Jump to content
mixos_1919

Αδιαβροχες touring μποτες

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλη χρονια σε ολους.Εχει πεσει πολυ βροχη φετος και η δουλεια μου σαν διανομεας επιβαλει να προμηθευτω πλεον και μποτες γιατι με τις γαλοτσες μονο ,ολα καλα απο βροχη αλλα μπαζει πολυ κρυο.

επειτα απο ψαξιμο στο ιντερνετ και βασει μονο αισθητικα κυριως κριτηρια αλλα και τα "ονοματα" των εταιριων εχω καταληξει στις εξης:

alpinestars scout

alpinestarsscout.jpg

gaerne G-midland

gaernegmidlandoffroadst.jpg

gaene G-Adventure(νομιζω ειναι το προηγουμενο μοντελο των απο πανω)

gaerneoffroadstiefeladv.jpg

ΤCX infinity Gore-tex

tcxinfinitygtx.jpg

απ'αυτες για τις μονες που μπορω να πω κατι παραπανω ειναι για τιs infinity λογο του gore-tex που μου δινει μια παραπανω σιγουρια.

Να σημειωσω οτι προφανως δεν θα χρησιμοποιουνται στην δουλεια αποκλειστικα παρα μονο οταν βρεχει.Τις θελω κοντα στο enduro στοιχειο για να παιξει και κανα χωμα καποια στιγμη επιτελους καθως και επειδη μου εμπνεουν σιγουρια απο αποψη ασφαλειας.

Θελω επομενως αν καποιος εχει να μου προτεινει κατι αλλο ας ειναι σε παρομοια φαση με τις παραπανω (οχι μποτακια δηλ. οι σουπερσπορτ μποτες)

Ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από τον mixos_1919

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

φιλε με αυτες δεν μπορεις να περπατησεις

αυτες ειναι κυριος για χρηση χωμα βουνο

κοιτα κατι σε πιο touring

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Sidi-Dry-Road-2-Tepor/SubProducts/34311-2839148-1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σ'ευχαριστω για την απαντηση αλλα μπορω να κανω παραχωρηση στο να μην περπαταω ανετα.Δεν ειναι κ για περπατημα αλλωστε,για βροχη και να μου κρατανε τα ποδια ζεστα και ασφαλη τις θελω οταν κανω διανομες στη δουλεια και για κανα ταξιδακι.

:rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου προτεινω να κοιταξεις τις SIDI ADVENTURE 100% αδιαβροχες

και τις HELD SEGURO ειναι σχεδον ιδιες με τις ΤCX infinity Gore-tex

100% αδιαβροχες.....και οικονομικες

Τροποποιήθηκε από τον dimitrisinside

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά τεράστια υπερβολή αυτές οι μπότες. Προτίμησε κάτι πιο απλό. Δεν χρειάζεται να φοράς τις μπότες του robocop για να είσαι ζεστός και στεγνός!

Να σε δω να σου τύχουν παραγγελίες σε τίποτα 4όροφα χωρίς ασανσέρ και να ανεβαίνεις με αυτές καμιά 70αριά σκαλιά :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για δες και αυτες τις ειχα παρει απο μαγαζι της θεσσαλονικης πριν 1μιση χρονο 170 ευρο!πολυ εχαριστημενος

http://www.dainese.com/us_en/motorbike/stivale-longbow-d-wp.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ALX ,ειναι συγκεκριμενα μαγαζια (παιδοτοποι) οι χωροι διανομης,τσεκαρισμενα ολα ισογεια και 1 με ασανσερ σε εμπορικο!

καταλαβαινω οτι δεν ειναι για καθημερινη χρηση απλα επειδη γενικα μποτες καλες παιζουν στα 100-150 (οι πιο καθημερινου στυλ ),ειπα γιατι να μην δωσω λιγα παραπανω να παρω κατι με πιο enduro/adv χαρακτηρηστικα μπας και μπω καποια στιγμη και κανα χωμα χαλαρο.

και τις εχουν στην touring κατηγορια ολες αυτες που εχω παραθεσει..οχι οτι λεει κατι αλλα για μενα ειναι οι "χαλαρες" εκδοσεις των enduro μποτων,αυτο που ψαχνω δηλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί είναι σκληρές και δεν κάνουν για καθημερινή χρήση. Θες να αρχίσεις να έχεις προβλήματα στα πόδια σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ok δικο μου λαθος που δεν ημουν πιο αναλυτικος.Δεν τις σκεφτομαι για καθημερινη χρηση καθως και η δουλεια μου ως διανομεας δεν ειναι καθημερινη ουτε και πολυωρη. (2ωρος σ-κ)

επισης ακομα και να πηγαινα στις καθημερινου τυπου,δεν θα τις φοραγα καθημερινα γιατι δεν νιωθω ανετα να βγω εξω με παντελονι μηχανης/μποτες.Δεν ειναι θεμα στυλ,ειναι θεμα οτι απλα δεν καθομαι ανετα πολλες ωρες με το παντελονι(ειτε σε μαγαζι ειτε σε μια βολτα με περπατημα κλπ) οπως πιστευω το ιδιο θα ισχυει και με τις μποτες.

οποτε αναλογα με τις αναγκες μου το ζυγισα και κλεινω προς τα κει.Δεν λεω,ναι μ'αρεσουν πολυ περισσοτερο και εμφανισιακα απ'τις αλλες.Στην τελικη πρεπει κατι να σ'αρεσει και αισθητικα για να σε παροτρυνει να το φορας (περα απ'την ασφαλεια που σου προσφερει)

οποτε μια μποτα η οποια :

θα φοριεται κανα 3ωρο με περπατημα των 10-20λεπτων(σπαστων) συνολικα μες το 3ωρο (οσον αφορα την δουλεια)

θα φοριεται σε βολτα στο βουνο (το στοιχειο της)

θα φοριεται σε εκδρομες (οσο μακρια μπορει να παει το DRακι)

γιατι θελω κατι καλο και ποιοτικο ? για να μην καταλαβαινει στα νερα και να εφαρμοζει οσο το δυνατον καλυτερα ξεπερνωντας εστω και λιγο την φυση της ως "σκληρη εντουρομποτα" (οπως κανει η sidi με την αρθρωση στον αστραγαλο)

ευχαριστω παντος για τον ενδιαφερον και την ορεξη για συζητηση..

δεν το παω σε αντιπαραθεση απλα ψαχνομαι για να δω και γω τελικα ποσο διατεθειμενος ειμαι για να παω σε μια τετοια μποτα και τι προβληματικες υπαρχουν στην επιλογη αυτης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oταν πας και τις δεις απο κοντα, και τις βαλεις, θα καταλαβεις για τι μποτες μιλαμε. Ειναι αρκετα βαριες, σκληρες, και καθολου "ελαστικες". Μπηκε το ποδι σου μεσα;; τελειωσε! Μενεις σε αυτη την θεση(οδηγησης) μεχρι να τις βγαλεις...

Για να καταλαβεις, με τις μποτες του εντουρο(καθαρα εντουραδικες) δυσκολευομαι να κατεβω απο τον πρωτο οροφο που μενω στο ισογειο.

για να μην μιλησω αν χρειαστει να περπατησεις σε καμια ψιλοανηφοριτσα! Καλυτερα να ανεβαινεις με τιν οπισθεν!!Χαχαχαχα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ισχυει αυτο που λες βασικα,δεν τις εχω βαλει οποτε δεν μπορω να ξερω..σιγουρα η δοκιμη θα με πεισει,μεχρι τοτε απλα υποθεσεις κανω

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τις TCX διάβασα ανάμεικτα σχόλια(πρόβλημα στα κλείστρα + όχι ανταλλακτικά), κοίταξε λίγο γι΄αυτές https://www.fc-moto....jectID=21760335 ψάξε για σχόλια στο advrider για βουνό και ταξίδι(λίγο μεσοβέζικη λύση), τώρα για δουλειά μάλλον θα δυσκολευτείς, ίσως σπάσιμο γρήγορο με κάποιο είδους κατάλληλο λίπος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια φορα φοραγα εξοπλισμο μηχανης στο ντελιβερι... και ενω ημουν εξω απο την πορτα ηρθε η μητερα του σπιτιου...και τρομαξε, νομιζε οτι κατι εγινε γιατι ημουν σαν μπατσος.. χ0α0χ0α!

Πολυ ωραιες οι μποτουλες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω τις TCX, 2 μπορεί και 3 χρόνια .

Τις φοράω καθημερινά το χειμώνα . Είναι πολύ πιο άνετες απ' ότι δείχνουν και 100% αδιάβροχες ακόμα.

Τις προτίμησα για την goretex μεμβράνη γιατί παλιότερα με άλλες μπότες με άλλη μεμβράνη ίδρωνα υπερβολικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μην ξεχνας οτι οι μοτο-μποτες δεν αγαπουν κ τοσο το περπατημα...την ακουει η αδιαβροχη μεμβρανη κ μετα μπαζουν..

δεν ξεκινας με κανενα σωστο ζευγαρι ισοθερμικες καλτσες μεσα απο την γαλοτσα κ βλεπεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς το παρον εχω δοκιμασει τις tcx και τις dainese carro armato (επισης goretex).Καταλαβα την διαφορα οταν στην dainese φορεσα την προαναφερομενη και μετα μια πιο τουριστικη και ειδα οτι ηταν λιγο πιο ελαφρια.Σαν ευλυγισια και αισθηση ενιωθα το ιδιο "εγκλωβισμενος".

Επισης οι tcx μου φανηκαν αρκετα ανετες και ελαφριες για το ειδος τους.Δεν με τρελανε η αισθητικη τους και οπως εχει ειπωθει,τα κουμπωματα τους μου διναν την εντυπωση οτι θα σπασουν αν τα ζορισω στο σφιξιμο (μαλακια για μια μποτα που κανει 240ευρω ακατεβατα)

θελω να κανω μια βολτα να δω και τις gaerne.της midland (αν τις βρω)

ειδωμεν..

Τροποποιήθηκε από τον mixos_1919

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα