Jump to content
nuntius

Η γωνία της λογοτεχνίας

Recommended Posts

Τώρα τελειώνω(από ώρα σε ώρα) το "Λυκο της Μοναξιάς" της Χρύσας Δημουλίδου.

Πολύ καλό αστυνομικό με έντονους έως ακραίους χαρακτήρες και αρκετή δράση.

Το συστήνω και αυτό.

http://hdcovers.psichogios.gr/GR/9789604964383.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τον τομ ρομπινς μαζι με τον μπορις βιαν και lundlum smith king κλπ τα διάβαζα φοιτητής , το κοιμητήριο της Πράγας είναι το κοιμητήριο του εκο , απίθανα βαρετό τώρα διαβάζω τον ιεροσυλο και ψάχνω να βρω τον νεκροσκοπο απο περιέργεια .

Το καλοκαίρι διάβασα τον φύλακα των χαμένων υποθέσεων , τις αμαζονες , και τον τροπο που επηρέασε ο Αριστοτέλης και ο Πλάτων την δυτική νοηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και ψάχνω να βρω τον νεκροσκοπο απο περιέργεια .

Aν μιλάς για το νεκροσκόπο του Lumley είναι εξαιρετική σειρά, κρίμα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά μόνο τα 5 πρώτα βιβλία. Το 1ο νομίζω έχει εξαντληθεί, δύσκολα θα το βρείς..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Γιατι Μαμα δεν εχω σαν το δικο σου?"

Της Άννα Κουρουπου,

Εκδοσεις Ποταμος,

Προκειται για την Αυτοβιογραφια της Τρανσεξουαλ Αννας,

ειχε εμφανιστει και στους "Πρωταγωνιστες".

Αξιζει να το διαβασετε,δεν εχει γραφτει απλως για να προκαλεσει ,ουσιαστικα προκειται για ενα ειδος ημερολογιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν μιλάς για το νεκροσκόπο του Lumley είναι εξαιρετική σειρά, κρίμα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά μόνο τα 5 πρώτα βιβλία. Το 1ο νομίζω έχει εξαντληθεί, δύσκολα θα το βρείς..

Το έχω πσραγγειλει απο την πολιτεία εδω και 2 εβδομαδες αλλα τίποτα ακόμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το έχω πσραγγειλει απο την πολιτεία εδω και 2 εβδομαδες αλλα τίποτα ακόμη

Πάρτους ένα τηλέφωνο. Το ίδιο μου είχαν κάνει με το generationX του coupland το οποίο ανεφεραν σαν διαθέσιμο στο site τους και τελικά με ενημέρωσαν οτι δεν υπάρχει. Κράξτους λίγο και εσύ μπάς και κόψουν αυτή την κακιά συνήθεια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω μια αρκετά μεγάλη βιβλιοθήκη και συγγενείς με ακόμα μεγαλύτερες.

Δεν αγοράζω, παρά μόνο δανείζομαι πλέον.

Ότι πέσει στα χέρια μου, με προτίμηση στα παλιά και στη ποίηση.

Πρόσφατα διάβασα "Ο ζητιάνος" του Καρκαβίτσα.

Δε μου πε πολλά, αλλά ήταν ευχάριστο.

Αγαπημένος: Gabriel Carcia Marques. Τα έχω διαβάσει όλα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΡΑΝΕΚ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ" της Νέστλινγκερ.

Το καταβρόχθισα σε ένα απόγευμα, θεωρητικά βιβλίο για παιδιά αλλά προτείνεται για εκπαιδευτικούς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγόρασα πριν κάνα 4μηνο το Δόγμα του Σοκ της Ναόμι Κλάιν αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το ξεκινήσω.

Εδώ είσαι!

Απλά προσπάθησε να το διαβάσεις! Εντάξει δεν είναι ότι πιο ευκολοδιάβαστο έχεις κάνει (εγώ παραλίγο να πέσω σε κατάθλιψη), αλλα θα κατανοήσεις πολλά από αυτά που ζούμε τώρα! :angry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τρυποκάρυδος: Tom Robbins

Απλά μαγικό! Τρελό κόλλημα με την εικόνα στα τσιγάρα ΚΑΜΕΛ αλλά και τρελή Ιστορία αγάπης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τρυποκάρυδος: Tom Robbins

Απλά μαγικό! Τρελό κόλλημα με την εικόνα στα τσιγάρα ΚΑΜΕΛ αλλά και τρελή Ιστορία αγάπης

Αν και το πιο γνωστό του το θεωρώ το χειρότερο της πρώτης (και δημιουργικότερης) περιόδου του. Διάβασε τους αγριεμένους ανάπηρους και θα καταλάβεις τι εννοώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κυνηγοί Κεφαλών: Jo Nesbo

Τα σπάει, αρκετη πλοκή, αστυνομικό. Το καταπίνεις δεν το διαβάζεις! Μου άρεσε ο Nesbo και η πλοκή του και αγόρασα και αυτό που διαβάζω τώρα το "Νέμεσης"

έχει βγεί και σε ταινία:

http://youtu.be/w-Tjj2_NHi0

Αν και το πιο γνωστό του το θεωρώ το χειρότερο της πρώτης (και δημιουργικότερης) περιόδου του. Διάβασε τους αγριεμένους ανάπηρους και θα καταλάβεις τι εννοώ!

Θα το κάνω και θα σού γράψω σχόλια!

Από Tom robbins αγαπημένο είναι: "ο χωρός των επτά πέπλων"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Fahrenheit 451, this is how you lose her, τα ηθικά του αριστοτελη, βγήκαν στις γιορτές, τώρα διαβάζω το the extinct, έτσι κι έτσι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ είσαι!

Απλά προσπάθησε να το διαβάσεις! Εντάξει δεν είναι ότι πιο ευκολοδιάβαστο έχεις κάνει (εγώ παραλίγο να πέσω σε κατάθλιψη), αλλα θα κατανοήσεις πολλά από αυτά που ζούμε τώρα! :angry:

Το διαβάζω τώρα. Πράγματι δεν διαβάζεται και τόσο εύκολα αλλά αξίζει λίγη προσπάθεια.

Σου επιβεβαιώνει αυτά που έχεις στο μυαλό περί πολιτικών, οικονομολόγων και συμφερόντων μεγάλων εταιρειών-ομίλων-οικογενειών.

Τελευταία διάβασα και μου άρεσαν πολύ τα εξής.

Ο φύλακας στη σίκαλη.

2011 Οδύσσεια του διαστήματος.

Η νύφη φορούσε μαύρα.

Προβλέψιμα παράλογοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προσπαθώ εδώ και μήνες να τελειώσω "το Κοιμητήριο της Πράγας" του Ουμπέρτο Έκο, αλλά μάταια...

Ο εγκέφαλός μου αρνείται να συλλάβει τα νοήματα... χάζεψα μάλλον....

και εμενα με προβληματισε αυτο το βιβλίο. ήθελα να μου αρέσει αλλα με κούρασε πολύ τελικά. πολύ εξιδεικευμενο.

για όσους τους αρέσουν τα ιστορικά, και τα Ελληνοπερσικα χρονικά:

-Η κάθοδος των μυρίων Michael Curtis Ford (εξιστορει την εκστρατεία των ελληνων του ξενοφωντα στην περσια απο την σκοπια των Ελληνων)

-Ο χαμενος στρατος Massimo Valerio Manfrendi (εξιστορει την εκστρατεία των ελληνων του ξενοφωντα στην περσια απο την σκοπια των Περσών)

Απο ψυχολογικα thriller:

Η θεραπεία Σεμπάστιαν Φίτζεκ

Απο τρόμου:

Δαιμονικο πορτραίτο Graham Masterton (είναι σαν διασκευή του πορτραίτου του ντόριαν γκρέι με μια αριστοκρατικη οικογένεια) απο τα καλύτερα horror βιβλία!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμια εκλαικευμένη επιστήμη δεν παίζει;

Προτείνω 'Χρονικό του Χρόνου' S.Hawking για φυσική και για εξέλιξη ''Τι είναι η εξέλιξη;" Ernst Mayr.

Για να μη σε πουλάνε και σε αγοράζουνε οι δήθεν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

T255041011-200.JPG

Χτύπησα τις προάλλες αυτό βιβλιαράκι (!) 464 σελίδες-που το έψαχνα καιρό και όλο ήταν εξαντλημένο.

Τελικά από κ*λοφαρδία το ξέθαψα από ένα πάγκο βιβλιοπωλείου με προσφορές ανάμεσα σε αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας όπως: ''Γιατί οι Τοξότες ταιριάζουν ερωτικά με τους Ζυγούς'' ή ''Χάστε 50 κιλά σε 10 μέρες με την επαναστατική μέθοδο ΧΨΑ (Χέσε Ψηλά κι Αγνάντευε)'' .

Το κύκνειο άσμα του Κάρλ Σαγκάν. Είναι το τελευταίο του ολοκληρωμένο βιβλίο και εκφράζει ακριβώς αυτήν την αγωνία του Sagan δηλαδή το πόσο εύκολα μπορεί η ανθρωπότητα να κυλήσει και πάλι σε δεισιδαιμονίες, φαντασίες και προλήψεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

T255041011-200.JPG

Χτύπησα τις προάλλες αυτό βιβλιαράκι (!) 464 σελίδες-που το έψαχνα καιρό και όλο ήταν εξαντλημένο.

Τελικά από κ*λοφαρδία το ξέθαψα από ένα πάγκο βιβλιοπωλείου με προσφορές ανάμεσα σε αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας όπως: ''Γιατί οι Τοξότες ταιριάζουν ερωτικά με τους Ζυγούς'' ή ''Χάστε 50 κιλά σε 10 μέρες με την επαναστατική μέθοδο ΧΨΑ (Χέσε Ψηλά κι Αγνάντευε)'' .

Το κύκνειο άσμα του Κάρλ Σαγκάν. Είναι το τελευταίο του ολοκληρωμένο βιβλίο και εκφράζει ακριβώς αυτήν την αγωνία του Sagan δηλαδή το πόσο εύκολα μπορεί η ανθρωπότητα να κυλήσει και πάλι σε δεισιδαιμονίες, φαντασίες και προλήψεις.

Που είναι το εν λόγω βιβλιοπωλείο? Μπάς και βρώ και εγώ το Generation X του Κούπλαντ σε ελληνική έκδοση που το έχω μαράζι εδώ και μια δεκαετία..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλαμάτα ε? Ναι, μου πέφτει λίγο μακρυά! :0 Αν σε βγάλει ο δρόμος σου ρίξε ματίτσα, θα σου ήμουν υπόχρεος. Μόνο σε τέτοια μικρά βιβλιοπωλειάκια έχω ελπίδα, απο τον Λιβάνη είναι εξαντλημένο εδώ και μια δεκαετία και κάθε φορά που το βλέπω να εμφανίζεται σε κάποιο e-shop το παραγγέλνω για να με ενημερώσουν μετά απο λίγο οτι είναι εξαντλημένο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

nuxta.jpg

Δεν το εχω διαβασει ακομα αλλα το εχω παραγγείλει και περιμένω...

εχω ακούσει οτι ειναι πολύ καλό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλαμάτα ε? Ναι, μου πέφτει λίγο μακρυά! :0 Αν σε βγάλει ο δρόμος σου ρίξε ματίτσα, θα σου ήμουν υπόχρεος. Μόνο σε τέτοια μικρά βιβλιοπωλειάκια έχω ελπίδα, απο τον Λιβάνη είναι εξαντλημένο εδώ και μια δεκαετία και κάθε φορά που το βλέπω να εμφανίζεται σε κάποιο e-shop το παραγγέλνω για να με ενημερώσουν μετά απο λίγο οτι είναι εξαντλημένο..

Για κοίτα κάτι που βρήκα,σου κάνει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα