληση, γιατί δεν την κάνει εξαρχής ο νέος ιδιοκτήτης την ασφάλιση; Τα στοιχεία του οχήματος τα έχετε από την άδεια, τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη επίσης και η ασφαλιστική θα συμφωνήσει. Αν δεν έχεις εξασφαλίσει την πώληση, άρα μπορεί να μείνει δικό σου για αρκετό καιρό, τότε γιατί να μην έχεις ασφάλιση;

Επίσης αυτό που γράφεις ''μου έδωσαν νέα άδεια-πινακίδα'' ούτε ισχύει, αλλά και να ίσχυε ούτε επηρεάζει τα παραπάνω. Στον εφορία ΔΕΝ σου έδωσαν νέα άδεια και νέα πινακίδα, σου έδωσαν την παλιά άδεια και ένα χαρτί που βεβαίωνε ότι καταστράφηκε από την εφορία η πινακίδα σου. Με το χαρτί αυτό και την παλιά άδεια, ΜΕΤΑ πήγες και έκανες αίτηση νέας πινακίδας και αντίστοιχα άδειας στο Υπουργείο ή σε ΚΕΠ.

Ακόμα και έτσι, ΔΕΝ επηρεάζει, διότι ο ασφαλιστής ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε ασφαλίζει με την παλιά άδεια (όσο δεν έχει βγει η καινούρια), γιατί αφενός τα στοιχεία του οχήματος (πλαίσιο, μοντέλο, κυβισμός, εταιρία κ.ο.κ.) δεν αλλάζουν, αφετέρου ακόμα και όταν βγει η νέα άδεια, αυτή αναφέρει ΚΑΙ τον παλιό αριθμό οπότε το ασφαλιστήριο που έχει βγει στον παλιό αριθμό ισχύει κανονικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να οι λόγοι που, σε κατι Αγγλίες ασφαλίζουν ΟΔΗΓΟΥΣ + οχι ΙΧ......

Αυτοί βεβαια, ειναι κουτόφραγκοι.. :yawn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λανθασμένα δεν σκέφτεσαι,

απλά η δημιουργία και η εφαρμογή της νομοθεσίας έχει πρόβλημα στη χώρα μας.

Πάντως όταν ρωτήσαμε τον ασφαλιστή αν γίνεται να μας επιστρέφει τα χρήματα

μετά την μεταβίβαση μας είπε πως δεν γίνεται.

Σε ποια ασφαλιστική εταιρεία,και για πόση διάρκεια ασφάλισης σου έδωσαν τέτοια απάντηση?

Ρωτάω για να σε βοηθήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω πάντως ξέρω και το εχω κανει δλδ κιολας , οτι οταν κανεις μια ασφαλεια ακομα και 3μηνες και στον μηνα την κόψεις επιστρέφεται ένα ποσό πισω.

το να μην σου επιστρέψουν τπτ το βλέπω δύσκολο. Ασε που αν πας σε εναν ασφαλιστή κάνει αιτηση σου δίνει προσορινό σήμα και κανεις εσυ την πώληση και μεχρι αυτη από την ασφάλεια να βγάλουν το συμβόλαιο μπορεί να προλάβεις να την ακυρώσεις κιολας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα