Jump to content
graves

Βάψιμο ζαντών ... με spray!

Recommended Posts

Και εφόσον όλοι ξέρουμε οτι οι καιροί είναι δύσκολοι για εξοδα (για τους περισσοτερους απο εμας τουλαχιστον) και ενω με εχει φάει να κανω διχρωμία τις ζάντες στο KLX (Motard στεφάνια, μαύρα, θελω να κανω τα μισα χρυσό) τσεκαρα διαφορα αλλα θεματα σε forums με αυτοκινητα με τυπαδες που το κανανε μονοι τους και μαλιστα ενας ανεφερε οτι φιλος του το ειχε κανει μονος και 2 χρονια τωρα δεν εχει παθει το παραμικρο

Λέψ τωρα εγω λοιπον... η διαδικασία είναι

1. Εννοειται αφαιρεση ακτινων (η προσεκτικο καλυμα με χαρτοταινια αλλα καλυτερα αφαιρεση) καλυμα ελαστικου με χαρτοταινια και εφημεριδες, επισης καλυμα της υπολοιπης μισης ζαντας που θα παραμεινει μαυρη

2. Τρίψιμο με 800άρι/1000αρι ντουκόχαρτο - η αλλιως γυαλοχαρτο νερου

3. Ασταρι σε spray (2 χέρια ειναι υπερ-αρκετα) και ξανα τρίψιμο με τα ντουκόχαρτα

3. Προσεκτικο βαψιμο με 2-3 χερια

4. Βερνικι 1-2 χέρια

Ετσι με 15-20e ΜΑΧ και προσεκτικη δουλεια τα αποτελεσματα θα ειναι σιγουρα ικανοποιητικα, και ολοι ξερουμε οτι οταν κανει καποιος κατι μονος του - νιώθει απλα άρχοντας

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ:

Υπαρχουν ακρυλικά spray, αυτα δεν χρειάζονται μετα βερνίκι?

Αν ειναι οντως ετσι, ειναι καλυτερα να βαφει και να περαστει χωριστα βερνικι απο πανω απο ξεχωριστο spray, θα ειναι καλυτερο σε θεμα αντοχης του χρωματος, η δεν υπαρχει προβλημα, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο?

Εγω παντος θα το επιχειρήσω, και συντομα (σε λιγοτερο απο 2 βδομαδες) που θα το εχω κανει, θα ανεβει και φωτογραφικο υλικό! :afro:

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω βάψει αρκετά πράγματα στην ζωή μου,αλλά ποτέ ζάντες! Φυσικά αναμένω αποτέλεσμα και φωτός.

καλή επιτυχία :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα γίνονται.

Το πρώτο πράγμα που έβαψα στην ζωή μου σε μηχανάκι ήταν οι ζάντες αλλά διάβασα και ρώτησα μάστορες πριν το κάνω.

Πας, ρωτάς, σου δίνουν τα κατάλληλα υλικά και οδηγίες.

2+ χρόνια μέχρι στιγμής και όλα καλά.

Πριν

Front-1.jpg

Κατά το τρίψιμο-χάρτωμα

Back-xartoma-1.jpg

Βάψιμο και ψήσιμο

Front-painted-sto-fourrno.jpg

Και το αποτέλεσμα

Front-painted.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα γίνονται.

Το πρώτο πράγμα που έβαψα στην ζωή μου σε μηχανάκι ήταν οι ζάντες αλλά διάβασα και ρώτησα μάστορες πριν το κάνω.

Πας, ρωτάς, σου δίνουν τα κατάλληλα υλικά και οδηγίες.

2+ χρόνια μέχρι στιγμής και όλα καλά.

Πριν

Κατά το τρίψιμο-χάρτωμα

Βάψιμο και ψήσιμο

Front-painted-sto-fourrno.jpg

Oλόϊδια κουζίνα έχουμε! Και βάφει και ζάντες ε? Α ρε Πίτσος εμπιστοσύνη! :D

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω για το αποτελεσμα ποσο θα κρατησει (ευχομαι να κρατησει...)αλλα εχουμε τον ιδιο φουρνο και με τον αερα κανει δουλεια.....χαχα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Klab, την εβαψες με το spray που δεν χρειαζεται βερνικι η εβαλες βερνικι απο πανω?

Οτι θελουν ψησιμο δεν ηξερα.... Στους πόσους βαθμούς και πόση ώρα? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι ζάντες ήταν ματ από την μάνα τους οπότε δεν έβαλα βερνίκι καθώς δεν ήθελα να αλλάξω το look.

Χρώμα χρησιμοποίησα υψηλής θερμοκρασίας και στις οδηγίες έγραφε ότι ήθελε ψήσιμο.

Τώρα πόσο έλεγε στις οδηγίες δεν θυμάμαι, αλλά επειδή δεν χώραγε στην Pitsos τις ακούμπησα στην πόρτα και έβαλα φουλ θερμοκρασία στον θερμό αέρα (λόγω απωλειών) για μισή ώρα και κάθε 5 λεπτά τις γύρναγα πλευρά.

Πάντως παραπάνω απ΄'ότι έλεγαν οι οδηγίες.

ΥΓ Για να μην χαλάσω την κουζίνα μου την όλη δουλειά, την έκανα στο σπίτι του messer την ώρα που βάραγε γυρολόγια στις Σέρρες χι,χι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά Προσοχή !

ΠΟΤΕ δε βάζουμε τέτοια υλικά σε σπιτικό φούρνο γιατί είναι καρκινογόνα !

Μόνο σε ειδικά μαγαζιά ή αντί για χρώμα χρησιμοποιούμε μεμβράνες

Τροποποιήθηκε από τον Stratos 650

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλέ δεν μπήκε τίποτα μέσα στον φούρνο, μόνο έβγαινε αέρας.

Αν και μετά το αρνάκι με τις πατάτες στο ταψί, βγήκε πιο νόστιμο από το συνηθισμένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχα

καλύτερα έτσι, αλλά δες το βράδι μήπως φωσφορίζεις (χούμορ χούμορ) :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν 2 μερες εβαψα ζαντες αλουμινιου απο αυτοκινητο με μεγαλη επιτυχια, το "μυστικο" για τη μακροζωια του ακρυλικου σπρεϊ ειναι να πεσει απο πανω βερικι πιστολιου και οχι βερνικι σπρεϊ, αν δεν θελεις να γυαλιζουν υπαρχει και ματ βερνικι, το βερνικι σε σπρεϊ φευγει πολυ πολυ ευκολα, ειδικα αν πεσει λιγο βενζινη πανω..

Οι ζαντες σου ειναι με ηλεκτροστατικη βαφη, θα πιασει εκει πανω το χρωμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου αυτο που περιγραφεις ειναι σωστο (αν και εγω δεν θα εβαζα δευτερο χερι βερνικι γιατι δεν το εμπιστευομαι ποτε οτι θα κατσει καλα. Αντ' αυτου βαζω ενα χερι αλλα καλη ποσοτητα). Εχω βαψει ζαντες σε 3 μηχανακια (ολες ζουν ακομα και ειναι σε τελεια κατασταση) και σου λεω πως θα πετυχει και οτιδηποτε παραπανω απο αυτα ειναι υπερβολη.

Αν θες ομως την αποψη μου τσεκαρε το λιγο παραπανω με το χρυσο χρωμα γιατι ειναι πολυ περιεργο στην βαφη και δυσκολα θα πετυχεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου. ηθελα και εγω χρυση ζαντα σε ενα xt250 γιατι ειχα αλλαξει το μπροστινο συστημα για να εχει δισκοφρενο και η καινουργια (μεταχειρισμενη) ζαντα ηταν ασημενια ενω οι δικες μου χρυσες. οταν ξεκινησα την διαδικασια ειδα οτι αν και ειχα σπρει για χρυσο χρωμα, μονο χρυσο δεν εβγαινε και φαινοτανε πολυ μουφα.

Δεν θελω να σε αποκαρδιωσω αλλα ψαξε το πολυ για να μην βρεθεις προ εκπληξεως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε ισως πετυχες σε οχι τοσο καλο spray? Η η αποχροση του ηταν καπως? Τι να πω, δεν ξερω!

@Ninjatasos το βερνικι με πιστολι κομματακι δυσκολο... τί θα κανω θα παω σε βαφείο και θα πω ρίξτε πανω μόνο βερνίκι? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γενικα το χρυσο ειναι δυσκολο χρωμα στα βαψιματα,ειδικα στις ζαντες..θελει προσοχη...γιατι παραμονευει η πατατα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο με την ηλεκτροστατικη βαφη δεν το ειχα σκευτει, δεν εχω ιδεα αν θα πιάσει εκει πανω η οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρωτησα σε βαφέα, δεν εχει προβλημα η ηλεκτροστατικη βαφη, τριψιμο κανονικα απλα και μετα βαψιμο. Ουτε ασταρι μου ειπε χρειαζεται επειδη ειναι ηδη βαμένη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως στα ειπε ο βαφεας.Τωρα η τα περνας ακρυλικο μονης, η ακρυλικο διπλης και βερνικι το οποιο ομως πρεπει να εχει μεσα και σκληρυντη,και πρεπει να το ριξεις μεσα σε 2 με 3 ημερες το πολυ,γιατι θα στεγνωσει μεσα στο μπουκαλι του.Το κοστος καθε σπρευ σε καταστηματα με χρωματα αυτοκινητου ειναι στα 12 ευρω.Καλη επιτυχια,βαλε και καμια φωτο να δουμε το αποτελεσμα με το καλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενδιαφερων... εχουν βγαλει και σκουριες οι δικες μου....

Για πειτε ακριβος την διαδικασια γιατι μπερδευτικα. Οπως το ειπε ο φιλος στο πρωτο ποστ?

Με την ηλεκτροστατικη τι παιζει? ποια ειναι η διαδικασια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε ισως πετυχες σε οχι τοσο καλο spray? Η η αποχροση του ηταν καπως? Τι να πω, δεν ξερω!

@Ninjatasos το βερνικι με πιστολι κομματακι δυσκολο... τί θα κανω θα παω σε βαφείο και θα πω ρίξτε πανω μόνο βερνίκι? :P

Η αληθεια ειναι οτι αν δεν εχεις τα εργαλεια (αεροσυμπιεστη, πιστολι βαφης) ωστε να το κανεις μονος σου ειναι λιγο ακυρο να πας σε βαφεα, αλλα και να πας θα σου παρει στανταρ κανενα 30αρι πραγμα που δε λεει..

Η πιο καλη λυση ειναι αυτη που ειπε ο vforever, να παρεις ενα τετοιο βερνικι (σαν αυτο που χρησημοποιοησα εγω, βερνικι και σκλυριντικο) σε σπρεϊ, τα κοινα βερνικια που κυκλοφορουν στο εμποριο στα 5-7 ευρω απλα δεν κανουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, σε μαγαζιά με χρωματα αυτοκινητων (σε αυτο που μου προτεινε και ο βαφεας για να παω με το οποιο συνεργαζετε) μου ειπε οτι σου κανει σε σπρέι οτι χρωμα θες οπως και βερνικι σου κανει παλι σε σπρέι που εχει και σκληρυντή μέσα!

Προφανός αμα καποιος ομως εχει κομπρεσέρ και πιστόλι ειναι καλύτερα να ρίξει το χρώμα με αυτά, αλλιώς το σπρέι είναι μονόδρομος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Go On, μια χαρα βαφει το σπρεϊ, το μονο θεμα ειναι η ποιοτητα της βαφης, αφου θα παρεις φτιαχτα και οχι ετοιμα του εμποριου τοτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα!

Περιμενουμε να δουμε τη διαδιακασια και το αποτελεσμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση:

Ξέρει κανείς για να μήν φένεται άσχημο ο χωρισμώς των 2 χρομμάτων, πως θα πετύχο αυτο που φενεται στην παρακατω φωτογραφία?

Που οταν αλλαζει απο μαυρο σε κοκκινο ειναι καπως "smooth" αλλαγη και δεν σταματαει απλα το 1 χρωμα και ξεκιναει το αλλο ωστε να φενεται απλα σαν μια γραμμη, ενόνωνται καπως τα χρωματα, αν με καταλάβατε τι θελω να πώ!

2659538_f_b.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι ζάντες ήταν ματ από την μάνα τους οπότε δεν έβαλα βερνίκι καθώς δεν ήθελα να αλλάξω το look.

Χρώμα χρησιμοποίησα υψηλής θερμοκρασίας και στις οδηγίες έγραφε ότι ήθελε ψήσιμο.

Τώρα πόσο έλεγε στις οδηγίες δεν θυμάμαι, αλλά επειδή δεν χώραγε στην Pitsos τις ακούμπησα στην πόρτα και έβαλα φουλ θερμοκρασία στον θερμό αέρα (λόγω απωλειών) για μισή ώρα και κάθε 5 λεπτά τις γύρναγα πλευρά.

Πάντως παραπάνω απ΄'ότι έλεγαν οι οδηγίες.

ΥΓ Για να μην χαλάσω την κουζίνα μου την όλη δουλειά, την έκανα στο σπίτι του messer την ώρα που βάραγε γυρολόγια στις Σέρρες χι,χι.

:crazy: :crazy: :crazy: :crazy: DAFUQ DID I JUST.......... :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

Άνοιξες μικρέ θεούλη ΤΗΝ ΟΙΚΙΑΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ για να ψήσεις ΖΑΝΤΕΣ ; ; ; ; ; ;

Kαι δεν έχεις ανοίξει ακόμα ΕΙΔΙΚΟ thread για την καφρίλα που πρέπει να πολυτραγουδιστεί στους αιώνες των αιώνων ; ; ; ; ; ;

Άμα έχει μεράκι ο άνθρωπος κάνει όλες τις μόντες τελικά.... σε πάω !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερώτηση:

Ξέρει κανείς για να μήν φένεται άσχημο ο χωρισμώς των 2 χρομμάτων, πως θα πετύχο αυτο που φενεται στην παρακατω φωτογραφία?

Που οταν αλλαζει απο μαυρο σε κοκκινο ειναι καπως "smooth" αλλαγη και δεν σταματαει απλα το 1 χρωμα και ξεκιναει το αλλο ωστε να φενεται απλα σαν μια γραμμη, ενόνωνται καπως τα χρωματα, αν με καταλάβατε τι θελω να πώ!

2659538_f_b.jpg

Εδώ θέλει τεχνική graffiti

περνάς τη στρώση του κόκκινου και μόλις φτάσεις στο όριο που θέλεις "τραβάς" (απομακρύνεις) το spray ώστε να θολώσεις το τελείωμά του. Το ίδιο ακριβώς κάνεις και με το μαύρο χρώμα. Ψεκάζεις από απόσταση και σπασπωδικά (όχι δηλαδή συνεχόμενα πατημένη τη βαλβίδα, αλλά με κενά) για να "γλυκάνεις" το fade μεταξύ των δύο χρωμάτων. Σημαντικό να μην πιέζεις με πολύ δύναμη τη βαλβίδα αλλά ελάχιστα ώστε να βγαίνει το χρώμα ομοιόμορφα. Δεν ξέρω πως αλλιως να σου το εξηγήσω γιατί είναι λίγο πολύπλοκο.

Υπάρχουν και άλλες τεχνικές αλλά είναι για πιο -ας το πω- "έμπειρα" χέρια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι κι εγω αυτο φανταστηκα, απλα το θεμα ειναι οτι η ζαντα μου ειναι ηδη μαυρη οποτε θα βαψω μονο την μιση, δεν θα ξαναβαφεί το αλλο μισο που θα μεινει μαυρο! Οποτε αν το κανω μονο με το κοκκινο χρωμα θα φενεται οκ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα