Jump to content
ALX™

Το Thread των σύντομων (off topic) απαντήσεων!

Recommended Posts

εχω ενα φωτιστικο led σαν κι αυτο αν οχι το ιδιο https://lampadari.gr/shop/kremasta-fotistika-led-kod-00-3845-34-376/

αυτο οπως το βλεπετε εχει απο μεσα μια στρογγυλη ταινια led αν το λεω σωστα.

ξερει καποιος που μπορω να βρω τετοια ταινια?

δεν ειναι η κλασικη η κουλουρα , ειναι στρογγυλη. Δηλαδη πιανει στο πανω μερος οπως καταιβαινουν οι ντιζες. ειναι σαν ενα στεφανι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση: από τον τοίχο βγαίνουν ένα μαύρο, ένα γκρι και ένα κίτρινο καλώδιο. Η συσκευή που θέλω έχει ένα μπλε και ένα καφέ. Τί πάει που; Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φαση= μαυρο και καφε

ουδετερος = μπλε και γκρι

το κιτρινο ειναι γειωση

τα καλώδια απο τον τοιχο, πως τα ελέγχεις? (διακόπτης? ασφαλειοδιακόπτης πίνακα?)

Βαλε κλέμα, μη τα δεσεις μεταξυ τους.

Τι συσκευη ειναι ? Ποσα watt τραβάει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα είδα με δοκιμαστικό κατσαβίδι και είναι όπως τα λες. 

Έχω κλεμα. 

Η συσκευή είναι απορροφητήρας. Watt δεν ξέρω. Απλά έχει δύο καλώδια. Υποθέτω ότι αφήνω εκτός το κίτρινο;

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Τα είδα με δοκιμαστικό κατσαβίδι και είναι όπως τα λες. 

Έχω κλεμα. 

Η συσκευή είναι απορροφητήρας. Watt δεν ξέρω. Απλά έχει δύο καλώδια. Υποθέτω ότι αφήνω εκτός το κίτρινο;

Οχι, θα το εκμεταλλευτείς. Στο τέλος του θα φτιάξεις μια θηλιά κυλική να περνά απο μεσα μια 3.5 χ 16 βιδα, ΚΑΙ θα το βιδώσεις απο την πάνω μερια του απορροφητηρα, κάπου να τρυπήσει τη λαμαρινα (που δεν φαινεται)

την κλέμα λοιπον, κλεισε την σε ενα απλο ηλεκτρολογικο κουτι, ωστε να μην μαζεψει (μοιραία) λάδια και σκονες. κι εισαι οκ. Τα Watt τα σηκώνει και 1.5αρι καλώδιο

Και ΠΑΝΤΑ οταν αναβει ματι απο κατω, θα ενεργοποιείς τον απορροφητηρα. Πολυς κοσμος ΔΕΝ τον αναβει για εναν ελληνικό, αλλά ετσι μαζευει μάκα / λαδιλα / υδρατμούς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε αντίστοιχη περίπτωση στο σπίτι μου, τα καλώδια έρχοταν  από στρογγυλό κουτάκι στον τοίχο. Εβαλα πρίζα σούκο στο κουτάκι και αλλαξα το καλώδιο του απορροφητήρα με φις σούκο (με γείωση)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοκίνητο μετά τις πλημμυρες  στην Αθήνα βγήκε ολική (η στάθμη του νερού είχε φτασει στα παράθυρα και ένα κλαδί τρύπησε το ψυγείο). Η ασφαλιστική θέλει να αποζημιώσει όχι την αξία του πριν τις ζημιές αλλά αυτήν μετά. Δεν έχω προτερη εμπειρία, σας φαίνεται λογικό αυτό ή μπορεί να γίνει dispute; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

σας φαίνεται λογικό αυτό 

Ναι… φυσικά και ΔΕΝ φαίνεται λογικό, όταν ασφαλίζεις ένα όχημα η εκάστοτε εταιρία ανάλογα το μοντέλο και την παλαιότητα βγάζει ένα ποσό αποζημίωσης, στη δίκη σου τι ποσό αναγράφει? π.χ. σε Corsa C του 2003 που έχω το ποσό που με αποζημιώνουν είναι 1200 ευρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

Αυτοκίνητο μετά τις πλημμυρες  στην Αθήνα βγήκε ολική (η στάθμη του νερού είχε φτασει στα παράθυρα και ένα κλαδί τρύπησε το ψυγείο). Η ασφαλιστική θέλει να αποζημιώσει όχι την αξία του πριν τις ζημιές αλλά αυτήν μετά. Δεν έχω προτερη εμπειρία, σας φαίνεται λογικό αυτό ή μπορεί να γίνει dispute; 

Μπουρδέλ@ ασφαλιστικές Ελλάδος.

Εννοείται πως αρνείστε τέτοιες ηλίθιες προτάσεις και βάλε τον δικηγόρο σας να τους κάνει ένα τηλέφωνο πριν αρχίσει να μοιράζει εξώδικα.

Κάθε συμβόλαιο πληρώνεται με βάση την αξία του ασφαλισμένου ΠΡΙΝ γίνει η στραβή.

Φαντάσου να έχουμε μεικτή ασφάλεια, να πέσει πάνω στο παρκαρισμένο όχημα μας μια νταλίκα και να το κάνει κομφετί και η ασφαλιστική να θέλει να πληρώσει κομφετί αντί για όχημα!!!!

Ελπίζω απλά να καταλάβατε λάθος τι σας είπαν (γιατί πχ ο/η υπάλληλος είναι γίδι)

Αναμένουμε την εξέλιξη και το όνομα της εταιρείας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έπλυνα το φίλτρο του αυτοκινήτου (bmc γαζας). Τελικά δεν έχω λαδάκι να το λαδωσω όμως. Πρέπει να το βάλω σήμερα πάνω. Οι επιλογές που εχω είναι:

α) λαδι κινητήρα 5-30

β)σπρει σιλικόνης wd40

γ) λαδάκι καροτεν μαυρίσματος. 

Πιο κοντά στο λάδι που έχουν τα κιτ μου φαίνεται το καροτεν. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείται λάδι κινητήρα. Γιατί και το λάδι το δικό του, ορυκτέλαιο είναι, απλά πιό βαρύ. Αν βάλεις καροτεν  θα γκαζώνει στα μουσουλμανικά το μοτέρ.

Αν θες να είσαι επιστήμων, πετάξου σε μια AVIN και πάρε ορυκτέλαιο 90ρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Εννοείται λάδι κινητήρα. Γιατί και το λάδι το δικό του, ορυκτέλαιο είναι, απλά πιό βαρύ. Αν βάλεις καροτεν  θα γκαζώνει στα μουσουλμανικά το μοτέρ.

Αν θες να είσαι επιστήμων, πετάξου σε μια AVIN και πάρε ορυκτέλαιο 90ρι

Βαλβολινη 90 άρα εχω αλλα είναι πολύ χοντρή για το φίλτρο σίγουρα.. Τελικά έβαλα το καροτεν προσωρινά και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναπλυνω κ θα βαλω το δικό του λαδάκι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Βαλβολινη 90 άρα εχω αλλα είναι πολύ χοντρή για το φίλτρο σίγουρα.. Τελικά έβαλα το καροτεν προσωρινά και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναπλυνω κ θα βαλω το δικό του λαδάκι 

Αχαχαχαχα δε έκανες πλάκα;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Αχαχαχαχα δε έκανες πλάκα;;;;

Όχι δεν έκανα πλάκα καθόλου. Μοσχοβολησε κιόλας το μανιτάρι. 250€ εργαλείο κρίμα να μυρίζει λαδιλα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά next time βάλτο και λάδι γαλάκτωμα 10w40. Οταν θα πας να πλύνεις το φίλτρο, θα καταλάβεις. Για τί μηχανάκι λέμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Όχι δεν έκανα πλάκα καθόλου. Μοσχοβολησε κιόλας το μανιτάρι. 250€ εργαλείο κρίμα να μυρίζει λαδιλα. 

Έδωσες 250 ευρώ για φίλτρο..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Αυτοκίνητό είναι. Μανιτάρι bmc cda

Εκτος απο το θορυβο κερδισε τιποτα το μοτερ?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εξαιρετικό μαύρισμα   :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Αν κανεις συνδυασμο καλσον και καροτεν αντι για φιλτρο με λαδι θα εχει καλυτερη αποδοση? ψαχνω και το παρακικρο για να παρει λιγα αλογα το T50 μου, αν πραγματικα γνωριζεις πες με...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Αν κανεις συνδυασμο καλσον και καροτεν αντι για φιλτρο με λαδι θα εχει καλυτερη αποδοση? ψαχνω και το παρακικρο για να παρει λιγα αλογα το T50 μου, αν πραγματικα γνωριζεις πες με...

Του Τ50 δεν του φτάνει το καροτέν, θέλει ορίτζιναλ Μαύρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Του Τ50 δεν του φτάνει το καροτέν, θέλει ορίτζιναλ Μαύρο...

Περίμενε γιατί αυτό που μες μπορεί να ερμηνευτεί διαφορετικά… θέλω συγκεκριμένες προτάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 24/10/2021 at 10:22 ΠΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Από θόρυβο δεν κέρδισε τίποτα απολύτως δυστυχώς ή ευτυχώς. Απο απόδοση κάτι τις το πήρε. 

Την 24/10/2021 at 1:40 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Σταμάτα σατανά 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Από θόρυβο δεν κέρδισε τίποτα απολύτως δυστυχώς ή ευτυχώς. Απο απόδοση κάτι τις το πήρε. 

Για δώσε ίνφο, έκανες καμία άλλη βελτίωση? Σε τι αμαξι μπήκε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα