Jump to content
javaneze

Νέο CB 600F Hornet 2007

Recommended Posts

Για δείτε και ΑΥΤΟ!!!!!

Εγώ παντος θα ήθελα ενα τέτοιο HORNET .....

Εσείς τι λέτε;

Πολύ ωραίο εκτός από την εξάτμιση! <_<

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ο παλιός είναι αλλιώς

θελουμε τη γύμνια μας

Τροποποιήθηκε από τον ArhoN

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα παιδια, χαιρετω ολους τους κατοχους της "σφηκας". Ειμαι νεος στο φορουμ και στο χωρο των 2 τροχων γενικα και θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους των νεων μοντελων μερικα πραγματα γιατι ειμαι σε διαδικασια ερευνας αγορας.

Κατ'αρχην μπορει καποιος να μου πει για την καταναλωση? Ποσα χλμ βγαζει δηλαδη με γεματο τεποζιτο και συντηρητικη οδηγηση? Δεν περιμενω 3 και 4 λιτρα απο 4κυλινδρο αλλα λογω και του αυτοκινητου μου ειναι ενα θεμα που με απασχολει.

Αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι το θεμα της ασφαλειας, μαζι με την αγορα σκεφτομαι να τοποθετησω συναγερμο με τηλεειδοποιηση. Μου εχουν πει για ΜΕΤΑ απο 150-220 ευρω αναλογα με τον εμπορο. Εγω θα μπορουσα ευκολα να φερω απο Αμερικη SCORPIO με τηλεειδοποιηση και περιμετρικο γυρω στα 150 ευρω αλλα δεν ξερω ποιος θα μπορει να τον τοποθετησει και αν χρειαστει να κοψει καλωδια κλπ. Υπαρχει κανεις που να εχει βαλει SCORPIO σε αυτη τη μηχανη η να παω για ΜΕΤΑ κατ'ευθειαν?

Και ενα τελευταιο (προς το παρον), ποσο φιλικη ειναι η μηχανη για ενα νεο οδηγο και ειδικα μεσα στην πολη?

Ελπιζω να μη σας κουρασα παιδια, αν δεν απαντησει κανεις θα καταλαβω. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο το hornetaki.... εγω το εχω εναμιση χρονο με 20000 χλμ μια μικρη πτωσουλα ................................................................................

.................................................................................

................................κ το πουλαω.... χιχιχιχιχιχ!!!!!

Οχι μην σε τρομαζω δεν το πουλαω γιατι βγηκε σκαρτο απλα θελω να αλλαξω κατηγορια!!!

Κοιτα ακριβης καταναλωση δεν ξερω.. μικτα εμενα μου βγαζει το ντεποζιτο 210-220χλμ απο full γεματο μεχρι να αναβοσβηνει ρεζερβα!!!

Απο συναγερμο εχω βαλει steel mate κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος..... απο αλλους δεν γνωριζω!!!

Γενικα αν θες κατι ρωτα .... κ αν θες να αγορασεις κ μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα ...... εγω ειμαι εδω!!!!!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ωραιο το hornetaki.... εγω το εχω εναμιση χρονο με 20000 χλμ μια μικρη πτωσουλα ................................................................................

................................................................................

.

................................κ το πουλαω.... χιχιχιχιχιχ!!!!!

Οχι μην σε τρομαζω δεν το πουλαω γιατι βγηκε σκαρτο απλα θελω να αλλαξω κατηγορια!!!

Κοιτα ακριβης καταναλωση δεν ξερω.. μικτα εμενα μου βγαζει το ντεποζιτο 210-220χλμ απο full γεματο μεχρι να αναβοσβηνει ρεζερβα!!!

Απο συναγερμο εχω βαλει steel mate κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος..... απο αλλους δεν γνωριζω!!!

Γενικα αν θες κατι ρωτα .... κ αν θες να αγορασεις κ μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα ...... εγω ειμαι εδω!!!!!! :D

Ευχαριστω για την απαντηση! Οποτε μιλαμε για περιπου 7,5l/100km υποθετοντας οτι χωραει 19 λιτρα και οταν αναψει η ρεζερβα εχει αλλα 3 (?) μεσα. Δεν ειναι και λιγα!

Για μεταχειρισμενο το σκεφτομουν αλλα θελω οπωσδηποτε με ABS, αν το δικο σου εχει το συζηταμε. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Οποτε μιλαμε για περιπου 7,5l/100km υποθετοντας οτι χωραει 19 λιτρα και οταν αναψει η ρεζερβα εχει αλλα 3 (?) μεσα. Δεν ειναι και λιγα!

Για μεταχειρισμενο το σκεφτομουν αλλα θελω οπωσδηποτε με ABS, αν το δικο σου εχει το συζηταμε. ;)

Καπως ετσι.... (ποτε δεν με ενοιαξε η καταναλωση)......οσο για abs-cbs το δικο μου εχει κ παρολο που ημουν αρκετα δυσπιστος κ επιφυλακτικος στο προτεινω ανεπιφυλακτα λειτουργει αψογα ειδικα στους δρομους "γυαλι" της αθηνας!!

Χωρις πλακα αν το σκεφτεσαι κ θελεις να δεις το μηχανακι μου ,περιστερι μενω, κανονιζουμε μια συναντησουλα....... κ οτι προκυψει... ουτως η αλλως δεν καιγομαι!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καλημερα παιδια, χαιρετω ολους τους κατοχους της "σφηκας". Ειμαι νεος στο φορουμ και στο χωρο των 2 τροχων γενικα και θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους ....

Στο cbf 600 το λαμπακι αναβει στα 4 λτ υπολοιπο. Ενδεχομενως να ειναι ετσι και στο χορνετ. Στο honda.gr παντως μπορεις να βρεις το users maniual στα ελληνικα στο οποιο σιγουρα θα βρεις πολλες πληροφοριες που σε ενδιαφερουν. Λογικα το μηχανακι παιζει στα 6-8 λτ/100χλμ αναλογα τις συνθηκες κινησης.

Αν και παλιοτερα δεν θα το προτεινα σε νεο οδηγο λογω ιπποδυναμης, ο Floyd που γραφει εδω μεσα, το πηρε χωρις καν να εχει παπι πριν και τα καταφερνει μια χαρα. Οποτε αν πιστευεις οτι θα ελεγχεις τον καρπο σου δεν ειναι να το φοβασαι.

Το μηχανακι του, το ειχα οδηγησει στο στρωσιμο και το πηγαινα 5.000-8.000 σαλ ηταν πολυ ηρεμο, φιλικο και πανευκολο.

Στο θεμα ασφαλειας, να το βαζεις σε γκαραζ! Αν δεν διατιθεται, οπωσδηποτε ασφαλεια κλοπης γυρω στα 500 ευρω το χρονο. Το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα πολλα ειναι και τα οσα δωσεις να το παρεις οποτε το ζυγιζεις και βλεπεις.

Για τον συναγερμο μην ανησυχεις, ο ιδιος που θα σου εβαζε τον meta θα σου βαλει και τον scorpio και οποιονδηποτε.

Προσφατα αλλος φιλος μου αγορασε το cbr1000 2007 και τον scorpio του τον εβαλαν απο τον σαρακακη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στο cbf 600 το λαμπακι αναβει στα 4 λτ υπολοιπο. Ενδεχομενως να ειναι ετσι και στο χορνετ. Στο honda.gr παντως μπορεις να βρεις το users maniual στα ελληνικα στο οποιο σιγουρα θα βρεις πολλες πληροφοριες που σε ενδιαφερουν. Λογικα το μηχανακι παιζει στα 6-8 λτ/100χλμ αναλογα τις συνθηκες κινησης.

Αν και παλιοτερα δεν θα το προτεινα σε νεο οδηγο λογω ιπποδυναμης, ο Floyd που γραφει εδω μεσα, το πηρε χωρις καν να εχει παπι πριν και τα καταφερνει μια χαρα. Οποτε αν πιστευεις οτι θα ελεγχεις τον καρπο σου δεν ειναι να το φοβασαι.

Το μηχανακι του, το ειχα οδηγησει στο στρωσιμο και το πηγαινα 5.000-8.000 σαλ ηταν πολυ ηρεμο, φιλικο και πανευκολο.

Στο θεμα ασφαλειας, να το βαζεις σε γκαραζ! Αν δεν διατιθεται, οπωσδηποτε ασφαλεια κλοπης γυρω στα 500 ευρω το χρονο. Το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα πολλα ειναι και τα οσα δωσεις να το παρεις οποτε το ζυγιζεις και βλεπεις.

Για τον συναγερμο μην ανησυχεις, ο ιδιος που θα σου εβαζε τον meta θα σου βαλει και τον scorpio και οποιονδηποτε.

Προσφατα αλλος φιλος μου αγορασε το cbr1000 2007 και τον scorpio του τον εβαλαν απο τον σαρακακη.

Ευχαριστω για την απαντηση! Δυστυχως το honda.gr ειναι under construction <_< οποτε θα περιμενω να ξανανεβει για να κατεβασω το manual αν δεν το βρω απο αλλου στο μεταξυ.

Οσο για την οδηγηση πιστευω οτι θα ειμαι συντηρητικος γιατι για να πω την αληθεια ακομα δεν αισθανομαι τη μηχανη προεκταση του εαυτου μου οπως το αυτοκινητο. Ειμαι σιγουρος παντως οτι ειναι καθαρα θεμα εμπειριας αν κρινω απο το αυτοκινητο.

Γκαραζ ευτυχως υπαρχει και στο σπιτι αλλα και στη δουλεια οποτε ειμαστε οκ, το θεμα ειναι τι γινεται οταν πηγαινω καπου εξω και δε μπορω να εχω οπτικη επαφη με τη μηχανη? Η ασφαλεια κλοπης ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση αλλα πληρωνω ηδη πολλα για το αυτοκινητο και θα ηθελα να την αποφυγω.

Ψαχνοντας στο ebay βρηκα το εξης:

Scorpio alarm

Εχει backup battery, περιμετρικο, και συστημα που μπορεις να σβησεις τον κινητηρα εξ'αποστασεως σε περιπτωση που καποιος καβαλησει και παει να φυγει :huh: . Η τιμη με την ισοτιμια στο 1,52 ειναι 212 ευρω! Φυσικα χωρις μεταφορικα και τελωνειο χαρη στην αγαπημενη μου αδερφουλα που ερχεται σε λιγες μερες (της εχω ηδη φορτωσει να φερει το κρανος!). :D

Το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ο καθε εμπορος θα θελει να βαλει το δικο του συναγερμο (για να βγαλει και απο κει) και δε ενθουσιαστει οταν θα του πω εγω να βαλει αυτον που θα του παω. Αλλιως το να φερω τον Scorpio απο Αμερικη ειναι η πιο ευκολη υποθεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Στο cbf 600 το λαμπακι αναβει στα 4 λτ υπολοιπο. Ενδεχομενως να ειναι ετσι και στο χορνετ.

Στο HORNET 07 μη σου πω οτι ανάβοσβήνει στα 4+ (σχεδόν 5) για ρεζέρβα. Συνήθως όλο το ντεπόζιτο απο υπολογισμούς και από...εμπειρία κράταει απο 240χμ μέχρι και 310χμ αλλά η ιστορία με την 19άρα χωρητικότητα με έχει μπερδέψει αν όντως είναι τόσο. Από πείραμα που έκανα πάντως και αφήνοντάς το (φθινόπωρο) να αδείασει χώρεσε 18.8 λτ με το ζόρι. Από άλλο φορουμ τέθηκε πρός συζήτηση ένα φαίνομένο του σχήματος των hornet ντεποζιτων όπου παγιδεύεται αέρας μέσα, μειώνοντας τη χωρητικότητα σε βενζίνη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει.

Νομίζω ότι αποφεύγοντας υπερβολές και όντας πολυ προσεχτικός μέχρι να αισθανθείς/συνηθίσεις καλά το γκάζι της, η hornet θα μπορούσε να μην είναι επικίνδυνη για έναν όχι και τόσο έμπειρο οδηγό. Για νέο νέο δε το εγγυώμαι :lol: .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
]

Στο HORNET 07 μη σου πω οτι ανάβοσβήνει στα 4+ (σχεδόν 5) για ρεζέρβα. Συνήθως όλο το ντεπόζιτο απο υπολογισμούς και από...εμπειρία κράταει απο 240χμ μέχρι και 310χμ αλλά η ιστορία με την 19άρα χωρητικότητα με έχει μπερδέψει αν όντως είναι τόσο. Από πείραμα που έκανα πάντως και αφήνοντάς το (φθινόπωρο) να αδείασει χώρεσε 18.8 λτ με το ζόρι. Από άλλο φορουμ τέθηκε πρός συζήτηση ένα φαίνομένο του σχήματος των hornet ντεποζιτων όπου παγιδεύεται αέρας μέσα, μειώνοντας τη χωρητικότητα σε βενζίνη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει.

Εχεις δει 300 χλμ με ενα ντεποζιτο???? :huh:

Εγω 230 εχω δει αν κ ποτε δεν αφηνω πανω απο 20-30 χλμ την ρεζερβα να αναβοσβηνει.... φιλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, με τα μισα χλμ σε εθνική με σταθερή ταχύτητα 140χμ/ω κράτησε γύρω στα 304...5...6 ...δε θυμάμαι κάπου εκεί.

Ενώ με όλα τα χλμ μες στην πόλη κρατάει το πολύ μέχρι..240-250

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ναι, με τα μισα χλμ σε εθνική με σταθερή ταχύτητα 140χμ/ω κράτησε γύρω στα 304...5...6 ...δε θυμάμαι κάπου εκεί.

Ενώ με όλα τα χλμ μες στην πόλη κρατάει το πολύ μέχρι..240-250

140??? :huh: ελαφρυχερης εισαι ε? εγω παντως το 90% των περιπτωσεων σε αναβω ρεζερβα στα 200χλμ.........

εχω κανει κ το απιστευτο 140 χλμ με ενα ντεποζιτο αλλα πηγαινα με τα οσα.... αλλα αυτο δεν συμφαιρεικαθολου μα καθολου εκει που εχει φτασει η βενζινη!!! :rolleyes:post-5863-1212404648_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

140??? :huh: ελαφρυχερης εισαι ε? εγω παντως το 90% των περιπτωσεων σε αναβω ρεζερβα στα 200χλμ.........

εχω κανει κ το απιστευτο 140 χλμ με ενα ντεποζιτο αλλα πηγαινα με τα οσα.... αλλα αυτο δεν συμφαιρεικαθολου μα καθολου εκει που εχει φτασει η βενζινη!!! :rolleyes:post-5863-1212404648_thumb.jpg

Μπα φίλε στο 98% των περιπτώσεων αρχίζει το ενοχλητικό αναβοσβήσιμο στα....185-190χμ. :lol: τα άλλα που σου λέω είναι πειράματα..

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου τη δίνει που με 19αρι δεν κρατάει αρκετά...Ρουφαει καλά η σφιγγα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να στειλω και εγω τους χαιρετισμους...

Ειμαι νεο μελος και ελπιζω μεσα παο το site να μπορεσω να παρω οσες πληροφοριες θελω...

Μετα την αγορα αυτοκινητου πριν απο 2 χρονια εφτασε η ωρα για να παρω και μια μηχανουλα...μαλλον κατα την ανοιξη του 09..

Οσο για τα honda να πω οτι απο οτι εχω ακουσει εχουν μεγαλη καταναλωση σε σχεση με τον ανταγωνισμο...

Το hornet τα ζαχαρωνα οταν πρωτο βγηκε αλλα με τον καιρο καταλαβα οτι με χαλαει πολυ η μασκα...

Το τμημα σχεδιασμου της honda (ιταλια) προσπαθησε να παντρεψει ευρωπαικα με ιαπωνικα στοιχεια και μαλλον τα εκανε σαλατα..

Η ουρα ''φερνει'' απο ντουκατι και η μουρη απο Ζ750...Αντιθετα το CB1000 που προκειται να κυκλοφορισει μαλλον ειναι καλυτερο...

Αυτα τα λιγα απο μενα....

Θα τα λεμε εν καιρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια να κανω μια ερωτηση στους κατοχους? Μπορει καποιος να μου πει στις ποσες στροφες ειναι το σωστο ρελαντι για τη μηχανη? Ενας φιλος με V-Strom που το οδηγησε μου ειπε οτι του φαινεται λιγο ψηλα και ανησυχησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Παιδια να κανω μια ερωτηση στους κατοχους? Μπορει καποιος να μου πει στις ποσες στροφες ειναι το σωστο ρελαντι για τη μηχανη? Ενας φιλος με V-Strom που το οδηγησε μου ειπε οτι του φαινεται λιγο ψηλα και ανησυχησα.

ρε συ νικο να σου πω δεν θυμαμαι ακριβως... 1300κ κατι 1350

καμια σχεση με vstrom που υποθετω θα ειναι πιο χαμηλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η βλακεία με τη σέλα από κάτω με χαλάει λίγο αλλά νομίζω πως το Hornet αυτό ταιριάζει απόλυτα στο κοινό που απευθύνεται..Τώρα μου θυμίζει λίγο Fazer, Z750 αλλά μου αρέσει πάρα πολύ σα μηχανή..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
καμια σχεση με vstrom που υποθετω θα ειναι πιο χαμηλα

Εγω θα υπεθετα οτι το βεστρομ σαν 2κυλινδρο θα ειναι πιο ψηλα ...

Να σκεφτεις στο μονοκυλινδρο ΧΤ600 το ρελαντι ειναι 1800-2000 σαλ ...

Nickgr λογικα 1300 με 1700 θα παιζεις αναλογα και την θερμοκρασια. Με επιφυλαξη, εχω την εντυπωση πως οταν δουλευει το βεντιλατερ ειναι και υψηλοτερα το ρελαντι. Λογικο μου ακουγεται ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, μαλλον δεν πρεπει να ανησυχω. Μολις βαλω μπροστα δουλευει στις 2000 και μετα οσο ζεσταινεται πεφτει και φτανει να δουλευει στις 1300 περιπου. Αυτο με το βεντιλατερ δεν το εχω προσεξει. Το αυτοκινητο παντως που εχει επισης 4 κυλινδρο δουλευει στις 900-1000 περιπου οταν ειναι ζεστο.Το ΧΤ 1800-2000 ρελαντι??? Αυτο κι αν ειναι ψηλα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα