Jump to content
ALX™

Αξιολόγηση του εξοπλισμού μας (Κράνος)

Recommended Posts

Αξιολογούμε το κράνος μας σε 7 βασικά σημεία βάζοντας από 1 έως 5 βαθμούς στο κάθε σημείο.

• Αεροδυναμική: (κουνήματα)
  • Θόρυβος:
  • Εξαερισμός:
  • Βάρος:
  • Ποιότητα κατασκευής:
  • Ζελατίνα:
  • Πεδίο ορατότητας

...και αφήνουμε και ένα σχόλιο.

Ξεκινάω πρώτος....

Shoei XR1000 Diabolic ΤC zero

• Αεροδυναμική (κουνήματα): 4 (με on off μηχανάκι)
  • Θόρυβος: 3
  • Εξαερισμός: 5
  • Βάρος: 4
  • Ποιότητα κατασκευής: 5
  • Ζελατίνα: 4
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 30 βαθμοί (με άριστα το 35)

Πολύ καλό κράνος... το 'φχαριστήθηκα που λένε...

Έχει καλή αεροδυναμική αν και με ον οφ μηχανάκι... ενώ είναι για πιο σκυφτά μηχανάκια.

Θόρυβο έχει... αλλά δεν είναι και πολύ χάλια.

Ο εξαερισμός είναι απλά κορυφαίος χωρίς άλλα σχόλια.

Το βάρος στα 1300γρ είναι καλό.

Η ποιότητα κατασκευής κορυφαία, με υλικά που αντέχουν στο χρόνο.

Η ζελατίνα χοντρή και πολύ ποιοτική. Θέλει όμως χρήση pin lock για να μην θαμπώνει το χειμώνα. Πολύ εύκολη διαδικασία αφαίρεσης.

Το πεδίο ορατότητας για την όρθια θέση των on off είναι τέλεια (πάνω κάτω και πλάγια)

Τιμή αγοράς τότε 410€ από Ελλάδα (Δίκυκλο)

HJC HQ1 full carbon

• Αεροδυναμική (κουνήματα): 4 (με on off μηχανάκι)
  • Θόρυβος: 4
  • Εξαερισμός: 3
  • Ποιότητα κατασκευής: 4
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 28 βαθμοί (με άριστα το 35)

Καλό κράνος κι αυτό με καλή αεροδυναμική, με χαμηλά επίπεδα θορύβου, αλλά μέτριο έως κακό εξαερισμό. Το βάρος είναι καλό στα 1300γρ. Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή αν και έχει μικροατέλειες. Η ζελατίνα πολύ καλή με πολλές θέσεις για το ύψος (κλικ) και αντιθαμβωτική. (αργεί βασικά να θαμπώσει) και πολύ εύκολη η διαδικασία της αφαίρεσης.

Το πεδίο ορατότητας άριστο.

Tιμή αγοράς τότε 185€ (με μεταφορικά) σε προσφορά από Lidsdirect Αγγλία (τιμή Ελλάδος 360€)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

3 εβαλες στον εξαερισμο στο HJC ? :shock: Ενταξει δεν ειναι για 3 εκτος αν το συκγρινες με το shoei. :mB_kalo_e:

Παρεπιμπτωντος αυτα τα 2 κρανη ειναι παρα πολυ κοντα μεταξυ τους :D

Nice thread ALX ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

3 εβαλες στον εξαερισμο στο HJC ? shock.gif Ενταξει δεν ειναι για 3 εκτος αν το συκγρινες με το shoei. mB_kalo_e.gif

Παρεπιμπτωντος αυτα τα 2 κρανη ειναι παρα πολυ κοντα μεταξυ τους biggrin.png

Nice thread ALX ! _thumbsup.gif

Όταν συγκρίνεις.... συγκρίνεις με την κορυφή πάντα. winking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shoei XR1100 Swell

• Αεροδυναμική: 5 (με την σφήκα πάντα)
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 32 βαθμοί (με άριστα το 35)

Μετά απο πολλές δοκιμές σε κράνη και αφού είχαν σπάσει τα νεύρα μου, παίζει να ανακάλυψα το απόλυτο κράνος για τα γυμνα/street μηχανάκια (προσωπική άποψη βέβαια).

Φασαρία μετά τα 140 σε νορμάλ επίπεδα αρκεί να μην έχεις όλους τους αεραγωγούς ανοιχτούς. Απο τα μεγαλύτερα πεδία ορατότητας αν όχι το μεγαλύτερο. Είναι πολύ καλά ισορροπημένο (αν είναι η σωστή λέξη αυτή) που παρόλο ανήκει στα 1400γρ +, είναι λές και δεν φοράς τίποτα, πράγμα που φαίνεται ειδικά μέσα στην πόλη που κάνω συνεχόμενα δρομολόγια 30min+ καθημερινά.

Όσο για τον εξαερισμό, μάλλον δεν θα ανοίξεις όλους τους αεραγωγούς γιατί θα παγώσει η κεφάλα στα σίγουρα. Πολυ πολύ καλός.

Γενικά είμαι καταευχαριστημένος με το κράνος και το σημαντικότερο είναι οτι δεν με κουράζει.

Τιμή αγοράς : 450 στο bazaar θεσσαλονίκη πριν απο 4 μήνες (Σεπτεμβριο 2012) . Πιστεύω οτι μου πιάσανε λίγο τον κώλο, αλλά είχα κουραστεί με το ψαξε ψαξε και δεν κυκλοφορούσα το μηχανάκι μέχρι να βρώ κράνος.....

Τροποποιήθηκε από τον MentalRay

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nolan X-Lite 602 Lorenzo

• Αεροδυναμική (κουνήματα): 4 (δοκιμασμενο στα 160 με μοταρντ βεβαια) (επισης σαν συνοδηγος στα 200+ :lipssealed: αλλα νομιζω οτι ολα κουνανε εκει)
  • Ποιότητα κατασκευής: 4,3 :mB_kalo_e:
  • Ζελατίνα: 4. Ποιο χοντρη απο τις συνιθισμενες για προστασια σε περιπτωση πετρας αλλα χαραζεται ευκολα (η clear τουλαχιστον, επισης εχει ακριβες ζελατινες γενικα για το συγκεκριμενο)
  • Πεδίο ορατότητας 4,5 :mB_kalo_e:

Συνολο βαθμολογιας: 29,8 (με αριστα το 35)

Το εχω ευχαριστιθει πολυ μπορω να πω, μου εμπνεει πολλη περισσοτερη ασφαλεια απο το Marushin Monstra που εχω επισης, ακομα ειχε μεσα στο κουτι και αντιθαμβωτικη εσωτερικη με pinlock που κανει τρελη δουλεια!! Ενω σε αλλα κρανη εχω δει να μπαινει η αχνα απο το κατω μερος που ειναι κοντα στη μυτη μετα απο αρκετη ωρα οδηγησης, στο συγκεκριμενο τιποτα! Επισης σε βροχη, δεν εχω δει νερο να περναει απο τους αεραγωγους (κλειστους φυσικα) αν και ηταν μονο 1μιση ωρα βροχη. Το βαρος του ειναι στα 1250γρ. δεν με ενοχλει βεβαια (αλλα για καποιον που εχει κατι πιο ελαφρυ πχ το Marushin μου ζυγιζει 1000γρ τοτε θα δει μεγαλη διαφορα αν και στα νουμερα φαινεται λιγο. Επισης εχει κουμπακι πανω στη ζελατινα στα αριστερα εκει που ειναι ο μηχανισμος που γυριζει ειτε για να την κλειδωσεις σε θεση, ειτε για να σου αφηνει ενα μικρο κενο απο κατω ωστε να παιρνεις λιγο αερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shark S700 Drake

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) : 3 (Naked motorcycle)
  • Θόρυβος: 2
  • Βάρος: 3
  • Ποιότητα κατασκευής: 3
  • Πεδίο ορατότητας: 4

Συνολο βαθμολογίας : 22

Είναι ενα μέτριο πρός καλό κρανάκι. Έβαλα 3 στην αεροδυναμικη δίοτι μέχρι τα 80-90 είναι καλά..μετα αρχίζει και κουναει πολυ!!!Έβαλα 2 στον θορυβο γιατι πραγματικά μέρες που έχει ανέμους ή ακομα και ηλιολουστες μέρες μόλις το πας πανω απο 80 έχει τρελή βαβούρα!!Κάλη ποιοτητα κατασκευής και ζελατινα παρα πολυ καλη,την εχω τοσο καιρο και δεν την εχω κα8αρισει ποτε αλλα ειναι λες και ειναι καινούρια ακομη χωρις καποια χαρακια ενω το εχω χτυπήσει 2-3 φορές!!!Ο εξαερισμός ειναι μετριος διοτι δεν λειτουργουν και πολυ οι τρυπουλες που εχει και η ελειψη αεροκουρτινας στο σημειου του σαγονιου ναι με το καλοκαιρι το κανει ευχαριστο αλλα τον χειμωνα χωρις μπαλακλαβα εχεις γίνει αρχαίος!!!Τέλος πολύ καλο πεδίο ορατοτητας ειμαι ευχαριστημένος!!Νόμιζω ολα τα Shark έχουν πολυ καλο πεδίο ορατότητας!!!

Τιμή αγοράς: 200 ευρώ απο την αντιπροσωπεια της Yamaha πριν 4 μηνες ενω πριν 2 μηνες το βρηκα 120 απο την αποθηκη στην ηλιουπολη (απο τοτε αρχισα να το κοιταω με μελαγχολια το κρανάκι μου :( )

Ετος αγοράς : 2012

Τροποποιήθηκε από τον Bart Allen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γράφτε και μια τιμή αγοράς κάτω κάτω καθώς και το έτος αγοράς αν τα θυμάστε. Βοηθούν περισσότερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

AGV GRID

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 5
  • Βάρος: 5
  • Πεδίο ορατότητας 5

Λίγο θορυβώδες αλλά πολύ καλό κρανάκι. Σε γυμνό (που έχω) δεν κάνει κίχ απο κουνήματα και κόλπα.

360 ευρώ αγορα πριν απο 7 μήνες

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

MT Thunder Airborne

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 2
  • Εξαερισμός: 4
  • Ζελατίνα: 2
  • Πεδίο ορατότητας 3

Το ειχα παρει πριν 2 χρονια 80Ε.

Απο αεροδυναμικη,μεχρι τα 120 ειναι οκ.μετα φευγει πανω λες και θα πεταξει.αρα με το παπι καλο ηταν.για το cagiva δεν κανει και για αυτο ψαχνω σιγα σιγα για αλλο.

απο θορυβο τα παει σχετικα καλα.αυτα μεχρι τα 120 καθως παρα πανω δεν εχω κανει πορεια για να ξερω.

Εξαερισμο εχει καλο.ποτε μου καλοκαιρι δεν ζεσταθηκα.εχει 1 πανω και 1 σαγονι.

Απο ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη.ειναι βεβαια γεματο γρατσουνιες απο χτυπηματα δικα μου.κατι που να εχει χαλασει χωρις να φταιω εγω δεν υπαρχει.

Ζελατινα μετρια.μια απλη εχει που θολωνει και στα φαναρια και γρατσουνιεται.

Πεδιο αρκετα καλο.δε σου κοβει γενικα την οραση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SCHUBERTH S2

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 5 τεσταρισμένο με το gsr μέχρι 160χλμ σαν να είσαι σε σύραγγα
  • Θόρυβος: 5
  • Εξαερισμός:4,5 έχει 2 αεραγωγούς οι οποίοι είναι 2 γιατί κάνουν δουλειά αλλά ένα κλικ μπαίνει αέρας
  • Βάρος: 4 1450+/- λόγο αεροδυναμικής δεν τα καταλαβαίνεις τα κιλά αλλά το 4 γιατί γενικά είναι κοντά 1.5
  • Ποιότητα κατασκευής: 5 σου δίνει την αίσθηση ενός συμπαγούς και ασφαλούς κράνους, σου περνάει την αίσθηση ότι για να σπάσει θέλει προσπάθεια
  • Ζελατίνα: 4,5 έχει και πινλοκ οπότε δεν βρίσκω λόγο να βάλω κάτι λιγότερο δεν θολώνει μια χαρά
  • Πεδίο ορατότητας 4,5 πιστεύω ότι λίγο ακόμα μπορούσε να έχει γι' αυτό δεν βάζω 5

Σύνολο: 32,5

AGV STEALTH SV

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 3 αεροδυναμική τούβλου
  • Θόρυβος: 3 έχει αρκετό ειδικά μετά το σπάσιμο της αεροτομής
  • Εξαερισμός: 3 μπάζει αρκετά ακόμα και με κλειστούς αεραγωγούς
  • Βάρος: 3 1450 +/- γιατί σε σχέση με την αεροδυναμική το κράνος τα δείχνει τα κιλά του
  • Ποιότητα κατασκευής: 3 το υποσιάγωνο έφυγε, αεροτομή έσπασε επειτα από πτώση από το ύψος της σέλας, το εσωτερικό πλαστικό για την μύτη έφυγε και αυτό, η ζελατίνα ξεβιδώθηκε 2 φορές μέχρι τώρα από μόνη της
  • Ζελατίνα: 2 χαράζει εύκολα και με καθημερινή χρήση θα χρειαστεί αλλαγή γρήγορα, μύγακια, πετραδάκια αφήνουν σημάδια
  • Πεδίο ορατότητας 5 εδώ είναι καλό έχει δεν με εμποδίζει καθόλου

Σύνολο: 22

To schuberth είναι κρανάρα και το καταλαβαίνεις από την πρώτη στιγμή κουμπώνει καλά, ποιότητα άριστη και γενικά προσεγμένο φινίρισμα με τιμή 430.

Στον αντίποδα το agv το είχα αγοράσει 200 euro αλλά θεωρώ ότι δεν τα άξιζε τα λεφτά του τουλάχιστον από θέμα ποιότητας και το μόνο που κρατώ για να μην τα κλαίω είναι ότι λέω στο ευατό μου ότι έιναι πιο ασφαλές από άλλα φθηνότερα. Αν ήξερα ότι θα βγαινε έτσι θα αγόραζα σίγουρα κάτι φθηνότερο αλλά τώρα να χαμε να λέγαμε.

Τροποποιήθηκε από τον BLoR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shoei Raid 2

Αγορά από FC-moto 270€ Οκτώβριος 2010.

Αεροδυναμική: (κουνήματα) 3

Θόρυβος: 3

Εξαερισμός: 4

Βάρος: 3

Ποιότητα κατασκευής: 2

Ζελατίνα: 4

Πεδίο ορατότητας 4

Γενικά έμεινα ικανοποιημένο με την αγορά.Η ζελατινα δε θολώνει και είναι σχετικά ελαφρύ.Πριν από λίγες μέρες έσπασε το αφτακι που κλειδώνει η ζελατινα.

Dainese Airstream Course

Αεροδυναμική: (κουνήματα) 2

Θόρυβος: 3

Εξαερισμός: 2

Βάρος: 5

Ποιότητα κατασκευής: 5

Ζελατίνα: 2

Πεδίο ορατότητας 3

AΓοραστηκε από Ιταλία το 2008 περίπου 600 ευρώ (ήταν δώρο - μη βάλατε!!!)

Φοβερή ποιότητα κατασκευής,πιο racing style από το Shoei.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SHOEI QWEST

• Αεροδυναμική: (κουνήματα)5
  • Ζελατίνα: 5
  • Πεδίο ορατότητας 5

31/35

340 ευρώ πριν 1 χρόνο - υπερχαρούμενος ... λίγο πιο ελαφρύ να ήταν (καρμπον ας πουμε) και θα πιανε τα 35/35

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SCHUBERTH S2

• Βάρος: 4 1450+/- λόγο αεροδυναμικής δεν τα καταλαβαίνεις τα κιλά αλλά το 4 γιατί γενικά είναι κοντά 1.5

Σόρρυ κιόλας, αλλά με 1450± γραμμάρια... δεν του βάζεις 4 σαν βαθμολογία την στιγμή που 5 θα πάρουν αυτά του 1 κιλού ή των 1100γρ! Το 3άρι ίσως είναι το πιο δίκαιο.

Για μένα 5 θα έπρεπε να παίρνουν τα κάτω από κιλό και έως 1100γρμ

4άρι τα 1100 έως 1300γρ.

3άρι τα 1300γρα έως 1450γρ

2άρι τα 1450 έως 1600γρ

και 1 από 1600γρ και πάνω (κάτι no name ανοιγόμενα που είναι ασήκωτα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shoei XR1100 Swell

• Αεροδυναμική: 5 (με την σφήκα πάντα)
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 32 βαθμοί (με άριστα το 35)

Μετά απο πολλές δοκιμές σε κράνη και αφού είχαν σπάσει τα νεύρα μου, παίζει να ανακάλυψα το απόλυτο κράνος για τα γυμνα/street μηχανάκια (προσωπική άποψη βέβαια).

Φασαρία μετά τα 140 σε νορμάλ επίπεδα αρκεί να μην έχεις όλους τους αεραγωγούς ανοιχτούς. Απο τα μεγαλύτερα πεδία ορατότητας αν όχι το μεγαλύτερο. Είναι πολύ καλά ισορροπημένο (αν είναι η σωστή λέξη αυτή) που παρόλο ανήκει στα 1400γρ +, είναι λές και δεν φοράς τίποτα, πράγμα που φαίνεται ειδικά μέσα στην πόλη που κάνω συνεχόμενα δρομολόγια 30min+ καθημερινά.

Όσο για τον εξαερισμό, μάλλον δεν θα ανοίξεις όλους τους αεραγωγούς γιατί θα παγώσει η κεφάλα στα σίγουρα. Πολυ πολύ καλός.

Γενικά είμαι καταευχαριστημένος με το κράνος και το σημαντικότερο είναι οτι δεν με κουράζει.

Τιμή αγοράς : 450 στο bazaar θεσσαλονίκη πριν απο 4 μήνες (Σεπτεμβριο 2012) . Πιστεύω οτι μου πιάσανε λίγο τον κώλο, αλλά είχα κουραστεί με το ψαξε ψαξε και δεν κυκλοφορούσα το μηχανάκι μέχρι να βρώ κράνος.....

θα συμφωνησω και εγω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σόρρυ κιόλας, αλλά με 1450± γραμμάρια... δεν του βάζεις 4 σαν βαθμολογία την στιγμή που 5 θα πάρουν αυτά του 1 κιλού ή των 1100γρ! Το 3άρι ίσως είναι το πιο δίκαιο.

Για μένα 5 θα έπρεπε να παίρνουν τα κάτω από κιλό και έως 1100γρμ

4άρι τα 1100 έως 1300γρ.

3άρι τα 1300γρα έως 1450γρ

2άρι τα 1450 έως 1600γρ

και 1 από 1600γρ και πάνω (κάτι no name ανοιγόμενα που είναι ασήκωτα)

το 4άρι που έβαλα το εξήγησα για πιο λόγο το έβαλα, μην ξεχνάμε ότι το κράνος έχει και γυλιά έτσι? οπότε με τζαμάκι και μηχανισμό τα γραμμάρια ανεβαίνουν κα ιόπως εξήγησα στα πρώτα χλμ δεν το καταλαβαίνεις ότι φοράς κάτι στο κεφάλι,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

rx7 corsair edwards replica τιμη 870

το κρανος απο αποψη πιθανης κρουσης υποθετω οτι ειναι κορυφαιο.απο αποψης υλικων δεν θα το λεγα κ τοσο

προβληματα οπως το ξεφτισμα στο λουρι που δενει το κρανος χαλαρωση του εσωτερικου στα μαγουλα προβλημα μεγαλο στην επενδυση μπροστα απο το στομα (επισκευαστηκε απο την αραι) η ζελατινα χωρις το πινλοκ αντιθαμβωτικο ειναι ΑΧΡΗΣΤΗ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

επισης ραγισαν οι αεροτομες στις γωνιες αλλα θελει μονο 120 ευρω για το αντ/κο..ΜΟΝΟ

ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΤΟ SUOMY defender ειναι περιπου 3 σκαλες κατω στην τιμη ειναι πιο ελαφρυ δεν εχει χαλαρωσει τιποτα ο εξαερισμος ειναι αθλιος βεβαια για να μην πω τιποτα αλλο και εχει ζελατινα αντιθαμβωτικη απο το εργοστασιο κ δεν χρειαζεται να αγορασεις πινλοκ αντιθαμβωτικη....αν ξαναπαρω κρανος θα παρω η σουομυ η hjc...αυτα γιατι ειμαι κ λιγο σπαστικος με το χρημα

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 4,5
  • Θόρυβος: 2
  • Ποιότητα κατασκευής: 2
  • Πεδίο ορατότητας 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SHOEI QWEST

• Αεροδυναμική: (κουνήματα)5
  • Πεδίο ορατότητας 5

31/35

340 ευρώ πριν 1 χρόνο - υπερχαρούμενος ... λίγο πιο ελαφρύ να ήταν (καρμπον ας πουμε) και θα πιανε τα 35/35

Ακριβώς τα ίδια και από εμένα, αν και το βάρος δεν ενοχλεί. Πολύ καλό κράνος και σε σχετικά καλή τιμή ειδικά αν είμαι και χωρίς γραφικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shoei XR1100 Black

• Αεροδυναμική: 5
  • Βάρος: 3.5
  • Ποιότητα κατασκευής: 3.5
  • Ζελατίνα: 2.5
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 28.5 βαθμοί (με άριστα το 35)

Η αεροδυναμική με το Versys είναι πάρα πολύ καλή

Ο θόρυβος με τα πολλά ενοχλεί.

Ο εξαερισμός άριστος.

Το βάρος είναι πολύ. Θα το ήθελα πολύ πιο ελαφρύ.

Η ποιότητα κατασκευής είναι απλά καλή. Από τις πρώτες μέρες κάθε φορά που έβγαζα το κράνος, ξεκούμπωνε το αριστερό μαξιλαράκι (μάγουλο) από τα οδοντοτά κλιπς που κουμπώνει. Θα το έλεγα αστοχία υλικού αλλά το ίδιο συνέβη και στον αδερφό μου (με ίδιο κράνος). Αφού το πήγα στον αντιπρόσωπο μου ανέφερε πως του έχουν συμβεί αρκετά ίδια περιστατικά με το συγκεκριμένο κράνος. Μάλιστα μου ανέφερε και ποσοστό 20% ίδιων περιστατικών. Αδικαιολόγητο για τα λεφτά του.

Η ζελατίνα το χειμώνα, απλά άθλια. Θαπώνει σε κάθε φανάρι με κλειστή ζελατίνα, φορεμένο pinlock, ανοιχτό μπροστινό αεραγωγό και χωρίς υποσιάγωνο.

Πεδίο ορατότητας άριστο. Σαν να μη φοράς κράνος.

Τιμή αγοράς : 370 ευρώ από κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου πριν ένα χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nollan N62 135 ευρώ 2011

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 5
  • Ζελατίνα: 3
  • Πεδίο ορατότητας 5

Σύνολο βαθμολογίας 28 βαθμοί (με άριστα το 35)

Λαμβάνοντας υπ όψην ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο πολλά κράνη, η προσαρμογή είναι πολύ καλή, δεν κουνάει καθόλου (μαλλον επειδή είμαι κια λίγο χοντροκέφαλος :D ) η ζελατίνα θολώνει σχεδόν πάντα, εκτώς απο το κατακαλόκαιρο, ο εξαερισμός δεν σε παγώνει κιόλας, αλλά είναι αρκετά καλός, πάνω απο τα 90-100χμ σφυράνε τα πάντα (όχι εδώ δεν σφυράει μόνο το παπί, :tooth: είναι και ο αέρας) Η ζελατίνα αντέχει αρκετά, έχει φάει και πέτρα, αλλά γραντζουνέται εύκολα, αντί να σπάει. Κάτω στο πηγούνι δεν έχει υφασματάκι, οπότε το "δαγκώνεις" τον χειμώνα, έχει όμως πολύ καλή περιφεριακή όραση και είναι ελαφρύ, ξεχνάς ότι το φοράς... :_rock-on:

Τροποποιήθηκε από τον korakas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, έχετε υπόψιν σας ότι μέχρι τα 120χαω δεν υπάρχει περίπτωση να σας κουνάει κάποιο ,κράνος. Από κει και πάνω αρχίζει το πανηγύρι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Airoh s4 2011 170Ε

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 3 μετά τα 140 κουνάει λόγω γείσου
  • Θόρυβος: 4 για εντουρόκρανος όχι πολλή φασαρία
  • Εξαερισμός: 3 υπερβολικός σε σημείο να κρυώνεις το χειμώνα, το καλοκαίρι ό,τι πρέπει
  • Βάρος: 4 ελαφρύ
  • Ποιότητα κατασκευής: 3 για 170Ε περίμενα καλύτερη ποιότητα
  • Ζελατίνα: 2 ναι μεν δε χαράζεται εύκολα, αλλά θολώνει και δεν κλείνει με ευκολία όταν φοράς γάντια
  • Πεδίο ορατότητας 5 δεν έχω παράπονο.

Σύνολο βαθμολογίας 24

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Uvex Wing RSII

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 3
  • Πεδίο ορατότητας: 4

Η υπόθεση αεροδυναμική και θόρυβος είναι ένα πολύ περίεργο θέμα στο Ούβεξ. Το σχήμα φτερούγας/αεροτομής που έχει το κέλυφος εάν ταιριάξει με το πώς η μηχανή/ζελατίνα φέρνει τη ριπή αέρα στο κράνος τότε όλα είναι τέλεια. Το κράνος μένει σταθερό και ο θόρυβος είναι μικρός. Αν όχι τότε κλάφτα. (μιλάμε για ταχύτητες 150+). Ο εξαερισμός είναι μέτριος, ιδανικός για το χειμώνα που ξεθολώνει τη ζελατίνα και κρατά ωραία θερμοκρασία, το καλοκαίρι είναι σημαντικά πιο ζεστό απ οτιδήποτε άλλο έχω φορέσει

Πόντοι 27 Τιμή 299

Vemar VSREV

• Αεροδυναμική: (κουνήματα) 3,5
  • Θόρυβος: 3,5
  • Ποιότητα κατασκευής: 3,5
  • Πεδίο ορατότητας: 3

Ένα racing κράνος με ότι συνεπάγεται αυτό. Μπόλικοι αεράγωγοί και venturi = θόρυβος και σχετικά κουνήματα στο πολλά, όχι ιδιαίτερα ενοχλητικά. Χάνει πόντους στη ζελατίνα η οποία είναι πάρα πολύ καλή αλλά μια μικρή φάσα στο κάτω μέρος διαθλά το φως και χαλάει ένα μικρό μέρος της ορατότητας, ιδιαίτερα σε όρθια μηχανάκια, εμένα δε με ενόχλησε ποτέ. Χάνει πόντους στην ποιότητα έχοντας μικρές ατέλειες ενώ γενικά είναι πολύ όμορφο και φιλικό μέσα.

Πόντοι 26,5 Τιμή 250

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Shark RSI Carbon

• Αεροδυναμική: 4
  • Εξαερισμός: 1
  • Ποιότητα κατασκευής: 3
  • Πεδίο ορατότητας 3

Σύνολο βαθμολογίας 21 βαθμοί.

Έχω ανάμικτα συναισθήματα για το κράνος μου.

Οι αμφιβολίες μου αφορούν κυρίως την ποιότητα κατασκευής. Έχει πέσει απ'τη σέλα μου και έφυγε κομμάτι μπογιάς 2χ3 cm περίπου. Επίσης έχει κάνει σημαδάκια από κτυπήματα με πετραδάκια που σηκώθηκαν από μπροστινό όχημα. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γίνεται αυτό.

Κατά τα άλλα η αφαιρούμενη εσ.επένδυση κι η ποιότητα είναι ψηλά.

Επίσης δεν αισθάνεσαι δροσιά απ'τους αεραγωγούς παρά μόνο σε μια συγκεκριμένη γωνία προσβολής του αέρα :tooth:

Η ζελατίνα καθρέφτης που έχω χαράκτηκε πολύ εύκολα αποκλειστικά απ'την χρήση στο δρόμο(αιωρούμενα σωματίδια) αλλά αυτό νομίζω είναι αναμενόμενο για καθρέφτη. Η διάφανη δεν έχει χαρακτεί ακόμα αλλά μένει ξεθάμπωτη μόνο αν την έχεις ανοικτή ένα κλικ. :kaaaala:

Αγορά του 2010 - 350Ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα συμφωνησω και εγω

απόλυτα σύμφωνος κι εγω! το πήρα 298€ από Αγγλικό ebay τον Νοέμβριο του 2009.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμμ κρατήστε και την άποψη του φίλου μας απο πάνω για τον θόρυβο στο XR1100, γιατί συνήθως πηγαίνω με 130 όταν πιάνω εθνικές κτλπ, και τα όρια του θορύβου είναι πολύ καλά.

Όποτε έχω πατήσει 160+ δεν μπορώ να κρίνω θόρυβο γιατί

Α) Παλεύω να μην φύγει το κεφάλι μαζί με το κράνος

Β) Για να μην γίνει το Α και να το πατήσω στα 200 ( :D) γίνομαι ένα με το μηχανάκι, οπότε δεν έχω την συνηθισμένη θέση οδήγησης.

Υ.Γ. Τελικά mου πιάσανε τον κώλο με την τιμή ε? :this:

Τροποποιήθηκε από τον MentalRay

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα