Jump to content
demplar

ΚΤΕΟ και για μοτοσικλέτες- 400 ευρώ το πρόστιμο

Recommended Posts

Θανάση ευχαριστούμε, χρήσιμες οι πληροφορίες! :_thumbsup:

οπότε κάτσε να κανονίσω να το περάσω πριν τις 8 του μήνα αν ειναι,

θα πάρω τηλ εκεί που πέρασα και το tenere που δουλεύει ένας γνωστός μου, να δω για λεφτά, προθεσμίες, πρόστιμο κλπ.

για το tenere τον Δεκέμβρη μου είχαν πάρει 30e (Mr.KTEO) 24,4 + ΦΠΑ,

τώρα στο site τους βλέπω 15e μέχρι 125cc και 20e απο 125cc και πάνω

http://www.mrkteo.gr...CFVEwzQodnWQAqw

άμα ισχύουν οι τιμές, πάλι καλά...

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha1978_zps3ee3f358.jpg

να, για κάτι τέτοια πρωινά ζω, που σκάει ο ήλιος πίσω απ τα βουνά και μυρίζει Ιόνιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο... το daytona μου είναι του 09 πρέπει να το πάω και εγώ για κτεο η μόλις κλίση τα 4 χρονια ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέρασα σήμερα το ταφ-Ιννόβα. Σαφως, πέρασε πανηγυρικά.... :mB_kalo_e:

Η κατάσταση του μετα απο 9 χρόνια παραμένει άψογη. :yawn:

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha1978_zps3ee3f358.jpg

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha1982_zpse6c1eefa.jpg

Phiomegatauomicrongammarhoalphaphi3AF0alpha1988_zpsa1993c86.jpg

Τα νεότερα, ειναι τα εξης...

• Απο 8/4, θα υπάρχει προσαύξηση 7ε στο κόστος ελέγχου. Όμως ουτε οι ίδιοι γνωρίζαν ΑΝ θα εφαρμοστεί. Καλό αυτό...
  • Το κόστος ελέγχου ειναι 25.61 ε. ΚΑΘΑΡΟ ποσό. Σε αυτό όμως, προστίθεται + 10% υπέρ Δημοσίου Ν. 2963/01, + ΦΠΑ. = 35 ε. :shock: (Τιμες Ιθάκης + Κεφ/νιάς. Αλλου δεν ξερω αν ειναι χαμηλότερες, εδω εχουμε 1 ΚΤΕΟ...)
  • Το πρόστιμο για έλεγχο απο Τροχαία ισχύει κανονικά και ειναι 400αρού. :pray:(ανεπίσημα ΘΑ ενταθούν οι έλεγχοι απο 8/4.... :ph34r: )
  • Αν ΔΕΝ περάσει το μοτό (πχ. λάστιχα), πληρωνουμε το κόστος ελέγχου+ δίδεται έγγραφο με το οποίο το μοτό κυκλοφορεί κανονικά για 20 ημέρες. Ουσιαστικά μεσα στο 20ήμερο, πρεπει να μπουν (πχ. τα λάστιχα), και προσερχόμαστε για επανέλεγχο ΑΝΕΥ χρέωσης... :afro:
  • Γίνεται μέτρηση καυσαερίων + το δελτίο επέχει θεση ΚΕΚ. Δεν εκδίδουν ξεχωριστη Κάρτα Εκδοσης Καυσαερίων. Περνάνε όλα πάντως... :whistling:
  • Για στάθμη θορύβου δεν εχω ιδέα. Βλέπετε την εξάτμιση.... :_zorro:

Nα μου επιτρεψεις να σε διορθωσω σε μερικα πραματα , εντελως φιλικα

1) Η προσαυξηση που λες δεν υφισταται γιατι η τιμη του ελεγχου ειναι ελευθερη και το αποφασιζει ο εκαστοτε επαγγελματιας

2)το προστιμο οντως ειναι 400 ευρω οπως και στα ι.χ απλα αν εντος 10 ημερου το περασεις κτεο πληρωνεις το 1/8 του προστιμου δλδ 50 ευρω

3)η προθεσμια επανεγχου οριζεται απο τον εκαστοτε ελεγκτη και ειναι 20 ή 30 μερες

4)μετρηση καυσαεριων γινεται σε μοτο που εχουν κυκλοφορια στη ελλαδα μετα το 1999.Καρτα καυσαεριων στην μοτο δεν εκδιδεται ουτε το δελτιο επεχει θεση Κ.Ε.Κ γιατι δεν οφειλει να εχει

5)Μετρηση θορυβου γινεται σε ολα τα μοτο και δικαιουνται να εχουν μεχρι και +3 dB απο οτι γραφει η αδεια κυκλοφοριας αν δεν γραφει η αδεια το κτεο οφειλει να το βρει μεσο του τεχνικου αρχειου του υπουργειου μεταφορων ή την εκαστοτε αντιπροσωπιας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

4)μετρηση καυσαεριων γινεται σε μοτο που εχουν κυκλοφορια στη ελλαδα μετα το 1999.Καρτα καυσαεριων στην μοτο δεν εκδιδεται ουτε το δελτιο επεχει θεση Κ.Ε.Κ γιατι δεν οφειλει να εχει

5)Μετρηση θορυβου γινεται σε ολα τα μοτο και δικαιουνται να εχουν μεχρι και +3 dB απο οτι γραφει η αδεια κυκλοφοριας αν δεν γραφει η αδεια το κτεο οφειλει να το βρει μεσο του τεχνικου αρχειου του υπουργειου μεταφορων ή την εκαστοτε αντιπροσωπιας.

καλά στα 2 τελευταία θα ζοριστούν πολύ με το αλογάκι μου... :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άσε και θα ρωτήσω τον δικό από Δευτέρα που θα τον πάρω για το σκούτερ, να μου πει τι παίζει σε αυτή την περίπτωση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γιατι να ζοριστουν αν επιτρεπεται?εχει κατι ιδιαιτερο η μοτοσυκλετα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλη εξάτμιση :peep:

Ποσα Db λεει η αδεια σου?

Παντως να ξερεις οτι θα περασει αερας το δικο σου, εδω περασε το δικο μου χωρις θεμα που το πηγα σε καπως περιεργη κατασταση!

post #20

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλη εξάτμιση :peep:

Aν ησουν θεσσαλονικη θα σου ελεγα να ερθεις απο εκει που δουλευω να σε περνουσα χωρις πολλα πολλα αλλα πιστευω οπου και να πας δε πιστευω να εχεις προβλημα οποτε καλη επιτυχια και μη μασας :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

....................

Ποιός ξέρει να μου πει σ' αυτές τις περίεργες κανούργιες άδειες που έχουν τα πεδία με κωδικούς, ποιό είναι για τα ντεσιμπέλ της εξάτμισης? Άκυρο, τα εξηγεί απ' την άλλη πλευρά και δεν τό 'χα δει. :blush2:

Επίσης, φαίνεται από κάπου αν εργοστασιακά έχει τοποθετηθεί άλλη εξάτμιση?

πχ το δικό μου έβγαινε απ' τη Σουτζούκι με τη Yoshimura επάνω. Υπάρχει τρόπος ν' αποδειχτεί ή θα μου λένε ότι την έβαλα εγώ μετά και μπορεί να τους φαίνεται θορυβώδης? (Αν και δεν είναι καθόλου, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου μ' αυτούς που έχουμε μπλέξει..... απ' τη μύγα ξύγκι ψάχνουνε). :angry:

Εμένα έχει

U1: 88 (εν στάσει),

U2: 4400 (ταχύτητας κινητήρα) (?)

U3: 79,3 εν κινήσει (όταν περνά) (?)

Κάποιος με V-strom με τη μαμίσια κλασσική εξάτμιση μπορεί να μου πεί τί γράφει η άδειά του?

Αν έχει μικρότερα κατάτι νούμερα είμαστε οκ. Αν έχει τα ίδια ακριβώς, τότε δεν έχουν λάβει υπόψη την αλλαγή

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποιός ξέρει να μου πει σ' αυτές τις περίεργες κανούργιες άδειες που έχουν τα πεδία με κωδικούς, ποιό είναι για τα ντεσιμπέλ της εξάτμισης? Άκυρο, τα εξηγεί απ' την άλλη πλευρά και δεν τό 'χα δει. :blush2:

πχ το δικό μου έβγαινε απ' τη Σουτζούκι με τη Yoshimura επάνω. Υπάρχει τρόπος ν' αποδειχτεί ή θα μου λένε ότι την έβαλα εγώ μετά και μπορεί να τους φαίνεται θορυβώδης? (Αν και δεν είναι καθόλου, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου μ' αυτούς που έχουμε μπλέξει..... απ' τη μύγα ξύγκι ψάχνουνε). :angry:

Εμένα έχει

U2: 4400 (ταχύτητας κινητήρα) (?)Εννοει στρ/1' ή rpm/min

U3: 79,3 εν κινήσει (όταν περνά) (?)Eιναι μετρηση των dB που γινεται υπο συγκεκριμενες συνθηκες οταν περνα μπροστα απο το οργανο μετρησης με συγκεκριμενη ταχυτητα.Στις αδειες γραφεται γιατι ειναι υποχρεωτικο και δεν εχει καμια εφαρμογη

Κάποιος με V-strom με τη μαμίσια κλασσική εξάτμιση μπορεί να μου πεί τί γράφει η άδειά του?Και τα μαμα τοσο γραφουν 88dB/4400rpm-min(πιθανον η yoshimura να εχει τοποθετηθει απο την ελληνικη αντιπροσωπια)

Αν έχει μικρότερα κατάτι νούμερα είμαστε οκ. Αν έχει τα ίδια ακριβώς, τότε δεν έχουν λάβει υπόψη την αλλαγή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα περάσει Κώστα μην σε ανησυχεί, έχει έγκριση τύπου για νόμιμη χρήση η Yoshi.

Θα δεις και το αυτοκόλλητο, είναι ένα κίτρινο πουλάκι :lipssealed:

Τροποποιήθηκε από τον klab

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα περάσει Κώστα μην σε ανησυχεί, έχει έγκριση τύπου για νόμιμη χρήση η Yoshi.

Θα δεις και το αυτοκόλλητο, είναι ένα κίτρινο πουλάκι :lipssealed:

Ναι ναι... το έχω δει και εγώ αυτό το κίτρινο πουλάκι...

to-poulaki-tsiou-se-tsiftetele-version-Video-1-315x236.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ναι... το έχω δει και εγώ αυτό το κίτρινο πουλάκι...

to-poulaki-tsiou-se-tsiftetele-version-Video-1-315x236.jpg

Προέκυψε σφάλμα

Έφτασες το όριο θετικών ψήφων για σήμερα

:tooth::clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

U2: 4400 (ταχύτητας κινητήρα) (?)Εννοει στρ/1' ή rpm/min

Εσύ δλδ τώρα έδωσες εξήγηση;

Κάτσε να βοηθήσω: σττρρρρ μπζζζ κρρρρ / 56$$ *ερππππ-12κλρτσσσς

:crazy:

(RPM=Revolutions Per Minute=περιστροφές ανά λεπτό)

rpm/min=στροφές ανά λεπτό και ξανά ανά λεπτό=στροφές ανά λεπτό τετράγωνο= :hunter::crazy:

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα έχει

U2: 4400 (ταχύτητας κινητήρα) (?)

U3: 79,3 εν κινήσει (όταν περνά) (?)

Κάποιος με V-strom με τη μαμίσια κλασσική εξάτμιση μπορεί να μου πεί τί γράφει η άδειά του?

Απο την στιγμή που είναι εργοστασίακή, πριν κυκλοφορήσει έχει πάρει άδεια απο το Υπουργείο, άρα είσαι 100% Νόμιμος. Και φυσικά τα DB που γράφει η άδεια σου, είναι αυτά που αντιστοιχούν στο όχημα σου με την Yoshi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσύ δλδ τώρα έδωσες εξήγηση;

Κάτσε να βοηθήσω: σττρρρρ μπζζζ κρρρρ / 56$$ *ερππππ-12κλρτσσσς

:crazy:

(RPM=Revolutions Per Minute=περιστροφές ανά λεπτό)

rpm/min=στροφές ανά λεπτό και ξανά ανά λεπτό=στροφές ανά λεπτό τετράγωνο= :hunter::crazy:

Γραψε λαθος ,ηθελα να γραψω dB/rpm αφου γι αυτο μιλουσαμε αλλα τεσπα.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο την στιγμή που είναι εργοστασίακή, πριν κυκλοφορήσει έχει πάρει άδεια απο το Υπουργείο, άρα είσαι 100% Νόμιμος. Και φυσικά τα DB που γράφει η άδεια σου, είναι αυτά που αντιστοιχούν στο όχημα σου με την Yoshi

θα διαφωνησω εν μερει γιατι η εγκριση τυπου αφορα την μανισια εξατμιση εκτος και αν ειναι παραεισαγωγη που περνει αλλη εγκριση τυπου ,εγω λεω να μετρησεις την yoshi να δεις ποσα dB και να τα συγκρινεις με την αδεια να δουμε ποσο κοντα η μακρια ειναι απ την πραγματικοτητα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΖΕR 115 ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟ 1999.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ;ΑΝ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ;Ο ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ Ν.ΗΛΕΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε τηλεφωνο ή πανε σε ενα ιδιοτικο κτεο της περιοχης σου και ρωτησε...

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχύει ότι κοιτάζουν ρύπους και στα δίχρονα???

Εχω ένα 125cc με άδεια του 2000,

13ών χρονών δίχρονο, που κάποτε στα νιάτα του έκαιγε αγνή παρθένα Super, ούτε καταλύτες ούτε τίποτα, ρε παιδιά με αυτό άμα με σταματήσει η Greenpeace θα με τουφεκίσει επιτόπου! :hunter:

Τα κοιτάζουν, και αν ναι, παίζει να περάσει???

TEOKOTZAK έκανα quote το μήνυμα σου για να το δεις να πεις και εσύ που είσαι μέσα στα κολπα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχύει ότι κοιτάζουν ρύπους και στα δίχρονα???

Εχω ένα 125cc με άδεια του 2000,

13ών χρονών δίχρονο, που κάποτε στα νιάτα του έκαιγε αγνή παρθένα Super, ούτε καταλύτες ούτε τίποτα, ρε παιδιά με αυτό άμα με σταματήσει η Greenpeace θα με τουφεκίσει επιτόπου! :hunter:

Τα κοιτάζουν, και αν ναι, παίζει να περάσει???

Θα περασεις αερας το κτεο μη μασας.. ολα για το παραβολο γινονται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα