Jump to content
Motard.&.Vermouda

Μοντελα που να οδηγουνται με Α2 διπλωμα

Recommended Posts

Επισης μια λιστα με μηχανες που ειναι καταλληλες για μαθηματα οδηγησης για τα νεα διπλωματα.

Αρα καταλληλες και νομιμες για να τις οδηγουμε και εμεις:

http://assets.dft.gov.uk/dsa-bl/dsa-motorcycle-mtv-jan13.pdf

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια καλησπερα..

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν και το ξερω οτι πιθανως θα το φαω το κραξιμο!

Οκ να κανω μια εισαγωγη πρωτα.Ειμαι 23 και δυστυχως με τη νεα νομοθεσια δεν μπορω να βγαλω απεριοριστων οποτε ειμαι στο Α2.Το προβλημα ειναι το εξης.Οτι χρειαζομαι αμεσα αγορα μηχανης για τις μετακινησεις μου.Οποτε σκεφτομουνα για το ninja το 250αρι.Ομως θα ηθελα κατι πιο ανετο και για τις μετακινησεις εκτος πολης.Σε ενα χρονο που θα κλεισω τα 24 και θα βγαλω το απεριοριστων (παλι εξετασεις ξανα μανα) θα εχω τη δυνατοτητα αλλαγης αλλα πιστευω οτι δεν αξιζει να αλλαξω μηχανη μεσα σε ενα χρονο (ουτε οικονομικα το αντεχω και δεν θα εχει καμια αξια μεταπωλησης το ninjaκι,ηδη τα σκοτωνουνε).Απο την αλλη βλεπω στις αγγελιες πωλησης στα ιδια λεφτα με το ninja cbr 600αρα ελαφρως παλιοτερη.Και εδω ερχεται η ερωτηση.Ποιες ειναι οι συνεπειες αν σε βρει η τροχαια να οδηγεις μηχανη μεγαλυτερου κυβισμου απο αυτο που επιτρεπει το διπλωμα; Δεν ειναι θεμα οτι θελω να παρανομω.Ειναι πρακτικο το ζητημα.Θελω να παρω κατι που να το κρατησω τουλαχιστον 3 χρονια.

Ευχαριστω εκ των προτερων και κραξτε ελευθερα δε παρεξηγουμαι :- )

Υ.Γ Πιθανοτατα εν τελει να μην παρω απολυτως τιποτα μεχρι να βγαλω το απεριοριστων απλα προσπαθω να σκεφτω ολες τις εναλλακτικες..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ Πιθανοτατα εν τελει να μην παρω απολυτως τιποτα μεχρι να βγαλω το απεριοριστων απλα προσπαθω να σκεφτω ολες τις εναλλακτικες..

Tα είπες όλα εσύ φίλε μου. Υπομονή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιες ειναι οι συνεπειες αν σε βρει η τροχαια να οδηγεις μηχανη μεγαλυτερου κυβισμου απο αυτο που επιτρεπει το διπλωμα;

Πρίν λίγες εβδομάδες άλλαξε ο ΚΟΚ με νέες ανανεωμένες ποινές:

"αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων ευρώ (200,00 ευρώ), λόγω της σοβαρότητας της παράβασης και για λόγους διασφάλισης της οδικής ασφάλειας."

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί χωρίς δίπλωμα, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων ευρώ (200,00 ευρώ), λόγω της σοβαρότητας της παράβασης και για λόγους διασφάλισης της οδικής ασφάλειας."

αν πληρωσεις τα 200 ευρα προστημο δεν πας φυλακη? η πας οτι και να γινει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα είπες όλα εσύ φίλε μου. Υπομονή!

Περιμενα μια απαντηση του στυλ "μην αγχωνεσαι φιλαρακι δεν θα σε γραψει ποτε η τροχαια" αλλα νταξει δε πειραζει χαχα :D

Ειναι το ιδιο να οδηγας χωρις καθολου διπλωμα με το να οδηγας μικροτερης κατηγοριας; Θελω να πω οι συνεπειες ειναι ιδιες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βγάλε το νόμιμο , πάρε το νόμιμο.

ενδεικτικά σε τρακάρισμα η ασφάλεια δε θα σε καλύψει.

τεσπα..μια χαρά είναι το νιτζάκι...και λεφτά δε θα χάσεις. τα 250ρια πουλιούνται άνετα

στην τελική θα έχεις γλυτώσει και αρκετά χρήματα στη βενζίνη συγκριτικά με μεγαλύτερο που θες.

για πιο πιο άνετα δες μήπως σε βολέψει μεταχειρισμένο cbf, ybr

ή κάποιο σουζούκι ιναζούμα[4000], συμ γουλφ καινούριο[3700]

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δε νομίζω πως είναι θέμα κραξίματος μέσα από τα σχόλια ενός forum,δεν είναι αυτό το ζητούμενο.Μια χαρά ακούγεσαι και ενδεχομένως να είσαι αρκετά ικανός ή/και ώριμος-παρά το νεαρό της ηλικίας-ώστε να οδηγήσεις μια cbr.Άλλωστε δε θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που θα κάνει κάτι τέτοιο χωρίς δίπλωμα.Το θέμα είναι ότι οι ελάχιστες αλλά υπαρκτές πιθανότητες να συμβεί κάτι σοβαρό ή λιγότερο σοβαρό για εσένα και κυρίως για κάποιον συνεπιβάτη σου ή ακόμα χειρότερα για κάποιον άγνωστο(περαστικό ή οδηγό),αποτελούν κατά τη γνώμη μου ακλόνητο αντιδέλεαρ για να μην το κάνεις.

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια το ξερω, εχετε απολυτο δικιο.Νομιζω πως τελικα θα παω για το νιντζακι.Ενας χρονος παραπανω εμπειριας μεχρι τη cbr ισως και να χρειαζεται για να μαθω καλυτερα πριν παω σε κατι πιο δυνατο.Καλυτερα αυτο παρα να μην οδηγαω τιποτα και να χασω απο εμπειρια.Αλλα ειναι που κοιτωντας τις αγγελιες βλεπεις μια cbr και ειναι κα*λα παναθεμα τη :) :)

Τροποποιήθηκε από τον zaf_cbr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το klx 650 του 1998 το καλυπτει το Α2? ψαχνω για τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα παντου ειναι διαφορετικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο επικοινωνια που ειχα με την suzuki μου ειπαν οτι βγαζει:

34,6kw και 180kg (προφανως γεματο) η αναλογια ειναι δηλαδη 0,19

Αυτα γραφει στην εγκριση τυπου.

Οποτε καλυπτεται.

Τροποποιήθηκε από τον dim_b

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο επικοινωνια που ειχα με την suzuki μου ειπαν οτι βγαζει:

34,6kw και 180kg (προφανως γεματο) η αναλογια ειναι δηλαδη 0,19

Αυτα γραφει στην εγκριση τυπου.

Οποτε καλυπτεται.

Eίσαι αρχηγός..

Θα μπορούσες να μου κάνεις αναλυτικά την πράξη που βγάζει 0,19, ώστε σε περίπτωση απόκτησής του(πολύ πιθανό μέσα στην εβδομάδα) αν με σταματήσουν σε μπλόκο να μην με ζαλίζουν, και να ξέρω να δικαιολογήσω το 0,19?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά φίλε μου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η πραξη ειναι οι kw της μηχανης δια τα κιλα της. (kw/kg)

Οποτε

34.6kw/180kg=0,19222 < 0,20 οποτε καλυπτεσαι.

εχεις ΠΜ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oι ΒΜW F800 GT,F800 R και F700 GS διατίθενται με κιτ περιορισμού απόδοσης για να οδηγούνται και από κατόχους Α2.

Δείτε και εδώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια επειδη εχω χαθει λιγο με το θεμα......

σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια απο τα 125....

εχω Α2.... και διαβαζω στο site της bmw αυτο: Η G 650 GS συνεχίζει την πετυχημένη παράδοση των μονοκύλινδρων κινητήρων της BMW Motorrad με άκρως εντυπωσιακό τρόπο – με στιβαρή ισχύ 35 kW (48 ίπποι) στις 6.500 σ.α.λ. και μέγιστη ροπή 60 Nm στις 5.000 σ.α.λ

το καλυπτει το διπλωμα αφοσον ειναι 35kw;;;;;;;;;;;;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε παιδια επειδη εχω χαθει λιγο με το θεμα......

σκεφτομαι να ανεβω κατηγορια απο τα 125....

εχω Α2.... και διαβαζω στο site της bmw αυτο: Η G 650 GS συνεχίζει την πετυχημένη παράδοση των μονοκύλινδρων κινητήρων της BMW Motorrad με άκρως εντυπωσιακό τρόπο – με στιβαρή ισχύ 35 kW (48 ίπποι) στις 6.500 σ.α.λ. και μέγιστη ροπή 60 Nm στις 5.000 σ.α.λ

το καλυπτει το διπλωμα αφοσον ειναι 35kw;;;;;;;;;;;;;;;;

Ναι το καλυπτει, αφου το γραφει κιολας.

Επισης αυτο που λετε με το βαρος μην σας απασχολει επειδη το βαρος το μετρανε με τον αναβατη επανω, οποτε ολες καλυπτονται.

Μονο τα kW να κοιτατε αμα ειναι απο 35kW και κατω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά και εγω το α2 έχω και είμαι έτοιμος να πάρω το xtx 660 αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω με αυτά που λένε όλοι....τελικά υπάρχει σίγουρη απάντηση αν καλύπτεται ή όχι??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά σας βλέπω συνεχώς να κάνετε την πράξη ανάποδα... τα kw(ισχύς) / kg.(κιλα) πάει ανάποδα! πρέπει να ναι τουλάχιστον ο λόγος 0,2 kw per kg και όχι λιγότερο! Νομίζω όμως χωρίς να μαι απόλυτα σίγουρος ότι είχε αναφερθεί στα κιλά μπαίνει κ το βάρος του αναβάτη... συνεπώς κ για αυτό καλύπτεται η πλειοψηφία....

Υ.Γ: έχει μπει ένα πρόσφατο post που τα δείχνει από innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερίζω το φορυμ για αρχη, νεο μελος...

Μιας και σε 3ς μηνες κλινω τα 20 μου αρχησα να ψάχνομαι για καινουργια μηχανη (αυτη τη στιγμη εχω το παλιο Α1 *μεχρι 25kw* και οδηγαω ενα beverly 350 st) , ετσι ομως που εκαναν τα διπλωματα νομιζω πως θα πρεπει να περιοριστω αρκετα διοτι εψαχνα κατι μεγαλου κυβισμου... Σε λίγες μερες λοιπον θα ανανεοσω το διπλομα σε Α2 και εψαχνα οτι μεγαλυτερο μεχρι 35kw αλλα μετα απο αρκετο ψάξιμο επεσα τυχαια σε μια ανακοινωση της ΚΤΜ και θα ηθελα να τη μιραστω μαζι σας για να μαθουμε περισσοτερα απο καποιον που γνωριζει και να βοηθησω αν καποιος δεν το είχει δει.

ng7a.jpg

Πως γινετε να λει λοιπον οτι οδηγαμε το 690 οταν 3επερναει τα 0.2 αν κανουμε τη διαιρεσουλα με kw και κιλα?

Υπαρχει κανενας που να ξερει τι παιχνιδια πεζει η ΚΤΜ?

Τροποποιήθηκε από τον StM3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσα εχουν αστερισκο διπλα οπως λεει ειναι: with alternative performance map fitted. Που με αλλα λογια σημαινει περιορισμενο στην αναλογη ιπποδυναμη.

Μα καλα ουτε το 390 δεν οδηγειται με α2?

Μα τι ανεκδοτο ειναι αυτο το διπλωμα θεε μου.

Εγω στη θεση σου, αμα πηγαινα για καινουργιο θα επερνα ενα 690 περιορισμενο και θα του εβγαζα τον περιορισμο για να κανω οτι γουσταρω μετα και να πα να μαμηθουνε.

Αν θες να εισαι full νομιμος και να μην οδηγας κατι που το καλυπτε και το παλιο διπλωμα, παρε ενα drz 400.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα