Jump to content
Pappous Vatraxos

Ελληνικό τελωνείο, καφκικό πάρτι...!!!

Recommended Posts

Με upsτη πατήσαμε το καλοκαίρι με τρόμπα βενζίνης για το 690 του μπραδερ , $180 η τρόμπα με τα μεταφορικά , 80€ το τελωνείο ή +100€ για τον κάνουν αυτοί τον εκτελωνισμο..

Η πλάκα είναι ότι για κάποιο ζητήσαμε άλλη γιατί ίσως ήταν ελαττωματικη και μας την έστειλαν με express USPS και απλά ήρθε σπίτι χωρίς τελωνείο χωρίς νταβατζιλικι .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά, οι εταιρίες κούριερ έχουν μία έξτρα χρέωση για να μην περάσει τελωνείο και φόρους. USPS συμπεριλαμβανόμενης, το έχετε τσεκάρει? Ειδικά για αντικείμενα απο Αμερική.

%25CF%2584%25CE%25B1%25CF%2587.PNG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περιμενω εξατμιση τιτανιου απο αμερικη με usps αυτες τις ημερες.Θα σας πω την εμπειρια μου με το τελωνειο μολις ερθει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα ηρθε η εξατμιση και δεν πληρωσα τιποτα.Η αξια αγορας της ηταν 360 μαζι μετα μεταφορικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως για το θέμα βιβλίων (και διαφόρων άλλων ειδών που έχει) αντί για amazon.com προτείνω amazon.co.uk. Εντός Ευρωπαϊκής ένωσης οπότε γλυτώνεις εξ ορισμού τα τελωνεία και αν η παραγγελία σου είναι πάνω από 25 λίρες, έχει και τσάμπα ταχυδρομικά με Ελλάδα (ίδια δουλειά και το amazon.de απλά πρέπει να σκαμπάζεις και κάνα γερμανικό).

Όλοι όσοι έχουν γενικά νταραβέρια με αγορές από εξωτερικό σε κάποια φάση έχουν βρεθεί σε ψιλομπέρδεμα. Ακούγοντας τις εμπειρίες των άλλων (όπως σε κάποια πόστ που έχουν προηγηθεί) αποφεύγεις τα χειρότερα.

:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι

...ρωτησα τον υπαλληλο και μου ειπε τα εξης: Aξια αντικειμενου ανω των 25 ευρο χρεωση 25τα εκατο τις αξιας του.Αν ειναι πανω απο 100 ευρο η αξια βαλε και ενα 2,5τα εκατο εξτρα!

Τελικά τι ισχύει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μισο λεπτό ρε παιδιά. Βιβλία, software και γενικότερα πνευματικές δημιουργίες δεν έχουν τέλη εισαγωγής. Χρονια τωρα παραγγελνω απο amazon.com (USA) και απο DevExpress USA. Δεν εχω πληρωσει τελη γι'αυτο το λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έτσι νομίζω κι εγώ οτι είναι

η μάνα μου που έχει πάρει όλο το amazon από βιβλία δεν έχει περάσει ποτέ τελωνείο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν πήρε πολλά βιβλία, το βάρος θα ήταν μεγάλο, οπότε τα γατόνια θα τα θεώρησαν "βιβλία" και τα εκτελώνισαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ψάχνετε να βρείτε τώρα τι ισχύει.

Στην Ελλάδα.....

Τι ισχύει....

Πλάκα κάνετε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχω περάσει κι εγώ.

Ακόμα είναι κάτι βιβλια για το CFA στον Ελ.Βενιζέλ. Να πανα γ@μηθούν, δωρεάν ήταν και διάβασα από τα βοηθήματα

Όταν πλήρωσε η εταιρία για ένα άλλο πιστοποιητικό έσκασα (έσκασε) 150€ (τόσο πηγε) και τα εφερε η UPS στην πόρτα μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια δεν υπαρχει κατι σταθερο.2 χρονια δουλευα στα ΕΛΤΑ και ποτε δεν καταλαβα με ποια λογικη χρεωνουν στο τελωνειο.Οταν ο ενας υπαλληλος μου λεει οτι εκανε λαθος ο συναδελφος του υπαλληλος και δεν με χρεωσε σε μια καμερα gopro που ειχα αγορασει απο αμερικη ενω ο ιδιος με χρεωσε (αγορασα 2 καμερες gopro απο τον ιδιο πωλητη με διαφορα μεταξυ τους μιας εβδομαδας και στην δευτερη αγορα χρεωθηκα ενω στην πρωτη δεν χρεωθηκα τελωνειο ),απο εκει καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα με αυτους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια δεν υπαρχει κατι σταθερο.2 χρονια δουλευα στα ΕΛΤΑ και ποτε δεν καταλαβα με ποια λογικη χρεωνουν στο τελωνειο.Οταν ο ενας υπαλληλος μου λεει οτι εκανε λαθος ο συναδελφος του υπαλληλος και δεν με χρεωσε σε μια καμερα gopro που ειχα αγορασει απο αμερικη ενω ο ιδιος με χρεωσε (αγορασα 2 καμερες gopro απο τον ιδιο πωλητη με διαφορα μεταξυ τους μιας εβδομαδας και στην δευτερη αγορα χρεωθηκα ενω στην πρωτη δεν χρεωθηκα τελωνειο ),απο εκει καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα με αυτους.

Ελληνικά Τελωνεία....

"Κι'αν σου κάτσει;!"

΄Ετσι είναι φίλοι και φίλες, που γκρινιάζετε αντί να λέτε και ευχαριστώ που τα τελωνεία εδώ μας δίνουν και μια δόση τζόγου και σασπένς!

Παραγγέλνεις μια go pro, δεν πληρώνεις, παραγγέλνεις κι άλλη μία και λες "θα πλερώ ή δε θα πλερώ" κι έχεις αγωνία! Αυτά είναι!

Ε τελικά πόνταρες σε λάθος χρώμα τη δεύτερη φορά και πλήρωσες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάποιος που αγόρασε βιβλία απ' το Amazon και βρέθηκε αντιμέτωπος με το Τέρας της Ελληνικής Γραφειοκρατίας

διηγείται την κωμικοτραγική περιπέτειά του. Πηγή: www.lifo.gr

Συγνώμη, αλλά μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το διαβάσω...

Να τα! Εύκολο δεν ήταν;

Ελλαδάααααααααααααααρρραααααααααααααα...!!!!

:crazy::mB_kalo_e::crazy:

Το έχω περάσει και κάμποσες φορές. Γι'αυτό ψωνίζουμε μέσα απο την ευρώπη (amazon.co.uk) που δεν έχει τέτοια ταλαιπωρία.

Φαντάσου οτι πριν τιν ΕΕ ήταν έτσι με όλες τις χώρες.

Ένας στρατός απο αργόσχολους οι οποίοι ζούσανε στο σβέρκο των άλλων μέσα απο τέτοια δαιδαλώδη συστήματα και γραφειοκρατίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτός ο στρατός από αργόσχολους έχει δουλειά γιατί οι οικογένειες τους και ο ευρύτερος κοινωνικός κύκλος τους, ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ακριβώς για αυτό το λόγο.

και αυτός ο στρατός από αργόσχολους σε συνδυασμό με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, υπάρχουν χρόνια και οι υπόλοιποι "ταλαίπωροι" Έλληνες, τους ανεχόμαστε και προτιμούμε να δίνουμε μίζες και φακελάκια ή να ψάχνουμε τον γνωστό μας για να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα, παρά να αντιδράσουμε και να ζητήσουμε την αλλαγή. Προτιμούμε στις εκλογές να πηγαίνουμε στη Μύκονο για 3ημεράκια ή να ρίχνουμε λευκά και άκυρα, παρά να απαιτούμε την αλλαγή με το μεγαλύτερο μας όπλο, την ψήφο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτός ο στρατός από αργόσχολους έχει δουλειά γιατί οι οικογένειες τους και ο ευρύτερος κοινωνικός κύκλος τους, ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ακριβώς για αυτό το λόγο.

και αυτός ο στρατός από αργόσχολους σε συνδυασμό με την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, υπάρχουν χρόνια και οι υπόλοιποι "ταλαίπωροι" Έλληνες, τους ανεχόμαστε και προτιμούμε να δίνουμε μίζες και φακελάκια ή να ψάχνουμε τον γνωστό μας για να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα, παρά να αντιδράσουμε και να ζητήσουμε την αλλαγή. Προτιμούμε στις εκλογές να πηγαίνουμε στη Μύκονο για 3ημεράκια ή να ρίχνουμε λευκά και άκυρα, παρά να απαιτούμε την αλλαγή με το μεγαλύτερο μας όπλο, την ψήφο.

Μια χαρά τα λες, αλλά επειδή τα έζησα και εκ των έσω, έχω να σου πω ότι το σύστημα είναι τόσο καλά οργανωμένο, που πολεμάει αλύπητα και με χίλιους δυό τρόπους κι απ' όλες τις σκοπιές (που είναι πλήρως ελεγχόμενες) όποιον τολμήσει να πρεσβεύσει κάτι διαφορετικό και κυρίως τίμιο.

Μη σου πω πχ πώς γίνεται η επεξήγηση των αστείων και προκλητικών "διατάξεων" περί του ποιά είναι τα έγκυρα προς διενέργεια εκλογών ψηφοδέλτια (διαστάσεις ανά περιφέρεια πχ), ή του πώς γίνεται η υποβολή υποψηφιοτήτων των κομμάτων ανά περιφέρεια και τί κάνουν οι παλιοί στο κουρμπέτι και δικτυωμένοι παντού παλιοί βολευτές στα επίφοβα νέα κόμματα.......

Άσε, κόντεψα να ξεράσω τότε. Και δεν πάνε χρόνια, μόλις το 2009. Προ μνημονίου, φαντάσου τώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το σύστημα, όσο οργανωμένο και αν είναι, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την μαζική αντίδραση.

Προς το παρόν, αυτό που βλέπουμε είναι σπασμωδικές ενέργειες, καταδικασμένες να αποτύχουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά τα λες, αλλά επειδή τα έζησα και εκ των έσω, έχω να σου πω ότι το σύστημα είναι τόσο καλά οργανωμένο, που πολεμάει αλύπητα και με χίλιους δυό τρόπους κι απ' όλες τις σκοπιές (που είναι πλήρως ελεγχόμενες) όποιον τολμήσει να πρεσβεύσει κάτι διαφορετικό και κυρίως τίμιο.

Μη σου πω πχ πώς γίνεται η επεξήγηση των αστείων και προκλητικών "διατάξεων" περί του ποιά είναι τα έγκυρα προς διενέργεια εκλογών ψηφοδέλτια (διαστάσεις ανά περιφέρεια πχ), ή του πώς γίνεται η υποβολή υποψηφιοτήτων των κομμάτων ανά περιφέρεια και τί κάνουν οι παλιοί στο κουρμπέτι και δικτυωμένοι παντού παλιοί βολευτές στα επίφοβα νέα κόμματα.......

Άσε, κόντεψα να ξεράσω τότε. Και δεν πάνε χρόνια, μόλις το 2009. Προ μνημονίου, φαντάσου τώρα.

Το θίγεις πολύ ωραία, δεν ξέρω αν το κάνεις με αυτό το σκοπό αλλά είναι περίπου έτσι όπως τα λες.

Διότι, καλώς ή κακώς, νόμοι υπάρχουν αλλά είτε δεν εφαρμόζονται είτε αντικρουόμενοι είτε ερμηνεύονται από τον καθένα όπως να'ναι.

Πρακτικά, αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ από προσωπική εμπειρία είναι ότι οι ενώ αρκετοί νόμοι θεσπίζονται με καλές προθέσεις, είναι τόσο προχειρογραμμένοι (ίσως και επίτηδες πολλές φορές - όχι όλες όμως) που τελικά καταλήγουν να είναι άχρηστοι έως και αστείοι και φυσικά να μην εξυπηρετούν τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σκοπό για τον οποίο θεσπίστηκαν. Έχω άπειρα παραγείγματα αλλά θα βγούμε εκτός θέματος.

Δεν είναι τυχαίο που τόσοι έχουν θέματα με τα τελωνεία πάντως. Και φυσικά κάπου εκεί μέσα στους ανίκανους υπαλλήλους θα υπήρχαν 1-2 φιλότιμοι που είτε χάνονται στα σ*ατά είτε αλλοτριώθηκαν με τον καιρό :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα ιδια με Αμερικη , αλλα εξαρταται τι ειναι και με τι τροπο αποστολης ερχεται .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα