Jump to content
Sign in to follow this  
dimkorinthos

Μοτο εισαγωγης

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Θελω να σας θεσω μερικες ερωτησεις για ενα θεμα που με απασχολει τις τελευταιες ημερες. Λογω των οικονομικων μας ολοι μας σκεφτομαστε να αγοραζουμε αυτο που θελουμε οσο πιο φθηνα γινετε. Οποτε εγω θελω να σας ρωτησω: Αξιζει να αγορασω μια μηχανη απο την π.χ. Βουλγαρια που ειναι πιο φθηνη η ζωη ??? Μια μηχανη που εχει εδω 10,000 € καινουργια στην Βουλγαρια ποσο κοστιζει περιπου ??

Ευχαριστώ εκ των προτερων παιδια.

Εχω και μερικες ακομα ερωτησεις οποτε θελω να ειστε υπομονετικοι. :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

H ζωή στη Βουλγαρία μπορεί να είναι πιο φτηνή,αυτό δεν σημαίνει όμως αυτόματα οτι και τα προιόντα πολυτελείας (πχ μοτοσυκλέτες) είναι και αυτά φτηνά. Ακόμα και να είναι θα περάσει τελωνείο,οπότε η διαφορά τιμής θα κλείσει ακόμα περισσότερο,συν την όλη ταλαιπωρία του φέρτο απο ξένη χώρα μπλέξε με την γραφειοκρατία εδώ και τα λοιπά...αν βρείς καμια ευκαιρία ίσως αξίζει,δεν ξέρω.

Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν διάφορα τοπικ εδώ στο forum που έχω διαβάσει κατα καιρούς με το τι να προσέχεις και ποια είναι η διαδικασία,δεν έχω χρόνο για ψάξιμο αυτή τη στιγμή αλλα αν ψάξεις κάτι θα βρείς. Συγκεκριμένα θυμάμαι ενα thread που μιλούσε για ένα συγκεκριμένο site απο Γερμανία με πολύ καλές τιμές απο οτι είχα δει και τότε...

Είναι βέβαια το όλο μπλέξιμο του να προσπαθείς να συνενοηθείς με έναν έμπορο ή ιδιώτη σε μια γλώσσα που ούτε του ενός ούτε του άλλου είναι η μητρική για θέματα που περιλαμβάνουν πολλούς τεχνικούς όρους...

Εγώ εκτός αν αγόραζα καινούρια μοτό ποτέ δεν θα αγόραζα χωρίς να το δω απο κοντά με τα μάτια μου,και στην περίπτωση καινούριας μαζί με τα μεταφορικά τον εκτελωνισμό και τις πινακίδες ίσως σου βγεί και πιο ακριβά απο το να την πάρεις εδώ...

Όλα τα παραπάνω με επιφυλάξεις,μεταφέρω τι έχω διαβάσει/ακούσει.

PS: Κάπου είχα διαβάσει οτι το να περνάνε προιόντα τελωνείο ανάμεσα σε χώρες της ΕΕ είναι παράνομο και η Ελλάδα πληρώνει τα σχετικά πρόστιμα εδώ και χρόνια. Σε κάθε περίπτωση όταν κάνεις εισαγωγή τελωνείο θα περάσεις,δεν το γλυτώνεις.

Τροποποιήθηκε από τον Avatar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηθελα να το γραψω και το ξεχασα. Κοιτα πως το εχω σκεφτει. Θα παω π.χ.στην βουλγαρια αφου εχω δει στο ιντερνετ μια σοβαρη αντιπροσωπεια και αφου εχω επικοινωνησει με τον ιδιοκτητη θα την κλειδωσω. Και μετα θα παω στην Βουλγαρια εγω ο ιδιος και θα την παραλαβω βαζοντας την μοτο σε ενα φορτηγακι για να την φερω Ελλαδα. Και μετα αφου την φερω Ελλαδα θα βγαλω αδειες κτλ κτλ

Δεν γινετε αυτο που εχω σκεφτει ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα πάντα γίνονται. Απλά η διαδικασία δεν είναι καθόλου απλή,ούτε οικονομική. Αυτό έλεγα παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ήταν έτσι απλά νομίζεις δεν θα το κάναν 9 στους 10? :crazy:

Ξέρω γώ, ψάχτο,ίσως βγάλεις άκρη. Απλά να ξέρεις οτι θυσιάζεις χρόνο για να γλυτώσεις χρήμα. Και η χρηματική διαφορά δεν θα είναι τόσο μεγάλη όσο νομίζεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα