Jump to content
4kings

Αξιολογο κινεζικο smartphone

Recommended Posts

Ερώτηση μιας και θέλω να πάρω το ίδιο. Πήρες την international rom και φόρτωσες εσύ τα ελληνικά ή πήρες την έκδοση με ελληνικά που δίνουν οι κινεζοι του βικμολ; 

Η κάμερα έχει ζουμ; Το κινητό έχει ραδιόφωνο;

Παρε απο το vickmall.

Ζητα τη global stable.

Δεν εχει ελληνικα αλλα το πολυ σε 1 μηνα με update θα εχεις.

Φαντασου η global dev εχει ελληνικα.απλα αυτη ειναι beta και μπορει να εχει κανα bug.

Ναι εχει ζουμ η καμερα.

Ναι εχει ραδιο.και παιζει και χωρις ακουστικα.

Για κανενα μα κανενα λογο μη παρεις ρομ που να την εχουν πειραξει οι κινεζοι.

Μετα απο λιγο καιρο υπαρχει κινδυνος να πεθανει το κινητο μονο του.

Και δε παιρνει και update.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παρε απο το vickmall.

Ζητα τη global stable.

Δεν εχει ελληνικα αλλα το πολυ σε 1 μηνα με update θα εχεις.

Φαντασου η global dev εχει ελληνικα.απλα αυτη ειναι beta και μπορει να εχει κανα bug.

Ναι εχει ζουμ η καμερα.

Ναι εχει ραδιο.και παιζει και χωρις ακουστικα.

Για κανενα μα κανενα λογο μη παρεις ρομ που να την εχουν πειραξει οι κινεζοι.

Μετα απο λιγο καιρο υπαρχει κινδυνος να πεθανει το κινητο μονο του.

Και δε παιρνει και update.

Άρα πάω σε αυτό;

΄Η πάω σε αυτό και επιλέγω Official Stable Global Rom(OTA update&No Greek Language).

Το πρώτο λέει ότι είναι 

MIUI V7 (based on Android 6.0)
  •  
  • ενώ το δεύτερο

MIUI V7 (based on Android 5.0)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση μιας και θέλω να πάρω το ίδιο. Πήρες την international rom και φόρτωσες εσύ τα ελληνικά ή πήρες την έκδοση με ελληνικά που δίνουν οι κινεζοι του βικμολ; 

Η κάμερα έχει ζουμ; Το κινητό έχει ραδιόφωνο;

πήρα με ofisial αγγλοκινεζικη και έκατσα εδώ με της οδηγίες από το xiaomi-miui.gr που τα έχει βήμα βήμα και πέρασα την ελληνική rom....

Εύκολο είναι και το κινητό τρέχει νεράκι......αν έχει μέσα διαφορετική rom τότε θέλει μεγαλύτερη διαδικασία για το πέρασμα της ελληνικής....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πήρα με ofisial αγγλοκινεζικη και έκατσα εδώ με της οδηγίες από το xiaomi-miui.gr που τα έχει βήμα βήμα και πέρασα την ελληνική rom....

Εύκολο είναι και το κινητό τρέχει νεράκι......αν έχει μέσα διαφορετική rom τότε θέλει μεγαλύτερη διαδικασία για το πέρασμα της ελληνικής....

Ποιο από τα δυο παραπάνω link; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκεί στης 3 επιλογές που βγάζει πας και επιλέγεις την 3 Που λέει Chinese & English only

Τη τρίτη; ΄Οχι τη δεύτερη; Τι είναι τα OTA updates; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η international version υποστηριζει τη μπαντα 800(εχει να κανει με το 4G και στο μελλον ισως να χρειαστει.προς το παρον τη χρησιμοποιει σε καποιες επαρχιακες περιοχες η wind) που το αλλο δεν την εχει,οποτε προτιμησε αυτην.

Μιλα στο τσατ και πες τους να σου περασουν global stable αν υπαρχει η δυνατοτητα.

Αλλιως με τη μαμα ρομ που ερχεται.

Απλα να ξερεις οτι ισως να χρειαστει να ασχοληθεις καμια ωρα να το σεταρεις,περνωντας τη καταλληλη ρομ κτλ.

Αν και εαν ερθει με global,δεν υπαρχει λογος.

Ota updates ειναι να κανει μονο του το κινητο τα update.

Κατα προτιμηση το θες καθως λυνονται θεματα,παιρνεις πιο καινουργια εκδοση κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή αυτό που μου προτείνεις είναι στην ουσία η δεύτερη επιλογή έκδοσης εδώ, απλώς στην international version έχει πιο νέα συσκευή ίσως λόγω μπάντας αλλά και λειτουργικού μιας και έχει android 6, ενώ το άλλο με τις 3 επιλογές έκδοσης, έχει android 5.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβως.

Η εκδοση του λειτουργικου μη σε απασχολει τις ιδιες αναβαθμισεις θα παρουν.απλα προς το παρον το ενα ειναι στη 5(ηδη παιζει beta με 6 σκεψου) και το αλλο στην 6.

Απλα υποθετω οτι το κινητο θες να το παρεις και να το αφησεις οπως εχει.

Για αυτο σου λεω να βαλεις αυτη τη ρομ.

Υπαρχει και η περιπτωση να ζητησεις αλλη ρομ ωστε να ξεκλειδωσεις και να περασεις μια ρομ που βγαζουν ελληνες που ειναι πολυ καλη.

Αλλα εφοσον δεν εισαι απαιτητικος χρηστης που να καθεσαι να το σκαλιζεις κτλ,η global rom θα σου ειναι μια χαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ μπερδεμα αυτο το RN3P ρε φιλε........

Εγω που θελω:

1) Μαυρη προσοψη

2) 800 μπαντα στο 4G

3) OTA update + App store

4) Δεν θελω κινεζικες εφαρμογες

5) Δεν με απασχολει αν θα εχει Ελληνικα....μου αρκει να εχει αγγλικα

6) Θελω να το λειτουργισω κατευθυαν χωρις σεταρισμα

.

.

Παραγγέλνω αυτο οπως ειναι?. Η' το παραγγέλνω ζητωντας στο chat (αφου δεν υπαρχει σαν επιλογη στο λινκ) να μου περασουν την Official Stable Global Rom(OTA update&No Greek Language)?

Εχει  μειονεκτιματα  αυτο που εβαλα στο λινκ ?

Μηπως υπαρχει κατι σαν RN3P στην ιδια τιμη με 6-αρα οθονη (?) :mB_kalo_e: γιατι το Huawei Mate 8 που ειχα σκοπο να παρω μου πεφτει λιγο ακριβο πλεον με τα σημερινα δεδομενα ενω το Leagoo Shark 1 ενω ειναι με 6-αρα οθονη και στα ιδια χρηματα  ......παραμενει χειροτερο κινητο απο το RN3P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ το παρήγγειλα χθες. Στο άλλο λινκ τη δεύτερη επιλογή. Καλύτερα μην έχω την 800αρα μπάντα παρά να μου έρθει με unofficial.

Ήταν και πιο εύκολο να πάρω και τις θήκες με τα προστατευτικά τζάμια και να ζητήσω να μου τα βάλουν κιόλας.

Νομίζω ότι αυτό με τη μπάντα διορθώνεται αλλά θέλει πείραγμα.

Τροποποιήθηκε από τον Miskin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε ξέρω, αυτό λέω. Πρέπει να τους ρωτήσεις αν είναι η global stable official.

Τροποποιήθηκε από τον Miskin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Thx Miskin.......

......τελικα το να αγορασεις κινητο  κοντευει να γινει πιο δυσκολο απο το να ρυθμισεις βαλβιδες........σε VFR.....:cool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα short review μετά από σχεδόν ένα μήνα συμβίωσης με το cubot dinosaur.

Γενικά τίμιο για τα λεφτά (106 ευρώ) που έδωσα και τη χρήση - απαιτήσεις που έχω από ένα κινητό.

Έρχεται με Ελληνικό μενού, δώρο θήκη σιλικόνης και αυτοκόλλητο για να μην χαράσσεται η οθόνη.

Η μπαταρία κρατάει 3 24ωρα με τη χρήση που κάνω (κλήσεις, sms, viber, skype, mail, σερφάρισμα, κλπ εφαρμογές). Δεν παίζω παιχνίδια και ΔΕΝ κυνηγάω πόκεμον!!!:laugh:

Εν γένει είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά αν και δε θα με χαρακτήριζα απαιτητικό χρήστη.

Αν πρέπει ν' αναφέρω κάτι αρνητικό αυτό είναι η κάμερα που σε καμία περίπτωση δεν είναι 13mp όπως το διαφημίζουν οι Κινέζοι, Είναι 8mp και διαθέτει έναν σένσορα που μετατρέπει τη φωτογραφία σε ποιότητα 13mp υπό το σωστό φωτισμό κλπ. Με άλλα λόγια τη μέρα τραβάει γ@μώ τις φωτογραφίες, το βράδυ...Σαλάτα!

Επίσης βρίσκω σπαστικό το γεγονός ότι τα κουμπιά του κεντρικού μενού δεν είναι φωτιζόμενα!

Αυτά!

υγ: Το Tomtop θεωρώ (με βάση τις συναλλαγές που είχα ως  τώρα) ότι είναι πολύ αξιόπιστο site.

Τροποποιήθηκε από τον Jo.Da.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ποια η αποψη σας για αυτη τη συσκευη:
http://www.umidigi.com/page-umi_plus_overview.html

Ξερει κανεις τπτ για αυτη την εταιρεια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακρια.

!!!

Τι φαση? Τα χαρακτηριστικα του παντως δειχνουν πολυ καλα και τα υποσυστηματα ποιοτικα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα το 90% των κινεζικων ετσι δειχνουν.

Εχω διαβασει οτι τα παραταει και δε βγαζει αναβαθμισεις ποτε.

Και δε λυνονται bug κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΛοιπόΝ μετά από  3-4 χρόνια με το προηγούμενο κινητό πήρα την απόφαση και  παρήγγειλα το xiaomi redmi note 3 pro /Official Stable Global Rom(OTA update&No Greek Language).

Νομίζω ότι  έκανα σωστή επιλογή σε σχέση με την ρομ,γιατί για το κινητό δεν τίθεται θέμα. 

Κάνα μήνα κάνει να έρθει? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΛοιπόΝ μετά από  3-4 χρόνια με το προηγούμενο κινητό πήρα την απόφαση και  παρήγγειλα το xiaomi redmi note 3 pro /Official Stable Global Rom(OTA update&No Greek Language).

Νομίζω ότι  έκανα σωστή επιλογή σε σχέση με την ρομ,γιατί για το κινητό δεν τίθεται θέμα. 

Κάνα μήνα κάνει να έρθει? 

Τομερή συσκευή το RN3 Pro. Έχω το απλό και ξενέρωσα που για λίγες μέρες δεν πήρα το Pro.

Για τη ROM καλά έκανες. Αν θες Ελληνικα μπορεις να βάλεις την ROM από MIUIHellas. Τα παιδιά εκεί κάνουν τρομερή δουλειά και έχουν πολύ καλό support, καλύτερο και από την Xiaomi :P 

Κανα 20ημερο υπολογιζε πάνω-κάτω.

Τροποποιήθηκε από τον telephoner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παρηγγειλα την Πεμπτη βραδυ 15/9/16 και εχθες (26/9/16) ειδα με το tracking number οτι εφτασε στην Ελλαδα.

Εεεε φανταζομαι απο Δευτερα θα μου χτυπησουν την πορτα.....

Τροποποιήθηκε από τον nicket456

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παρηγγειλα την Πεμπτη βραδυ 15/9/16 και εχθες (26/9/16) ειδα με το tracking number οτι εφτασε στην Ελλαδα.

Εεεε φανταζομαι απο Δευτερα θα μου χτυπησουν την πορτα.....

Ομοίως και μένα, από 14/9.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα