Jump to content
MILTOS1976

Δεν ξαναβαζω shell.....

Recommended Posts

Νίκο μήπως έχει μόνιμους πυροσβεστήρες υπό μορφή μπεκ πάνω από τις αντλίες.

Αποκλείεται να μην έχει πυρόσβεση μια τόσο ευπαθής-εύφλεκτη κατηγορία,θα τον σκίζανε την ίδια μέρα.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως κάποιος άλλος ανέφερε εδώ μέσα, το καλοκαίρι είχα και εγώ μια στραβή σε ένα πρατήριο shell.

Κατεβαίνω πάντα από την μηχανή όταν βάζω βενζίνη, εκτός από ελάχιστες απομονωμένες περιπτώσεις.

Ο υπάλληλος λοιπόν έκανε αυτό που με δαιμονίζει και το κάνουν σε όλα τα βενζινάδικα...έβαλε την μάνικα στο ντεπόζιτο και πήγε να βάλει βενζίνη σε ένα άλλο αυτοκίνητο πιο πέρα.

Γιατί ρε φίλε; βαριέσαι να περιμένεις; πόσο θα πάρει δλδ να γεμίσει το ντεπόζιτο στο μηχανάκι, 20''-30''; Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό, ενώ να πω πως έχω αντιληφθεί γρατσουνιές εσωτερικά στο ντεπόζιτο, από αυτή τη δουλειά, από τις μάνικες. Επίσης, επειδή συνήθως όταν πηγαίνω να βάλω βενζίνη το ντεπόζιτο είναι άδειο, έχω παρατηρήσει ότι το βάρος της μάνικας που κρέμεται είναι μεγαλύτερο από του ντεπόζιτου με αποτέλεσμα στην αρχή να το ανασηκώνει και να ξεπατάει από την θέση του.

Και αναρρωτιέμαι, γιατί όλα αυτα;

Κλείνει η παρένθεση και συνεχίζω: Η μάνικα παίδες κόλησε και όταν γέμισε, δεν σταμάτησε όπως θα έπρεπε...εγώ σαν ηλίθιος έψαχνα κάτι εκείνη την στιγμή και το κακό έγινε....η μηχανή λούστηκε στην βενζίνη....ζεστή όπως ήταν χέστηκα μη γίνουμε πυρανάλωμα εκείνη την στιγμή και αφού πετάχτηκα και έκλεισα την μάνικα, γιατί ο υπάλληλος δεν είχε καταλάβει τίποτα, πήρα την μηχανή γρήγορα μακριά από τις αντλίες.

Αποτέλεσμα, η μηχανή όπως είπα λουσμένη, τα ρούχα μου χάλια, τα γάντια μου ποτισμένα και επίσης μου ξέβαψε και κάτι σημεία που τα είχα βάψει στο χέρι παλιότερα...περίπου 5-6 λίτρα βενζίνη Vpower πεταμένη...

Γιατί ρε γμτ;

Ευτυχώς μετά από διαμάχη που είχαμε με τον ιδιοκτήτη του βενζινάδικου, δεν πλήρωσα τα 5 λτ....σε καμία περίπτωση όμως δεν θα ήθελα να κάθομαι επάνω στην μηχανή και να συμβεί κάτι παρόμιο.

Πραγματικά τσαντίζομαι όταν μου το κάνουν αυτό, ενώ ευχαριστώ αυτούς τους ανθρώπους που το προσέχουν.

Μετά από όλο αυτό, το θέμα σας ήταν τα 5 lt που χύθηκαν όταν δεν σταμάτησε η μάνικα ενώ γέμισε το τεπόζιτο;!;!;!;!;

Και δεν τον έλουσες με βενζίνη;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νίκο μήπως έχει μόνιμους πυροσβεστήρες υπό μορφή μπεκ πάνω από τις αντλίες.

Αποκλείεται να μην έχει πυρόσβεση μια τόσο ευπαθής-εύφλεκτη κατηγορία,θα τον σκίζανε την ίδια μέρα.

Αδερφε μου, δεν ειχε ουτε εγκατεστημενη πυροσβεση...

Το τσεκαρα επιτηδες την επομενη μερα, ξαναπερνοντας απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο...

Γιαυτο εχω στραβωσει με την ολη φαση..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε μου, δεν ειχε ουτε εγκατεστημενη πυροσβεση...

Το τσεκαρα επιτηδες την επομενη μερα, ξαναπερνοντας απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο...

Γιαυτο εχω στραβωσει με την ολη φαση..

Αν δεν έχει όντως εγκατεστημένους πυροσβεστήρες, έχεις άλλο ένα ακόμα λόγο για να κατέβεις απ' την μηχανή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φούμαρα μας πουλάει το όστρακο! Έμεση διαφήμιση κάνουν εκεί στη shell κι εμείς ψαρώνουμε ότι τάχα μας προσέχουν να μη κάψουμε τα @ρκιδι@ μας και να μη πάρει φωτιά ο κ@λος μας.

Δηλαδή τόσα χρόνια που βάζανε τη βενζίνη στα μηχανάκια με τον αναβάτη πάνω ήταν λάθος; και μόνο ΜΕΡΙΚΑ από τα πρατήρια της shell το ανακάλυψαν.

Οι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι να σου πούνε, γιατί δεν τους λένε, γιατί δεν υπάρχει τίποτα το ουσιαστικό για να σου εξηγήσουν. Είναι marketing η ιστορία.

Εντωμεταξύ δεν είναι καθόλου πρακτικό. Πχ δικάβαλο, να κατεβαίνουν δύο άτομα και να ξανανεβαίνουν, να θες να γεμίσεις και να πρέπει να κρατάς τη μηχανή όρθια και να τρως τις αναθυμιάσεις στη μάπα και να κινδυνεύεις να πέσεις μαζί με το βενζινά και τη μάνικα..τι είναι αυτά(;)

Αν θέλουν πωλήσεις να κατεβάσουν την τιμή της βενζίνης που σκαρφάλωσε πάλι το 1,8 το λίτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
.

Δηλαδή τόσα χρόνια που βάζανε τη βενζίνη στα μηχανάκια με τον αναβάτη πάνω ήταν λάθος;

ναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχει όντως εγκατεστημένους πυροσβεστήρες, έχεις άλλο ένα ακόμα λόγο για να κατέβεις απ' την μηχανή για να μην ξαναπατήσεις στο συγκεκριμένο βενζινάδικο.

fixed. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φούμαρα μας πουλάει το όστρακο! Έμεση διαφήμιση κάνουν εκεί στη shell κι εμείς ψαρώνουμε ότι τάχα μας προσέχουν να μη κάψουμε τα @ρκιδι@ μας και να μη πάρει φωτιά ο κ@λος μας.

Δηλαδή τόσα χρόνια που βάζανε τη βενζίνη στα μηχανάκια με τον αναβάτη πάνω ήταν λάθος; και μόνο ΜΕΡΙΚΑ από τα πρατήρια της shell το ανακάλυψαν.

Οι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι να σου πούνε, γιατί δεν τους λένε, γιατί δεν υπάρχει τίποτα το ουσιαστικό για να σου εξηγήσουν. Είναι marketing η ιστορία.

Εντωμεταξύ δεν είναι καθόλου πρακτικό. Πχ δικάβαλο, να κατεβαίνουν δύο άτομα και να ξανανεβαίνουν, να θες να γεμίσεις και να πρέπει να κρατάς τη μηχανή όρθια και να τρως τις αναθυμιάσεις στη μάπα και να κινδυνεύεις να πέσεις μαζί με το βενζινά και τη μάνικα..τι είναι αυτά(;)

Αν θέλουν πωλήσεις να κατεβάσουν την τιμή της βενζίνης που σκαρφάλωσε πάλι το 1,8 το λίτρο.

Πες τα βρε ανθρωπε.... Γιατι μου φαινεται οτι νομιζουμε οτι η shell νοιαστηκε για την παρτυ μας....

Σε λιγο θα κρατησουμε και ενος λεπτου σιγη για ολους τους αναβατες που καηκαν ζωντανοι κατα την διαρκεια του ανεφοδιασμου.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιος σου ειπε οτι νοιαζεται ....εσυ ομως δεν νοιάζεσαι για υον εαυτο σου.και οσο αναφορα την διαφήμιση που λεει ο φιλος ποιο πανω δεν νομιζω οτι αυτη η διαδικασία διαφημίζει την σελ σε καποιο τομεα.ειναι μια διαδικασία την οποια σου λενε οτι πρέπει να κανεις για την ασφαλεια σου.αν δεν γουστάρεις την ολη φαση για τους χ.ψ λόγους πας απλα σε άλλο πρατήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά σαφώς και δε το κάνει η shell γιατί νοιάζεται για εμάς,αλλά την βενζίνη που έχει δε την έχει κανείς άλλος στην Ελλάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παλικάρια ειλικρινά τώρα, τα επιχειρήματα που λέτε είναι αντίστοιχα των υπερμάχων της μή χρήσης κράνους ή καθρεφτών...

Η shell και η κάθε εταιρεία νοιάζεται για τα κέρδη της. Τα οποία έρχονται μέσα από τις πωλήσεις και από την τήρηση κάποιων διαδικασιών. Μια από αυτές αφορά το πως θα γεμίζουν οι μηχανές. Αυτό μπορεί να την γλιτώσει από κάποια πολυέξοδη αγωγή. Για να γίνει η αγωγή λοιπόν θα πρέπει να κάτσει μια στραβή, η οποία όπως θα έχετε δει από τα βίντεο και τις συζητήσεις είναι μεν αρκετά δύσκολο να γίνει αλλά όχι αδύνατο.

Οπότε χέστε την Shell και κοιτάξτε τον εαυτό σας. Γιατί αντιδράτε σε κάτι τόσο απλό που μπορεί να στοιχίσει ακριβά;

Καποια χρόνια πριν στα αυτοκίνητα δεν φόραγαν ζώνες και τα παιδάκια τα έχουν χύμα να αλωνίζουν. Ήταν λάθος;

Παλιά δεν ήξεραν τιο σημαίνει εξοπλισμός ασφαλείας στις μηχανές. Ήταν λάθος;

Παλιά καπνίζανε όλοι παντού, στα γραφεία, στα λεοφωρεία, στα αεροπλάνα. Ήταν λάθος;

Κλπ...

Πάμε πάλι, δεν είναι μάρκετινγκ αλλά κανονισμός της εταιρείας που προστατεύει την ίδια αλλά και εσένα από μια υπαρκτή πιθανότητα ατυχήματος (μπορεί μαζί και από την πιθανότητα να την κάνεις αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση).

Δεν είναι πρακτικό το 1,5" που χρειάζεσαι μονοκάβαλος και τα 4" δικάβαλος μια φορά την εβδομάδα;

Όταν κρατάς την μηχανή τρως αναθυμιάσεις αλλά όταν είσαι καβάλα τις αποφεύγεις;

Και τέλος άλλη μια ερώτηση: Αν το κάνουν σιγά σιγά και οι υπόλοιπες εταιρείες (που θα το κάνουν γιατί έτσι πάνε αυτά, κάποιος κάνει την αρχή και οι άλλοι ακολουθούν), τι θα κάνετε; Δεν θα βάζετε βενζίνη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι ακριβώς εχουν μπερδεψει τον ορο μάρκετινγκ .και ολα αυτα για 5 δευτερόλεπτα για να κατέβεις και να ανέβεις παλι στην μηχανη σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχεις το αίσθημα της αυτοσυντήρησης τι να σου κάνει η Shell και η κάθε εταιρεία.

Φυσικά και είναι λογικό να γεμίζεις τη μηχανή χωρίς να είσαι καβάλα για λόγους ασφαλείας.

Τα επιχειρήματα που διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα είναι πολύ θλιβερά.

Εγώ το μόνο που θέλω από τα πρατήρια επιτέλους είναι να έχουν τουλάχιστον ένα σταθμό self service (όπως σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο) για να κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω εγώ.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα πως θεωρείτε κάτι διαφήμιση που διώχνει τους πελάτες ... είμαι αρκετά χαζός για να το καταλάβω .

Αν πάθουμε τίποτα αυτοί πληρώνουν ΑΡΑ ΝΑΙ τους νοιάζει αν θα πάθουμε τίποτα ...

Πρακτικός δεν είναι και ο εξοπλισμός μηχανής το καλοκαίρι αλλα το φοράμε μήπως και χρειαστεί ....

Τροποποιήθηκε από τον Manitu

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δλδ σγκρινουμε τωρα το κρανος με το αν θα εισαι πανω στην μηχανη....

Σαν να συγκρινουμε την πιθανοτητα να πεθανεις απο δαγκωμα κομπρας η απο τσιμπιμα κουνουπιου....

Οκ, συμφωνω η πιθανοτητα να παρει φωτια η μηχανη την ωρα που ανεφοδιαζομαστε υπαρχει.

Αλλα θα παρω τα ρισκα μου και θα παιξω εναντια στην πιθανοτητα του 0.00000032%.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για να γίνω σπασαρχ@@ης,στατιστικά το κουνούπι σκοτώνει περισσότερους ανθρώπους μέσα σε μια χρονιά απο μια κομπρα... :peep: :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη πρωτη φορα που μου ειπαν να κατεβω απο τη μηχανη για να της βαλουν βενζινη σπαστικα,σπαστικα πολυ ομως, και ειπα πως δεν θα παω ποτε ξανα στη shell.

Πλεον μου εχει γινει συνηθεια ομως και κατεβαινω ακομα και οταν ειμαι σε βενζιναδικο αλλης εταιριας.

Σιγα τη ταλαιπωρια ρε παιδια,μη τα μεγαλοποιουμε τοσο τα πραγματα.

Αν εισαι τερμα φορτωμενος και με συνεπιβατη βαζεις απλα αλλου βενζινη και ολα μια χαρα,δεν υπαρχει αλλωστε μονο η shell.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όταν έβαζα βενζίνη συνήθως κατέβαινα από την μηχανή.

Όταν μου είπαν κατέβα να σου βάλω χαλάστηκα, σπάστηκα.

Ψυχολογικά προβλήματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδία έχω την εντύπωση ότι το θέμα είναι ως εξής...

Μπορεί απο δω μέσα κάποιοι να ξέρανε ήδη τους κινδύνους, κάποιοι να κατέβαιναν ήδη, κάποιοι να σκέφτηκαν απο μόνοι τους γιατί συνέβη...

αλλά...

μάλλον ΟΛΟΙ όσοι το συζητάμε εδω μέσα σπαστήκαμε λίγο εως αρκετά όταν μας είπε ο υπάλληλος να κατέβουμε. έλα πείτε την αλήθεια :afro: :afro: :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί ανάφλεξη απο στατικό ηλεκτρισμό οταν επικρατούν συγκεκριμένες συνθήκες π.χ, ξηρή ατμόσφαιρα.

Εγώ πάντα κατεβαίνω. Και για αςφάλεια αλλά και γιατί θα βάλω τη μηχανή στο κεντρικό στάντ, θα τσεκάρω την πίεση στα λάστιχα και έχω να πληρώσω με την πιστωτική...

Άσε που μπορεί απο βλακεία ή χαλασμένο στόμιο μπορεί να σε λούσουν με βενζίνη...

Πολλά ψυχολογικά πάντως ρε παιδί μου... :P

http://www.api.org/oil-and-natural-gas-overview/consumer-information/use-energy-safely/staying-safe-pump

Τροποποιήθηκε από τον Ste7ios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει ένα τουλάχιστον 30% του φόρουμ που πιστεύει ότι η τακτική που έχουν μερικά από τα πρατήρια της shell "κατέβα από το μηχανάκι γιατί αλλιώς βενζίνη γιόκ" δεν γίνεται για το λόγο που ισχυρίζονται ακόμα κι αν αυτός υφίσταται και αναζητούμε την αλήθεια και δεν γράφουμε για να περνάει η ώρα.

Γιαυτό πιστεύω ότι το θέμα κακώς λογοκρίθηκε. Δεν αφορούσε ούτε πολιτικά ούτε θρησκευτικά θέματα και δεν πρόσβαλε τα ήθη και έθιμα κάποιου, θέλω να πιστεύω.

Αύριο μεθαύριο που θα κόψει η shell αυτό το χούι να δω τι θα λένε κάποιοι.

Ότι και να γίνει πάντως με τη shell στο μέλλον δε νομίζω να παρεξηγούμασταν γιαυτό και η λογοκρισία νομίζω ήταν άκυρη :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην Shell στο Χαλάνδρι που βάζω τα τελευταια χρόνια μου ζητάνε να κατέβω απο την μηχανη για να βαλουν βενζινη,οταν ρωτησα με ωραιο τρόπο για ποιον λόγο,μου ειπαν οτι έχει συμβεί ατύχημα και απο τότε η Shell ζητάει απο τον μοτοσυκλετιστή να κατεβει, φυσικα υπάκουσα, οτιδηποτε γίνεται για την ασφάλεια του πελάτη δεν ειναι κακό, για καλό ειναι,οπότε κάντε το και μην το παίρνετε οτι η shell "πουλαει υφάκι"...

Τροποποιήθηκε από τον OrEsTiS82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα