Jump to content
Παναγιώτης Κ.

Νέα Michelin Anakee III - Πρώτο test επί Ελληνικού εδάφους

Recommended Posts

Για το μηχανάκι σου βγάζει ΑΝΑΚΕΕ 2, Sirac και Τ63 που βρίσκονται ανάμεσα σε αυτά που ανέφερες. Διαλέγεις ποιό σε βολεύει. :rtfm:

ΑΝΑΚΕΕ 2 φοραω ηδη 8 μηνες.. κορυφαιο λαστιχο για μεσαια on-off.. αν τα βγαζει μεχρι να αλλαξω μαλλον τα ιδια θα βαλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΝΑΚΕΕ 2 φοραω ηδη 8 μηνες.. κορυφαιο λαστιχο για μεσαια on-off.. αν τα βγαζει μεχρι να αλλαξω μαλλον τα ιδια θα βαλω.

Και οντως αναρωτηθηκα πολλες φορες γιατι εκανε τη μακακια η Michelin και δεν τα αφησε στην αγορα για χρονια,εστω παραλληλα με το III...ειναι οντως κορυφαιο ελαστικο το Anakee II για μεσαια OnOff!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω ηδη 12-13000 χλμ κι ακομα κρατανε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω ηδη 12-13000 χλμ κι ακομα κρατανε

Καλα...εσυ δεν εισαι και γνωμονας...αν ειναι να τα κρατησεις οσο και το Tenere βλεπω να το σκεφτεσαι για αλλο ζευγαρι μετα τα....255.000χλμ... :mB_kalo_e: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο BMW τι φορας mAthosala ? (ειναι και dream bike.. B) )

Τροποποιήθηκε από τον easyrider77

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο BMW τι φορας mAthosala ? (ειναι και dream bike.. B) )

heidenau k60 scout φοραει ο μαθος.

κι εγω ειμαι γι αλλαγη σιγα σιγα, 18000 τα ανακεε2 αρχισαν τα χαζογλιστρηματα. το 3 ειναι μια καλη επιλογη, αλλα το 2 ηταν αψογο (και πιο "χωματινο")

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το 3 ειναι μια καλη επιλογη, αλλα το 2 ηταν αψογο (και πιο "χωματινο")

Μια χαρα ειναι και το 3 Βασιλη

Θα σε παει μια χαρα παντου πλην λασπης και με μεγαλυτερη προσοχη σε δρομους με πολυ χαλικι.

Δικαβαλος με μπαγκαζιερα και περασα ανετα παντου και σε δυσκολα κομματια με νεροφαγωματα

DSC03730_zps87d95954.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα ειναι και το 3 Βασιλη

Θα σε παει μια χαρα παντου πλην λασπης και με μεγαλυτερη προσοχη σε δρομους με πολυ χαλικι.

Δικαβαλος με μπαγκαζιερα και περασα ανετα παντου και σε δυσκολα κομματια με νεροφαγωματα

Οχι Αντωνη...το Anakee III δεν θα σε παει παντου και μαλιστα-τα θυμασαι-τα Anakee II θα σε πηγαιναν πολυ πιο περα και παντου σε σχεση με τα III.Η εξελιξη των Anakee ειναι μονο στο Ονομα,στην ταμπελα και οχι στην ιδια φιλοσοφια που ειχε το πολυ καλο για διπλη χρηση Anakee II.Για μενα ηταν φαουλ της Michelin που "χαλασε" ενα εξαιρετικο ελαστικο και τού εδωσε πολυ πιο ασφαλτινο χαρακτηρα.Δεν απευθυνεται σε ST και SS αλλά σε OnOff και ειναι φαουλ αυτο...

Και αν βαλεις και Heidenau K60scout και κανεις την παραχωρηση "αισθησης αμιγως ασφαλτινου" που δεν μπορουν φυσιολογικα να σου προσφερουν στην ασφαλτο,τοτε μιλαμε ισως για το καλυτερο αυτη τη στιγμη ελαστικο για μεσαιο Οn-Off που δεν παει μονο ασφαλτο αλλά και offroad.Και μενει να δω και ποση διαρκεια ζωης δινουν για να σχηματισω μια πιο σφαιρικη αποψη για το ελαστικο αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωστή, καλώς ή κακώς τα On-Off είναι μόνο στο όνομα. Το χώμα που πατάει το 90% των κατόχων τέτοιων μηχανών και ειδικά των μεγάλων on-off υπερκαλύπτεται από τα Anakee 3. Εμπειρία από τα Anakee2 δεν έχω , όμως σε σχέση με τα Pilot road 3 (καθαρά ασφάλτινο) που φορούσα πριν έχουν σχεδόν την ίδια απόδοση στο στεγνό ενώ στο βρεγμένο θεωρώ πως είναι ένα κλικ κάτω. Γενικά λοιπόν αυτό το 85-15 των Anakee 3 πιστεύω πως καλύπτει την μεγαλύτερη γκάμα αγοραστικού κοινού γι αυτό και η Michelin έκανε την στροφή αυτή.Σίγουρα κάποιος με μεγαλύτερες απαιτήσεις στο χώμα δεν θα ταιριάξει με τα Anakee 3 όμως από την στιγμή που τα 2 κυκλοφορούν κανονικά μέχρι και σήμερα ( αν δεν κάνω λάθος ) δεν βλέπω το φαουλ της εταιρείας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν διαφωνω οτι τα ΙΙ ηταν πιο ''χωματινα'' απο τα ΙΙΙ, αλλωστε στο εχω πει ο ιδιος απο κοντα.

Οταν βαλεις κατω ομως τα χιλιομετρα που κανεις μεσα σε ενα χρονο και δεις οτι το 90% ειναι ασφαλτινα και οτι το 10% ειναι τουριστικο εντουρο δεν νομιζω οτι αξιζει να βαλεις τα Κ60 και να εχεις κραδασμους, να γλυστρας στο βρεγμενο, να εχεις περιορισμο στην ταχυτητα κλπ.

Σε μια βολτα των 350 χλμ που συνηθως κανουμε, ειναι ζητημα τα 30 χλμ να ειναι χωμα. Ε γι αυτα τα 30χλμ προτιμω να συμβιβαστω και να παω συνετα και στα υπολοιπα 320 χλμ να ευχαριστηθω οδηγηση.

Και εχοντας δοκιμασει πια και τα ΙΙΙ σε χωμα σου λεω οτι θεμα εχουν στο παχυ στρωμα χαλικιου μονο. Στο πατημενο χωμα, σε πετρωδες, σε νεροφαγωματα πας αερας. Πεντε ημερες χωματοδρομους εκανα και εχω αποψη.

Και ξερεις οτι εχω δοκιμασει και τα ΙΙ και τα ΙΙΙ και τα Κ60.

Αν τα χιλιομετρα σου ειναι 50-50 τοτε ναι δεν σου κανει το Anakee ΙΙΙ, θες κατι πιο χωματινο.

Προσωπικα τα χιλιομετρα μου δεν ειναι αναλογα που να δικαιολογουν χωματινο λαστιχο και ειδικα τετοιες εποχες που οι βολτες εχουν μειωθει δραματικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αντώνη ίσως έχεις δίκιο με την έννοια ότι η χρηση χώματος είναι τέτοια, σε σχέση με την άσφαλτο που μικρή διαφορά θα κάνει το 2 με το 3. αλλιώς πας σε χωμάτινο ελαστικό.

ξέρουμε ενδεικτικά διαφορά τιμής 2 και 3;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως παίδες, τα ΑΝΑΚΕΕ 2 δεν προβλέπεται να καταργηθούν άμεσα, η Μισελέν απλά ακολούθησε την τάση των μεγάλων On -Off για όλο και πιο ασφάλτινο προσανατολισμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικα τα χιλιομετρα μου δεν ειναι αναλογα που να δικαιολογουν χωματινο λαστιχο και ειδικα τετοιες εποχες που οι βολτες εχουν μειωθει δραματικα.

Φυσικα συμφωνουμε αν το θετεις ετσι.Εκει δεν χρειαζεσαι ουτε καν 50-50...εγω ομως δεν θελω ενα ασφαλτινο 800αρι...αν ηταν ετσι θα το αλλαζα για κατι πολυ πολυ πιο ασφαλτινο και χαμΠηλο...ενα VFR800Vtec ας πουμε :afro: Ελα ομως που και το 2-3ωρο που θα παω Παναχαϊκο τα γουσταρω τρελλά τα Heidi...

Στο βρεγμενο ΔΕΝ γλυστρανε Αντωνη...που να δεις τα Karoo ή τα Τ63...εκει να δεις τι επαιζε...αυτα εδω μια χαρα ειναι.

Και ταξιδια μακρυνα μια χαρα...αλλά και πιστα..τα ειδες...

Οπότε ψηφο απο εμενα στα Heidi διοτι ειναι πιο κοντα στο "θελω"μου για χιλιομετρα κ χρηση...ασφαλτο κ χωμα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω ομως δεν θελω ενα ασφαλτινο 800αρι...αν ηταν ετσι θα το αλλαζα για κατι πολυ πολυ πιο ασφαλτινο και χαμΠηλο...ενα VFR800Vtec ας πουμε :afro: Ελα ομως που και το 2-3ωρο που θα παω Παναχαϊκο τα γουσταρω τρελλά τα Heidi...

Δεν διαφωνω μαζι σου

Εμενα τωρα πια ειναι δυσκολο αυτο 2-3ωρο στο Παναχαικο.

Αν μπορεις να το κανεις κι εγω μαζι σου στα Heidi.... αν και δεν νομιζω να κολησω να ερθω με τα anakee σε τουρισικους ρυθμους. Αν θες γρηγορη χωματινη βολτα και οργωμα τοτε δεν μπορουν να ακολουθησουν τα Anakee.

και πιο οικονομικά.. :think:

Δεν νομιζω

Αν βαλεις την αγορα + τα περαστικα ιδια τιμη ερχεται με τα anakee τοποθετημενα.

Το ξερω γιατι το εκανα ....

Τροποποιήθηκε από τον PapaSouzas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει δικιο ο Αντωνης Βασιλη...μια η αλλη ειναι σε τιμη αγορας+τοποθετηση...το θεμα ειναι οτι ΕΣΥ θελεις τακουνακι...και αν δεν πας προς τα εκει...μια ζωη θα αναρωτιεσαι-και καταλαβαινεις τι εννοω :)

Με την κουβεντα μού ανοιξε η ορεξη για χωματοβολτα...αψουυυυ... :wacko: κι αληθεια λεω... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα εβαλα και εγω τα Anakee 3 ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος!!

Γεια σου φιλε, καλοπάτητα!

Για πες εντυπωσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου φιλε, καλοπάτητα!

Για πες εντυπωσεις...

Ευχαριστω.

Ειναι νωρις ακομα για να βγαλω συμπεραζματα μολις 110 χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έναν χρόνο (και 11.000 χλμ) αργότερα..............

DSC04722_zps9c1a1be8.jpg

Για να υπάρχει μια καλύτερη εκτίμηση, να αναφέρω πως τα χιλιόμετρα αυτά έγιναν περίπου τα μισά με πλήρες φορτίο και τα άλλα μισά μονοκάβαλα με σβέλτους ρυθμούς και σε δρόμους με πρόσφυση απόκαλή και πάνω. Η σημερινή τους εικόνα είναι αυτή:

Εμπρός: Βάθος πέλματος 3mm παντού

DSC04718_zpsff3c5cc7.jpg

Πίσω λάστιχο: Βάθος πέλματος 5mm παντού

DSC04719_zps954caba7.jpg

Αυτά σε σύγκριση με τις αρχικές τους μετρήσεις

.......................

Προσεκτικότερη εξέταση αποκαλύπτει βάθος πέλματος για το πίσω λάστιχο 9mm στο κέντρο και 7mm στα 3/4 προς τον ώμο, και αντίστοιχα 6mm & 5mm για το μπροστινό. .....................

Εντυπώσεις: Οι αρχικές εντυπώσεις ισχύουν στο ακέραιο. Η πρόσφυση και η πληροφόρηση που παρέχουν στην άσφαλτο είναι άριστη. Αυτό έγινε ακόμη πιο εμφανές όταν έκανα και περίπου 1.500 χλμ στις ίδιες διαδρομές με το άλλο το Άφρικα (που είναι μεν το 650 αλλά είναι πολύ κοντινό με το 750) που φοράει τα Dunlop Trailmax TR91. Καμία σχέση, ούτε σε αίσθηση, ούτε σε κράτημα, ούτε σε πληροφόρηση (και να σκεφτεί κανείς πως το 650 είναι και πιο ελαφρύ). Τα μεν ΑΝΑΚΕΕ ζεσταίνονται άμεσα, τα δε Ντάνλοπ έπρεπε σχεδόν να φτάσω στα μισά για την Καβάλα (10 χλμ παραλιακός, φιδωτός δρόμος με καλή πρόσφυση) για να αρχίσουν να αποδίδουν. Επίσης να αναφέρω πως δεν έχουν χρειαστεί μέχρι σήμερα ζυγοστάθμιση.

Στο χώμα, όπως τα έχω ήδη γράψει, για τις δικές μου "ανησυχίες" φτάνουν και περισσεύουν.

Ένας τομέας που θα κάνω ιδιαίτερη μνεία είναι η βροχή. Στο ταξίδι σε Βουλγαρία - Ρουμανία φάγαμε βροχή με το τουλούμι. Πολλή βροχή. Υπήρξαν μάλιστα μέρες που τα 400 - 500 (σε βουνά και επαρχιακούς δρόμους) χιλιόμετρα έπρεπε να καλυφθούν και όλη την μέρα έριχνε από ψιχάλα μέχρι νεροποντή. Ακόμα και στους κωλόδρομους που κινούμασταν τα ΑΝΑΚΕΕ πατούσαν, πλάγιαζαν, επιτάχυναν και επιβράδυναν με απίστευτη σιγουριά.

Με την μέχρι σήμερα φθορά υπολογίζω μια χιλιομετρική απόδοση της τάξης των 16.000 - 18.000 χλμ μέχρι να πιάσουν τους δείκτες φθοράς. Καθόλου άσχημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχουμε κανένα update εδώ;

Εξακολουθουν να είναι πρώτη επιλογή για εσάς που τα φοράτε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προχώρα άφοβα φίλε. Τα φορούσα στο gs και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Στο στεγνό πλησίαζαν σε απόδοση τα pilot road 3 ενώ και στο βρεγμένο είχαν πολύ καλή συμπεριφορά. Αν καβαλούσα ον οφφ , πάλι αυτά θα έβαζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα