Jump to content
Motard.&.Vermouda

Προορισμοι για ελευθερο camping στο βουνο

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα για να μαζεψουμε μερη που εχουμε παει για ελευθερο camping. Και πιο συγκεκριμενα για βουνισια μερη και οχι για παραθαλασια. Μερη διπλα σε ποταμια ή λιμνες. Η ακομα και σε πυκνα δαση διπλα απο καποια πηγη.

Ας μην πουμε για καλοκαιρινους προορισμους σε νησια και τετοια για να μην πλατιαζει το θεμα.

Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι περισσοτερο για μερη σε Ηπειρο, Θεσσαλια και Στερεα Ελλαδα κυριως, αλλα ας πουμε και για ομορφους προορισμους και στην υπολοιπη Ελλαδα για οποιον αλλον ενδιαφερεται...

Θα βοηθουσε πολυ αν βαζαμε και καμια φωτογραφια οταν μιλαμε για καποιο μερος.

Ας κανω την αρχη...

Ενα απο τα ωραιοτερα μη παραθαλασσια μερη που εχω κατασκηνωσει ηταν το ποταμι Νεδα στα συνορα του νομου Μεσσηνιας με τον νομο Ηλειας.

Εχει μια διαδρομη μεσα στη φυση γυρω στα 15 λεπτα ποδαροδρομο μεχρι να φτασεις στους καταρακτες (2 διαφορετικους). Επισης μπορεις να περπατησεις το ποταμι αν θελεις (το καλοκαιρι τουλαχιστον που το νερο ειναι λιγο). Εχει χωριο γυρω στα 15 λεπτα με το αμαξι απο το ποταμι, με 2-3 ταβερνες και καφενεια. Η μιση διαδρομη περιπου, απο το χωριο στο ποταμι, ειναι σε χωμα και με μεγαλη κατηφορικη κλιση οποτε θελει λιγο προσοχη.

Ο δημαρχος του χωριου ειναι κομπλε και δεν εχω ακουσει ποτε προβλημα με αστυνομια για τους κατασκηνωτες (το καλοκαιρι εχει μονιμα 2-3 σκηνες εκει). Χαρακτηριστικα μια φορα που ειχαμε παει με κατι φιλους, ειχαν κατεβει απο το χωριο ο δημαρχος και αλλα 3-4 γεροντακια στο ποταμι και μολις ειδα την σκηνη μας αρχισαν 1-2 απο αυτους να λενε (κοιτα που εχουν βαλει σκηνη κλπ) και ο δημαρχος τους λεει "αφηστε τα παιδια μια χαρα ειναι". Και γυρναει σε μας και λεει, "Παιδια μονο φωτια μην αναψετε" και εφυγε χαμογελαστος.

40606359.jpg&w=375&h=500&ei=3RGWUNUZifbSAaTCgIAK&zoom=1&iact=rc&dur=388&sig=108718968937382328675&page=3&tbnh=154&tbnw=120&start=40&ndsp=24&ved=1t:429,r:39,s:20,i:253&tx=71&ty=72

(δεν ξερω αν φαινεται η φωτογραφια. Αν δεν φαινεται πειτε μου τι να κανω)

Εχω κατασκηνωσει 3 φορες σε αυτο το μερος. Εχει χωρο για καμποσες σκηνες διπλα στην πηγη, κατω απο το γεφυρακι (εκει που παρκαρουν τα αμαξια και ξεκιναει το ποταμι) για οσους ξερουν.

Οποιος εχει ορεξη ας βοηθησει να συλλεξουμε ομορφα μερη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

σορυ αν σου το χαλάσω λίγο αλλά είμαι εναντίον του ελευθερου κάμπινγκ για τους γνωστούς λόγους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σορυ αν σου το χαλάσω λίγο αλλά είμαι εναντίον του ελευθερου κάμπινγκ για τους γνωστούς λόγους

Ο καθενας εχει την αποψη του και παρολο που νιωθω μια αναγκη να σε ρωτησω τους λογους και να το συζητησω μαζι σου δεν θα το κανω για να μην χαλασω το τοπικ.

Ελπιζω να καταλαβαινεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στον ποταμο Αχεροντα (κοντα στην Παργα)

acheron1.jpg

Υ.Γ Σημερα ειδα και αυτο...http://news247.gr/eidiseis/koinonia/sta_300_eyrw_to_prostimo_gia_to_eleuthero_kampingk.2328541.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναουσα!! ενα απο τα πιο ομορφα μερη!!!πανω στο δρομο σελι-ναουσα σε υψος 1000m. ειναι για 2 ατομα μια σκηνη το μηχανακι ,μπανιο παντα με ζεστο νερό 6 ευρο τη μερα!

ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ αλλα οχι και πολλα πιστευω!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ Σημερα ειδα και αυτο...http://news247.gr/ei...gk.2328541.html ..............ΠΡΟΒΛΗΜΑ θα έχουν μόνο τα γνωστα μερη. Και εκεί που μπορουν να έχουν προσβαση οι διαφορων ειδών μπάτσοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χρόνιος camper και με κλίση στο ελεύθερο. Εφόσον δείχνεις τον απαιτούμενο σεβασμό στην φύση και φεύγεις κύριος από εκεί δεν υπάρχει λόγος να διώκεται ποινικά μόνο και μόνο γιατί κάποια beach bar ή κάποια ξενοδοχεία χάνουν κόσμο που κάνει ελεύθερο camping. (Ωραίο θέμα btw.)

Σε βουνό δεν έχω κάνει σε πολλά σημεία, μόνο στον χολομώντα και στον αχέροντα που απ΄ότι βλέπω ανέβηκε και φωτογραφία.

Πέρυσι έτυχε να κάνω στην Λευκάδα στον Αγ. Ιωάννη.

Φοβερό μέρος. Γνωστό kite spot με παραλία δίπλα με μόνιμη μπουκαδούρα και ταυτόχρονα πολύ κοντά στην πόλη.

35a7i8k.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα καλοκαίρια μου, πάντα έχουν και το στοιχείο του free camping

Για τα δικά μου γούστα, είναι οι καλύτερες διακοπές

Πολλά μπορούν να γραφούν για τα υπέρ, ή κατά. Η λέξεις σεβασμός και αρμονική συνύπαρξη όμως διατρέχουν όλη τη φιλοσοφία του ελεύθερου,

Τους πιο σωστούς κατασκηνωτες, τους έχω συναντήσει στα βουνά και όχι στις θάλλασες.

Δε θα επεκταθω, κάποια μέρη που σίγουρα αξίζουν είναι

Πίνδος: αν μπορέσετε γυρίστε την όλη, είναι μοναδικής ομορφιας

Από τα γρεβενά και τα φαράγγια της (πορτίτσα)

στα ζαγοροχώρια και τις φανταστικές μουσικές και πανηγύρια το δεκαπενταύγουστο

και φυσικά στο κέντρο της η βάλια κάλντα που μόνο όποιος έχει πάει μπορεί να καταλάβει.

Σαμοθράκη: Το νησί του ελεύθερου

Όποιος πάει Σαμοθράκη και μείνει στη θάλλασα, απλά δεν έχει πάει Σαμοθράκη

Γριά βάθρα, Γρηγοράκης, για μένα τα καλύτερα.

Αμοργός: Καλοταρίτισσα, πας και μένεις εκεί για μέρες, πολλές μέρες...

Όλυμπος: Για πιο σπορ καταστάσεις βέβαια!

Καρπενήσι: Στον καρπενησιώτη ποταμό, προς τον Προυσό, απλά μαγικά

Φαράγγι του βοιδομάτι: για χοντρόπετσους, αφού για μένα τα 50 δεύτερα στο ποτάμι είναι κατόρθωμα, τα πιο κρύα νερά στην Ελλάδα

με τις πυγολαμπίδες το βράδυ να γυρνούν γύρω σου και να μη θες να φύγεις ποτέ.

Ζαχάρο-Καιάφας, Πελοπόννησος: Κάτω από τα δέντρα με θέα τη θάλλασα, και μια τεράστια παραλία για αυλή.

Νότια Κρήτη και Γαύδος: Μια ανάσα από την αφρική χαχαχα! Ο παράδεισος του Ελεύθερου κατασκηνωτή.

Εύβοια: Χιλιαδού και για όποιον δεν θέλει τον πολύ της κόσμο, δίπλα στο Μετόχι

Κάλαμος, νησάκι κάτω από τη λευκάδα: πάρτε μαζί σας και μια φουσκωτή βαρκούλα από τα jumbo, θα κουραστείτε αλλά αξιζει!!!

Λέσβος: Εδώ δε θέλετε camping, εδώ θέλετε υπνόσακο 15 μέρες και το γύρω του νησιού, προσοχή στο ούζο, έχουν πολύ και φτάνει για όλους!!!

Τελευταίο: Ρίλα στη βουλγαρία: απλά ψάχτε το!!!

Για όσα είπα με ένα τυπικό ψάξιμο στο net , βρίσκεις πολλές πληροφορίες. Καλές διακοπές σε όλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πισω απο το καταφυγιο στον παρνωνα.εχει και πηγη με νερο,διπλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στον ποταμο Αχεροντα (κοντα στην Παργα)[...]

πράγματι καλή φάση ο Αχέροντας αλλά σαν να παραέχει γίνει "τρέντυ" τελευταία και παραμαζεύει κόσμο νομίζω...

Μάιο-Αρχές Ιουλίου και Σεπτέμβρη είναι καλά... μέσα Ιουλίου-Αύγουστο δεν το βλέπω

υπάρχουν καλύτερες επιλογές για camping (και moto-cross μέχρι να φτάσεις εκεί!) στα ακόμα πιο ενδότερα του νομού Πρέβεζας (τόσο δάσος έχει!) ή ακόμα καλύτερα πιο βόρεια προς Πίνδο μεριά

Τροποποιήθηκε από τον Derek_

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια καλημερα/ καλησπερα,

Μπορει κάποιος να παραθέσει πληροφορίες για ελεύθερο καμπινγκ στον Αχεροντα, κόντα στα Σεριζιανά ? Εχει πάει κανεις εκει να στησει πότε ?

Ευχαριστώ !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια καλημερα/ καλησπερα,

Μπορει κάποιος να παραθέσει πληροφορίες για ελεύθερο καμπινγκ στον Αχεροντα, κόντα στα Σεριζιανά ? Εχει πάει κανεις εκει να στησει πότε ?

Ευχαριστώ !

Αδερφε μου πηγα περσι και εκατσα μιση ωρα. Η φαση εχει γινει τσιρκο. Πλαστικες καρεκλες μεσα στο νερο ,ταβερνες, τυποι με σιντι. Η φαση καηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πηγα περσι και ξενεροσα με το ποσο τουριστικα ειναι εκει,εσυ μαλον ενδιαφερεσε για αλλο σημειο λιγοτερο γνωστο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε μου πηγα περσι και εκατσα μιση ωρα. Η φαση εχει γινει τσιρκο. Πλαστικες καρεκλες μεσα στο νερο ,ταβερνες, τυποι με σιντι. Η φαση καηκε

ωχ σοβαρα !?

Ποια περιοδο πήγες ? Εγω υπολογιζω προς τελη Ιουνίου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηγα τελος αυγουστου. Τι να σου πω? Ελπιζω ιουνιο να ειναι καλυτερα. Αλλα σου λεω ξενερωσα. Τσιρκο το σκηνικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λίμνη Τσιβλού. Εύκολη πρόσβαση με μοτοσυκλέτα ή αμάξι. Φανταστικό τοπίο και προστατευμένο από αέρα. Επίσης διαθέτει τραπεζάκι πικ-νικ και έτοιμες καβάτζες για φωτιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαιναλο , πολλες καβατζες στο menalon trail αν θες τετοια φαση συμφωνα με τον τυπο του 2013 που ανοιξε το θεμα.
Γενικα σε ολα τα βουνα μακρυα απο χωραφια και σπιτια.
Ολα τα αλλα σε παραλιες και μερη που σκαει λαος παιζει κινδυνος τσεων το καλοκαιρι και φυσικα επιδη οπου πανε ελληναρες  το σκατο και το κωλοχαρτιδι παει συνεφο καλυτερα να πας σε εντελως random μερος σχετικα κοντα στο μερος που θες να επισκευθεις.Δοκιμασμενη συνταγη (ακρει να μην εισαστε 20 ατομα ξερω γω γιατι παιζει να παιξει καρφωτη .

(sorry αν γινω πριξααρχιδας γτ δε ξερω ττην φαση σου αλλα here goes:  φωτια μονο αν υπαρχει αναγκη πχ κανει πουτσοκρυο οχι οπως κατι καικαλαδες στην σαμουθρακη που φτανει η φλογα στα δεντρα επανω και καθε χρονο καινε κ απο λιγο τα δαση) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για hardcore καταστασεις,αλλα ομορφες,στις λιμνες στις Αρρενες στον Γραμμο.

:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για hardcore καταστασεις,αλλα ομορφες,στις λιμνες στις Αρρενες στον Γραμμο.

:winking:

εχει και αρκουδες...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει και αρκουδες...?

Για να σε κρατανε ζεστό τη νύχτα

Τροποποιήθηκε από τον naftilos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει και αρκουδες...?