Jump to content
Chriscrypton

Αμορτισέρ πίσω

Recommended Posts

Χαιρετώ σας & καλως σας βρήκα

Προσπαθώ να βρώ ΜΑΛΑΚΆ αμορτισέρ πίσω, για το παπί μου (Crypton του '99) γιατί κοντεύει να μετατραπεί σε φραπεδομηχανοκινουμενο & εφόσον το χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου με έχει κουράσει αρκετά τελευταία.(Αν και το φραπεδάκι το κάνει κρέμα μέχρι να φτάσω στη δουλειά icon_smile_big.gif)

Είχα βάλει KAYATA (OXI KAYABAicon_smile_big.gif..)και ηταν κουτσουρα...

Βάζω YSS τα ποιο συνηθησμένα για παπιά αλλά κι αυτά κουτσούρια κι ας ειναι στο τέρμα μαλακό ασε που σκουριάσαν παρόλο που το παπι δεν ειναι εκτεθειμένο, το προσέχω οσο μπορώ

Στον αντίποδα, τα SHOWA που εχει το KAZER αλλά & το JOY R πιστεύω οτι είναι τα καλύτερα, αλλα δε ξέρω κατα πόσο ειναι συμβατά με το Cryptonακι (26cm το μήκος του αμορτισερ)ούτε στην αντιπροσωπεία που τους τηλ.δεν μπορούσαν να μου πουν, ούτε στα Χανιά, ούτε στην Αθήνα.

Eίχα βρεί και DAYTONA αμορτισέρ απο Αθήνα, αλλα δεν εχει στοκ ποια & απο οσο εψαξα και ρώτησα ουδείς τα έχει βάλει σε παπί οπότε και δεν ειχα κάποια γνώμη για αυτα.

Τα φώτα σας & κερνάω και φραπεδιά στον δικάβαλοicon_smile_big.gif

(Νομίζω πως τώρα το δημοσιέυσα στο σωστο μερος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλά τα μεγέθη... Σε yss για το kazer βγαίνει στα 30... Γενικά παίζει στο 31,5... Οπότε είσαι λίγο δύσκολα... Το χαμηλότερο που θα βρείς kawa είναι στα 28...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει κανεις εμπειρία απο αμορτισερ αερίου?Διαβαζα σε ενα παλιοτερο θέμα πως ειναι ποιο μαλακά, αλλα με τη σωστή ρύθμιση, οπως επισης διασα για περιπτωσεις όπου αμορτισερ αερίου σπασανε (?) μετα απο λιγο καιρο χρήσης..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι δίνεις παίρνεις... Πλέον αρκετά συχνό το αμορτισέρ αερίου στα παπιά... Και επίσης ότι προσέχεις, διατηρείται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω kotsos! Αυτό που ψάχνω ειναι μαλακά αμορτισερ κι αν του αεριου οντως ειναι καλυτερα, ή μαλλον τα μαλακοτερα, ευχαριστως να τα δοκιμασω.Γι αυτο & ανοιξα το θέμα, για να παρω γνώμες. Οποτε εσυ δινεις + στα αεριου..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αμέ... Γιατί όχι φίλε, πλέον παίζουν και αρκετά οικονομικά κ καλά γύρω στα 50€...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με τη σωστη ρυθμιση τους (του αεριου) τι γινεται?Απο οτι βλεπω παιζει σημαντικο ρολο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το συγκεκριμένο το ψάχνεις ανάλογα με το τί ζητάς απο το αμορτισέρ σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι εγω το θελω τερμα μαλακο ας πουμε, αλλα απο οτι διαβαζω η διαδικασία ρυθμισης του αμορτισερ αεριου ειναι μανικι για καποιον που δεν ξερει,οπως εγω,

Οποτε καρντασι,θα με διαφωτισεις? :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει μιά βαλβίδα αέρα, την οποία φορτίζεις-αποφορτίζεις για να ελέγξεις την σκληρότητα...

Εσύ το βλέπεις, δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο τί βολεύει τον κώλο σου και σε τι έδαφος κινείσαι...

Θα το σκυλομετανιώσεις το μαλακό στο παπί... ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει μιά βαλβίδα αέρα, την οποία φορτίζεις-αποφορτίζεις για να ελέγξεις την σκληρότητα...

Εσύ το βλέπεις, δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο τί βολεύει τον κώλο σου και σε τι έδαφος κινείσαι...

Θα το σκυλομετανιώσεις το μαλακό στο παπί... ;)

Εδω & 8 χρονια που το χω,ο κ@λος μου, εχει γινει οσαν το τα αμορτισερ που ειχα-κουτσουρο-...οσο για το εδαφος..Ελληνικοι δρομοι μαν, τι χειροτερο...λακουβες-πηγαδια ειδικα εδω στην επαρχια οπου βρισκομαι..

δικαβαλος γενικα δεν κινουμαι & επισης οποτε παιρνω το kazer της γυναικας μου, ξενερωνω με τη διαφορα στην αισθηση..

Ευχαριστω για τις συμβουλες & το ΣΚ που θα ανεβω Σαλονικα,ίσως κανω μια αγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε αν είσαι κοντά Σαλόνικα, θα πάς μιά βολτίτσα απο την Οδυσσέως και πάνω απο κανα 30άρι δεν θα σου βγεί...

Έχεις τσεκάρει μήπως τυχόν έχει ρύθμιση την οποία δεν έχεις κάνει στο δικό σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα YSS εχουν 4 βαθμιδες ρυθμισης στου ελατηριου, & τα εχω στην 4η που θεωρητικα ειναι η ποιο μαλακή, ωστοσο απο ερευνα στο ιντερνετ, βρηκα πως πολλοι, οπως & εγω τα βρισκουν σκληρα.

Τελικα παρεμεινα πιστος σε αναρτησεις λαδιου,αγορασα της KAYABA στα 26cm απο ιντερνετ & σε πολυ καλη τιμη 32 ευρω, τα οποια απο ερευνα επισης στο ιντερνετ,διαπιστωσα πως ειναι τα πιο μαλακα after market της αγορας.

Μενει μονο να τα βαλω, & να σε πω εντυπωσεις...για τα αεριου επιφυλασομαι μελλοντικα..

Ευχαριστω καρντασι για τις συμβουλες & θα τα πουμε συντομα

Τροποποιήθηκε από τον Chriscrypton

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..........

Τελικα παρεμεινα πιστος σε αναρτησεις λαδιου,αγορασα της KAYABA στα 26cm απο ιντερνετ & σε πολυ καλη τιμη 32 ευρω, τα οποια απο ερευνα επισης στο ιντερνετ,διαπιστωσα πως ειναι τα πιο μαλακα after market της αγορας.

Μενει μονο να τα βαλω, & να σε πω εντυπωσεις...για τα αεριου επιφυλασομαι μελλοντικα..

Ευχαριστω καρντασι για τις συμβουλες & θα τα πουμε συντομα

@Chriscrypton, ποσταρισα σε αλλο σου κειμενο, και μετα ειδα αυτο!

Εμενα το παπι δικαβαλο, πλεει σαν βαρκα, ταλαντευεται πολυ!

Αν μπορεις, στειλε με ΠΜ, το site που βρηκες τα Kayaba των 260mm.

ΚΑΙΙΙΙΙΙΙ το κυριωτερο, ΕΝΤΥΠΩΣΕΙ_ΙΙΙΙΙΙΙΙΣ?...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα