Jump to content
Alarm

Κοιταξτε τι αγορασα !!!

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Deluxe έγραψε:

Πρέπει να ήμουν κατατοπιστικότατος o άτιμος.

62719596_2021-01-16_19-36-21.jpg

Αυτό ήταν. Και το τοποθέτησα μέσα στο υπάρχων φανάρι χωρίς να αφαιρέσω κάτι άλλο. Με την βοήθεια του παρακάτω

62721043_photo_2021-01-16_19-47-37.jpg

όπου W/B είναι το σήμα απο τα 2 φρένα, B/W το κοινό (-) και αντίστοιχα τα (+) για κάθε φλας. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός. Στην λωρίδα Led οταν παίρνει τάση το κόκκινο καλώδιο, ανάβει κόκκινο. Οταν πάρει ταυτόχρονα κόκκινο και κίτρινο ή μόνο το κίτρινο  τάση θα ανάψει το φλας. 

Το μπέρδεμα μάλλον πηγάζει από το γεγονός ότι το μοτό σου έχει ΕΝΑ λαμπάκι στα όργανα για ένδειξη φλας. Σε αυτό το λαμπάκι πάνε δύο καλώδια, ουσιαστικά το + της μιας πλευράς του φλας και το + της άλλης πλευράς του φλας. Όταν ας πούμε ανάβεις φλας αριστερα, το + του αριστερά φέρνει τάση και ταυτόχρονα το + του δεξιά δεν φέρνει και γίνεται γείωση μέσω των φλας που ΔΕΝ ανάβουν, αφού παρεμβάλεται η αντίσταση των λαμπών τους όμως.

Αντίστροφα όταν πατάς δεξί φλας. Σε κάθε περίπτωση, το ένα καλώδιο γίνεται + τάση για το λαμπάκι στα όργανα, και το άλλο γίνεται - μέσω της γείωσης των λαμπών που είναι στο αντίθετο φλας, αυτό που ΔΕΝ ανάβει.

Όσο έχεις λάμπες πυρακτώσεως, αυτά τα πολύ μικρά ρεύματα των γειώσεων μέσω των λαμπών που δεν ανάβουν, είναι ελάχιστα και δεν επαρκουν για να ενεργοποιήσουν τις λάμπες αυτές. Όταν τις αλλάζουμε με λάμπες LED όμως, η κοινή λαμπίτσα των οργάνων, είναι αρκετή για να ''ενώνει'' τις δύο πλευρές, και να σου ανάβουν όλα.

Το λαμπάκι της ένδειξης στα όργανα, πως δουλεύει τώρα; Φυσιολογικά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 13 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Με τα φλας δεν νομίζω να έχεις θέμα, αγόρασα το δικό μου με κινέζο φλας πάνω και από ότι είδα απλά έκοψαν τα παλιά και σύνδεσαν τα καινούργια. Και τα εργοστασιακά λεδ είναι.

εβαλα την ζελατίνα από τον Γριβας την πιο ψηλή σε φιμε. Είχε πάνω την γνήσια διαφανη και η διαφορά στον αέρα είμαι μεγάλη.

Περιμένω εντυπώσεις από τις μανετες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το λαμπάκι της ένδειξης στα όργανα, πως δουλεύει τώρα; Φυσιολογικά;

Ναι, σωστά, έχεις δικιο flying. Ένα λαμπάκι στα όργανα που δέχεται τα 2 (+) απο τα φλας. Καλη σκέψη γιατι μόνο ετσι παίρνει και την σωστή πολικότητα και άναβε και το άλλο. 

Αν θυμάμαι καλά, όταν πρώτα ένωσα τα 2 (-) σε σημειο του σασί μαζί αλλα όχι στον κόμβο του (-), το πρόβλημα παρέμενε. Λύθηκε όταν τα έβαλα ξεχωριστά σε άλλες βίδες.

Τώρα λειτουργούν όλα φυσιολογικά , ναι! 

Στο επόμενο ποστ θα παραθέσω προβληματισμό για σύνδεση dashcam στο παπί με μετατροπέα 12/5V DC που αγόρασα διότι θέλω και εκεί μια γνώμη, όποιος ξέρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον παιδια για τα φλασακια εστειλα μηνυμα στον Κινεζο. 

Μου απάντησε οτι ενδεχεται να λειτουργουν κανονικα χωρις προβλημα. 

Αλλιως μου προτεινε να τεσταρω τα φλασακια απευθειας σε 12v μπαταρια να δω αν θα λειτουργουν συγκεκριμενα λεει

<<if you receive them and install them on your bike, they can work normally, it will be okay.

But if they can not work normally, you could first connect them singly to the 12V battery to test, if they can work well on the battery, but cant work well on your bike, which may be a decoding problem.>>

Τι εννοει ο ποιητης? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προχθες με επιασε να παρω επιτελους 2 φακους της προκοπης, εναν για καθημερινο να τον κουβαλαω παντα μαζι και αλλον εναν για δυνατο να τον εχω μαζι σε εξορμησεις κτλ

Ειχα εναν ανωνυμο για καθε μερα, αρκετα δυνατος αλλα ολο εμενα απο μπαταριες χωρις να  τον χρησιμοποιω συχνα, οποτε οταν τον χρειαζοσουν δεν...

Ο μικρος...

TIP SE

Πολυ βολικος, πολυ δυνατος για το μεγεθος του.Κατι που διαπιστωσα ειναι οτι αν τον αφησεις αναμενο για ωρα μετα απο λιγο σβηνει, οποτε προχθες προσπαθουσα να βιδωσω κατι στα σκοταδια και επρεπε να τον αναψω 3-4 φορες.

και ο "μεγαλος"

I4000R

Παρα πολυ δυνατος, με μονο "κακο" την μεγαλη διασπορα της ακτινας του, οποτε σε ανοιχτους χωρους χανεται λιγο και δεν φτανει για πολυ μεγαλες αποστασεις, αυτο το ηξερα βεβαια πριν τον παρω, εχει η Nitecore διαφορους φακους με διαφορετικη διασπορα, οποτε διαλεγεις αναλογα τι θες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος Gee έγραψε:

και ο "μεγαλος"

I4000R

Μην τον βάλεις στην κωλότσεπη αναμένο γιατί θα σε λέμε Γιώργος ο πυγολαμπίδας.

Μου αρέσουν και εμένα οι φακοί, το  θηρίο πόσο το πήρες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Μην τον βάλεις στην κωλότσεπη αναμένο γιατί θα σε λέμε Γιώργος ο πυγολαμπίδας.

Μου αρέσουν και εμένα οι φακοί, το  θηρίο πόσο το πήρες;

Γιωργος φωσκωλος καλυτερα

Ενα αρνητικο που δεν το ανεφερα ειναι οτι αυτο που λες ειναι πολυ πιθανο...το κουμπι ενεργοποιησης εξεχει πολυ και ειναι πολυ ευκολο αν τον εχεις σε καμια τσαντα η τσεπη να πατηθει και η θερμοτητα που βγαζει αν ειναι σε δυνατο mode ειναι τεραστια...

110 τον βρηκα Γιωργη

Τροποποιήθηκε από τον Gee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

IMG-20210212-164732.jpg

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωω να τες και Beringer BRO 12.. τούμπανο.

Φίλε που θα τη βάλεις στο 125? Διπιστονη δεν έχεις? Μήπως δεν δουλεύει η  είναι λίγο υπερβολή?

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bασικά εδώ και κάτι μήνες (χρόνο) περιμένω να ξεβαρεθώ για να ολοκληρώσω την μετατροπή-υπερκυβισμό από CB-1 σε CB-1300.

Έχω ακόμα υπομονή και ας με κοροϊδεύει μια ψυχή από την χώρα με τα τρύπια τυριά.

spacer.png

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα το πρωί αγόρασα για φίλο το βενζινοπρίονο των 99 ευρώ απο τα Lidl. Το έβαλα να δουλέψει καμιά ώρα (με διακοπές για να κρυώνει καθε 10 λεπτά) με περισσότερο λάδι απο το κανονικό του (40:1 θέλει κανονικά). Νομίζω φτάνει για στρώσιμο. Έκοψα και μια τάβλα κόντρα πλακε 2 εκατοστά για πλάκα. Έρχεται με ωτασπίδες, γυαλιά και ένα λίτρο λάδι αλυσίδας οικολογικό.

spacer.png

Δεν είχα ξαναπιάσει αλυσοπρίονο στα χέρια μου, και ντρέπομαι που το λέω, αλλά αισθάνθηκα 30% πιο ανννδρας. Που να πιάσω και πριόνι με 2 ρόδες δηλαδη χαχα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τον μηχανισμό, βίδες ή ότι άλλο έχει, για να τεντώνει την λάμα, handle with care, σφίγγε όταν το ρυθμίζεις ευγενικά και ίσα-προοδευτικά. Μην πας να σφίξεις σαν Ούνος. Εκεί χωλαίνουν λίγο τα φτηνά αλυσοπρίονα.

Επίσης η αλυσίδα κοπής, χαλάει πολύ γρήγορα αν έστω και για λίγο βρει σε πέτρες, χώμα, σοβά κ.ο.κ.

Καλορίζικο και καλά ξεκωλιάσματα στα κωλόδεντρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θέκιου και θα το μεταφέρω.

Το σύστημα που ρυθμίζει η αλυσίδα πραγματικά είναι το μόνο που με χάλασε. Εχει ενα ηλίθιο ατέρμονο βιδάκι που δε γύριζε καν ολόκληρη στροφή. Τρόμαξα να το συνεφέρω με wd40 κι υπομονή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Σήμερα το πρωί αγόρασα για φίλο το βενζινοπρίονο των 99 ευρώ απο τα Lidl. Το έβαλα να δουλέψει καμιά ώρα (με διακοπές για να κρυώνει καθε 10 λεπτά) με περισσότερο λάδι απο το κανονικό του (40:1 θέλει κανονικά). Νομίζω φτάνει για στρώσιμο. Έκοψα και μια τάβλα κόντρα πλακε 2 εκατοστά για πλάκα. Έρχεται με ωτασπίδες, γυαλιά και ένα λίτρο λάδι αλυσίδας οικολογικό.

spacer.png

Δεν είχα ξαναπιάσει αλυσοπρίονο στα χέρια μου, και ντρέπομαι που το λέω, αλλά αισθάνθηκα 30% πιο ανννδρας. Που να πιάσω και πριόνι με 2 ρόδες δηλαδη χαχα.

Μιά χαρά είναι και με τρία χρόνια εγγύηση!!!τρία πράγματα να προσέχεις το λαδί που θέλει στην βενζίνα (ποσότητα ποιότητα) φίλτρο αέρα καθάρισμα και πάντα άδειασμα το καύσιμο και να μένει στεγνό το καρμπυρατέρ απο καύσιμο (το αφήνεις να σβήσει αφού αδειάσεις το καύσιμο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

8IgudQ6.jpg

βελτιωση για τον μικρο μου ερωτα απο την κορυφη εως τα νυχια!!!

μεχρι το πασχα πιστευω θα εχω και τα υπολοιπα για να μπορεσω να την πιασω σιγα σιγα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

βελτιωση για τον μικρο μου ερωτα απο την κορυφη εως τα νυχια!!!

μεχρι το πασχα πιστευω θα εχω και τα υπολοιπα για να μπορεσω να την πιασω σιγα σιγα.

Να δούμε φωτο "before"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Να δούμε φωτο "before"

Θα ανεβασω φωτο με πριν και μετα αφου καταφερω να κανω custom υποπλαισιο εμπρος και πισω απο αλουμινιο.

μεχρι τωρα εχω παρει το αλουμινιο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μολις παρελαβα αλυσιδογραναζα και 2 μανετες που ειχα παραγγειλει απο το ανωτερω μαγαζι.

το πισω γραναζι ηρθε λαθος , αντι για 44 δοντια εχει 45 αλλα δε κουμπωνει κιολας στο δικο μου μηχανακι (ειναι για xt660 το σετ απο οτι διαπιστωσα γιατι το xt φοραει 15 -45 ) οπως και η μια μανετα αντι για μια συμπλεκτη και μια φρενου ηρθαν 2 φρενου η μια δε , για αλλο μοντελο.

Αναμονη τωρα να επικοινωνησω και πιστευω να μου τα αλλαξει γιατι τα γραναζια τα εβγαλα απο τη συσκευασια τους.........

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενταξει  ηταν πολυ εξυπηρετικος ο ανθρωπος. 

Του εστειλα και μια φωτο την αδεια κυκλοφοριας να ειμαστε σιγουροι αυτη τη φορα και τα εστειλα πισω. 

Αναμονη λοιπον

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/5/2021 at 10:25 ΜΜ, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Το μαγαζι αυτο που ψωνισες ειναι κατα 50% φωτογραφιες, τα εχει στη σελιδα του και οταν πας απο εκει σου λεει οτι δεν υπαρχει... λογικα τα πηρε πισω γιατι κανει και σερβις, ειναι κινησιμος κωδικος τα γραναζια του ΧΤ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το μαγαζι αυτο που ψωνισες ειναι κατα 50% φωτογραφιες, τα εχει στη σελιδα του και οταν πας απο εκει σου λεει οτι δεν υπαρχει... λογικα τα πηρε πισω γιατι κανει και σερβις, ειναι κινησιμος κωδικος τα γραναζια του ΧΤ.

Το ξερεις δηλαδη το μαγαζι? 

Παντως χωρίς πολλα πολλα μου επε κατευθειαν να τα στείλω πισω. Προφανως αναγνωρισε το λάθος του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Το ξερεις δηλαδη το μαγαζι? 

Παντως χωρίς πολλα πολλα μου επε κατευθειαν να τα στείλω πισω. Προφανως αναγνωρισε το λάθος του.

Έχω παει 2-3 φορές, φυσικά δεν βρήκα αυτά που είχε στη σελίδα του και δεν ξαναπάω. Λογικά θα πόνταρε στο ότι το Pegaso έχει κοινά ανταλλακτικα με τα XT660  και θα στα έστειλε.. αυτό δεν θα το χαρακτήριζα λάθος, πονηριά μοιάζει πιο πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Έχω παει 2-3 φορές, φυσικά δεν βρήκα αυτά που είχε στη σελίδα του και δεν ξαναπάω. Λογικά θα πόνταρε στο ότι το Pegaso έχει κοινά ανταλλακτικα με τα XT660  και θα στα έστειλε.. αυτό δεν θα το χαρακτήριζα λάθος, πονηριά μοιάζει πιο πολύ.

το μαγαζι το προτιμησα και γιατι εχει καλες κριτικες και γιατι εχει και κατι μανετες που ηθελα (αλλα μαγαζια δεν ειχαν ολα οσα ηθελα) και επειδη εχει ατοκες δοσεις με πιστωτικη.

κι εγω πιστευω οτι δε στοκαρει ολα οσα διαφημιζει αλλα τα παραγγελνει και τα πουλαει.

μα καλα , δε θα μπηκε καν στο κοπο να ρωτησει δηλαδη αν ταιριαζουν ? περιεργο μου φαινεται.

το 1 δοντι παραπανω δε θα με πειραζε αλλα δεν κουμπωνει καν. του xt πιανουν οι βιδες αρκετα πιο εξω. 

και η μια μανετα (απο τις 2 ) που ηρθε λαθος , ειναι μανετα φρενου για pcx , αντι συμπλεκτη για pegaso.

θα νομιζε οτι το φρενο του pcx κανει για συμπλεκτη pegaso?

εγω πιστευω οτι εγινε τελειως λαθος αποστολη .

ευελπιστω να βγαλω ακρη και να μου στειλει τα σωστα. αν οχι τοτε θα αναλαβουν ρολο διαμεσολαβητή οι Καβαλιωτες φιλοι και συγγενεις. 

εν το μεταξυ παρα πολλοι μαστορες εχουν στο μυαλο τους οτι επειδη τα 2 μοντελα φορανε ιδιο κινητηρα εχουν ιδια ανταλλακτικα παντου.

καποτε που εψαχνα για ψυγειο ενας μαστορας μου λεει <<γιατι δε βαζεις απο xt>> μαστορα του λεω δεν ταιριαζει. με το ζορι να το χωνεψουν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι θα λυθεί το θέμα είναι το σίγουρο, επειδή όπως είπες και συ, και όπως είδα και γω έχει μικρό στοκ, λογικά μπορεί να δίνει άλλου την παραγγελία και να έγινε εκεί το λάθος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα