Jump to content
Smias

Agv AX-8 DUAL evo vs Shoei Hornet DS vs Airoh S4

Recommended Posts

Καιρο τωρα με τρωει να αλλαξω κρανος με κατι ποιο σοβαρο , κοιταζω το Agv ax8 dual evo που απο εξω το βρισκω με 310ευρω περιπου και απο Ελλαδα με 329ευρω , σαφως και θα το παρω απο εδω αφου η διαφορα ειναι μικρη .

Βλεποντας ενα ποστ του ALX σημερα ξαναμπηκε στο μυαλο μου το Shoei Hornet DS που με τη προσφορα βγαινει στα 352ευρω απο Αγγλια συν κιτ καθαρισμου και τσαντα μεταφορας , απο Ελλαδα δε παιζει , τουλαχιστον οπου εψαξα δε το βρηκα , ουτε στην αποθηκη στην Ηλιουπολη , απο Τζωρτζοπουλο μονο το βρηκα αλλα στα 400πολλαφευγα..

Ιδου το ερωτημα , ποιο απο τα δυο ;;;

Το Shoei σα ποιοτητα δε τιθεται θεμα , το εχουν κανα δυο φιλαρακια , εχει οαδερφος μου ενα ΜΧάδικο συν οτι ο Αγγλος δινει και τα κατι της του , ομως το AGV μ'αρεσει πιο πολυ σα κοψιμο , εχει και πιο τετραγωνο γεισο που μ'αρεσει , εσυ πιο θα επερνες αν σου 'λεγαν διαλεξε ρε ενα απ'τα δυο ;

Ωεο ;

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εσύ αυτό λες εε , είναι πιο προς το εντουρο/ΜΧ το κόψιμο του..!

Και έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές γι αυτό όπου έψαξα στο εξωτερικό .

Όσο για το χρώμα θα είναι άσπρο σε όποιο απ τα δύο καταλήξω , όλα τα κράνη που έχω είναι μαύρα και θέλω κάτι διαφορετικό!

Αλλά σίγουρα όχι φανταχτερό η χρωματιστό για τα γούστα μου..!

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο το ασπρο αλλα σκετο ειναι μονοτονο και θα το βαρεθεις ευκολα.. (Μιλαω εκ πειρας με το στριταδικο μου)

Εδω εισαι :_thumbsup: ------> http://www.dainese-c...White-Black-Red

(Θα σου ελεγα το ασπρομαυρο αλλα υπερτερει το μαυρο)

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το εχω δει , πολυ φανταχτερο για τον τροπο ενδυμασιας μου ρε..!

Ασπρο και στη τελικη του βαζω κατι αυτοκολητοιδες στη πισω μερια αν το δω πολυ σκετο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο το agv κάνει γωνίες είναι πιο μουράτο.Τώρα από ποιότητα κατασκευής χωρίς να γνωρίζω πολλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με κανένα από τα δύο.Μιας και δεν έχει προτείνει κανείς κανένα άλλο και είναι κρίμα να ξεμπερδευτείς νωρίς κοίτα και προς icon variant :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν σε νοιαζει το pinlock για το θαμπωμα (θαμπωνουν τα ΜΧ κρανη? με τοσο ανοιγμα απο κατω?) τοτε το AGV. Καθαρα εμφανισιακα!! Απιστευτο στο σχεδιασμο σε σχεση με το Shoei. Εκτος αν ειχες κανενα BMW.. :crazy: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να γνωρίζω για κανένα από τα δύο κράνοι όσον αφορά ασφάλεια και αξιοπιστία και κρίνοντας μόνο από την εμφάνιση εγώ θα έπερνα το AGV.!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν σε νοιαζει το pinlock για το θαμπωμα (θαμπωνουν τα ΜΧ κρανη? με τοσο ανοιγμα απο κατω?) τοτε το AGV. Καθαρα εμφανισιακα!! Απιστευτο στο σχεδιασμο σε σχεση με το Shoei. Εκτος αν ειχες κανενα BMW.. :crazy: :crazy:

Ένα τέτοιου τύπου έχω και τώρα αλλά η ζελατίνα του όταν είναι κλειστή θαμπωνει , απλά την ανοίγω λίγο και συνεχίζω..!

Φαντάζομαι ότι και τα δύο είναι ανώτερα σ αυτόν το τομέα αλλά και πάλι δε με πολυαπασχολει αφού κλείνω ζελατίνα σε βροχή η όταν παρακρυωσω η σε κάνα ταξιδάκι , σπάνια δηλαδή..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι δεν δοκιμαζεις να το παρεις απο εδω ( ΜΑΥΡΟ ) ( ΑΣΠΡΟ ) . Η τιμη ειναι 300 ευρω και για την ακριβεια 299.74181 ευρω!!! :P

Δεν υπαρχει κοστος μεταφορικων, η αποστολη ειναι τσαμπα και ο πωλητης ειναι εμπιστος.

Γλιτωνεις 30 ευρω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Smia επειδή το έχω το AGV έχω να σου πω ότι δεν καταλαβαίνει Χριστό με όσα και να πηγαίνεις και όσο αέρα και να τρως.Επίσης αναπνέεις πολύ καλά μέσα και όσον αφορά τα υλικά θα ξέρεις φαντάζομαι είναι kevlar,fiber,carbon.Η μόνη μαλακία που μου έχει εμφανίσει εμένα είναι ότι μου σκίστηκε το ένα μικρό μαξιλάρακι που είναι μαζί με το λουρί για να μη σε πονάει το οποίο και μου το έφτιαξαν τσάμπα.Αυτά.

edit:Όσον αφορά το θάμπωμα,θαμπώνει αν είσαι κάποια ώρα ακίνητος με κλειστή ζελατίνα.Αν κινείσαι με κλειστή ζελατίνα και ανοιχτό το κάτω τότε είσαι κομπλέ.

edit:Εγώ για αυτό πήγαινα αλλά πολλά τα λεφτά.

arai_tour-x3_motard_black_angle.jpg

Τροποποιήθηκε από τον reNos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι δεν δοκιμαζεις να το παρεις απο εδω ( ΜΑΥΡΟ ) ( ΑΣΠΡΟ ) . Η τιμη ειναι 300 ευρω και για την ακριβεια 299.74181 ευρω!!! :P

Δεν υπαρχει κοστος μεταφορικων, η αποστολη ειναι τσαμπα και ο πωλητης ειναι εμπιστος.

Γλιτωνεις 30 ευρω!

Τον εχω δει αλλα νταξει 30ευρω ειναι , το περνω απο εδω , το δοκιμαζω κι ολας , M φοραω συνηθως αλλα ποτε δε ξερεις , κι οαδερφος μου Μ φοραγε αλλα οταν πηγε και δοκιμασε Shoei ειδε οτι τελικα ηταν S το νουμερο του .

Οχι οτι με χαλανε 30ευρω στη τσεπη αλλα προτιμω απο εδω γιατι εχω το ατου της δοκιμης , τωρα να παω να το βαλω σε ενα μαγαζι και μετα να το παρω απο εξω δε μου παει η καρδια , να ηταν καμια εξωφρενικη διαφορα πανω απο 50ε να το σκεφτομουν αλλα τωρα νομιζω καλυτερα να υποστηριξω την εδω αγορα..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εμενα το AGV μου αρεσει....ειναι πιο "αλητικο" κρανακι,τα κοψιματα του...γενικα ολο το στυλ του.

Ενα λευκο με μια σκουρα ζελατινα θα ηταν ωραιος συνδυασμος..... :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως αν ηξερες το νουμερο σου και τυχαινε να εναι ''large'' τοτε θα μπορουσες να το παρεις απο εδω . Ειναι Δημοπραξια αλλα πιστευω οτι θα μπορουσες να το κερδισεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως αν ηξερες το νουμερο σου και τυχαινε να εναι ''large'' τοτε θα μπορουσες να το παρεις απο εδω . Ειναι Δημοπραξια αλλα πιστευω οτι θα μπορουσες να το κερδισεις...

Το δει αυτό αλλά L δεν είναι για μένα , Μ φοράω σε όσα κράνη είχα μέχρι τώρα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Smias σημερα αγορασα το agv ax-8 dual 270γιουρος απο καλλιροης.

κοιτα το αν δεν το εχεις δει καπου ποιο φτηνα :winking:

η τιμη αυτη ειναι για το λευκο!

Τροποποιήθηκε από τον dream_rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα επερνα ενα icon variant... ;)

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewAction=View&ObjectID=21921873&Page=6 τσεκαρε κατω κατω και στη επομενη σελιδα..

απο αυτα τα 2 που προτινεις τωρα.... εγω απο το agv ειμαι πολυ ευχαριστιμενος... μερικες φορες θολωνει λιγο η ζελατινα τωρα το χειμωνα μονο..

καταταλα ειναι comble... ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙ! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Smias σημερα αγορασα το agv ax-8 dual 270γιουρος απο καλλιροης.

κοιτα το αν δεν το εχεις δει καπου ποιο φτηνα :winking:

η τιμη αυτη ειναι για το λευκο!

Το evo ή το περσινό μοντέλο ;

θα επερνα ενα icon variant... ;)

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewAction=View&ObjectID=21921873&Page=6 τσεκαρε κατω κατω και στη επομενη σελιδα..

απο αυτα τα 2 που προτινεις τωρα.... εγω απο το agv ειμαι πολυ ευχαριστιμενος... μερικες φορες θολωνει λιγο η ζελατινα τωρα το χειμωνα μονο..

καταταλα ειναι comble... ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙ! ;)

Το χω δει το Icon αλλά δε με ψήνει..

Πολύ στρογγυλό για τα γούστα μου..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το agv παντος ειναι ψιλο μεγαλο σαν κρανος... αλλα δεν ειναι ασχημο!

Δεν μου λες αδερφε το variant που το εχεις δει? σε καπιο καταστιμα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι , σε διάφορες φωτογραφίες από αμερικάνικα φόρουμ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το evo. Κοιτα και στην πετρου ραλλη μπας κ πετυχης πιο καλη τιμη!

Αχαα..!

Για στειλε π.μ ψηλοφτερε αδερφε που το πηρες , κεντρο ειμαι οποτε η Καλιροης ειναι πολυ διπλα μου !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ dream rider...μπορεις σε παρακαλω φιλε μου να πεις απο που, γιατι ενδιαφερομαι και γω?

Αν δεν θες να γραψεις το μαγαζι λογω διαφημισης,κανε τον κοπο κ στειλτο μου σε π.μ. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα