Jump to content
HLIAS

Μπορώ να βάψω μόνος μου το κράνος?

Recommended Posts

Το κρανος μου εχει γινει λες και ειναι 30ετιας απο τις γρατζουνιες κλπ.

Το χρωμα ειναι το απλο μαυρο, χωρις γραφικα κλπ.

Γνωριζω πως υπαρχουν καταστηματα που βαφουν κρανη, αλλα οπως και να χει και φραγκα δεν υπαρχουν για τετοια εξοδα, αλλα και το do it yourself εχει αλλη χαρη.

Ερωτησης λοιπον.

Να βαψω μονος μου το κρανος? ( XR1100 )

γινεται?

Αν ναι τι τυπο μπογιας να χρησιμοποιησω? Υδροφιλο? ή Υδατοδιαλυτο, πως διαολο τον λενε αυτον?

Μετα τι βερνικι να βαλω? Ματ ή γυαλιστερο?

:) :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

τι υλικο ειναι το κρανος ? πλαστικο ? το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το βαψεις με διπλης , και θα βαλεις πολυ παχιρευστο βερνικι και ακριβο , και θα το περασεις πολλα χερια , γιατι αλλιως θα γρατσουνιετε ευκολα.

( να ξερεις οτι θα βαρυνει αρκετα ετσι )

Τροποποιήθηκε από τον Geopatras

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γινεται Ηλια...

ειχα βαψει ενα νολαν μαυρο ματ και βγηκε μια χαρα...

τριψιμο,σουλφασερ και βαψιμο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι εχω την εντυπωση πως τα "κοινα" σε εμας χρωματα καταστρεφουν σιγα σιγα το κελυφος;

Όπως και να εχει, πριν κανεις οτιδηποτε, κανε μια ερωτηση στα καταστηματα που εξειδικευονται σε βαφες κρανων, γιατι στην τελικη μπορει να σου βγει και ακριβοτερα ή να μην πετυχει το αποτελεσμα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγαινε σε ενα μαγαζι με χρώματα αυτοκίνητου να σου πουν τι ακριβώς χρειάζεσαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία σίγουρα μπορείς να το βάψεις. Το ερώτημα που μάλλον κανείς δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει με βεβαιότητα είναι το αν θα επηρεαστεί η ασφάλεια που σου παρέχει. Στη θέση σου θα έστελνα μια ερώτηση στη SHOEI.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε διπλανό forum βρήκα αυτό

Can I paintbrush my Shoei helmet?

It is possible to repaint your Shoei helmet. You can use any colours which are not Nitro based. Please make sure that no aggressive fumes will enter the inside of the helmet.

You can also attach stickers to your helmet. They do not have any influence on the shell material.

http://www.shoei-europe.com/uk/service/faq#g

τωρα βέβαια αυτο το link με το FAQ δεν δείχνει να την έχει τη συγκεκριμένη ερώτηση/απάντηση

το ποστ στο δίπλα forum ειναι απο το 2009, μπορεί γι αυτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θέλεις σωστό αισθητικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να το τρίψεις. Αν το τρίψεις επηρεάζεται η αντοχή και η ασφάλειά του. Επίσης τα χρώματα που χρησιμοποιούν οι εταιρείες είναι μελετημένα ώστε να μην έχουν καμία χημική αντίδραση με τα υλικά του κράνους και δεν νομίζω να βρίσκονται στο εμπόριο.

Με άλλα λόγια, μην το κάνεις, αυτό που θα φοράς δεν θα έχει καμία σχέση με το τωρινό σου ως προς την ασφάλεια............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υδροδιαλυτο χρωμα λογικα δεν θα επηρεασει το κελυφος παιδια. Αυτο ειναι σιγουρο.

Του παλιου τυπου που ειχαν μεσα διαλυτικο-νεφτι, ναι αυτα , ισως επηρεασουν την οποια λειτουργια.

Ετσι ξερω εγω, απλα θελω να το επιβεβαιωσω

γιατι στην τελικη μπορει να σου βγει και ακριβοτερα ή να μην πετυχει το αποτελεσμα! :_thumbsup:

Εγω θα το κανω με 50 € μαξ, ο αλλος, μαγαζι εχει + την εργασια θα θελει 150€ λογικα.

γινεται Ηλια...

Γιαννη τι τυπο σπρει εβαλες πανω? το κλασσικο, ή τα νεου τυπου?

Αν θέλεις σωστό αισθητικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να το τρίψεις. Αν το τρίψεις επηρεάζεται η αντοχή και η ασφάλειά του. Επίσης τα χρώματα που χρησιμοποιούν οι εταιρείες είναι μελετημένα ώστε να μην έχουν καμία χημική αντίδραση με τα υλικά του κράνους και δεν νομίζω να βρίσκονται στο εμπόριο.

Με άλλα λόγια, μην το κάνεις, αυτό που θα φοράς δεν θα έχει καμία σχέση με το τωρινό σου ως προς την ασφάλεια............

Δεν νομιζω να επηρεαστει η αντοχη του.. Το οποιο τριψιμο δεν θα αφαιρεσει πολυ υλικο απο πανω.. ισα ισα θα θελει λιγο να αγριεψει για να πιασει το σουρφασερ..

Οσο για το χρωμα και την χημ αντιδραση αυτο, σκεφτομαι.. Εγω γνωριζω οτι τα υδροφυλα ή υδατοδιαλυτα ( μια απο τις δυο ονομασιες ειναι η σωστη) δεν επηρεαζουν την επιφανει που βαφεις, για τον απλο λογο οτι δεν εχουν χημικους διαλυτες μεσα.

Εντι, εντιτ εντιτ, συνεχεια..

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε, μην του απαντάτε, θέλει να το βάψει και να το πουλήσει για καινούργιο και να πιάσει κότσο τον επόμενο αγοραστή!!!!

ρε τι τραβάμε εδώ μέσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γινεται Ηλια...

Για δωσε info γιατι και το παλιο μου μαυρο ματ ειναι και εχει γινει χαλια.. Γρατζουνιτσες και ξεφουδισματα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε, μην του απαντάτε, θέλει να το βάψει και να το πουλήσει για καινούργιο και να πιάσει κότσο τον επόμενο αγοραστή!!!!

ρε τι τραβάμε εδώ μέσα...

+1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία ο lekare για μονόχρωμο παίρνει γύρω στα 70-80€. Θα έχεις τέλειο αποτέλεσμα και πολύ γρήγορα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομίζω πως δεν κάνει να βάφεις το κράνος, ειδικά με τα κοινα χρώματα του εμπορίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

( να ξερεις οτι θα βαρυνει αρκετα ετσι )

Αρκετα κιολας? Εισαι σιγουρος?

Ηλία ο lekare για μονόχρωμο παίρνει γύρω στα 70-80€. Θα έχεις τέλειο αποτέλεσμα και πολύ γρήγορα!

Εκει πηγες Μητσακο? Εχω δει κιαλλη δουλεια του Καρετσου και ειναι οντως καλος ο ατιμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιάκο , αφού κατάφερες να γεμίσεις γρατζουνιές το μαμά χρώμα που είναι σκληρό ,

ότι άλλο και να το βάψεις θα το ξεκάνεις γρήγορα.

Ρίξτου ένα γυάλισμα με αλοιφή και ότι φύγει , έτσι δε θα έχεις και το άγχος μην το γρατζουνίσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρίξτου ένα γυάλισμα με αλοιφή και ότι φύγει , έτσι δε θα έχεις και το άγχος μην το γρατζουνίσεις.

Κοιτα Γιωργο, αφου με ξερεις, ειμαι ο master of disaster..

Ο,τι ηταν να φυγει, εφυγε... Στο τελος θα φυγει και το χρωμα απο το τριψε τριψε του γυαλισματος :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείτε ότι μπορείς να το βάψεις.

Τώρα γιατί όλα τα κράνη που τα έχουν βάψει μόνοι τους οι ιδιοκτήτες τους κάνουν

μπαμ από χιλιόμετρα,αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.......................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοείτε ότι μπορείς να το βάψεις.

Τώρα γιατί όλα τα κράνη που τα έχουν βάψει μόνοι τους οι ιδιοκτήτες τους κάνουν

μπαμ από χιλιόμετρα,αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.......................

Γενικα να βαφω με σπρει ξερω.. στο βερνικι τα χαλαω παντα αλλα που θα παει...

Μπιλακο, δεν λεω οτι θα το βγαλω οπως το εργοστασιο, απλα αν ειναι και βγει χειροτερο απο οτι ειναι τωρα ( αυτο απλα δεν παιζει :lol: )

τοτενες, απλα θα παω καααααποια στιγμη να το βαψει καποιος που το κατεχει.. :afro1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστος....

Λιακο εγω παντως μετα το γεμισα stickers :):):):) αλλα το ειχα μονο για το αυτοκινητο... (πιστα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκει πηγες Μητσακο? Εχω δει κιαλλη δουλεια του Καρετσου και ειναι οντως καλος ο ατιμος.

Ναι εκεί πήγα και το αποτέλεσμα από ποιότητα βαφής είναι πολύ καλό.

Κι εγώ το ίδιο κράνος με του Ηλία, το είχα γεμίσει μικρογρατζουνιές. Μετά την βαφή (κανά χρόνο περίπου, όσο ήταν και με την μαμά) κανένα απολύτως σημάδι και με την ίδια ακριβώς χρήση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

περνεις αυτο που βαφουν οι γυναικες τα νυχια τους περνας μονο της γρατσουνιες κ εισαι οκ

ποτε ξανα μαυρο κρανος...την πατισα κ εγω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα να βαφω με σπρει ξερω.. στο βερνικι τα χαλαω παντα αλλα που θα παει...

Ηλία υπάρχουν και τα χρώματα διπλής, τα αυτογυάλιστα που λένε και δεν χρειάζονται βερνίκωμα στο τέλος.

και μια άλλη συμβουλή μιας και το έχω σκεφτεί κι εγώ, είναι να ντύσεις το κράνος με μεμβράνη αλλαγής χρώματος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και μια άλλη συμβουλή μιας και το έχω σκεφτεί κι εγώ, είναι να ντύσεις το κράνος με μεμβράνη αλλαγής χρώματος

Και εγω το εχω σκεφτει, αλλα φοβαμαι μηπως δεν γινεται λογω καμπυλοτητας και μονο :meeting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα