Jump to content
shadowhunter

Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

Recommended Posts

Παιδια εγω εχω το leadακι και καθεται εδω και κανα διμηνο.. δεν μου εχει ερθει καποια προειδοποιηση!!Ισχυει σιγουρα το μετρο;; να παω να καταθεσω πινακιδες δλδ;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω, να γινεται πλέον εφαρμογη του νόμου σε περιπτωση πρόκλησης ατυχηματος με ανασφαλιστο.

2 χρονια πινακιδες.

10 ημερες αδεια αδηγησης + λοιπα πρόστιμα σε ΔΟΥ κι αλλου.

Βαλτε καλυψη απο ανασφάλιστο ΙΧ.

Σας πληρωνει η δικη σας, και μετα ΑΥΤΗ κυνηγα τον άλλο.... :grin:

Μονο ετσι θα χαμπαριασουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει αλλαξει αυτο πλεον...10 μερες διορια σου δινουν να το ξερετε αλλιως μετα πιανεσαι ανασφαλιστος...

και ακομα με τον νεο νομο (δεν ξερω αν εχει εγκριθει) θα πρεπει οπωσδηποτε να παιρνεις την ασφαλεια νωριτερα γιατι αν δεν πληρωσεις μεχρι την ημερα ληξης τοτε δεν ανανεωνεται αυτοματα και εχει διορια να πας και να πληρωσεις αλλα πιανεσαι κατευθειαν ανασφαλιστος

πλεον δεν ισχυει ουτε αυτο, απο 1/1/2014 η εθνικη τραπεζα εβγαλε οδηγια για τις ασφαλιστικες συμβασεις, πλεον εαν δεν εχεις εξοφλησει την ανανεωση σου πριν την εναρξη της, παυει αυτοματως να ισχυει. Δηλαδη εαν το συμβολαιο σου ληγει στις 25 του μηνα και εσυ δεν το εχεις εξοφλησει μεχρι τοτε απο τις 12 το μεσημερι θα θεωρεισαι ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ!!!!! Ουτε μια μερα διορια δεν αφηνει για να το πληρωσεις. οσοι μπορειτε ενημερωστε παντως και τους γνωστους σας γιατι ο κοσμος ειναι ανενημερωτος και σαν εργαζομενος σε αυτο το κλαδο εχω βαρεθει να τους τα εξηγω και να με κοιτανε ολοι παραξενα και να μου λενε "δεν ισχυει αυτο που λες, αφου εχω ενα μηνα περιθωριο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελπίζω, να γινεται πλέον εφαρμογη του νόμου σε περιπτωση πρόκλησης ατυχηματος με ανασφαλιστο.

2 χρονια πινακιδες.

ισχυει κανονικα, το ξερω απο φιλο πρωτο χερι, και πληρωσε ενα κερατο προστιμα, ξεχρεωσε και αυτον που τρακαρε και παλι πινακιδες δε του δινουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νταξει μωρε να'ουμε τωρα δηλαδις ποση ζημια μπορει να προκαλεσει ενα παπι σε ενα κουτι? :uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νταξει μωρε να'ουμε τωρα δηλαδις ποση ζημια μπορει να προκαλεσει ενα παπι σε ενα κουτι? :uglystupid2: :uglystupid2: :uglystupid2:

Αν το κουτί καβαλήσει το παπί και χωρίς τιμόνι πλέον πατήσει τη γριά που ήταν στην άκρη του δρόμου η ζημιά είναι πολύ μεγάλη καθώς η τιμή της γριάς σήμερα είναι ιδιαιτέρως υψηλή λόγω σύνταξης-εισοδήματος και το ατύχημα το προκάλεσε το παπί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσε που η γριούλα και η συνταξούλα της θάναι και ο σπόνσορας 4-5 ανέργων οπότε τότε να δείτε τι ζημιά γίνεται και άμα γλυτώνεις.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος Κωστα.

κανε κοπι-πειστ το πόστ + ξαναπόσταρε το, για να γινει ξεχωριστο + μοναδικό + κλειδωμενο τοπικ + να καρφιτσωθεί. :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλα ρε Κώστα, εγώ στην καφετέρια άκουσα πως δεν θα ισχύσει τίποτα από αυτά...........

Το έλεγε ο Μπάμπης ο σουγιάς στον Πέτρο τον Γκοτζίλα και συμφωνούσαν και ο Μήτσος ο πένσας και ο Νώντας ο ανακόντας που ξέρουν καλά...........

:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια ξαναρωταω γιατι εχω ενα παρατημενο και χαλασμενο 50αρι - Ισχυουν ολα αυτα κια για τα 50αρακια η ισχυει το παλιο συστημα που καθε φορα που ανανεωνες αδεια προσκομιζες και το ασφαλιστηριο στην τροχαια ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2.H κατάργηση του αυτοκόλλητου σήματος ασφάλισης και του σήματος προσωρινής ασφάλισης.

:think: Σίγουρα?

Αλήθεια, μέχρι τώρα στα μηχανάκια τι προβλεπότανε κανονικώς? Θεωρητικά έπρεπε να το έχουμε και κολλημένο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετυχε να ανανεωσω το ασφαλιστηριο μου εχτες Τα χρηματα τα εβαλα στην τραπεζα στον λογαριασμο της ασφαλιστικου πρακτορα 10 ημερες πριν την ληξη. Δεν δεχονται πια μετρητα (τουλαχιστον στον δικο μου πρακτορα.) Το συμβολαιο θα το λαβω ταχυδρομικα.σε δυο τρεις ημερες.

Το νου σας, ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα και μπορει να βρεθειτε ανασφαλιστοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:think: Σίγουρα?

Αλήθεια, μέχρι τώρα στα μηχανάκια τι προβλεπότανε κανονικώς? Θεωρητικά έπρεπε να το έχουμε και κολλημένο?

Εχθές που εκτύπωσα το δικό μου ασφαλιστήριο για το αυτοκίνητο,στη θέση των αυτοκόλλητων σημάτων,αναγράφει πλέον ''ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΒΑΣΕΙ Ν.4261/14''.

Είναι αντίστοιχη κατάργηση όπως με το αυτοκόλλητο σήμα των τελών κυκλοφορίας.

Το υπόλοιπο έντυπο του ασφαλιστηρίου συμβολαίου,παραμένει ως έχει,και είναι επίσημα αποδεικτικό στοιχείο ασφάλισης.

:shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα αυτού του είδους οι εξελίξεις με χαροποιούν αφάνταστα! Μπορεί όπως υποθέτω να είχαν ως κύριο γνώμονα (όπως πάντα) απλά να εξασφαλίζουν τα έσοδα των ασφαλιστικών και του επικουρικού και δευτερευόντος τον πολίτη, μπορεί να είναι σπαστικό να έχεις ένα όχημα και να πρέπει να καταθέτεις πινακίδες αν το χρησιμοποιείς περιοδικά.. ΑΛΛΑ

τουλάχιστον να γλυτώσουμε απο την μάστιγα με τα ανασφάλιστα και ας κατανοήσουν όλοι οι σκουπιδολάγνοι πως δεν μπορούν να πετάνε ένα όχημα στο δρόμο να ρυπάινουν χωρίς να φροντίζουν για τα χαρτιά του και την σωστή απόσυρση του.

Τώρα που θα τους έρθει το μπιλιέτο θα πάνε να ψάχνουν στη χωματερή το αμαξι που παράτησαν πριν 3-4 χρόνια να το αποσύρουν!

Παίρνει ο άλλος ένα σκύλο, τον βαριέται τον πετάει στο δρόμο, πέρνει ένα αμάξι το στίβει και μετά το πετάει στο δρόμο λες και είναι η προσωπική του χωματερή. Παίρνει ένα μηχανάκι, του χαλάει, δεν το θ έλει, το πετάει στο πεζοδρόμιο ντεκόρ να το βλέπουν όλοι οι περαστικοί το σκουπίδι καθημερινά και να το κατουράνε οι σκύλοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν........το νέο καθεστώς σε ότι αφορά την ασφάλιση,χωρίς υποθέσεις και ''μου είπες-σου είπα'' ''άκουσα από έναν φίλο μου'' κλπ κλπ κλπ

Ισχύει κανονικά από την δημοσίευσή του,απλά μέχρι να προσαρμοστούν τεχνικά και μόνο οι ασφ.εταιρείες,θα εφαρμοστεί σε μικρό χρονικό διάστημα,εντός του επομένου μηνός.

Για περαιτέρω εξηγήσεις και διευκρινίσεις,απευθυνθείτε στον ασφαλιστικό σας σύμβουλο,καθώς ανάλογα με την εταιρεία μπορεί ο χρόνος εφαρμογής να διαφοροποιηθεί,οπότε εάν έχετε ανανέωση τώρα κοντά,να προλάβετε πιθανό πρόβλημα,καθώς άνθρωποι είμαστε και μπορεί να μας τύχει κάτι,να αρρωστήσουμε,να λείπουμε κλπ.

Με λίγα λόγια τα κυριότερα σημεία είναι:

1.H κατάργηση της αυτόματης ανανέωσης της ασφάλισης αυτοκινήτου και η αναγνώριση της πληρωμής του ασφαλίστρου ως απαραίτητης προϋπόθεσης τόσο για την έναρξη όσο και για την ανανέωση της ασφαλιστικής κάλυψης. Με τον τρόπο αυτό δεν θα απαιτείται πλέον ακύρωση / καταγγελία της ασφάλισης από τον ασφαλιστή κατά το χρόνο λήξης της ασφαλιστικής σύμβασης,

2.H κατάργηση του αυτοκόλλητου σήματος ασφάλισης και του σήματος προσωρινής ασφάλισης.

Ο νόμος......

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4261

ΦΕΚ Α 107/5-5-2014

Πρόσβαση στη δραστηριότητα των πιστωτικών ιδρυμάτων και προληπτική εποπτεία πιστωτικών ιδρυμάτων και επιχειρήσεων (ενσωμάτωση της Οδηγίας 2013/36/ ΕΕ), κατάργηση του ν. 3601/2007 και άλλες διατάξεις.

Περιεκτικά,τα σημεία που απασχολούν το θέμα μας.....

1. Το άρθρο 5 παρ. 2 του π.δ. 237/1986 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«2. Η κατά το άρθρο 2 η ασφαλιστική κάλυψη:

Α.Αρχίζει μόνον με την καταβολή ολόκληρου του οφειλομένου ασφαλίστρου στον ασφαλιστή, πριν από την οποία απαγορεύεται η παράδοση του ασφαλιστηρίου στον ασφαλισμένο ή τον λήπτη της ασφάλισης,

Β. ισχύει για όσο χρόνο ορίζεται στο ασφαλιστήριο, και

Γ. αποδεικνύεται, έναντι των οργάνων που είναι αρμόδια για την επιβολή των κυρώσεων της παραγράφου 4 του παρόντος, από την κατοχή του ασφαλιστηρίου, το οποίο αποστέλλει ο ασφαλιστής στον ασφαλισμένο ή τον λήπτη της ασφάλισης εντός πέντε (5) ημερών από την είσπραξη του ασφαλίστρου.

Δ. Σε περίπτωση ελέγχου από όργανα, που είναι αρμόδια για την επιβολή των κυρώσεων, εντός του ανωτέρω χρονικού διαστήματος των πέντε (5) ημερολογιακών ημερών αρκεί η προσκόμιση της απόδειξης πληρωμής του απαιτούμενου ποσού ασφάλισης του οχήματος

2. Στο άρθρο 5 του π.δ. 237/1986 μετά το τέλος της παραγράφου 2, προστίθενται παράγραφοι 2.α, 2.β και 2.γ ως εξής:

«2.α. Η ασφαλιστική επιχείρηση μπορεί να αντιτάξει τη λήξη της ασφαλιστικής σύμβασης έναντι του ζημιωθέντος τρίτου, μετά την πάροδο δεκαέξι (16) ημερών από την επομένη της ημερομηνίας που ορίζεται με το ασφαλιστήριο ότι λήγει η ισχύς της, χωρίς να απαιτείται οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ή ενημέρωση του λήπτη της ασφάλισης ή/και του ασφαλισμένου.

2.β. Ανανέωση της ασφαλιστικής σύμβασης επιτρέπεται μόνον μετά την εμπρόθεσμη καταβολή του ασφαλίστρου της επόμενης ασφαλιστικής περιόδου, το αργότερο έως την λήξη της ισχύουσας ασφαλιστικής σύμβασης.

2.γ. Η ασφαλιστική επιχείρηση ενημερώνει σε πραγματικό χρόνο το Κέντρο Πληροφοριών για την έναρξη και τη διάρκεια ισχύος κάθε νέας ασφαλιστικής σύμβασης και κάθε ανανέωση αυτής.»

Διοικητικές και Ποινικές Κυρώσεις.

3. Το στοιχείο α' της παρ. 4 του άρθρου 5 του π.δ. 237/ 1986 αντικαθίσταται ως εξής:

«α) Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας μετά των κρατικών πινακίδων του οχήματος για έξι (6) μήνες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής. Επί εμπλοκής οχήματος σε ατύχημα επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για δύο (2) χρόνια και επί υποτροπής για τρία (3) χρόνια. Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας μετά την παρέλευση των ανωτέρω περιόδων απαιτείται η προσκόμιση από τον ενδιαφερόμενο του σχετικού συμβολαίου ασφάλισης.

Χρηματικό πρόστιμο υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου, με πράξη της Αστυνομικής Αρχής, 500 ευρώ για τα επιβατικά και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

Φυλάκιση από 2 μήνες μέχρι 1 χρόνο και χρηματική ποινή μέχρι 3.000 ευρώ σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα.

Ωραίος Κωστα.

κανε κοπι-πειστ το πόστ + ξαναπόσταρε το, για να γινει ξεχωριστο + μοναδικό + κλειδωμενο τοπικ + να καρφιτσωθεί. :shoot:

:grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχθές που εκτύπωσα το δικό μου ασφαλιστήριο για το αυτοκίνητο,στη θέση των αυτοκόλλητων σημάτων,αναγράφει πλέον ''ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΒΑΣΕΙ Ν.4261/14''.

Είναι αντίστοιχη κατάργηση όπως με το αυτοκόλλητο σήμα των τελών κυκλοφορίας.

Το υπόλοιπο έντυπο του ασφαλιστηρίου συμβολαίου,παραμένει ως έχει,και είναι επίσημα αποδεικτικό στοιχείο ασφάλισης.

:shades:

Ήμουν ο πρώτος πελάτης που έψαξα τον πράκτορα μου σχετικά και τελικά τύπωσα ασφαλιστήριο στην επαρχιακή περιοχή που ζω και έπρεπε να παίρνει τηλέφωνο γιατί το σύστημα της εταιρίας είχε μικρές δυσλειτουργίες και δεν ανταποκρινόταν και ο ίδιος δεν ήταν σίγουρος για το τι ακριβώς έχει συμβεί νομικά πέρα από μια πρόχειρη ενημέρωση που του είχαν κάνει. Μετά από 4 υπαλλήλους που τον κάνανε πιγκ-πογκ έβγαλε άκρη και μου τύπωσε το ανανεωτήριο πάνω σε μία φόρμα όπως ήταν οι παλιές που του στέλνανε προτυπωμένες, με τα διάτρητα σημεία αυτοκόλητων αποκομάτων και λοιπά. Δεν ήξερε για την κατάργηση του αυτοκόλλητου και η εκτύπωση δεν έγραφε κάτι σχετικό. Είμαστε σίγουροι 100% ?

Εγώ βλέπω κόσμο να απολύεται από τις ασφαλιστικές καθώς με το νέο σύστημα μεταφέρανε μεγάλο όγκο εργασίας/εργατοώρες στον πράκτορα από το τμήμα πωλήσεων τους. Δεν το βρίσκω κατ'ανάγκη κακό καθώς τα πράγματα προχωράνε αλλά αυτή την εποχή είμαστε για αλλαγές που θα διώχνουν και άλλο κόσμο από τη δουλειά του?

Κουβεντιάζοντας τον συλυπήθηκα για το μανίκι της ενημέρωσης-και-άντε-να-βγάλεις-άκρη με τους ντόπιους πελάτες που έχει που άντε να καταλάβουν ότι το σύστημα άλλαξε και δεν είναι καπρίτσιο του ιδίου η προπληρωμή των ασφαλίστρων...

«2.α. Η ασφαλιστική επιχείρηση μπορεί να αντιτάξει τη λήξη της ασφαλιστικής σύμβασης έναντι του ζημιωθέντος τρίτου, μετά την πάροδο δεκαέξι (16) ημερών από την επομένη της ημερομηνίας που ορίζεται με το ασφαλιστήριο ότι λήγει η ισχύς της, χωρίς να απαιτείται οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ή ενημέρωση του λήπτη της ασφάλισης ή/και του ασφαλισμένου.

Δηλαδή αν δεν πληρώσεις εγκαίρως, τότε δεν έχεις ανανεώσει και από τις 12:00 της ημέρας λήξης είσαι ανασφάλιστος και αν τρακάρεις μέσα σε 16 ημέρες η εταιρία πληρώνει τον τρακαρισμένο και μετά σε κυνηγάει?

Ενώ αν τρακάρεις την 17η ημέρα και μετά η εταιρία λέει γιοκ στον τρακαρισμένο ο οποίος κυνηγάει εσένα?

Το σύστημα προστίμων του Δημοσίου θεωρητικά από τις 12:01 σου κόβει μηχανογραφημένο πρόστιμο ανασφάλιστου σε κυκλοφορία αυτομάτως και το στέλνει ΔΟΥ? (...θεωρία, ε! γιατί από πράξη...)

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με απλά λόγια τι ισχύει πλέον..

πηγή: in.gr

Νέο τοπίο στην ασφάλιση οχημάτων διαμορφώνει η εφαρμογή του νέου νομοθετικού πλαισίου το οποίο καταργεί την αυτόματη ανανέωση των ασφαλιστήριων συμβολαίων. Πλέον, η πληρωμή του ασφαλίστρου καθίσταται απαραίτητη προϋπόθεση τόσο για την έναρξη όσο και για την ανανέωση της υποχρεωτικής ασφαλιστικής κάλυψης για αστική ευθύνη αυτοκινήτων και μηχανών.

Η νέα διαδικασία ασφάλισης οχημάτων απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή, καθώς υπάρχει ο κίνδυνος το όχημα σας να μείνει ανασφάλιστο αν o κάτοχος του δεν έχει προνοήσει έγκαιρα για την ανανέωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου αλλά και την πληρωμή του, γεγονός που -εκτός των άλλων- επιβαρύνεται και με πρόστιμο 500 ευρώ.

Παράλληλα πάντως, και οι ασφαλιστικές εταιρείες έχουν το τελευταίο διάστημα ρίξει στην αγορά ειδικές προσφορές για τα ανασφάλιστα οχήματα, ενώ ταυτόχρονα πολλοί είναι εκείνοι που συγκρίνουν και επιλέγουν online την ασφαλιστική κάλυψη του αυτοκινήτου τους.

Το in.gr απαντά στα βασικά ερωτήματα των οδηγών, δίνοντας έναν οδικό χάρτη στη νέα πραγματικότητα:

1. Πότε είναι ασφαλισμένο το όχημα μου;

Το αυτοκόλλητο σήμα ασφάλισης καταργείται. Αποδεικτικό της ασφάλισης για τους ελέγχους των αστυνομικών οργάνων είναι πλέον το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, το οποίο όλοι οι ασφαλισμένοι οφείλουν να διατηρούν στο όχημά τους. Ανανέωση της ασφάλισης ή σύναψη νέας σύμβασης επιτρέπεται μόνον αφού προηγηθεί η καταβολή του σχετικού ασφαλίστρου.

2. Τι σημαίνει αυτό για την τσέπη μου;

Με τα παλαιό σύστημα οι ασφαλιστικές εταιρείες μπορούσαν να παραδώσουν στον κάτοχο του οχήματος το αυτοκόλλητο σήμα ασφάλισης και να πληρωθούν μετά από 30 ημέρες. Πλέον, ο νόμος δεν επιτρέπει στην ασφαλιστική επιχείρηση να παραδώσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο εάν δεν έχει προηγουμένως εισπράξει το αντίστοιχο ασφάλιστρο.

3. Πότε πρέπει να ανανεώσω το συμβόλαιο μου;

Η ασφάλιση έχει ορισμένη διάρκεια, ισχύει δηλαδή ακριβώς για το χρονικό διάστημα που αναφέρεται στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο (ημερομηνία και ώρα). Αν το συμβόλαιο λήγει στις 12:00 το μεσημέρι, 12 και ένα λεπτό το όχημα είναι ανασφάλιστο.

4. Και αν η ασφάλιση του αυτοκινήτου μου λήξει σε ημέρα αργίας;

Δεν υπάρχει καμία εξαίρεση από τον νόμο. Θα πρέπει ο κάτοχος του οχήματος να έχει προνοήσει για την ανανέωση και την πληρωμή του συμβολαίου του κάποια προηγούμενη ημέρα.

5. Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν έχω προλάβει να παραλάβω το ασφαλιστήριο συμβόλαιο;

Σε περίπτωση που οι ασφαλισμένοι έχουν καταβάλει το ασφάλιστρο αλλά για διαδικαστικούς λόγους δεν έχουν ακόμη παραλάβει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, ο Νόμος ορίζει ότι για 5 ημέρες η ασφάλιση θα αποδεικνύεται από την απόδειξη καταβολής του ασφαλίστρου η οποία θα πρέπει να διατηρείται στο όχημα μαζί με το έγγραφο της ασφαλιστικής εταιρίας που σχετίζεται με αυτή (π.χ. την ειδοποίηση πληρωμής).

6. Τι πρόστιμο θα πληρώσω αν έχω ανασφάλιστο όχημα;

Τα πρόστιμα που επιβάλλονται στους παραβάτες που εντοπίζονται από τις αστυνομικές αρχές να κυκλοφορούν με ανασφάλιστο όχημα ανέρχονται σύμφωνα με το νόμο 489/1976, όπως ισχύει τροποποιημένος, σε : 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα και 250 ευρώ για τα δίκυκλα. Επιπλέον, στους εν λόγω παραβάτες αφαιρείται το δίπλωμα, η άδεια κυκλοφορίας και οι πινακίδες για 6 μήνες.

Ειδικά στην περίπτωση ανασφάλιστων οχημάτων που εμπλέκονται σε ατύχημα, οι πινακίδες και η άδεια κυκλοφορίας αφαιρούνται για 2 χρόνια και επί υποτροπής για 3 χρόνια. Πέραν αυτών, υφίσταται πάντα και ποινική ευθύνη των παραβατών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστα ολα τα παραπανω

εμενα μου εστειλαν και ενημερωτικο απο την υδρογειο για ολα τα παραπανω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα