Jump to content
Ο Καλος Μητσαρας

project: Eγκατάσταση συναγερμού!!!

Recommended Posts

Τελικα ηρθε σημερα μετα απο μια εβδομαδα! Φαινεται πολυ καλη ποιοτητα!!! θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αντιμετωπιζω ομως ενα μικρο προβλημα!! Παντα εχω μια μπαταρια extra για το scooteρ. το συνδεσα να το δοκιμασω! δουλευει...

ΑΛΛΑ οταν το αφοπλιζω μετα απο 20 δευτερολεπτα περιπου ξαναοπλιζει μονο του... τι κανουμε τωρα? το θεμα ειναι οτι θελω μονο να συνδεσω το συναγερμο αλλα οχι την εκκινηση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεβέντες λίγη βοήθεια αν μπορείτε. Εχω τον spy 5000m θέλω να τον τοποθετήσω να έχει μόνο το κραδασμικό και τηλεειδοποίηση.Το έκανα:

1.καλώδιο στο θετικό της μπαταρίας

2.γείωση

3.δύο καλώδια στα φλας

4.ένα καλώδιο στο πίσω φως για να μην οπλίζει όταν λειτουργεί ο κινητήρας.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΑ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ. ΚΑΙ ΑΝ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΞΕΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ; ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ

οταν λες ενα καλωδιο στο πισω φως για να μην οπλιζει ? Ποιο καλωδιο εβαλες ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη φοβάσαι δεν τρέχει τίποτα.

1. όταν αφοπλίσεις κούνησε λίγο την κεντρική μονάδα και δεν θα επανοπλίσει.(όταν τον βάλεις στο σκούτερ μόλις τον αφοπλίζεις μέσα σε 30 δεπτερόλεπτα θα κουνάς λίγο το σκούτερ)

2.πρέπει να συνδέσεις το καφέ καλώδιο με κάποιο σημείο που να έχει 12 βολτ μόνο όταν είναι αναμμένη η μηχανή ετσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σου οπλίσει ο συναγερμός εν κινήσει και να αρχίσει να φωνάζει

3.στη διάθεση σου για ότι άλλο θες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη φοβάσαι δεν τρέχει τίποτα.

1. όταν αφοπλίσεις κούνησε λίγο την κεντρική μονάδα και δεν θα επανοπλίσει.(όταν τον βάλεις στο σκούτερ μόλις τον αφοπλίζεις μέσα σε 30 δεπτερόλεπτα θα κουνάς λίγο το σκούτερ)

2.πρέπει να συνδέσεις το καφέ καλώδιο με κάποιο σημείο που να έχει 12 βολτ μόνο όταν είναι αναμμένη η μηχανή ετσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να σου οπλίσει ο συναγερμός εν κινήσει και να αρχίσει να φωνάζει

3.στη διάθεση σου για ότι άλλο θες

χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!! Πραγματικα ποιοτικος για τα χρηματα του!

ειλικρινα εκανα ανανεωση την σελιδα εδω για να δω μηπως απαντησεις γιατι αυριο πρωι θα πηγαινα να το εγκαταστασησω...

Λιγο Κουφο ειναι αυτο!!! στην περιπτωση που το συνδεσω οταν δινει ρευμα 12 volt εκτος απο φως που αλλου μπορει να δινει?

θα χρειαζεται παλι να το κουναω?

Ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οκ ! αυτο που ειπες οτι το κουναω δουλευει αριστα και δεν οπλιζει!!! αυτο λογικα ειναι το immobilizer! αρα το καφε καλωδιο κανει κυκλωμα με το μαυρο που ειναι το (-) στον συναγερμο. οπως και με τα φλας! . γνωριζεις με ποιο τροπο εφοσον αφοπλιζεται ο συναγερμος καπακι να του δινω 12 volt? θελει αυτο που διαβασα ρελε?

και παλι ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το καφέ το δείχνει ότι πάει στο διακόπτη που παίρνει 12 βολτ μόνο όταν τον ανοίγουμε.(δες το διάγραμμα)

Προσοχή όταν το καφέ παίρνει 12 βολτ ούτε οπλίζει ούτε αφοπλίζει.(επίσης αν αφοπλίσεις και το καφέ πάρει 12 βολτ δεν χρειάζεται κούνημα δε θα επανοπλίσει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχει περιπτωση να μπει ρελε για να δινει 12 βολτ στο καφε? γνωριζεις συνδεσμολογια? ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει αλλά γιατί να γίνει αυτό; το ρελέ από κάπου θα παίρνει σήμα , γιατί αυτό το σήμα να μην το πας κατευθείαν στο καφέ.

Ρελέ συνήθως βάζουμε για να κλείσουμε ένα κύκλωμα που περνά μεγάλη ένταση ρεύματος με ένα άλλο που περνά μικρή κ.λ.π

Μέχρι εκεί μπορώ να σου πω, Ηλεκτρολόγος δεν είμαι Φυσικός είμαι.

Αν δεν κάνω λάθος απλή τοποθέτηση θέλεις να κάνεις, αλλιώς πας σε ηλεκτρολόγο.

Τροποποιήθηκε από τον mulhacen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα! ειχα την εντυπωση πως το ρελε ειναι ενας ηλεκτρομαγνητικος διακοπτης .Παρολα αυτα θα ψαξω με το πολυμετρο να δω που δινει 12v και να κανω πιο απλα την δουλεια μου!!! Χιλια ευχαριστω αν χρειαστω κατι ρωταω . :-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ρελέ είναι πραγματι ένας ηλεκτρομαγνητικός διακόπτης, για να λειτουργεί όμως πρέπει από κάπου να παίρνει σήμα, αυτό το σήμα μπορείς να το πας κατευθείαν στο συναγερμό, δεν βλέπω τη σκοπιμότητα της παρεμβολής του ρελε.

Αν τα φώτα σου ανάβουν μόνιμα όταν η μηχανή είναι αναμένη από εκεί πρέπει να πάρεις. (μπρος ή πίσω δεν έχει σημασία)

Αν όχι πρέπει να πάρεις από σημείο του κυκλώματος που έχει 12 βολτ όταν η μηχανή είναι αναμένη και ο(μηδεν) ΒΟΛΤ όταν είναι κλειστή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ουφ!!! τελικα μετα απο τουλαχιστον 5 ωρες εγκατεστησα τον συναγερμο!!! οι καλωδιωσεις σουπερ με θερμοδιασταλλομενο καλωδιο και οι ενωσεις γιναν με κλεφτες καλωδιων! ο συναγερμος πολυ δυνατος που σε ξεκουφαινει. τωρα το εχω στο αθορυβο!!! και απενεργοποιημενο το περιμετρικο!!! δυστυχως δεν εβγαλα φωτογραφιες γιατι ηδη ειναι 7.00 μμ ,αν εβγαζα και φωτο θα πηγαινε 10 μμ . τωρα μπορω να κοιμηθω ησυχος.... Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

υ.γ : το καφε καλωδιο το συνδεσα με το διακοπτη του κλειδιου ! εψαξα με πολυμετρο που ειναι τα 12v οταν γυρναει το κλειδι!

Υγ1: περιεργο οταν το κλειδι βγαινει αρχιζει και κανει μπιμπ μπιμπ... αλλα παρολαυτα ειμαι εντυπωσιασμενος!

υγ2: Μulhacen σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολυτιμη βοηθεια που μου εδωσες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάνει τρια μπιπ και ανάβουν και τρεις φορές τα φλας καθώς επίσης και το τηλεχειριστήριο σε ειδοποιεί να ενεργοποιήσεις το συναγερμό, αν θες τον ενεργοποιείς αν δε θελεις όχι.

Νάσαι καλά να χαίρεσαι το μηχανάκι σου και να προσέχεις, παρεπιπτόντως είμαι εξηντάρης και δεν έχω ατύχημα γιατί έχω πείσει τον εαυτό μου ότι σε δύο τροχούς ποτέ δεν έχω προτεραιότητα.

Καλό σου βράδυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και κάτι τελευταίο εκεί που σύνδεσες το καφέ δεν χρειάζεται πλέον να κουνάς τη μηχανή για να μην ξαναοπλίσει αρκεί μετά την αφόπλιση να ανοίγεις το διακόπτη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρα αν το αφοπλισω πρεπει να το κουνησω! (ομοιοκαταληξια!!!) αν δεν βαλω το κλειδι . ο συναγερμος ρυθμιζεται η ευασθησια του? για το περιμετρικο ξερω.

ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι γράφει στο προσπέκτους πως αν θέλεις γραψε email να στο στείλω μεταφρασμένο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παιδιά υπάρχει κάποιο βίντεο για εγκατάσταση του συναγκερμού;

Η αν ξέρετε κάποιο κατάστημα στον Πειραιά να κάνει την εγκατάσταση; Για Spy 5000m ; Σε innova

Τροποποιήθηκε από τον hackertom

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ψαξεις στο youtube θα βρεις αρκετα βιντεο εγκαταστασης! σημερα εγω εκανα εγκατασταση τον δικο μου!!!

Ειναι αρκετα ευκολο αλλα και δυσκολο συναμα!!! θελει καλωδιωσεις και να εχεις το ηλεκτρονικο διαγραμμα του innova!

Ti εκανα εγω:

Τα κιτρινα καλωδιο πανε στα καλωδια (+) των Φλας (μπορεις να τα βρεις βγαζοντας το φαναρι (πισω η μπροστα) (και με ενα πολυμετρο να το δεις που ειναι το θετικο)

Μαυρο και κοκκινο στους αντιστοιχους πολους της μπαταριας

Καφε καλωδιο στον διακοπτη που ειναι το κλειδι (με το που γυρναει στο οn/start να δινει 12v) η καπου αλλου που με το που γυρναει το κλειδι να δινει 12v στο καφε για να μην οπλιζει ο συναγερμος

πρεπει με προσοχη να εγκαταστησεις καπου τον συναγερμο για να μην βρεχεται και το περιμετρικο σε θεση που να μην παρεμβαλεται απο μεταλικα αντικειμενα

Γνωμη μου ειναι να παρεις θερμοδιαστελομμενο καλωδιο και να μονωσεις διπλα τα καλωδια για ασφαλεια απο βροχη/κλεφτη.

Επισης ολες οι συνδεσεις να γινουν με κλεφτες καλωδιων.

Αν εισαι θεσσαλονικη Μπορεις να επικοινωνησεις μαζι μου (αν θες και τηλεφωνικα για να σου δωσω οδηγιες)

Ολα τα υλικα θα τα βρεις σε καταστηματα με ηλεκτρονικα

Οτι αλλη ερωτηση στην διαθεση σου!!!

Μιας που το καταφερα και σημερα και εγω εβαλα τον spy μετα απο 5 περιπου ωρες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω ένα honda beat και είχα πάρει ένα okazaki συναγερμο, πήγα σε έναν που έλεγε τουλάχιστον ότι ξέρει να κάνει τοποθέτηση συναγερμού αλλά στη τελικά ήξερε παπαρια με αποτέλεσμα να μου κάψει τον εγκεφαλο ο βλακας.

Αυτος είπε ότι πήρε 3 φορές μπροστά το μηχανάκι με το κοντρόλ και μετά σταμάτησε, μου έλεγε και καλά φταίει ο συναγερμός είναι κινέζικος, εδώ γελαμε. 

Αν δεν είναι καλός ο συναγερμός απλά δεν δουλευει, τελικά κάποιος που γνωρίζει από συναγερμούς μπορεί να υποθέσει τι παπαρια έκανε και μου καψε εγκέφαλο. 

Το μηχανάκι δεν έχει μίζα είναι ηλεκτρονικη ανάφλεξη και όλα περνάνε από τον εγκέφαλο. 

Μόλις αλλάξω εγκέφαλο θα ψάξω να βρω κάποιον που να ξερει πραγματικά. 

Αν και έκανα παραγγελία το spy 5000m να βάλω. 

Σε κάτι βιντεακια που είδα χρειάζεται να μπει ένα μπιγουαι η δίοδος για την επιστροφή αυτος δεν είχε βάλει τίποτα. 

Οποίος μπορεί και ξέρεις ας πει τη γνώμη του 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα