Jump to content
originalksd

Ο Έλληνας οδηγός - Διαβάστε το και δείτε τα βίντεο μέχρι τέλους... (Αν αντέχετε!)

Recommended Posts

Ετσι ειναι... εκατομβες νεκρων θυσια στη μ@λακια που μας δερνει...

και τα γαμwκαναλα να ασχολουνται μονιμως με το ποιον σφαλιαρισε η ΧΑ σημερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ευγε φιλε που το ποσταρες !

Πρεπει ολοι μας να συμβουλευουμε τους γυρω μας για τους κινδυνους που εγγιμονει η μη χρηση ζωνης στο αυτοκινητο κ η μη χρηση κρανους στο μηχανακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευγε φιλε που το ποσταρες !

Πρεπει ολοι μας να συμβουλευουμε τους γυρω μας για τους κινδυνους που εγγιμονει η μη χρηση ζωνης στο αυτοκινητο κ η μη χρηση κρανους στο μηχανακι.

σ' ευχαριστώ αλλά

το κείμενο / άρθρο δεν είναι δικό μου

(ούτε τα σχόλια - ούτε τίποτα)

απλά το "κοινοποιώ"...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε πολύ ωραίο.Είδα και τα βιντεάκια και ανέβασα ένα στο facebook.Σκληρές αλλα μεγάλες αλήθειες λέει ο άνθρωπος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι ειναι... εκατομβες νεκρων θυσια στη μ@λακια που μας δερνει...

και τα γαμwκαναλα να ασχολουνται μονιμως με το ποιον σφαλιαρισε η ΧΑ σημερα...

ε αμαν πια αφήστε τους να δείρουν με την ησυχία τους! :vava::swear:

Δεν φταίω εγω για οδηγική συμπεριφορά μπήκα να διαβάσω και...

:offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τον Κυριο(με το Κ κεφαλαιο) Ιαβερη ειχα την τυχη και χαρα να τον γνωρισω πριν 3 χρονια οταν και ειχε ερθει στο Κ.Ε.Δ(κεντρο εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων)στο μεγαλο πευκο και μας ειχε κανει μια ομιλια περιπου 2 ωρων καθως ειχε ακολουθησει και προβολη DVD το οποιο εχει φτιαξει ο ιδιος και διατιθεται μαζι με 2 βιβλια που εχει γραψει..ο ανθρωπος αυτος προσπαθει με οτι μεσα εχει να γυρισει ολη την ελλαδα και να ενημερωσει κυριως μικρα παιδακια σε σχολεια,στρατοπεδα,σε συλλογους ομαδων κλπ..πραγματικα κανει μια πολυ μεγαλη καμπανια κατα του αλκοολ,της ταχυτητας & τις βλακειας-βλαχομαγκειας του ελληναρα..

του αξιζει ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν τα ειχα δει ποτε τα βιντεο...

τα βαζω ξανα λοιπον εκτος spoiler για τους ντεμπελιδες να το δουν ολοι!

Εχω να πω και εγω με την σειρα μου, πως ο πατερας μου, ΠΟΤΕ δεν εβαζε ζωνη, ΠΟΤΕ, δεν εβαζε κρανος, Καπνιζε στο αμαξι και επεινε καφε!

Πραγματικα δεν ξερω και εγω πως...εκανα ακριβως το αντιθετο σε ολα στην ζωη μου γιατι καταλαβα το λαθος του (και προσπαθουσα-προσπαθω να γινομαι καλυτερος μεσα απο το φορουμ και αλλες πηγες),

ΠΑΝΤΑ βαζω ζωνη, ΠΑΝΤΑ βαζω κρανος-μποτες-γαντια-μπουφαν (παντελονι δύστυχος δεν εχω), ΔΕΝ λαδωσα για κανενα απο τα διπλωματα μηχανης-αυτο/του, και ακομη προσπαθω να κοψω και αλλα, πχ κινητο στο αμαξι, ακομα και με ανοιχτη ακροαση, δεν το σηκωνω πλεον!

Πραγματικα ειναι στο χερι μας, εμεις μπορουμε να το κανουμε, και να το λεμε στους φιλους μας (που με κοροιδευουν οταν φοραω το κρανος και τον εξοπλησμο μου) στα αδελφια μας τα μικροτερα-μεγαλυτερα και οταν κανουμε και παιδια, και στα παιδια μας!

Πιστευω πως η δικη μας γενια (22 ετων) μπορει να αλλαξει το μελλον της χωρας μας σε πολλα πραγματα! ας ειναι και αυτο...ειναι σημαντικό!

ΥΓ: μπραβο originalksd που ανεβασες αυτο το θεμα, πραγματικα!

Τροποποιήθηκε από τον A7XBilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σας παρακαλω δειτε λιγο τι λεει και εδω...

και λεει...Κρανος δεν φορανε μονο οι ηλίθιοι! Το κρανος το φορας για να ΑΣΚΕΙΣ ΕΛΕΓΧΟ! παρα πολυ σωστο!

Τροποποιήθηκε από τον A7XBilly

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά, το ξαναλέω :

δεν έφτιαξα εγώ το άρθρο,

δεν είναι δικά μου τα λόγια,

αλλά του αρθρογράφου και του Ιαβέρη...

εγώ απλώς κάνω κοινοποίηση....

είναι λίγο "παράξενο" - να το πω έτσι - το να εισπράττω εγώ τα μπράβο και τα Like....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά, το ξαναλέω :

δεν έφτιαξα εγώ το άρθρο,

δεν είναι δικά μου τα λόγια,

αλλά του αρθρογράφου και του Ιαβέρη...

εγώ απλώς κάνω κοινοποίηση....

είναι λίγο "παράξενο" - να το πω έτσι - το να εισπράττω εγώ τα μπράβο και τα Like....

το ξερουμε βρε πως δεν τα λες εσυ! αλλα μπραβο σε εσενα που τα βρηκες και τα ανεβασες! εγω δεν ηξερα πως υπαρχει ενας τετοιος ανθρωπος που να λεει οσα και εγω φωναζω, και να στα δινει να τα καταλαβαινεις...μπας και ο τελευτεος μπετοβλακας καταλαβει τιποτα!

Αρα +1 που με το θεμα σου εμαθα κατι και γνωρισα τον Ιαβερη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αφορμή τα λόγια του Ιαβέρη, αυτό που βρίσκω ως το σημαντικότερο είναι η εκπαίδευση των παιδιών μας από τη στιγμή που αυτά μας παρατηρούν και αφομοιώνουν με έναν απίστευτο τρόπο τα όσα βλέπουν από εμάς

Για τα παιδιά μας αποτελούμε το απόλυτο παράδειγμα και αυτό πρέπει να το εκμεταλευτούμε προς όφελός τους. Έχω δυο αγοράκια 2 και 3 ετών. Μπορώ να σώσω τη ζωή τους φορώντας πάντα ζώνη και κράνος.

Σας πληροφορώ ότι μια φορά με είδε ο μεγάλος να δοκιμάζω το TA του πεθερού μου μέσα στον κήπο του σπιτιού του και με ρώτησε γιατί δεν φόρεσα κράνος. Δε χρειάζεται καμιά θεωρία από τη στιγμή που οι πράξεις μας είναι οδηγός για τα παιδιά μας. Είναι μια ιδιότυπη εκπαίδευση χωρίς θεωρητικό κομμάτι και εκεί είναι και η παγίδα.

Τα παιδιά ρουφάνε σα σφουγγάρια τα πάντα. Αν φωνάξω θα φωνάξουν, αν βρίσω θα βρίσουν, αν χρησιμοποιήσω βία θα κάνουν το ίδιο. Ό,τι κάνει ο μπαμπάς και η μαμά είναι αυτόματα το σωστό.

Συνεπώς αν δώσω αξία στη δική μου ζωή και στις ζωές των γύρω μου, το ίδιο θα κάνουν και αυτά.

Παρεπιπτώντως και λόγω του ότι η Φινλανδία έχει μακρά παράδοση στην παραγωγή οδηγών αγώνων (όλα τα ονόματα σε .......nen είναι Φινλανδοί) ψάξτε λίγο τη διαδικασία απόκτησης διπλώματος οδήγησης σ' αυτή τη χώρα και μετά καθίστε και κλάψτέ με την τραγικότητα που μας δέρνει.

Όλα έχουν την εξήγησή τους και τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να δώσουμε ό,τι μπορούμε στα παιδιά μας. Ό,τι δεν πήραμε εμείς από τους πατεράδες και τις μανάδες μας.

Στην απέναντι πολυκατοικία από τη δική μας ένα νέο παιδί έφυγε το καλοκαίρι με το GSXR του το 1000άρι πάνω σε μια κολώνα. 23 ήτανε και έκλεισε ένα σπίτι για πάντα.Βλέπω τους γονείς και τους συγγενείς του στα μάυρα. Ήξερα τη μοτοσυκλέτα του και τις μόντες που της έιχε κάνει. ήξερα και την προηγούμενη μοτοσυκλέτα του. Ποτέ μα ποτέ δεν είδα το κράνος ή το μπουφάν του ΠΟΤΕ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φωνη βοωντος εν τη ερημω ! Δεν πασχουμε απο οδηγικη παιδεια, απο παιδεια γενικως πασχουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Φωνη βοωντος εν τη ερημω ! Δεν πασχουμε απο οδηγικη παιδεια, απο παιδεια γενικως πασχουμε.

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά που κάνουν οι φορτηγατζήδες εγώ τα κάνω πάνω στο μηχανάκι. Ακράνωτος φοράω spandex κορμάκι και παντούφλες, στο ένα χέρι έχω το δίπιτο με ζατζίκι και τον καφέ, στο άλλο χέρι κρατάω τη γκόμενα μαζί με την εφημερίδα και τη μανέτα φρένου. Στο στόμα το τσιγάρο, φυσικά mp3 στα αυτιά, οκλαγιόνι HD 179 ιντσών και Kawasaki μοτόρι πράσινο με εξάτμιση της Kresky.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με τον κύριο Μαρκουΐζο είχα την τύχη να γνωριστώ κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90 και να κάνω ένα σύντομο (αλλά πολύ περιεκτικό) μάθημα ασφαλούς οδήγησης.

Θυμάμαι ότι ήταν ακριβής, επεξηγηματικός, απλός και μεταδοτικός.

Δίπλωμα είχα βγάλει το 1990 και οδηγούσα ήδη μερικά χρόνια.

Με το που μπήκα στο αυτοκίνητο (Polo G40 για τους παλιούς) κάθομαι και έχουμε τον εξής διάλογο...

- Ρύθμισε το κάθισμά σου, καθρέφτες κλπ για να ξεκινήσουμε.

- ... Εντάξει, είμαι έτοιμος.

- Έτσι κάθεσαι στο αυτοκίνητο; Έτσι θα οδηγήσεις;

- Ναι! Έτσι κάθομαι πάντα!

- Είσαι λάθος πριν ξεκινήσεις. Κάθεσαι λάθος. Το κάθισμά σου πρέπει να είναι έτσι... (μου το ρυθμίζει αυτός)

- Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να οδηγήσω έτσι! Δεν με βολεύει!

- Δεν θέλω να κάθεσαι βολικά, θέλω να κάθεσαι σωστά.

- Μα δεν μπορώ!! Είναι πολύ όρθια η πλάτη του καθίσματος και είμαι πολύ κοντά στο τιμόνι!

- Το δικό σου βολικό είναι πολύ ξαπλωτό, τα χέρια σου σχεδόν τεντώνονται όταν στρίβεις κι η πλάτη σου δεν είναι όρθια, δεν έχεις δυνατότητα γρήγορου ελιγμού και δεν καταλαβαίνεις πότε και πόσο γλιστράει το αμάξι!

- ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ! Νιώθω σα να είμαι στον προκρούστη! Αποκλείεται να μπορέσω να οδηγήσω ανθρώπινα έτσι!

- Καλά, θα κάνουμε έναν γύρο με τη δική σου ρύθμιση κι έναν με τη δική μου και μετά θα το ξανακουβεντιάσουμε!...

Δεν έχω καθίσει ξανά σε αυτοκίνητο "βολικά"... Ήμουν λάθος πριν βάλω μπρος τον κινητήρα!... Και με "ανάγκασε" να το συνειδητοποιήσω! Επίσης με ανάγκασε (με τον εξαιρετικό τρόπο του) να καταλάβω πόσο λίγα ξέρουμε όλοι εμείς οι απλοί οδηγοί, που όμως έχουμε ήδη κριθεί ικανοί και οδηγούμε χρόνια εκεί έξω...

Πληροφοριακά είχε σχεδιάσει μία πίστα που περιελάμβανε ασκήσεις όπως:

- απότομη στροφή 90 μοιρών σε πλάτος μικρότερο από μία λωρίδα σε οδόστρωμα με χαμηλή πρόσφυση (άμμος + νερό + σαπούνι)

- ανοιχτή στροφή όπου ξαφνικά και απροειδοποίητα "έσκαγε το πίσω λάστιχο" (τραβούσε χειρόφρενο...) και έπρεπε να μην σου σβήσει και να επιστρέψεις γρήγορα στη λωρίδα σου (και να στεγνώσεις το βρακάκι μετά...)

- άσκηση αποφυγής πεζού (χαρτοκιβώτιο που πεταγόταν ανάμεσα από παρκαρισμένα) με κάθε κόστος!

- γρήγορο σλάλομ (σαν δοκιμή αποφυγής ταράνδου)

και άλλα πολλά.

Εξαιρετικός κύριος, φοβερός γνώστης, με φοβερή δράση στην (σωστή και πλήρη) εκπαίδευση του οδηγού με έμφαση στην οδική ασφάλεια.

Μαζί με τον κύριο Σταθάκη, οι δύο άνθρωποι που έχουν σώσει με τον τρόπο τους, το ήθος τους, τις γνώσεις τους και τις δράσεις τους πολλές ζωές! Τρέφω άπειρο σεβασμό γι' αυτούς τους ανθρώπους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα μεγάλο μπράβο για το θέμα! Τον Κύριο Ιαβέρη δεν τον γνώριζα, και ειλικρινά έμεινα εντυπωσιασμένος από τα λεγόμενά του.

Μόλις χθες είδα πάνω σε παπάκι ολόκληρη οικογένεια! Ο πατέρας οδηγούσε, οι δύο πιτσιρικάδες πίσω του και στο τέλος η μητέρα!!! Έλεος δηλαδή! Που ζούμε στη δεκαετία του 1980; ΠΑΙΔΕΊΑ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα μεγάλο μπράβο για το θέμα! Τον Κύριο Ιαβέρη δεν τον γνώριζα, και ειλικρινά έμεινα εντυπωσιασμένος από τα λεγόμενά του.

Μόλις χθες είδα πάνω σε παπάκι ολόκληρη οικογένεια! Ο πατέρας οδηγούσε, οι δύο πιτσιρικάδες πίσω του και στο τέλος η μητέρα!!! Έλεος δηλαδή! Που ζούμε στη δεκαετία του 1980; ΠΑΙΔΕΊΑ!

Όχι του '80, του '50.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ όταν βλέπω οικογένειες ολόκληρες πάνω σε δίτροχα και (συνήθως) χωρίς κράνη, φρικάρω... :blush2:

Όμως, δεν φταίει μόνο αυτός (=συνήθως ο οδηγός) που επιλέγει αυτού του είδους (και ποιότητας έτους 1850) μετακίνηση, αλλά κυρίως το κράτος που για να καταφέρει κάποιος να συντηρεί/κυκλοφορεί ένα τετράτροχο πρέπει να έχει μεγααααάλο εισόδημα (σε σχέση με τα 400€ του σημερινού μισθού).

Είναι το ίδιο το κράτος που δεν μειώνει/εξαλείφει την φορολογία στα κράνη, το ίδιο που μας στέλνει από παραδρόμους όταν δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα ληστρικά διόδια (των ήδη αποπληρωμένων) "εθνικών" δρόμων κλπ, το ίδιο που έχει αυξήσει σε δυσθεώρητα ύψη τα τέλη κυκλοφορίας & την φορολογία των καυσίμων, το ίδιο που μας αναγκάζει (για οικονομικούς λόγους) να εγκαταλείπουμε τα μεγαλύτερα & ασφαλέστερα οχήματα και να στρεφόμαστε (λόγω έλλειψης πόρων) σε μικρότερα, δίτροχα κλπ... :rtfm::shoot::lipssealed:

Ας μην ρίχνουμε κάθε φορά όλη την ευθύνη στον "Έλληνα οδηγό". :shock:

Τροποποιήθηκε από τον bikefun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα συμφωνήσω μαζί σου , αλλά . . .

ένα μεγάλο ΑΛΛΆ . . .

όταν είχαμε τα λεφτά για διόδια , πιο φθηνά τέλη κυκλοφορίας και πιο φθηνή βενζίνη ,

οδηγούσαμε καλύτερα ; ; ;

πιο προσεκτικά , πιο συγκρατημένα , πιο υπεύθυνα ; ; ;

δεν νομίζω . . .

και μην ξεχνάς ότι δεν κατέλαβαν την εξουσία με τα όπλα . . .

΄΄εμείς ΄΄ τους βάλαμε εκεί . . .

και μας το είχαν πει . . . ( θα τιμήσουμε τις υπογραφές ) ! ! !

ας σταματήσουμε επιτέλους να ψάχνουμε κάποιον ΄΄άλλο΄΄ για να κατηγορήσουμε ,

για τα χάλια μας φταίμε μονάχα εμείς και κανένας άλλος ! ! !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα