Jump to content
Νικολακης

Βοηθεια

Recommended Posts

Γεια σας παιδια .Ειμαι 17 χρονων και θελω να παρω 125αρι.μηχανακι 3ερω .επερνα του πατερα μου .

Ειμαι αναμεσα σε :innova injection

zet 125

crypton r 115

Πιο πολυυ με τρελεναι το zet αλλα εχω καποιες αμφιβολιες .Δηλαδη :

-καει πολυ βενζινη αν δεν το πειραξω ;

-βλεπω οτι ειναι διχρονο με συμπλεκτη.μπορω να το αλλα3ω σε τετραχρονο χωρις; (αν ναι ,ποσο θα μου κοστισει )

Ευχαριστω .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας παιδια .Ειμαι 17 χρονων και θελω να παρω 125αρι.μηχανακι 3ερω .επερνα του πατερα μου .

Ειμαι αναμεσα σε :innova injection

zet 125

crypton r 115

Πιο πολυυ με τρελεναι το zet αλλα εχω καποιες αμφιβολιες .Δηλαδη :

-καει πολυ βενζινη αν δεν το πειραξω ;

-βλεπω οτι ειναι διχρονο με συμπλεκτη.μπορω να το αλλα3ω σε τετραχρονο χωρις; (αν ναι ,ποσο θα μου κοστισει )

Ευχαριστω .

Λοιπόν για να μην γίνομαι κυνικός, ξεκινάω με το καλώς ήρθες. Λοιπόν καταρχήν γνωρίζεις πως δεν μπορείς να οδηγήσεις αυτά που ανέφερες χωρίς δίπλωμα? Είσαι 17 λες, εάν προκαλέσεις ατύχημα γνωρίζεις ποιος θα πληρώνει μετά? Αλλά ας προσπεράσουμε όλα αυτά, το Ζ όταν εννοείς "πείραγμα" και "θα καίει" ταυτόχρονα καταλαβαίνεις πόσο ανόητα ακούγονται, καταρχήν σε οποιοδήποτε μηχανάκι κάνεις βελτίωση ΛΟΓΙΚΟ είναι να καίει τώρα το Ζ αν το αφήσεις όπως είναι από την μάνα του (που αποκλείεται διότι δεν θα μπορέσεις να βρεις μόνο με αρκετά λεφτά) και επίσης δεν θα σε ικανοποιήσει από το γκάζι του, οπότε εάν θες κάτι σε δίχρονο που να είναι καλό να μην σου βγάλει σχετικά προβλήματα καλύτερα να πάρεις ένα Modenas Dynamic. Τώρα για τα άλλα 2 που αναφέρεις το innova το απορρίπτω με την μία, οπότε μένει το Crypton. Πρόσεξε εγώ προτείνω να μην πάρεις τίποτα από αυτά, πάρε ένα 50αρι και του χρόνου πάρε κάποιο από αυτά. Έτσι θα είναι καλύτερα πιστεύω. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανονικα επρεπε να σε αποπαρω αλλα εχε χαρη (θα το κανουν αλλοι)

λοιπον θα το παρεις εσυ ? οχι ο πατερας σου σωστα ?

ολα τα 2χρονα καινε κ αν το πειραξεις (κακως) θα καιει ακομα πιο πολυ

επισης δν μπορεις να το κανεις 4χρονο για κανενα λογο !!!

αρα παιρνεις ενα κρυπτονακι που τα σπαει σαν παπι παιρνεις ενα κρανακι (χλωμο το κοβω), κανεις την δουλεια σου τρως τις σαβουρες σου ελπιζω αναιμακτα κ χωρις μελλοντικα κουσουρια που θα τρεχουν τους δικους σου (θανατος,να μεινεις φυτο, να σκοτωσεις/τραυματισεις καποιον)

κ οταν νοιωσεις ετοιμος να ανεβεις κατηγορια !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κανονικα επρεπε να σε αποπαρω αλλα εχε χαρη (θα το κανουν αλλοι)

λοιπον θα το παρεις εσυ ? οχι ο πατερας σου σωστα ?

ολα τα 2χρονα καινε κ αν το πειραξεις (κακως) θα καιει ακομα πιο πολυ

επισης δν μπορεις να το κανεις 4χρονο για κανενα λογο !!!

αρα παιρνεις ενα κρυπτονακι που τα σπαει σαν παπι παιρνεις ενα κρανακι (χλωμο το κοβω), κανεις την δουλεια σου τρως τις σαβουρες σου ελπιζω αναιμακτα κ χωρις μελλοντικα κουσουρια που θα τρεχουν τους δικους σου (θανατος,να μεινεις φυτο, να σκοτωσεις/τραυματισεις καποιον)

κ οταν νοιωσεις ετοιμος να ανεβεις κατηγορια !!!

Συμφωνώ σε όλα, όπως τα ριξα και εγώ πιο πάνω, αλλά είδα κάτι και μου ήρθε μια ιδέα, γιατί δεν παίρνεις το Lifan αυτό που μοιάζει με Ζ να του βάλεις πλαστικά από Ζ και να μοιάζει με Ζ να το βλέπεις να χαίρεσαι και να σου φύγει και η καύλα? Δεν θα καίει τίποτα και θα έχεις και εσύ ένα "Ζ"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια τα χριστουγενα γινομαι 18 οπου κ τοτε 9α το παρω ..οπως καταλαβατε εχω καυλα με το zet..ενας γνωστος μου εχει Lifan ..δεν με τρελενει ..για πιο λογο να μην το κανω τετραχρονο οπου δεν 9α καει μία ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχεις λεφτά? Γιατί άμα τα έχεις τα πάντα γίνονται, σε σκελετό από Ζ πετάς μοτέρ από Χ και άλλα τέτοια ωραία. Τώρα αν το Ζ το θες για βόλτα σχολείο σπίτι ε ντάξει πόσο να κάψει και αυτό αλλά γενικά καίει, είχαμε ένα παλικάρι όταν ακόμα πήγαινα σχολείο και κάθε μέρα που ερχότανε βρωμούσε λαδίλα από πάνω ως κάτω και πάνω στην κουβέντα για παπιά λέει και αυτός: "5 ευρώ το μπαντιλίκι, και 3 ευρώ η σούζα και αν θέλω να πάω στο σχολείο της δικιάς μου να την πάρω καμιά 5 6 ευρώ βενζίνη, αχ πότε θα το πουλήσω το μπουρδέλο" στα λέω έτσι να σε ξενερώσω να μην την πάρεις την παλιο φριγανιέρα. :hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έλα με το κράξιμο............................................................................όλοι οι νομοταγής μοτοσυκλετιστές!!!!!

φίλε εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε κράξω...οκ είσαι 17 και βράζεις ,άρα θες το Ζ....το οποίο όμως:

α)είναι παλιό (10+ χρονών)

β)είναι δίχρονο (πολλά ανταλλακτικά και βενζίνες)

γ)είναι καγκουρόπαπο ,δηλαδή το 95% από τις αγγελίες είναι σκισμένα μέχρι θανάτου!\

δ)Θα μπεις στάνταρ σε τριπακι αναβάθμισης ,η οποία θα σου φάει απλά λεφτά! και πάντα θα σκέφτεσαι την βόλτα λόγο βενζίνης!(Δεν λέει!!)

Από την άλλη ,είναι κούκλα ,βρομόγκαζο και πολύ ποιο μπροστά από πολλά παπάκια!!

Στην άλλη πλευρά το crypton ωραίο ,με ψυγείο με injection με καλά φρένα ,με μικρή κατανάλωση ,με τίμια απόδοση στον δρόμο ,στρωτό ,χωρίς μπερδέματα ,του πετάς και μια εξατμησούλα και ένα πρόγραμμα και του δίνεις λίγο παραπάνω ζωή ,αν το λέει η καρδία σου και η τσέπη σου!!

Το λιώνεις μέχρι που παίρνεις την επόμενη σου μηχανή!Του κάνεις 15000000 χιλιόμετρα μαζί με την παρέα σου ή την κοπέλα σου

Εγώ θα έπαιρνα το Crypton.

Επιπλέον θα ήθελα να σου τονίσω λόγο ηλικίας, ότι είναι αρκετά επικίνδυνο να οδηγάς χωρίς δίπλωμα (καλά χωρίς κράνος δεν το συζητώ) ,όχι μόνο για εσένα αλλά και για τους γύρο σου και για την οικογένεια σου (μην καταστρέψεις για ένα χρόνο υπομονής όλη σου τη ζωή!)

πάντα με αγάπη και σεβασμό προς όλους τους συνανθρώπους σου !!!

Υ.Γ. όσοι έχουν όρεξη να κράξουν , τους παρακαλώ να εκτονώσουν αλλού τα κόμπλεξ τους! Κανένας δεν γεννήθηκε 40 χρονών με Varadero ,τριβάλιτσο, καράφλα και να έχει κάνει 500,000 χιλιόμετρα με μηχανάκι......ΈΛΕΟΣ!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έλα με το κράξιμο............................................................................όλοι οι νομοταγής μοτοσυκλετιστές!!!!!

φίλε εγώ δεν έχω κανένα λόγο να σε κράξω...οκ είσαι 17 και βράζεις ,άρα θες το Ζ....το οποίο όμως:

α)είναι παλιό (10+ χρονών)

β)είναι δίχρονο (πολλά ανταλλακτικά και βενζίνες)

γ)είναι καγκουρόπαπο ,δηλαδή το 95% από τις αγγελίες είναι σκισμένα μέχρι θανάτου!\

δ)Θα μπεις στάνταρ σε τριπακι αναβάθμισης ,η οποία θα σου φάει απλά λεφτά! και πάντα θα σκέφτεσαι την βόλτα λόγο βενζίνης!(Δεν λέει!!)

Από την άλλη ,είναι κούκλα ,βρομόγκαζο και πολύ ποιο μπροστά από πολλά παπάκια!!

Στην άλλη πλευρά το crypton ωραίο ,με ψυγείο με injection με καλά φρένα ,με μικρή κατανάλωση ,με τίμια απόδοση στον δρόμο ,στρωτό ,χωρίς μπερδέματα ,του πετάς και μια εξατμησούλα και ένα πρόγραμμα και του δίνεις λίγο παραπάνω ζωή ,αν το λέει η καρδία σου και η τσέπη σου!!

Το λιώνεις μέχρι που παίρνεις την επόμενη σου μηχανή!Του κάνεις 15000000 χιλιόμετρα μαζί με την παρέα σου ή την κοπέλα σου

Εγώ θα έπαιρνα το Crypton.

Επιπλέον θα ήθελα να σου τονίσω λόγο ηλικίας, ότι είναι αρκετά επικίνδυνο να οδηγάς χωρίς δίπλωμα (καλά χωρίς κράνος δεν το συζητώ) ,όχι μόνο για εσένα αλλά και για τους γύρο σου και για την οικογένεια σου (μην καταστρέψεις για ένα χρόνο υπομονής όλη σου τη ζωή!)

πάντα με αγάπη και σεβασμό προς όλους τους συνανθρώπους σου !!!

Υ.Γ. όσοι έχουν όρεξη να κράξουν , τους παρακαλώ να εκτονώσουν αλλού τα κόμπλεξ τους! Κανένας δεν γεννήθηκε 40 χρονών με Varadero ,τριβάλιτσο, καράφλα και να έχει κάνει 500,000 χιλιόμετρα με μηχανάκι......ΈΛΕΟΣ!!!

Συμβουλές δίνουμε, άραξε και μας κάποιος μα τα πριζε μικρά, άραξε λοιπόν που λες για κράξιμο άλλα τόσα θα μπορούσαν να φύγουν για το καλό του τα λέμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρωτα απο ολα ηρεμηστε.Κυριως σε ευχαριστω landscape. Ξανατονιζω ,τον χειμωνα γινομε 18. Αν και ελαβα υπο οψη οτι μου πατε κατελη3α σε κινεζικο ζετ.Εχει 4 ταχυτητες χωρις συμπλεκτη και επισης ειναι ιδια κατασκευη με το ζετ αλλα με Lifan μοτερ . :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να βάλεις και άλλα μοτέρ εκτός από Lifan έχει τις βάσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

crypton απο μενα χαλαρα...

Τα Z ειναι ολα σκισμενα οπως ειπε και ενα παιδι παραπανανω και καινε παρα πολυ... Τα γκαζια ειναι γκαζια βεβαια αλλα δεν αξιζει...

Παρε ενα crypton και αν σου αρεσει τοσο πολυ το Z εξωτερικα βαλε στο crypton κανα φτερο απο Z και καμια αλλη μικρο δουλιτσα και θα μοιαζει αρκετα...

Να κανεις το Z τετραχρονο ξεχνατο. Δεν εχει νοημα, ειναι παραλογο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιαο και το crypton .Αλλα πιστευω πως την βρηκα. Βασικα μονο ενα μαγαζι πουλαει απο 'δω.Δεν μπορω να το βρω μεταχιρισμενο στο internet .Στελνει κανεις link?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

z Τετράχρονο.. Τί άλλο θα ακούσουμε ρε φίλε εδώ μέσα... Σαν τον άλλον που ήθελε να κάνει το glx αυτόματο.. :crazy:

Φιλαράκι, επειδή απο ότι φένεται δεν ξέρεις απο παπιά, πάρε κανά 50αράκι, να μάθεις, ή μόλις πάρεις δίπλωμα, πάρε κανά κρύπτον Χ, να πουλάς και μούρη ανέξοδα ξέρω γω σε σύγκριση με το Ζ... :mB_kalo_e:

Υ.Γ. Αυτό που ντέ και καλά ΟΛΑ τα Ζ στις αγγελίες πρέπει να είναι σκισμένα δεν το καταλαβαίνω, τον λόγο που βγαίνουν τέτοιες φήμες.. Λες και τα έχετε ελέγξει σε μηχανικό ένα-ένα.. ΕΛΕΟΣ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

z Τετράχρονο.. Τί άλλο θα ακούσουμε ρε φίλε εδώ μέσα... Σαν τον άλλον που ήθελε να κάνει το glx αυτόματο.. :crazy:

Φιλαράκι, επειδή απο ότι φένεται δεν ξέρεις απο παπιά, πάρε κανά 50αράκι, να μάθεις, ή μόλις πάρεις δίπλωμα, πάρε κανά κρύπτον Χ, να πουλάς και μούρη ανέξοδα ξέρω γω σε σύγκριση με το Ζ... :mB_kalo_e:

Υ.Γ. Αυτό που ντέ και καλά ΟΛΑ τα Ζ στις αγγελίες πρέπει να είναι σκισμένα δεν το καταλαβαίνω, τον λόγο που βγαίνουν τέτοιες φήμες.. Λες και τα έχετε ελέγξει σε μηχανικό ένα-ένα.. ΕΛΕΟΣ!

Τα Z ειναι σκισμενα γιατι λογο ηλικιας εχουν περασει στανταρ απο 2-3 χερια κ@υλωμενων καγκουρων, που φυσικα περα απο το σκισιμο δεν νομιζω να ηταν και τοσο συνεπεις στα σερβις. Ολα μπορει να μην ειναι, αλλα ειναι 99.5%.

Εγω θυμαμαι που ενας φιλος εψαχνε z πριν 5 χρονια και ειχε βρει μετα απο 6 μηνες ενα στην αλλη ακρη της Ελλαδας που ηταν καλοσυντιρημενο απο εναν μεγαλο ανθρωπο (τωρα γιατι το ειχε αυτος, ενας θεος ξερει). Ε τωρα που εχουν περασει 5 χρονια φαντασου ποσο πιο δυσκολο ειναι να βρεις καλο. Αδυνατο θα ελεγα εγω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αναλόγως το ποσό που είσαι διατεθημένος να δώσεις ρε φίλε.. Αν είσαι στο 1-1,5 χιλιάρικο δεν θα βρεις και πολλά προκοπής.. Αν δώσεις κοντά στα 2 βρίσκεις λαχείο..

Αλλιώς του χιλιάρικου, ανακατασκευή, και έφυγες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα