Jump to content
ALX™

Το Thread των σύντομων (off topic) απαντήσεων!

Recommended Posts

DAC σημαίνει Digital to Analog Converter, και είναι ένα τσιπ, που πέρνει είσοδο ένα δυαδικό αριθμό, και βγάζει έξοδο μια αναλογική ηλεκτρική τάση, ανάλογη του δυαδικού αριθμού.

Π.χ. για 16bit δυαδικό αριθμό, οι πιθανοί αριθμοί είναι από 0 μέχρι 65535, που δίνουν 2^16 διαφορετικές τάσεις στην έξοδο.

Αυτό που αποκαλείτε DAC σε όλη την συζήτηση, είναι ένα μεγαλύτερο σύστημα, που έχει ΚΑΙ DAC τσιπ μέσα στην υλοποίηση, αλλά έχει και άλλα πράγματα, τον δίαυλο USB με την μονάδα ελέγχου, το διπλό DAC για ήχο stereo (ή μονό, που χρησιμοποιείται εναλλάξ από δείγμα σε δείγμα) και το κυριότερο από όλα για την ποιότητα του ήχου, το αναλογικό κύκλωμα της προενίσχυσης, αυτό δλδ που παίρνει την τάση που βγάζει το DAC στην εξοδό του και την κάνει τάση για είσοδο Line σε ενισχυτή.

Η διαφορά προφανώς από καλές σε κακές υλοποιήσεις στον ήχο, είναι στο αναλογικό μέρος.

Αυτά όλα θεωρητικά, στο πρακτικό μέρος, πάρε ένα αξιοπρεπές καλώδιο RCΑ και σύνδεσε αναλογικά με τον ενισχυτή σου. Αφού δεν σε ενδιαφέρει για πολυκάναλο ήχο (5.1, 7.1 κ.ο.κ.) δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα να ψάχνεσαι με ψηφιακά κόλπα που έχει ΗΔΗ η τηλεόραση που θα πάρεις.

Και εννοείται, όσο καλό ήχο και να έχει μια τηλεόραση στα δικά της ηχεία, δεν συγκρίνεται με τον ήχο που θα βγάλεις με ένα καλό ηχοσύστημα συνδεδεμένο.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος HLIAS έγραψε:

Η τηλεόραση που μάλλον έχω καταλήξει είναι μάλλον αυτή https://www.expert-hellas.gr/shop/lg-55nano816-55-tv-4k-nanocell/

Δώστε βάση στο μοντέλο και τις φωτό, όχι το μαγαζί. 

εχει παλιο επεξεργαστη και υστερει και σε άλλα σε συγκριση με την 866.

Η διαφορά τους ειναι πλέον 40ε, και ειλικρινα δεν αξιζει να παρεις 816.

Ενδεικτικα, στην μαυρη Παρασκευη την ειχαν 900ε την 866..

Να πω ότι ΔΕΝ ασχολουμαι με gaming, ουτε ειμαι φρικιό τεχνολογιας με αντιθεση οθόνης, μαυρο, κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Σωστός στο πρώτο μέρος, κατα βάθος, αλλα κάπου το χάνεις αγαπητέ. Ρωτάω για τον απλούστατο λόγο ότι λενε οτι στα DAC παίζουν διαφορές σε αυτά. ανάλογα την ποιότητα παίζει ρόλο  η ποιότητα του ήχου που σκάει στον ενισχυτή. Εγώ δεν ξέρω για τα DAC,  και ρωτάω αυτό. Ισχύει; 

Είπα και πριν, ισχύει. Εμπειρικά τελείως, πάρε μια γνωστή μάρκα με παράδοση στον ήχο. Καλύτερα όχι soundblaster ξερογώ. Υπάρρχουν πολλές.

Ομολογώ οτι δεν ξέρω τι κλασης είναι. . Δεν θα με χαλαγε να μάθω, αν και καταβάθος, αδιάφορο μου είναι 

Εχει μια σχέση αν έχει γλυκά πρίμα ή πριονίζει τ αυτιά.

Επίσης πως κατέληξες οτι η Vincent είναι ντεμι φθηνή κινεζιά; Γιατί προκειται για Γερμανική εταιρία. Έτσι τουλάχιστον λένε στον χώρο οι γνώστες και έτσι δηλώνει και ο κατασκευαστής. 

Είναι γνωστό από την εποχή που ασχολούμουν περισσότερο. Είναι κάτι σαν Benelli στα μηχανάκια, για να το πω κι έτσι. Αν αρχίσω για τους γνώστες του χώρου δεν θα τελειώσω μέχρι το πρωί.  Δεν έχει νόημα. Σημασία έχει το σύστημα που θα έχεις να σε εκφράζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία ξέχνα την σύνδεση tv με 2ch amp

Η τηλεόραση δε θα έχει analog audio out

Ο ενισχυτής δεν εχει optical in

Η ευκολότερη διαδικασία είναι είτε να βάλεις μια ηχόμπαρα 2.1 μέσω hdmi arc

Είτε απλά να περιμένεις γιατί οι LG γενικά έχουν αξιόλογο ήχο και αποφασίζεις μετά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΘΑ δω και θα σας ενημερώσω έτσι για την ιστορία. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Η τηλεόραση δε θα έχει analog audio out

Πολύ πιθανό να έχει έξοδο ακουστικών όμως. Με bonus οτι ρυθμίζεις την ένταση απο το remote.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 11 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Πολύ πιθανό να έχει έξοδο ακουστικών όμως. Με bonus οτι ρυθμίζεις την ένταση απο το remote.

Δεν έχει η συγκεκριμένη δυστυχώς, το σκέφτηκα και εγώ γιατί έτσι έχω την δικιά μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 12/3/2021 at 9:32 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

Τα έχουν καταργήσει μέχρι και τα καρφιά.

ΒΤ μόνο και όχι πάντα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει κανενας σας δοκιμασει κατι τετοιο στο αμαξι?

https://www.tzambaolla.gr/prostheta-xhmika/eidika-prostheta-enisxitika/prostheta-ladiou?product_id=636

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 1/3/2021 at 11:55 ΜΜ, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Ξερει κανεις ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παραγγειλω ενα τετοιο?

https://www.rockymountainatvmc.com/parts/tusk-crank-puller-installer-tool-p

Στο amazon.de ειναι εξαντλημενο, στο .uk με το brexit μπαχαλο. Βασικα ψαχνω ενα eshop απο Ε.Ε. που να το εχει.

Την 2/3/2021 at 12:08 ΠΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Δοκίμασε να το googlάρεις την ιταλική/γαλλική/γερμανική ονομασία του.

Extracteur de vilebrequin

Estrattore albero motore

Kurbelwellen abzieher

Την 2/3/2021 at 12:10 ΜΜ, το μέλος Canardo έγραψε:

Εδώ και εδώ μαζί με case splitter.

Σε κάποια ευρωπαϊκά μηχανάκια μπορεί και να μην σου χρειάζεται, στα γιαπωνέζικα πιθανότατα ναι.

Για οσους φιλους ενδιαφερονται παρηγγειλα τελικα αυτο, και ηρθε σχετικα πολυ γρηγορα , ποιοτητα παρα πολυ καλη. Για να δουλεψει ομως σε παπι, επειδη εινα κοντος, χρειαζεται και ενας εχτρα αποστατης ή χρησιμοποιωντας τα 2 παλια ρουλεμαν στροφαλου.

https://www.aliexpress.com/item/4001078905172.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.304a4b96Fa37Ko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Εχω κάτι μαγνητικά στοπ πόρτας. Είναι σε 3 κομμάτια, μια βάση που βιδώνει στο πάτωμα, ένας κύλινδρος που βιδώνει πάνω στη βάση και περιέχει τον μαγνήτη (ή τον έναν πόλο τέλος πάντων) και μετά το κομμάτι που μπαίνει στην πόρτα.

Ο κύλινδρος λοιπόν, σαν να είχε ξεχαρβαλώσει. Αποσυναρμολόγησα λίγο τα 2 κομμάτια του πατώματος και βλέπω οτι οι "βόλτες" που έχει ο κύλινδρος για να βιδώνει στη βάση εχουν λίγο φθαρεί. Αποτέλεσμα είναι οτι και να βιδώσεις μέσα τη βίδα, μπορείς με λίγο φινέτσα να τη βγάλεις με το χέρι. Έχει κανείς στο μυαλό του τρόπο να το φτιάξω; Δεν παίζει να ανοίξω μεγαλύτερη τρύπα ή να ξαναφτιάξω τις βόλτες.

Σκέφτηκα ή να βάλω κόλλα στη βίδα και να το βιδώσω και να το σετάρω, ή δεν ξέρω, να τρυπήσω με τη βίδα κάποιο πλατύ+λεπτό λάστιχο ώστε να είναι σαν διεπαφή μεταξύ βίδας και "κυλίνδρου". Ιδέες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι τόσο φθηνά, του στυλ 3€ που δεν αξίζει να ασχοληθείς για να το επισκευάσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος klab έγραψε:

Είναι τόσο φθηνά, του στυλ 3€ που δεν αξίζει να ασχοληθείς για να το επισκευάσεις.

Ναι, βλέπω κάποια, αλλά δε θέλω να κάνω κι άλλες τρύπες στο πάτωμα και τα συγκεκριμένα έχουν βγει καλά, στιβαρά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκίμασε να πάρεις ταινία τεφλόν υδραυλικού,τυλιξε όσο χρειάζεται γύρω γύρω στις βόλτες του κυλίνδρου και βίδωσέ τον,μπας και..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κόλλα σπειρωμάτων μπλε, αν απλά το θέμα σου είναι να μην βγαίνει μόνο του. 

Ή κόκκινη αν θες να κατεβάζεις και καντήλια αν χρειαστεί να τη βγάλεις.... 

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 19/6/2021 at 7:30 ΠΜ, το μέλος originalksd έγραψε:

Κόλλα σπειρωμάτων μπλε, αν απλά το θέμα σου είναι να μην βγαίνει μόνο του. 

Ή κόκκινη αν θες να κατεβάζεις και καντήλια αν χρειαστεί να τη βγάλεις.... 

Ή πράσινη για να μην ξαναβγεί ποτέ😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φίλε, λάθος τα ξέρω????? 🤔🤣

Νομίζω πως είναι πράσινη - > μπλε - > κόκκινη η σειρά δύναμης /δυσκολίας.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ βλέπω το αντίθετο.

Κόκκινη light

Μπλε μεσαια

Πρασσινη απλά ποτέ😄

Εγώ σε βίδα με πρασσινη κόλλα, έχω βάλει τρυπάνι και την έχω ξετρυπισει πάντως.

πριν 23 ώρες, το μέλος originalksd έγραψε:

Ρε φίλε, λάθος τα ξέρω????? 🤔🤣

Νομίζω πως είναι πράσινη - > μπλε - > κόκκινη η σειρά δύναμης /δυσκολίας.... 

Εντιτ.

Έχεις δίκιο από ότι βλέπω.

Κάτι έχω μπερδέψει.

Ορίστε το λινό που διαψεύδει ότι λέω 

https://www.henkel-adhesives.com/gr/el/ιδέες/όλες-οι-ιδέες/blog/διαφορές-μεταξύ-των-κολλών-σπειρώματος.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον στο πλυντηριο ρουχων παρατηρησα εναν περιεργο θορυβο οταν γυριζει μαλακα δηλαδη οχι στο στύψιμο. Τον θόρυβο τον κανει και οταν γυρναω με το χερι τον καδο και εχει ως εξης. 

Οπως το γυρναω σε καποια φαση του κυκλου ακουω εναν ηχο σα ξεντωμα σχετικα δυνατο. 

Ετσι ειπα να λυσω από πίσω το καπάκι να ακουσω τι παιζει. 

Το ελυσα και γύρναγα τον καδο με το χερι να δω απο που ακουγεται. 

Ακούγονταν απο μια βιδα που εχει στο κέντρο του ο κάδος. 

Η βιδα αυτη ειχε πανω ενα κοκκινο σημαδάκι και ενα ομοιο σημαδάκι ειχε και ο δισκος που γυριζει τον καδο. 

Δε ξερω γιατι αλλα θεωρησα σωστο πως αυτα τα 2 σημαδακια θα πρέπει να κοιτιουνται, να βρισκονται αντικριστά δηλαδη. 

Πηρα ενα κλειδι και εσφιξα την εν λόγο βιδα οσο πηγαινε με ευκολια, χωρις να ασκώ δυναμη μεγαλη. 

Ομολογω οτι πηρε μιση στροφη ανετα χωρις να πιεσω ιδιατερα. Και τα σημαδακια ηρθαν στη ευθεία. 

Λειτουργησαμε μετα το πλυντηριο και ο θορυβος δεν υπήρχε αλλα δε ξερω αν εκανα καλα που την πειραξα. 

Εχει κανεις αποψη? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά έκανες, το πρόλαβες πριν διαλυθεί το κουζινέτο. Με τον κραδασμό του στυψίματος χαλάρωσε. Την επόμενη φορά βάλε και κόλλα σπειρωμάτων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Καλά έκανες, το πρόλαβες πριν διαλυθεί το κουζινέτο. Με τον κραδασμό του στυψίματος χαλάρωσε. Την επόμενη φορά βάλε και κόλλα σπειρωμάτων.

Οταν λεμε κουζινετο εννοουμε το ρουλεμαν? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 20/7/2021 at 8:29 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

Εβαλε η γυναικα πλυντηριο σημερα και ακουσα παλι το θόρυβο. Ανοιξα απο πισω και η βιδα ειχε ξεσφιξει παλι.

Τι κανω? Φωνάζω μαστορα? 

Πως γινεται και ξεσφιγγει τοσο ευκολα. Εχει χαλασει κατι? 

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Εβαλε η γυναικα πλυντηριο σημερα και ακουσα παλι το θόρυβο. Ανοιξα απο πισω και η βιδα ειχε ξεσφιξει παλι.

Τι κανω? Φωνάζω μαστορα? 

Πως γινεται και ξεσφιγγει τοσο ευκολα. Εχει χαλασει κατι? 

Ξεβιδωσε τη λίγο, βάλε κόλλα σπειρωμάτων και ξανασφίξε τη στο σημάδι που είχε. Αν επιμένεις, ανοιξε το τελείως και βάλε λίγο γρασο (ΑΝ είχε και έχει φύγει) πριν το ξαναβιδώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά μία λίγο χαζή ερώτηση 😄, σε ποοολύ παρατεταμένη κατηφόρα, εάν σβήσω το μοτέρ και πάω τσουλώντας, θα υπάρξει πρόβλημα με τη λίπανση του σαζμάν και τον ρουλεμάν του? Μίλαμε για πάπι, θέλω να πάω ένα ταξίδακι πού είχα άχτι απο μικρός 🙂

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Παιδιά μία λίγο χαζή ερώτηση 😄, σε ποοολύ παρατεταμένη κατηφόρα, εάν σβήσω το μοτέρ και πάω τσουλώντας, θα υπάρξει πρόβλημα με τη λίπανση του σαζμάν και τον ρουλεμάν του? Μίλαμε για πάπι, θέλω να πάω ένα ταξίδακι πού είχα άχτι απο μικρός 🙂

Κανένα θέμα.

Πρόσεξε μόνο στις στροφές γιατί το μπροστινό σου θα είναι αρκετά φορτισμένο (=επίφοβο για lowside) οπότε μη φρενάρεις με το εμπρός αλλά ρύθμισε το ρυθμό σου παίζοντας με το πίσω φρένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα