Jump to content
Motard.&.Vermouda

Μοντελα που να οδηγουνται με Α2 διπλωμα

Recommended Posts

Εφαγα τον κοσμο λιγο αλλαααα!!!

Οριστε λοιπον *νομιζω* ολα τα μοντελα τα οποια οδηγουνται με περιεορισμο ( μεχρι τωρα ξερω πως μονο η ΚΤΜ δεν το κανει στην Ελλαδα ) !

http://www.dft.gov.uk/motorcycle-test-vehicle-list/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εφαγα τον κοσμο λιγο αλλαααα!!!

Οριστε λοιπον *νομιζω* ολα τα μοντελα τα οποια οδηγουνται με περιεορισμο ( μεχρι τωρα ξερω πως μονο η ΚΤΜ δεν το κανει στην Ελλαδα ) !

http://www.dft.gov.u...t-vehicle-list/

Σορρυ που στο χαλαω αλλα αυτη η λιστα εχει ποσταριστει γυρω στις 100 φορες :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως? και γιατι κανενας δεν μου το ειπε? :P

Anyways δεν το ηξερα :)

Τροποποιήθηκε από τον StM3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως? και γιατι κανενας δεν μου το ειπε? :P

Anyways δεν το ηξερα :)

Επειδη το θεμα ειναι οτι παρα πολλα μοντελα δεν υπαρχουν σε αυτη τη λιστα και ακομα και καποια που υπαρχουν οπως το xt660 ενω κανονικα καλυπτονται απ' το α2 στο ελλαδισταν υπαρχει θεμα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδες καλησπερα.εγω εβγαλα τωρα το διπλωμα το Α2 και εχω ενα KAWASAKI KLE 500 κυβικα μοντελο 96 ,με καλυπτει το διπλωμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδες καλησπερα.εγω εβγαλα τωρα το διπλωμα το Α2 και εχω ενα KAWASAKI KLE 500 κυβικα μοντελο 96 ,με καλυπτει το διπλωμα?

Σιγουρα ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομιζω πως δεν σε καλυπτει το διπλωμα. Μονο το τελευταιο μοντελο (χρυσο- μαυρο) καλυπτεται που εχει περιορισμους για euro3.

Ζητησε την έγκριση τυπου απο την kawasaki.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδες καλησπερα καινουργιος ειμαι και εγω!ηθελα να ρωτησο εβγαλα τωρα το Α2 και εχω ενα KAWASAKI KLE 500 μοντελο 96,ηθελα να ηξερα αμα με καλυπτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομιζω πως δεν σε καλυπτει το διπλωμα. Μονο το τελευταιο μοντελο (χρυσο- μαυρο) καλυπτεται που εχει περιορισμους για euro3.

Ζητησε την έγκριση τυπου απο την kawasaki.

32 ΚW και 200 κιλα δεν ειναι το ''παλιο'' KLE ?? γιατι συμφωνα με αυτα καλυπτεται 100%

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

33 kw ειναι το καινουργιο. Το παλιο νομιζω ειναι 37 kw.

Καποιος χρηστης του παλιου να μας διαφωτισει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το παλιο ΚΛΕ 500 ειναι 52 αλογα και 180 κιλα οποτε δεν σε καλυπει το τελευταιο ΚΛΕ 500 (με το καινουργιο μουτρο)ειναι 47 αλογα .υπαρχει και το 400 που εχει 42αλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντως και εγω εχω μπερδευτει με το Α2. Αλλου διαβαζω πως εχει ταβανι 125 κυβικα, αλλου διαβαζω πως αρκει να ισχυει η αναλογια ιππων/κιλων.

Πλεον δεν ξερω τι ισχυει και στο υπουργειο κλασικα μετα απο 3 τηλεφωνα δεν μπορεσα ποτε να βρω κανεναν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι 35KW(46.6 άλογα) και αναλογία 0,2!Αυτά!

για το τι οδηγει κανείς υπάρχει μια λίστα απο την Αγγλία που έχουν το ίδιο σύστημα(απο αυτούς το πήραμε ούτως ή άλλως)είναι βλέπεις κοινό το σύστημα πια σε όλη την ευρώπη!

οπότε ο,τι λέει εδώ ισχύει και για μας εδώ στην Ελλάδα

αυτή είναι η λίστα η οποία πάνω ψηλά γράφει και τις κατηγορίες!το ΦΕΚ το δικό μας είναι ακριβώς το ίδιο!

http://assets.dft.gov.uk/dsa-bl/dsa-motorcycle-mtv-jan13.pdf

Τροποποιήθηκε από τον Sammo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σορρυ λαθος. Τελικα εχει διπλωμα Α1... ακομα χειροτερα... οποτε πρεπει να κατεβω στα κυβικα να δω τι μπορω να παρω.

Ακυρο λοιπον το ποσταρισμα εδω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ξερουμε αν καλυπτεται αυτο?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4188881/

να ξερει καποιος ποσα γραφει η αδεια κυκλοφοριας δεν πιστευω ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά μπαίνω στο site της yamaha, και βλέπω για την tdm:

Μέγιστη ισχύς

63.4 kW (86PS) @ 7,500 σ.α.λ.

Βάρος (πλήρες υγρών)

223 κιλά / ABS 226 κιλά

Οπότε, με κατάλληλο περιορισμό ιπποδύναμης στα 35kw (που η αρχική της μέγιστη ισχύς δεν ξεπερνά τα 70kw) και αφού ο λόγος ισχύς προς βάρους της διασκευασθήσας βγαίνει περίπου 0,15 (το μέγιστο είναι 0,2), θεωρητικά δεν μπορεί να οδηγηθεί και με Α2 δίπλωμα;

Παρακαλώ απαντήστε γιατί καίγομαι!! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θεωρητικα αν την αγορασεις καινουργια και βαλεις το κιτ μειωσης στα 35 kw τοτε ναι μπορει να οδηγηθει νομιμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενημέρωση ξανά, ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός, απλά πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει νέους οδηγούς

Μετά από τηλεφωνήματα στους επίσημους διανομείς ΥAMAHA (ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ) και SUZUKI (ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ), είπαν και οι δύο ότι η αντίστοιχες εταιρίες δεν προβαίνουν σε περιορισμό ιπποδύναμης για τα μοντέλα τους. Επομένως, ούτε το TDM που ρώτησα παραπάνω, ούτε Vstrom, GSXf, bandit γίνεται να περιοριστούν.

Προσωπικά το θεωρώ εντελώς παράλογο το να μην το κάνουν, μιας και θα έχει αντίκτυπο στις πωλήσεις τους στους νέους ηλικιακά αναβάτες που θέλουν ένα από τα παραπάνω μοντέλα. Επίσης να αναφέρω ότι στη yamaha τόσο από το τηλέφωνο όσο και σε μια αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη που πήγα να ρωτήσω, είχαν πλήρη άγνοια του πώς γίνεται μια τέτοια μετατροπή. Με ρώτησαν δε πως θα το έκανα εγώ, και όταν τους είπα ή με παρέμβαση στη χαρτογράφηση ή με κάποιο μηχανικό τρόπο, είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο... Whatever....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχουν πληροφοριες πως συντομα θα υπαρξει δυνατοτητα περιορισμου της ιπποδυναμης ωστε να καλυπτουν την κατηγορια Α2 οπως γινεται και στο εξωτερικο με ενα restriction kit

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα