Jump to content
ALX™

Το Thread των σύντομων (off topic) απαντήσεων!

Recommended Posts

tre έκανες / κατάφερες τίποτα ??

Δεν ασχολήθηκα ακόμα και δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ.

Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες να κάνω μια γρήγορη ερώτηση μπορώ να περάσω την μηχανή μου στην ύδρα??? γιατί κάτι έχω ακούσει ότι δεν πάνε μεταφορικά μέσα εκεί....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηρα κατι φαρμακα με το βιβλιαριο της σχολης και μου ειπαν οτι θα μου βαλουν τα λεφτα στον λογαριασμο της τραπεζας που τους εδωσα. Ξερει κανεις ποσο καιρο τους παιρνει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πηρα κατι φαρμακα με το βιβλιαριο της σχολης και μου ειπαν οτι θα μου βαλουν τα λεφτα στον λογαριασμο της τραπεζας που τους εδωσα. Ξερει κανεις ποσο καιρο τους παιρνει?

Πολύ και μιλώ εκ πείρας.

Μπορεί και 3μηνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ερωτηση:

σε πηγη που εχω βαλει στο αυτοκινητο ξαφνικα εκει που παιζει σταματαει και μετα απο λιγη ωρα η και μερα ανοιγει παλι μονη της

τι να κοιταξω?

λετε να παιζει ρολο η μπαταρια? ειναι 5 ετων. μηπως τραβαει πολυ ρευμα η πηγη η καμια ασφαλεια ?

προς το παρων ξεκιναω απο καλωδιωσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
εχουμε κανεναν γιατρο εδω μεσα να κανω μια ερωτηση?

Elprimerozen

Τώρα σπάει το yamaha

Περίμενε να γυρίσει :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον παιδια μια διατροφικη ερωτηση.

Εδω και 15 μερες ξεκινησα να παιρνω μια πρωτεινη βιολογικη καστανου ρυζιου.

Λεω δεν παω να κανω μια εξεταση αιματοςνα δω το συκωτι αν εχει επηρεαστει.το συκωτι κομπλε η χοληστερινη ομως απο 167 πριν 10 μηνες τωρα ηταν στο 237. Και λεω μπορει να παιζει ρολο η πρωτεινη;

Η διατροφη μοθ δεν εχει αλλαξει .μαλλον τρωω πιο υγειινα τον τελευταιο χρονο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την χολιστερινη την παραγει το συκωτι κατα ενα 75% το υπολυπο ερχεται απο την τροφη σου. Η χοληστερινη σου ειναι νορμαλ απο οσο θυμαμαι (μου ειχε μιλησει ενας διατροφολογος ) παραγεται απο τον οργανισμο για να επουλωσει πληγες οσο πιο πολυ εχεις τοσο πιο πολλες εχεις (ενοω φλεγμονες) προφανος ηρθε στις κανονικες τιμες της λογο της καλης διατροφης. Οι περισοεροι γιατροι θελουν να εχεις χαμιλη χοληστερινη για να πουλανε φαρμακα χωρις ομως να ασχολουνται με το τι συντελεσαι στην αυξημενη παραγωγη απο το σωμα...

Τροποποιήθηκε από τον propapias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν σε καταλαβα. Μου ανεβηκε δεν μου κατεβηκε.

Ειναι λογικο απο το 167 να εχω 237 τωρα που υποτιθεται οτι δςν τρωω τηγανιτα γυμναζομαι και τρωω πιο λιγα λιπη;

Εγω περιμενα να πεσει οχι να ανεβει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα δεν εχω πλκρη επιγνωση του θεματος απλος σου λεω οτι μου εχουν πει και απο οσο θυμαμι η τιμη που εχεις ειναι φυσιολογικη ετσι κι' αλλιος οι τιμες αλλαζουν απο μερα σε μερα και προφανος θα εχει περαση ενα χρονικο διαστημα απο την τελευταια φορα που εκανες εξετασεις αρα η τιμη αλλαξε και παρεμεινε σε φυσιολογικα επιπεδα, εφοσον ζεις υγιεινα στη θεση σου δεν θα ανυσηχουσα, τωρα αν σε προβληματιζει τοσο πολυ συμβουλεψου εναν ειδικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα δεν εχω πλκρη επιγνωση του θεματος απλος σου λεω οτι μου εχουν πει και απο οσο θυμαμι η τιμη που εχεις ειναι φυσιολογικη ετσι κι' αλλιος οι τιμες αλλαζουν απο μερα σε μερα και προφανος θα εχει περαση ενα χρονικο διαστημα απο την τελευταια φορα που εκανες εξετασεις αρα η τιμη αλλαξε και παρεμεινε σε φυσιολογικα επιπεδα, εφοσον ζεις υγιεινα στη θεση σου δεν θα ανυσηχουσα, τωρα αν σε προβληματιζει τοσο πολυ συμβουλεψου εναν ειδικο.

οι τιμες για φυσιολογικα ορια τουλαχιστον τα τελευταια 3-4 χρονια που κανω εξετασεις ειναι κατω απο 200 στους ανδρες και μεχρι 240 ειναι το επικινδυνο. απο κει και πανω εχεις θεμα.

τωρα ξαναλεω περυσι τον αυγουστο που εκανα τελευταια φορα εξεταση ειχα 167.

το διαστημα απο κει και περα ξεκινησα γυμναστηριο και φυσικα αρχισα να προσεχω και τι τρωω οχι οτι ειχα θεμα βαρους αλλα για να εχω αποτελεσμα στο γυμναστηριο.

ετσι εκοψα τα πολλα φαστ φουντ που ετρωγα , εκοψα κατα πολυ τηγανιτα , ψωμια, γλυκα εκοψα σχεδον τελειως αναψυκτικα δεν ξαναεφαγα γαριδακια και μαλακιες τετοιες.

αρχισα να τρωω πιο στεγνα φαγητα κυριως στη σχαρα χωρις πολλα λαδια κλπ, αρχισα να τρωω σαλατες που δεν ετρωγα να πινω πολλους φυσικους χυμους πορτοκαλι κλπ.

επισης οπως ειπα προτιμησα βιολογικο συμπληρωμα διατροφης (πρωτεινη).

συν του οτι δεν πινω δεν καπνιζω δεν κανω καθιστικη ζωη συν την ηλικια μου ......

πιστευα οτι επρεπε να ειμαι φυσιολογικος τουλαχιστον στα βασικα οπως και ειμαι σε ολα εκτος της χοληστερινης.

το μονο που αλλαξα διατροφικα ως προς το χειροτερο (αν θεωρειται κακο αυτο) ειναι οτι πινω πρωτεινη κατα τα αλλα τρωω πιο υγειινα γι αυτο και επαθα και σοκ με το νουμερο που ειδα.

ο γιατρος ειπε να ξανακανω σε 2 μηνες και να αποφευγω γι αυτους τους 2 μηνες ολα αυτα που εχω σταματησει να τρρω ετσι κι αλλιως. :wallbash:

υπαρχει λεει ενα ενδεχομενο να ειναι κληρονομικο αλλα λεω εγω αν ηταν ετσι θα επρεπε απο μικρη ηλικια να εχω και οχι ξαφνικα μεσα σε 8 μηνες.

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ψαξε στο google για αυτο που λες με την πρωτεινη και να ξερεις οτι πριν μερικα χρονια η "νορμαλ" τιμη της ηταν πιο μεγαλη οσο περναει ο καιρος την κατεβαζουν για να πουλαν φαρμακα το πιο λογικο ειναι ο οργανισμος σου να αντιμετοπιζει κατι και να την ανεβασε η να την ανεβασε η πρωτεινη, μπορει κιολας να πηγε εκει γιατι εκει ειναι η φυσιολογικη τιμη του οργανισμου σου δεν σημαινει πως ειναι κατι κακο αφου ζεις σωστα μην ανυσηχεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ησουν κανα 10ωρο νηστικος πριν δωσεις αιμα; να εχεις πιει μονο νερο εννοω!!! κατα τ αλλα και το 237 ειναι μια χαρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο πατέρας μου πάντως όντας και πιλότος ελικοπτέρων από τα 20 που έκανε ανελλιπώς εξετάσεις ήταν κολλημένος στο 300

Ποτέ δεν κατέβηκε. Φίλος του γιατρός του λέει ότι είναι οργανικό. Τώρα στα 64 που είναι χαίρει άκρας υγείας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ησουν κανα 10ωρο νηστικος πριν δωσεις αιμα; να εχεις πιει μονο νερο εννοω!!! κατα τ αλλα και το 237 ειναι μια χαρα...

εφαγα 8.30 ωρα το βραδυ και μου πηρα αιμα στις 8.00 το πρωι την αλλη μερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως σε ειπε κι ο Ταβερνιαρης, ξεκολα... Εισαι μια χαρα. Κι οποιος σου πει οτι πρεπει να παρεις φαρμακα πες τον μλκα και να παει να ξαναδιαβασει!! :*

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

suzuki_motorcycle_GSX650F.jpg

ετσι οπως ειναι η μηχανη χωρις τα αυτοκολλητα αν της βαλω χρυσαφενια αυτοκολλητα θα πηγαινουν?

η τι χρωμα λετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν ήταν όλη μαύρη, χρυσά ή ασημένια αυτοκόλλητα,

αν ήταν όλη άσπρη, μαύρα....

τώρα που είναι κι από τα δύο....

θα μπορούσες να ντύσεις / βάψεις το ένα από τα δύο χρώματα για να το ταιριάξεις και μετά να βάλεις αυτοκόλλητα....???

ή το θες έτσι ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σκεφτηκα να βαψω το μαυρο μερος ασπρο και να βαλω μαυρα αυτοκολλητα

αλλα ετσι αυξανω το κοστος

σκεφτηκα να βγαλω ολα οπως ειναι απο πανω και να βαλω γκριζο μαυρα αυτοκολλητα

αυτα δηλαδη

$%28KGrHqV,%21lMFHlsyWzJ3BR5n3HirIQ%7E%7E60_35.JPG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγήκα απόψε πρώτη βόλτα με τα καινούργια λάστιχα βραδάκι. Εντάξει αναγνωριστικη κι έτσι. Άλλο ήθελα όμως να ρωτήσω επειδή άλλαξα και αλυσιδογραναζα και έβαλα μπροστα ένα δόντι λιγότερο όπως καταλαβαινετε οι σχέσεις έχουν γίνει κοντυτερες. Πόσο όμως κλέβει στα χιλιόμετρα. Έβλεπα κάτι 130αρες αλλά πιστεύω ότι πήγαινα με λιγότερα από τα αυτοκίνητα δίπλα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι δαγκανα βαζεις σε μια βελτιομενη παπια ( γιατι εχω ακουσει κατι για δαγκανα gsxr και τετοια και σκεφηκα πως αμα το κανεις αυτο θα κανει εντο με 100 χλμ ) και ξαναλεω απο τα 2 σκατα διαλεγω το λιγοτερο σκατα πραμα που ειναι μια παπια και σε τιμη και σε ολα αρα φτανω σε σημειο να ρωταω τετοιες μπυρδες :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα