Jump to content
Motard.&.Vermouda

Μοντελα που να οδηγουνται με Α2 διπλωμα

Recommended Posts

Καλησπερίζω το φορυμ για αρχη, νεο μελος...

καλως ήρθες !

Κοιταξε κι εδω = http://www.mybike.gr/topic/67226-%ce%b12-%ce%af%cf%80%cf%80%ce%bf%ce%b9-%ce%ba%ce%b9%ce%bb%ce%ac-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b1/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ναστε καλα για τις απαντησεις, το 390 οδηγειτε απο οτι βλεπω γιατι ειναι 32kw... Τι ενοεις να παρω το 690 με περιορισμο? Αυτον τον περιορισμο δεν εχω καταλαβει ακομα :S

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναστε καλα για τις απαντησεις, το 390 οδηγειτε απο οτι βλεπω γιατι ειναι 32kw... Τι ενοεις να παρω το 690 με περιορισμο? Αυτον τον περιορισμο δεν εχω καταλαβει ακομα :S

Εναλλακτικη χαρτογραφιση που περιοριζει τη δυναμη της μηχανης ετσι ωστε να οδηγειται νομιμα απο εσενα που εχεις α2. Αυτο γινεται ΜΟΝΟ αν παρεις τη μηχανη καινουργια απο την αντιπροσωπια με τον περιορισμο ετοιμο δε γινεται να τον βαλεις σε μεταχειρισμενο(το εχω κοιταξει αυτο που σου λεω).

Χαρτογραφιση βεβαια αλλαζεις πανευκολα και μετα θα εχεις την κανονικη δυναμη της μηχανης αλλα στα χαρτια θα εισαι νομιμος. Να δουν τι εχεις κανει δε νομιζω να υπαρχει τροπος, αλλα μη σε παρω στο λαιμο μου(εγω αυτο θα εκανα).

Και εγω για το 390 οτι οδηγειται με α2 ηξερα, αλλα η φωτογραφια που εδωσες το εχει με αστερισκο διπλα οποτε ισως να το περιοριζουν και αυτο...

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλως ήρθες !

Κοιταξε κι εδω = http://www.mybike.gr...bb%ce%bb%ce%b1/

Ευχαριστω για το καλοσορισμα :)

Απο δευτερα λοιπον φιλε Αngel θα παρω την αντιπροσωπεια μπας και μαθω και θα ενημεροσω εδω μετα! Ευχαριστω πολυ παντος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι καλα που θα ηταν οι σντιπροσωπειες να κανουν το ποιο απλο και αυτονοητο πραγμα και να αναρτησουν στα site τους ποιες μηχανες απο αυτες που αντιπροσωπευουν οδηγουνται και με ποιο διπλωμα .

ΕΛΕΟΣ δηλαδη .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είχε αναφερθεί στα κιλά μπαίνει κ το βάρος του αναβάτη... συνεπώς κ για αυτό καλύπτεται η πλειοψηφία....

Ναι το καλυπτει, αφου το γραφει κιολας.

μην σας απασχολει επειδη το βαρος το μετρανε με τον αναβατη επανω, οποτε ολες καλυπτονται.

Μονο τα kW να κοιτατε αμα ειναι απο 35kW και κατω

Μην παιρνεται και ορκο επειδη οι εταιριες αλλα λενε στα επισημα site τους.Για παραδειγμα το duke 390 ειναι 32 kw αλλα δεν πιανει τον περιορισμο με την αναλογια(χωρις επιβατη φυσικα) και βγαινει με κιτ περιορισμου.

Υ.Γ. edit ;παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα με τους περιορισμους.Οκ στην αρχη δεν ξεραν ουτε αυτοι ποιοι ειναι οι περιορισμοι και υπηρξε μεγαλο μπερδεμα.... αλλα τωρα που τους μαθαμε πεφτει ραδιο αρβυλα οπως π.χ. μπαινει και το βαρος του αναβατη.Η μονη ''αναποδια'' ειναι το ΧΤΧ που καποιοι λενε 35,3 kw,ολα τα αλλα ειναι πανευκολο να βρεις αμα το καλυπτουν ή οχι οι περιορισμοι.απλα οι πιο πολλοι προσπαθουνε να τα κανουν να χωρεσουν στο Α2 :P

Τροποποιήθηκε από τον Mitsos_93

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ. edit ;παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα με τους περιορισμους.Οκ στην αρχη δεν ξεραν ουτε αυτοι ποιοι ειναι οι περιορισμοι και υπηρξε μεγαλο μπερδεμα.... αλλα τωρα που τους μαθαμε πεφτει ραδιο αρβυλα οπως π.χ. μπαινει και το βαρος του αναβάτη

Αυτό με το βάρος του αναβάτη το χει βρει συμφορουμήτης και το χει αναρτήσει και στο forum αν το ψάξεις θα το βρεις το γράφει στο φ.ε.κ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ. edit ;παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα με τους περιορισμους.Οκ στην αρχη δεν ξεραν ουτε αυτοι ποιοι ειναι οι περιορισμοι και υπηρξε μεγαλο μπερδεμα.... αλλα τωρα που τους μαθαμε πεφτει ραδιο αρβυλα οπως π.χ. μπαινει και το βαρος του αναβάτη

Αυτό με το βάρος του αναβάτη το χει βρει συμφορουμήτης και το χει αναρτήσει και στο forum αν το ψάξεις θα το βρεις το γράφει στο φ.ε.κ

Υποτιθεται οτι αλλαξαν τα διπλωματα για να ειναι ιδια σε ολη την ΕΕ και μετα πετανε ενα βαρος οδηγου και ξεφευγουν.Βγαζει νοημα αυτο??Ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξει αυτη η ''λεπτομερεια'' στο μελλον και επισημα.Δεν εχω ιδεα γιατι το βαλαν.θα μου πεις ''το γραφει το φεκ οποτε τι με νοιαζει'' οκ συμφωνω αλλα στην περιπτωση (μεγαλη πιθανοτητα ) που αλλαξει ο νομος θα μενεις ξεκρεμαστος με μια μηχανη που δεν μπορεις να οδηγεις νομιμα.Αυτη ειναι αποψη μου και δεν αποτελει απολυτη αληθεια.Ειναι απλα μια σκοπια απτην οποια βλεπω το ολο ζητημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξει αυτη η ''λεπτομερεια'' στο μελλον και επισημα.Δεν εχω ιδεα γιατι το βαλαν.θα μου πεις ''το γραφει το φεκ οποτε τι με νοιαζει'' οκ συμφωνω αλλα στην περιπτωση (μεγαλη πιθανοτητα ) που αλλαξει ο νομος θα μενεις ξεκρεμαστος με μια μηχανη που δεν μπορεις να οδηγεις νομιμα.

Καλα μεχρι να αλλαξει το φεκ και να βγει νεος νομος, χωρις το βαρος του αναβατη,

θα εχουν περασει 2 χρονια και θα βγαλουμε το επεριοριστο.

Για την ωρα, επισημα ισχυει οτι η αναλογια κιλα/ιπποι μετριεται με το βαρος του αναβατη μεσα. Οποτε ολες οι μηχανες που ειναι <35KW καλυπτονται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερίζω το φορουμ, σημερα λοιπον μιλησα με την ΚΤΜ στα κεντρικα αλλα και ενα κοντινο μου αντιπροσωπο και φαγαμε Χ ...

Λενε λοιπον πως ναι βγενει αυτο το μειομενου κυβισμου smr h smc αλλα οχι για την ελλαδα ( οπως καθε φορα το προβλημα το εχει η ελλαδα ) διοτι οταν ερχετε αυτο εδω (ετοιμο απο πανω) στο υπουργειο θελει καποια διαφορετικα χαρτια στα οποια για να φτιαχτουν η ΚΤΜ εδω πρεπει να πλιροσει καποια χιλιαρικα και δεν τους συμφερει αυτο για 1 μηχανακι η 2...

Τι τους λες τωρα? Αναθεμα τα χαλια μας για Ελλαδα!!!

**Οσοι ειναι κατοχοι του Α2 διπλωματος οδηγουν μεχρι και το Duke 390**

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερίζω το φορουμ, σημερα λοιπον μιλησα με την ΚΤΜ στα κεντρικα αλλα και ενα κοντινο μου αντιπροσωπο και φαγαμε Χ ...

Λενε λοιπον πως ναι βγενει αυτο το μειομενου κυβισμου smr h smc αλλα οχι για την ελλαδα ( οπως καθε φορα το προβλημα το εχει η ελλαδα ) διοτι οταν ερχετε αυτο εδω (ετοιμο απο πανω) στο υπουργειο θελει καποια διαφορετικα χαρτια στα οποια για να φτιαχτουν η ΚΤΜ εδω πρεπει να πλιροσει καποια χιλιαρικα και δεν τους συμφερει αυτο για 1 μηχανακι η 2...

Τι τους λες τωρα? Αναθεμα τα χαλια μας για Ελλαδα!!!

**Οσοι ειναι κατοχοι του Α2 διπλωματος οδηγουν μεχρι και το Duke 390**

Ξενερα..Για το duke 390 σου παν οτι μπορεις να το οδηγησεις με Α2 χωρις να το περιορισουν??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξενερα..Για το duke 390 σου παν χωρις να το περιορισουν οτι μπορεις να το οδηγησεις με Α2??

Ναι μου ειπαν πως το οδηγαω κανονικα αυτο... Τι να κανω τωρα? Ορεο το 390 αλλα παλι πιστευω οτι δεν θα ειναι ανετο για ενα ταξιδι ( Αθηνα - Λαμια ) το οποιο κανω συχνα και αν εχει μονο 170 τελικη δεν συμφερει να ασχολιθω να δοσω το beverly για 6 kmh και οχι μονο... Τι αλο υπαρχει? :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εισαι σε λαθος κατηγορια και με λαθος διπλωμα τοτε. Ακομα και τα 690 γυρω στα 190 πιανουν. Σε αυτο το διπλωμα μονο κανα μικρο ninja μπορεις να παρεις αν θες περισσοτερη τελικη(175 -.-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι που τα εκαναν με τα κολο διπλοματα λογικο να ειμαι λιγο σε λαθος φαση...

Απλα επειδη εζησα αρκετα χρονια στην παρανομια (χωρις διπλοματακι) , τωρα που κανω ταξιδακια κτλπ θελω να ειμαι σωστος σε πριπτωση ατυχηματος!

Το Beverly νεμεν καλο , αξιοπιστο, ταχυτατο και ε ας πουμε σιγουρα πιο βολικο στο ταξιδι απο το ΚΤΜ αλλα το βαρεθηκα για αυτο ψαχνω κατι να το αντικαταστησω :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι μου ειπαν πως το οδηγαω κανονικα αυτο... Τι να κανω τωρα? Ορεο το 390 αλλα παλι πιστευω οτι δεν θα ειναι ανετο για ενα ταξιδι ( Αθηνα - Λαμια ) το οποιο κανω συχνα και αν εχει μονο 170 τελικη δεν συμφερει να ασχολιθω να δοσω το beverly για 6 kmh και οχι μονο... Τι αλο υπαρχει? :/

Γενικα τα γυμνα δεν ειναι το ιδανικοτερο για ταξιδι αλλα δεν νομιζω και το beverly να ταξιδευει πιο ανετα απο το 390.Αφου ψαχνεις για ταξιδια γτ δεν κοιτας κατι σε CΒ500x?? αν θες κατι πιο σπορ cbr 500r

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχύει πως το CBR500 ειναι ομορφο και φενετε και δυνατο, και πανω απο ολα ειναι Honda! Δεν το ειχα σκεφτει καθολου....

Βγαζει οντως 47 αλογα?

Λογικα ειναι το πιο γρηγορο αναμεσα σε cbf-cbx ετσι?

Τροποποιήθηκε από τον StM3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχύει πως το CBR500 ειναι ομορφο και φενετε και δυνατο, και πανω απο ολα ειναι Honda! Δεν το ειχα σκεφτει καθολου....

Βγαζει οντως 47 αλογα?

Λογικα ειναι το πιο γρηγορο αναμεσα σε cbf-cbx ετσι?

o κινητηρας και στα 3 ειναι ολοιδιος.δεν ξερω αμα λογω αεροδυναμικης πιανει πιο γρηγορα την τελικη του το CBR ή αν η τελικη του CBR ειναι μεγαλυτερη απο των αλλων 2 αλλα και να ισχυουν αυτα τοτε η διαφορα θα ειναι αμελητεα.H Ηonda εβγαλε 3 ''εκδοσεις'' που καλυπτονται απο το Α2 για να καλυψει τα περισσοτερα γουστα των νεων οδηγων.Βεβαια καμια σχεση δεν εχουν αυτα με το SMC που κοιτουσες αρχικα αλλα επισης και το SMC δεν εχει σχεση με τα ταξιδια που επιζητας :P Αν τα ταξιδια ειναι η προτεραιοτητα σου τοτε προτεινω CB500x αλλα βλεπω σου γυαλισε το Cbr οποτε παω πασο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και στα 3 ο ιδιος κινητηρας? Jesus! :P Επρεπε να βαλουν και τιποτα παραπανω, ειδικα στο cbr...

Δεν εχω αποφασίσει ακομα , θελω να το ψάξω οσο παει και μετα την εξεταστικη μου θα κοιταξω να δοσω το Beverly αλλα ποιο πριν θα ηθελα να εχω καταλίξει !

Νεμεν θελω να μπορω να κανω ενα ανετο ταξιδι και με δευτερο ατομο αν γινετε αλλα απο την αλη θελω και μια μηχανη να μπορω να πεξω λιγο και επειδη λογικα αυτη η μηχανη θα με κρατισει και 2+ χρονια θα ηθελα να βρω οτι καλυτερο και νομιμο γιατι εχω ειδη 2 αυτοφορα και ταλεποριθηκα πολυ ευτιχως χωρις μαυρισμα μητροου!

**Οσο για το smc το ερωτευτικα με μια βολτα που το πιρα πριν λιγες μερες, και για αυτο δεν ψαχτικα για κατι αλλο αλλα κατευθειαν για αυτο χωρις να σκεφτω τιποτα, αφου ομως το ονειρο εσβησε απο την ΚΤΜ, θα πρεπει να γινει σωστα τωρα !**

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλύπτεπε απλά η ελληνική κτμ δεν το κάνει

πάντως για τον φίλο που ψάχνει η aprilia δίνει dorsroduro και shiver με περιοριστές εκατό τοις εκατό είχα πάρει τήλεφωνο και το χα μιλήσει με υπέυθηνό της aprilia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντα στην απεξω η ελλαδα λογο συμφερόντων! Σε ολους τους τομεις...

Α οντως γινετε αυτο στην aprilia? Θα χτυπησω και ενα τηλ εκει αυριο να σιγουρεψω αν και δεν με κοβω για aprilia....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το Dorsoduro παντως εχει οτι χρειαζεσαι..

και ειναι ακρως ερωτευσιμο.. :blush2:

Τροποποιήθηκε από τον panos1995

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα