Jump to content
Motard.&.Vermouda

Μοντελα που να οδηγουνται με Α2 διπλωμα

Recommended Posts

Υπαρχουν πληροφοριες πως συντομα θα υπαρξει δυνατοτητα περιορισμου της ιπποδυναμης ωστε να καλυπτουν την κατηγορια Α2 οπως γινεται και στο εξωτερικο με ενα restriction kit

συντομα οπως γινονται ολα στην ελλαδα ................5ετια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Υπαρχουν πληροφοριες πως συντομα θα υπαρξει δυνατοτητα περιορισμου της ιπποδυναμης ωστε να καλυπτουν την κατηγορια Α2 οπως γινεται και στο εξωτερικο με ενα restriction kit

Πώς όμως θα αποδείξεις ότι είσαι νόμιμος και ότι όντως έκανες τη μετατροπή αυτή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν γινεται για μεταχειρισμενες τοτε street triple σου ερχομαι :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια μπορει να μου πει κανεις αν το Suzuki GS500f ειναι κανονικα για το Α2 ;; Στο pdf αναφερει την GS 500 αλλα οχι την f.Επειδη εννοειται ή οχι;

Εδω την αναφερει

http://www.visordown.com/learners/the-5-fastest-a2-motorcycles/23194-5.html

Αλλα πουθενα αλλου!

Αν οντως επιτρεπεται, για πρωτη μηχανη τι λετε αξιζει;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και επειδή η KTM μας <<αγαπάει>> έκανε τα κόλπα της στα 690 ωστε να μπορούμε να τα οδηγήσουμε με το Α2

Screenshot_4.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια μπορει να μου πει κανεις αν το Suzuki GS500f ειναι κανονικα για το Α2 ;; Στο pdf αναφερει την GS 500 αλλα οχι την f.Επειδη εννοειται ή οχι;

Εδω την αναφερει

http://www.visordown...es/23194-5.html

Αλλα πουθενα αλλου!

Αν οντως επιτρεπεται, για πρωτη μηχανη τι λετε αξιζει;;

Ακόμα χειτότερα περιπτωση απο την xtx! 35.1kw !!!!! (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gs500f%2004.htm)

Γαμώ τα α2 :///

και επειδή η KTM μας <<αγαπάει>> έκανε τα κόλπα της στα 690 ωστε να μπορούμε να τα οδηγήσουμε με το Α2

Screenshot_4.png

Αυτο σημαίνει οτι η μετατροπή γίνεται και πάλι μόνο στα καινούργια ετσι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υποθέτω πως ναι..λογικά αν πεις να την κάνεις σε παλιό θα θέλει άλλο τσιπακι με χαρτογράφηση και ίσως και φίμωμα σε εξατμιση(προσωρινά) και για να αλλαχτεί η ιπποδύναμη στα χαρτιά θα πρέπει να μπλέξεις με το μηχανολογικό του ελλαδιστάν :online2long: ...που δύσκολα βγαζεις άκρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση,

Γνωρίζει κανεις ποιες ειναι οι κυρώσεις εάν σε πιάσουν με μηχανάκι παραπάνω απτα kw που καλύπτει το Α2;;

Ειμαι κ γω απτους τυχερούς που δεν πρόλαβαν το Α(για 2μηνες για την ακρίβεια.....). :_zeppelin:

Ε και εχω αποφασίσει πειρατεια κ Άγιος ο θεός αλλα καλο θα τανε να ξέρω τι με περιμενει αμα γίνει η στραβή :shoot:

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από τον LeonK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση,

Γνωρίζει κανεις ποιες ειναι οι κυρώσεις εάν σε πιάσουν με μηχανάκι παραπάνω απτα kw που καλύπτει το Α2;;

Ειμαι κ γω απτους τυχερούς που δεν πρόλαβαν το Α(για 2μηνες για την ακρίβεια.....). :_zeppelin:

Ε και εχω αποφασίσει πειρατεια κ Άγιος ο θεός αλλα καλο θα τανε να ξέρω τι με περιμενει αμα γίνει η στραβή :shoot:

Ευχαριστώ

Βρήκα αυτό . Εν ολίγοις 200 και αφαίρεση για 1 μήνα. Με κάθε επιφύλαξη. Θα ψάξω και κανένα ΦΕΚ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρήκα αυτό . Εν ολίγοις 200 και αφαίρεση για 1 μήνα. Με κάθε επιφύλαξη. Θα ψάξω και κανένα ΦΕΚ

Ωραιος!, αυτο για φυλακιση που λεει ομως τι παιζει?

Εγω ηξερα οτι παλια αμα σε πιανανε χωρις διπλωμα πηγαινες δικαστηριο μετα απο καααμποσους μηνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύεται αξίζει να είμαστε για κάποιους μήνες με μηχανή που δεν καλύπτεται έτσι ώστε να πάρουμε κάτι που μας αρέσει και στα λευτά που μπορούμε να διαθέσουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύεται αξίζει να είμαστε για κάποιους μήνες με μηχανή που δεν καλύπτεται έτσι ώστε να πάρουμε κάτι που μας αρέσει και στα λευτά που μπορούμε να διαθέσουμε?

Νομικα φιλε μου για εμενα δεν αξιζει....Να ρισκαρεις μονο και μονο για λιγους μηνες ειναι μαλακια..

Περιμενε λιγο καιρο και θα παρεις οτι γουσταρεις...Δεν μας πηραν και τα χρονια...

Και εγω το ειχα σκεφτει αυτο το ενδεχομενο....Να παρω μηχανη και ας μην καλυπτεται για λιγα αλογα και για λγο καιρο..

Αλλα τωρα που μεγαλωνω και κυκλοφορω πιο συνηδητοποιημενα αρχιζω και αντιλαμβανομαι κινδυνους που παιζει να σου κατσει στραβη που πιο παλια δεν τους καταλαβαινα...

Εχω φαει και κληση με το αμαξι για υπερβολικη ταχυτητα ενω πηγαινα με 80 χλμ σε εθνικη οδο...Και ομως φιλε μου καλα να παθω..Γιατι με επιασε ο μπατσος και μου εξηγησε οτι πεταγονται ζωα,ανθρωποι,αυτοκινητα απο τα γυρω χωρια και μπορει να γινει το μοιραιο...Και δεν ειχε αδικο...Θελει προσοχη...Υπομονη απο εμενα...

11 μηνες εμειναν και μετα απεριοριστο(αν και ετσι οπως πανε τα οικονομικα παλι με το σκουτερ θα ειμαστε)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος!, αυτο για φυλακιση που λεει ομως τι παιζει?

Εγω ηξερα οτι παλια αμα σε πιανανε χωρις διπλωμα πηγαινες δικαστηριο μετα απο καααμποσους μηνες.

Λέει αυτό το άρθρο οτι το πρόστιμο και η αφαίρεση είναι σε περίπτωση που σε πιάσουν να οδηγείς με ακατάλληλη άδεια οδήγησης. Και πιο κάτω, γράφει οτι η ποινή φυλάκισης επανέρχεται γι'αυτούς που οδηγούν χωρίς άδεια οδήγησης. Τώρα, μπορεί το "χωρίς άδεια οδήγησης" να ταυτίζεται με το "ακατάλληλη άδεια οδήγησης". Ποτέ δεν ξέρεις, καθότι πρόκειται για μεταφορά της νομοθεσίας από δημοσιογράφο.

Παρεμπιπτόντως, έψαξα για ΦΕΚ αλλά βρήκα μόνο αυτό που περιγράφει τις κατηγορίες τα δικαιολογητικά κλπ και επειδή ήταν και καμιά 100ή σελίδες, δεν το έψαξα ιδιαίτερα.

Αν το δεις κάπως "αντιστρόφως", το δίπλωμα σου θα είναι ανεπαρκές. Θα οδηγάς μηχανή "απεριορίστων" κυβικών με δίπλωμα Α2 ας πούμε. Αν θέλουν να τηρήσουν το γράμμα του νόμου, έτσι είναι. Δε νομίζω να πουν "α εντάξει, είναι 2kW πιο πάνω, όχι 20" οπότε και να στη χαρίσουν. Σε κάθε περίπτωση, δικό σου το καρπούζι, δικό σου και το μαχαίρι. Μπορεί να μη συμβει τίποτα σε αυτό το διάστημα, μπορεί να συμβούν και πολλά. Το ρίσκο είναι δικό σου. Εγώ αν ήμουν σε αυτό το δίλημμα απλώς θα περίμενα αυτούς τους κάποιους μήνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα καλο ειναι να μην παροτρυνει κανενας κανεναν προς μια ανομη πραξη.

Αλλα, προσωπικα, εδω και 4 χρονια την βγαζω παρανομια...

Μεχρι προσφατα ειχα ενα beverly 250που δε με καλυπτε το Α1(μεχρι να βγαλω το Α2 το καλοκαιρι που μας περασε) συν οτι καβαλαγα gs κλπ. Αλλαζει σου λεει ο νομος και την τρωω.... Εντελως οριακα, για ενα δυο μηνες χανω το απεριοριστο γιατι γινομουν 21.

Και απο το να πας να δωσεις 5-6 χιλιαρικα για ενα καλο μηχανακι να το φχαριστεσε που να καλυπτετε βλεπε ninja 300 ε οχι μαυτα τα λευτα περνεις παπαδες στα μεταχειρισμενα....

Η αληθεια ειναι οτι σε ολα τα υπολοιπα ειμαι νομιμος, παντα αδεια, τελη, κτεο και κρανος καθε φορα, συν οτι σχεδον παντα ειμαι και με τη δικια μου οποτε σε βλεπει ο αλλος και πιο σοβαρο δεν προκαλεις και δυσκολο να σε σταματησει... Και να σε σταματησει αμα τα χεις ολα πρεπει να ειναι μεγαλο @ρχιδι για να στη δωσει..

Αρκει παντα να εχεις και την εμπειρια να καβαλας αυτο που θες γιατι και ο νομος για καποιο λογο υπαρχει.

Καλως η κακος προςωπικα εχω αποκτησει πιστευω τη βασικη εμπειρια να καβαλαω αυτα που καβαλαω.

Το θεμα ειναι ομως οτι εσυ αποφασιζεις. Για μενα εντελως προσωπικα αξιζει γιατι εχω ενα μηχανακι που το γουσταρω και το ευχαριστιμαστε, και απτη στιγμη που τηρω ολους τους υπολοιπους νομους και δεν προκαλω ας πουμε η δεν βαζω σε κινδυνο τη ζωη μου η τη ζωη καποιου αλλου με την οδηγικη μου συμπεριφορα.

Αυτα

Λέει αυτό το άρθρο οτι το πρόστιμο και η αφαίρεση είναι σε περίπτωση που σε πιάσουν να οδηγείς με ακατάλληλη άδεια οδήγησης. Και πιο κάτω, γράφει οτι η ποινή φυλάκισης επανέρχεται γι'αυτούς που οδηγούν χωρίς άδεια οδήγησης. Τώρα, μπορεί το "χωρίς άδεια οδήγησης" να ταυτίζεται με το "ακατάλληλη άδεια οδήγησης". Ποτέ δεν ξέρεις, καθότι πρόκειται για μεταφορά της νομοθεσίας από δημοσιογράφο.

Παρεμπιπτόντως, έψαξα για ΦΕΚ αλλά βρήκα μόνο αυτό που περιγράφει τις κατηγορίες τα δικαιολογητικά κλπ και επειδή ήταν και καμιά 100ή σελίδες, δεν το έψαξα ιδιαίτερα.

Ευχαριστω για την απαντηση να σαι καλα ;)

Τροποποιήθηκε από τον LeonK

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενημερώνω εδώ μιας και όλο και κάποιος θα ανατρέξει για να ενημερωθεί οτι το το gs500 απο το 2005 και μετά και όσα είναι το μοντέλο espana(αν αυτό γράφει η άδεια δηλαδή)είναι 35,1 KW οπότε και δεν οδηγείτε με A2.Την έπαθα και έμαθα οπότε να έχετε υπόψην οτι όποια λίστα και αν έχετε βρεί στο διαδύκτιο αν υπάρχει απορία για τα kw ρωτήστε την αντίστοιχη αντιπροσωπεία.Υπάρχει περίπτωση να έχει δηλωθεί η μηχανή με άλλα kw εδώ στην ελλάδα και άλλα έξω.Οι λόγοι πολλοί,απο δυναμόμετρα του κώλου μέχρι συμφωνίες κάτω απο το τραπέζι ή και γιατί στην ελλάδα η αντιπροσωπεία ψωνίζει απο κάπου οπου η μηχανή βγαίνει με διαφορετικά χαρακτηριστικά απο αυτά που βγαίνει στην αγγλία π.χ.Το νού σας φίλοι και φίλες να μην την πατήσετε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί να μου πει κάποιος αν το Aprilia pegaso 650 08' - 09' το καλύπτει το α2?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποιαδήποτε μηχανή δεν μπορείς να πας να την περιορίσει όμως? Έχει φταξει κανεις καμια λίστα με τις μηχανές που οδηγούνται με Α2?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποιαδήποτε μηχανή είναι μέχρι και αυτά τα άλογα ΑΛΛΑ ΚΑΙ μέχρι 0.28 άλογα ανά κιλό. Δηλαδή αν θες ντε και καλά 46 άλογα, τότε το μηχάνημα δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 160 κιλά.

Εν ολίγοις, μέχρι να βγεί κάτι καινούργιο σε motard, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε:

HONDA

XR 250/400

FMX 650

YAMAHA

XT 400/500/600

KAWASAKI

D tracker

KLR 650

SUZUKI

DRZ 400

Με μια πρόχειρη έρευνα αυτά τα μοτάρντ βρήκα. Αν θέλετε βαράμε όλοι σε μια λίστα όλα τα μηχανάκια για να μην γίνεται πάλι πανικός και ανοίγει θέμα για δίπλωμα κάθε 3/4 της ώρας.

ΤΟ ΚΛΡ 650 ειναι σιγουρα μεσα ? Γιατι και εγω 20 ειμαι τωρα παιρνω το Α2 και βρηκα μια ΚΛΡ 650 πολυ καλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα