Jump to content
JimKarvo

SOS: Metzeler ME22, Η ταλαιπωρία συνεχίζεται!

Recommended Posts

Εν ολίγοις: Πήρα τα ΜΕ22 για νέα λάστιχα στην παπια μου, ως: 2.50 εμπρός, και 2.75 πίσω!!

Το θέμα είναι ότι το πίσω βρίσκει.

Είτε στον σκελετό, είτε στην ουρα. ότι και να κάνω, θα βρει!

Έμαθα πως τα 2.25 (για να το βάλω μπρός) δεν βγαίνουν σε ΜΕ22.

Οποτε τι κάνουμε?

Να βάλω 2.50 μπρός πίσω?

Και αν ναι, τι αρνητικά η θετικά αποτελέσματα θα έχω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ME 2.25? Που τα έχεις βρει, να πάω να τα πάρω τώρα!

Τροποποιήθηκε από τον JimKarvo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πότε τα είχες πάρει? θυμάσαι; Ο κατάλογος δεν τα έχει, στο site τους δεν τα βρήκα. μου έχουν πει ότι έχουν καταργηθεί, αλλά:

Τα παλιά λάστιχα ήταν 2.50 μπρος, και 2.50 πίσω. οπότε πήρα πάλι 2.50 για πίσω.

Δυστυχώς που δεν θα έχω το 2.75, διότι όσο το πάω ως μονοκάβαλο, τόσο το νιώθω ωραία :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φορας αμορτισερ μαμας? αν ναι βαλε αλλα ωστε να σηκωθει το παπι, ολα τα 6 βολτα αυτο το προβλημα ειχαν..... :)

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι τέρμα, αλλά βλέπω ότι ρυθμίζεται μόνο η σκληρότητα και όχι η απόσταση! (Όχι, δεν έχω τα μαμά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν παίζει ρε συ.. έχει ήδη αλλάξει η γεωμετρία από το μηχανάκι μου, δεν το ψήνω να γίνει ακόμα πιο ψηλό! Θα οδηγάω σε στυλ street μετά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν παίζει ρε συ.. έχει ήδη αλλάξει η γεωμετρία από το μηχανάκι μου, δεν το ψήνω να γίνει ακόμα πιο ψηλό! Θα οδηγάω σε στυλ street μετά!

Tραβα στο μοναστηρακι και παρε δυο αμορτισερ λιγο πιο ψηλα........ :) και σιγα μην σου χαλασει η γεωμετρια στο ss :P ισα ισα που τα γκομενακια θα γλυστρανε επανω σου βεντουζα..... :lol: εμεις στην ηλικια σου με τα 6 βολτα ,ετσι καναμε,δεν εχει διαφορα καμια......

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε μην τον κοροϊδευεται για την γεωμετρια;; Ειναι ολα μελετημενα εκει στην μαμα Honda... Ξερεις τι ειναι να πατας φρενο μπροστινο και αντι να βυθιζεται η "αναρτηση" να σηκωνεται;;; :lol:

Παντως απορω πως πηρες λαστιχα στα τυφλα.. Προφανως δεν πηγες σε λαστιχα να στα τοποθετησει επι τοπου, αλλα και παλι! Δεν ειδες τι λαστιχα φορουσε προηγουμενως το παπι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο μονοκάβαλο δεν έβρισκε, οπότε και να μου τα έβαζαν εκεί, δεν θα έβρισκε!

So...

Τώρα για την ανάρτηση, έβαλα 2.50 πίσω, και είμαι κομπλέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα ηρθε και η δικια μου στιγμη να αλλαξω λαστιχα στη παπια μου εχω το Modenas το X-Cite και ΝΑΙ εχω ακομα τα ''μαμα'' λαστιχα εχω συμπληρωσει 2+ χρονια και 15000χλμ...

Ολο το μεσημερι διαβαζω στο νετ για ελαστιχα σε μηχανακια απο ότι ειδα τους περισσοτερους υποστιρικτες εχει το Metzeler ΜΕ22 και μετα το Michelin Μ45 και το Gazzele M62...Επίσης διαβασα και τα Dunlop TT900 τα Metzeler Urban και ειδα καπου κατι Continental και αρκετα Pirelli..Λοιπον για να μην μακροσκελο θελω τα ελαστικα να εχουν το καλυτερο κρατημα στη βροχη γενικα στο υγρο οδοστρωμα γιατι σε νησι που ειμαι εχουμε πολη υγρασια και το βραδυ ειναι παντου μουσκεμα.μετα με ενδιαφερει στο στεγνο και λιγο σε χωματόδρομο...

Η οδηγη μου ειναι κανονικη με σταθερη ταχυτητα και ουτε γκαγκουριες το μονο αμα δω καμια ευθεια θα το δωσω αλλα μεχρι εκει το ΜΟΝΟ που με ενδιαφερει και το ξαναλεω ειναι το κρατημα στη βροχη (γιατι εχουμε φαει 2-3 πεσίματα)...

Επισης διαβαζα για τις πιεσης των ελαστικων που βαζετε και απο τι βλεπω ειμαι ο μοναδικος που βαζω 35 μπροστα 40 πισω βαζω τοσο επειδη εχω χυτες ζαντες (ισως ειναι και βλακεια αυτο που λεω) στο πατερα μου που εχει ακτινωτες βαζω 30 και 35 τεσπα τις περισσοετρες φορες ειμαι μονος πανω στο μηχανακι αλλα παω και σε χωματοδρομο...

Ευχαριστω περιμενω τα φωτα σας..

Τροποποιήθηκε από τον Kimi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον για να μην μακροσκελο θελω τα ελαστικα να εχουν το καλυτερο κρατημα στη βροχη γενικα στο υγρο οδοστρωμα γιατι σε νησι που ειμαι εχουμε πολη υγρασια και το βραδυ ειναι παντου μουσκεμα.μετα με ενδιαφερει στο στεγνο και λιγο σε χωματόδρομο..

έχω κλείσει 8 χιλιάδες με τα ΜΕ22 και δε μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος απο το κράτημα και την συμπεριφορά τους στις εξείς περιπτώσεις :

1) ψιλόβροχο... ΣΚΟΤΩΣΤΡΕΣ, όπως και τα περισσότερα λάστιχα φυσικά... Αρκεί να μη σου χρειαστεί φρένο πανικού, σταματάς μεταξύ των επομένων 2-3 φαναριών...

2) ΖΕΣΤΗ.... όταν η άσφαλτος μοιάζει με φούρνο για πίτσες και γυαλίζει περισσότερο απο καθρέφτη, μη περιμένεις να σταματήσεις, σκέψου καλύτερα τρόπο διαφυγής...

3) Αμμώδης τερέν... βάλε μια 2α μη σου πω και πρώτη και τράβα με 10-15κμ τα πόδια απ έξω, σταθερό γκάζι και όσο γίνεται πιο πίσω γιατί βυθίζονται πολύ εύκολα.

Αντιστοίχως οι περιπτώσεις στις οποίες με έχουν αφήσει ικανοποιημένο:

1) ζέσταμα, τα καταραμένα ζεστένονται πιο γρήγορα απο ότι άλλο λάστιχο είχα βάλει πάνω, κάπου είχα διαβάσει ότι έχουν πυρίτιο στην γώμα για να ζεστένονται πιο εύκολα και 2 διαφορετικού τύπου γώμες (μαλακή/μεσαία). Ότι και ναναι, κάνουν καλά την δουλειά τους γιατί έχω μπεί με πολλά και έχω βγει με περισσότερα.

2) Βρεγμένη αλλά καλής ποιότητας άσφαλτος φαίνεται και την αισθάνεσαι σαν στεγνή.

3) τιμή? 60ε το ζευγάρι τα είχα πάρει, άξιζαν

Στα πρώτα 100 χιλιόμετρα που είναι στρώσσιμο πρόσεχε τα, μέχρι τα 500-800 χιλιόμετρα δεν πάνε πολύ καλά και θυμάμαι είχα απογοητευτεί κάπως, μετά όμως πάνε πολύ καλύτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω να συμπληρωσω στα αρνητικα τους οτι φαγωνονται πολυ γρηγορα ειδικα το πισω οταν εισαι δικαβαλο και ας μη κανεις αποτομα φρεναρισματα και ειναι ο κυριως λογος που σκεφτομε να μη τα ξαναβαλω γιατι το πισω ειδικα το χω 7-8 μηνες και κοντευει σχεδον να γινει επιπεδο αλλα κανω πολλα χιλιομετρα καθημερινα δικαβαλο ετσι.Το μπροστα το χω 1,5 χρονο και εχει φαγωθει αλλα νταξει εχει ψωμι ακομη για να βγαλει αλλο 1 χρονο. διαστασεις: 2,25 μπροστα 2,50 πισω.Αυτα απο μενα.Παντως απο φρεναρισμα και σε βροχη και σε στεγνο ειναι τελεια ακομη και τωρα που εχει φαγωθει αρκετα το πισω δεν εχω παραπονο να μη σταματαει κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω να συμπληρωσω στα αρνητικα τους οτι φαγωνονται πολυ γρηγορα ειδικα το πισω οταν εισαι δικαβαλο και ας μη κανεις αποτομα φρεναρισματα και ειναι ο κυριως λογος που σκεφτομε να μη τα ξαναβαλω γιατι το πισω ειδικα το χω 7-8 μηνες και κοντευει σχεδον να γινει επιπεδο αλλα κανω πολλα χιλιομετρα καθημερινα δικαβαλο ετσι.Το μπροστα το χω 1,5 χρονο και εχει φαγωθει αλλα νταξει εχει ψωμι ακομη για να βγαλει αλλο 1 χρονο. διαστασεις: 2,25 μπροστα 2,50 πισω.Αυτα απο μενα.Παντως απο φρεναρισμα και σε βροχη και σε στεγνο ειναι τελεια ακομη και τωρα που εχει φαγωθει αρκετα το πισω δεν εχω παραπονο να μη σταματαει κτλ.

Συμφωνάω και γω, απλά είχα κάνει μερικά μπερν αουτς οπότε νόμιζα ότι έφταιγα εγώ.. Δηλαδή όχι άμεσα, δεν συνιθίζω να κάνω μπερν αουτς, άλλες φταίνε... ον τόπικ και πάλι,

ανηφορική, κλειστή στροφή, δρόμος γυαλί..

αυτά έχω να πώ, σκέτη ποίηση είναι τα λαστιχάκια γιαυτό τα λατρεύω :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα