Jump to content
Alarm

Κοιταξτε τι αγορασα !!!

Recommended Posts

Γνώμη μου, αν το οδηγάς σαν street (με εσωτερικό γόνατο) η μπότα που πήρες είναι μια χαρά.  Αν το οδηγάς μοτοκροσάδικα (εσωτερικό πόδι μπροστά) τότε ίσως έχουν κάποιο νόημα αυτές που πόσταρε ο Κώστας. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα συμφωνήσω με ότι είπε ο @pitapola .

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι τα παράπονα εκφράζονταν από αγωνιζόμενους κυρίως σε μικτό τερέν.
Υπήρχε δηλαδή και χώμα και άλματα και εκεί προφανώς οι στριτάδικες δεν καλύπτουν.

Either way δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα σε ασφάλτινο πιστάκι ακόμα και αν driftάρεις με το πόδι κάτω.
Το πολύ-πολύ να φαγωθούν οι σόλες λίγο πιο γρήγορα. 😬

Κατά τα άλλα με το καλό να έρθει και η πίστα.🍻

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος ktm power έγραψε:

Ειπα να αλλαξω τις  αμφιβολου ποιοτητας LED που ειχε βαλει ο προηγουμενος

Οι λάμπες LED υψηλής ποιότητας του 50ευρου σε σύγκριση με του αλογόνου έχουν τεράστια διάρκεια ζωής, φωτίζουν πολύ καλύτερα, δεν κουράζουν την μπαταρία, αντέχουν κραδασμούς, αντέχουν υπερτάσεις.

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 9/12/2020 at 11:49 ΠΜ, το μέλος ArisD έγραψε:

Με γεια σου. Πανέμορφες ! Οι SM μπότες έχουν διαφορά με τις κλασσικές sport που χρησιμοποιούμε στη πίστα ?

πριν 7 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Ωραιες επιλογες, για δες που υπάρχουν τελικά. Aν και στο μάτι μου οι gaerne μοιαζουν πιο πολύ με tech 10 παρά με κάτι άλλο. Επιλέων για πρώτο ζευγάρι μποτες ηθελα κατι στριταδικο ωστε να το χρησημοποιώ παρπάνω (ακομα και δρομο) χωρίς το μειωνέκτημα του βάρους που εχουν οι εκτός δρόμου.

Παντως οσο αφορά τους τραυματισμους εγώ σκοπεύω να τις  συνδυασω με ολοσωμη στολή (οταν παρω, μπας και μπουμε καννα τρακ ντει)  ,οπότε  δεν πιστυω οτι τιθεται θεμα προστασιας , αφου  το ασπρόκαλτσο αντιντας μου είναι βασιλιας της αισθησης αλλά όχι της ασφάλειας :laugh:

πριν 6 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Γνώμη μου, αν το οδηγάς σαν street (με εσωτερικό γόνατο) η μπότα που πήρες είναι μια χαρά.  Αν το οδηγάς μοτοκροσάδικα (εσωτερικό πόδι μπροστά) τότε ίσως έχουν κάποιο νόημα αυτές που πόσταρε ο Κώστας. 

απαντηση προς ολους 😁

μποτες "πισταδικες" οπως αυτες που αγορασε ο Denzo, ειναι αποκλειστικα για ασφαλτινη πιστα (ασχετος μηχανης).

μπορεις χωρις προβλημα να τις βαλεις σε td, ενω εισαι με s1000rr, sm 530, 250r, παπακι crypton

99/100 προταθληματα supermoto, σε καθε circuit, εκτος απο την ασφαλτινη πιστα εχουν και ενα χωματινο κομματι (αλματα, πετρες κτλ)

οποτε 9/10 αναβατες βαζουν τις enduro, οι οποιες πολλες φορες ειναι "τροποποιημενες" με μαλακοτερη σολα η αλλους πατους κτλ,

η καποιες φορες ερχοται απο το εργοστασιο σαν alpinestars x,y,z/whatever η οποιες ειναι η enduradikh εξωτερικη, μονταρισμενη με αλλο πατο-σολα για χρηση σε sm. 

δε παιζει ρολο το πως οδηγας αλλα που (το "ξυσιμο γονατου", η ποδι διπλα στον αξονα, ειναι περισσοτερο θεμα προτημισης αναβατη, αγωνα κτλ). 

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 41 λεπτά, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Οι λάμπες LED υψηλής ποιότητας του 50ευρου σε σύγκριση με του αλογόνου έχουν τεράστια διάρκεια ζωής, φωτίζουν πολύ καλύτερα, δεν κουράζουν την μπαταρία, αντέχουν κραδασμούς, αντέχουν υπερτάσεις.

αυτες του 50ευρου μπορει, αυτες που ειχε σιγουρα οχι χαχα. Ασε που καναν σαν ελικοπετρο... 

αυτές είχε

https://www.skroutz.gr/s/16903244/H7-COB-Headlights-9-36V-2τμχ.html#reviews

Τροποποιήθηκε από τον ktm power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

δε παιζει ρολο το πως οδηγας αλλα που (το "ξυσιμο γονατου", η ποδι διπλα στον αξονα, ειναι περισσοτερο θεμα προτημισης αναβατη, αγωνα κτλ). 

H διαφορα που κανει το στιλ οδηγησης ειναι το ποσο εκτεθειμενο ειναι το ποδι σε περιπτωση low side (που ειναι το πιο συνηθισμενο ειδος πτωσης στην ασφαλτο). Ειναι πολυ πιο ευκολο να πιαστει το ποδι σου κατω απο τη μηχανη (και αρα να χρειαστεις την εξτρα προστασια στον αστραγαλο) αν οδηγας μοτοκροσαδικα αντι με το γονατο εξω. Θεωρωντας ως δεδομενο οτι μιλαμε για ασφαλτινη οδηγηση λοιπον (δεν κατεβαινει στο πρωταθλημα sumo κανεις εδω μεσα) η μονη παραμετρος που πρακτικα βλεπω να εχει νοημα ειναι αυτη.

Απανταω μονο επειδη μπηκες στη διαδικασια να "διορθωσεις", κατα τ'αλλα ειναι επουσιωδη και θεωρητικα ολα αυτα που συζητιουνται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

H διαφορα που κανει το στιλ οδηγησης ειναι το ποσο εκτεθειμενο ειναι το ποδι σε περιπτωση low side (που ειναι το πιο συνηθισμενο ειδος πτωσης στην ασφαλτο). Ειναι πολυ πιο ευκολο να πιαστει το ποδι σου κατω απο τη μηχανη (και αρα να χρειαστεις την εξτρα προστασια στον αστραγαλο) αν οδηγας μοτοκροσαδικα αντι με το γονατο εξω. Θεωρωντας ως δεδομενο οτι μιλαμε για ασφαλτινη οδηγηση λοιπον (δεν κατεβαινει στο πρωταθλημα sumo κανεις εδω μεσα) η μονη παραμετρος που πρακτικα βλεπω να εχει νοημα ειναι αυτη.

Απανταω μονο επειδη μπηκες στη διαδικασια να "διορθωσεις", κατα τ'αλλα ειναι επουσιωδη και θεωρητικα ολα αυτα που συζητιουνται.

σε πολλους αγωνες sm, θα δεις ενιωτε και τα 2 στυλ οδηγησης. 

9/10 φορες (μη πω 10/10 και φανω περιεργος) ολοι φορανε την mx μποτα (γιατι ομως? 🤔 μηπως γιατι μπαινουν και χωμα, και δεν εχει να κανει με το στυλ? προφανως και δεν ειμαι 100% σιγουρος, αποψεις ανταλλαζουμε)

σε αγωνες ss/td's/fp/whatever, στα φρενα πριν την εισοδο πολλοι βγαζουν το ποδι/πολλοι οχι, δεν εχει να κανει με τον αναβατη αυτο? 

δε διορθωσα τπτ, εγραψα απλα την αποχη μου.

δε νομιζω πως μπορουμε να μιλησουμε τοσο απολυτα για το οτιδηποτε. υπαρχουν καποιοι χ "κανονες" με τους οποιους ξεκινας,

μετα ερχεται το "μα δε με βολευει αυτο για τον χ ψ λογο", "ωραια, δοκιμασε πχ με γονατο η δοκιμασε με το ποδι στον αξονα" κτλ. 

αναλογα την περιπτωση, τον αναβατη, το τεραιν κτλ...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

σε πολλους αγωνες sm, θα δεις ενιωτε και τα 2 στυλ οδηγησης. 

9/10 φορες (μη πω 10/10 και φανω περιεργος) ολοι φορανε την mx μποτα (γιατι ομως? 🤔 μηπως γιατι μπαινουν και χωμα, και δεν εχει να κανει με το στυλ? προφανως και δεν ειμαι 100% σιγουρος, αποψεις ανταλλαζουμε)

Και τα δυο στιλ οδηγησης θα τα δεις μονο στο ασφαλτινο κομματι. Στο χωμα ολοι οδηγανε το ιδιο, με το ποδι μπροστα. Αρα προφανως και ολοι θα φορανε MX μποτα.

Χαρακτηριστικα της MX/SM μποτας: Εξτρα προστασια στον αστραγαλο και την κνημη, ενισχυμενες και αναλωσιμες σολες. Σε ασφαλτινη οδηγηση, η μονη περιπτωση που σε ενδιαφερουν αυτα τα δυο features ειναι αν οδηγας με το ποδι μπροστα.

Αν οδηγας ασφαλτο και οδηγας στριταδικα παιρνεις τις μποτες που πηρε ο Denzo -τις ιδιες που φοραω κι εγω- χωρις δευτερη σκεψη. Αν οδηγας ασφαλτο και οδηγας με το ποδι μπροστα τοτε εχει καποιο νοημα να μπεις στη διαδιακασια να κοιταξεις και τις εξειδικευμενες SM μποτες. Γυρνα στο πρωτο μηνυμα μου, θα δεις οτι αυτο ακριβως γραφω. Ειμαι σιγουρος οτι δε διαφωνουμε καπου τελικα. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος ktm power έγραψε:

αυτες του 50ευρου μπορει, αυτες που ειχε σιγουρα οχι χαχα. Ασε που καναν σαν ελικοπετρο... 

αυτές είχε

https://www.skroutz.gr/s/16903244/H7-COB-Headlights-9-36V-2τμχ.html#reviews

Εγω έχω του 50ευρου και δεν έχουν κάν ανεμιστηράκι, μονο παθητική ψυξη, μέχρι τώρα έχει περάσει ένας χρόνος και κρατάνε (με επαγγελματική χρήση και με διακόπτη για την μέρα)

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 40 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Ένα απαραίτητο πλέον αξεσουάρ για τον μοτοσικλετιστή. 😁

shN5wd7.jpg

Μαπα πετονια (?) πηρες ρε συ τιποτα δεν βγαλαμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Ναι.

Καλά.

Μπαταρίες το λέμε τώρα :tooth:

βγαίνει και με ψεδάργυρο,   που αντεχει στη διάβρωση...

Πρωτος-πρωτος πόσταρες, δε ξερω τπτ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Ναι.

Καλά.

Μπαταρίες το λέμε τώρα :tooth:

Φίλε μου καλέ, εάν χρησιμοποιείς βαζελίνη για πρωκτκιή διείσδυση, I have news for you. Bad news. Μπορώ να επεκταθώ σε αυτό, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος του φόρουμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Φίλε μου καλέ, εάν χρησιμοποιείς βαζελίνη για πρωκτκιή διείσδυση, I have news for you. Bad news. Μπορώ να επεκταθώ σε αυτό, αλλά θα βγούμε εκτός θέματος του φόρουμ.

Είναι της παλιάς σχολής ο Γιώργης. Μην ξεχνάμε κάποτε δεν υπήρχαν και πολλές άλλες επιλογές. 

Ρε μια είναι η λύση. 

Ελαιόλαδο. ( έχουμε και καλή ποιότητα σαν χώρα) 😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 1 ώρα, το μέλος noodles έγραψε:

γνωριζετε πως υπαρχει το wd40 ετσι? κανει για 2500 χρησεις 🤣

και αν αυτη είναι η 2501;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

spacer.png

Το μηχανουργείον επεκτείνεται....

Τι είναι αυτά; Για πες. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια Τ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Τι είναι αυτά; Για πες. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια Τ

Τηλεσκοπικό οπόμετρο, για μέτρηση, (you guessed it), οπών.

"Τ" δεν είναι μαναμ.😛

Τροποποιήθηκε από τον Canardo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok. Καλό, δεν γνώριζα την υπαρξη τους. 

Αι Λαικ που νλέμε και στο χωριό μου. 

Διαφωνω με τον τρόπο που δείχνει οτι μετράς. 

Πιστεύω πως και χωρίς να το βάλεις στραβά, αν πατήσει σωστά και το βγάλεις να το μετρήσεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και μάλιστα χωρίς να έχει ασκηθεί πίεση. 

Αλλά οκ αυτό είναι το λιγότερο. 

Ζήλεψα, θέλω και εγώ 😀

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Ok. Καλό, δεν γνώριζα την υπαρξη τους. 

Αι Λαικ που νλέμε και στο χωριό μου. 

Διαφωνω με τον τρόπο που δείχνει οτι μετράς. 

Πιστεύω πως και χωρίς να το βάλεις στραβά, αν πατήσει σωστά και το βγάλεις να το μετρήσεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις και μάλιστα χωρίς να έχει ασκηθεί πίεση. 

Αλλά οκ αυτό είναι το λιγότερο. 

Ζήλεψα, θέλω και εγώ 😀

Ε, πάρε κι εσύ, είναι φτηνά στο αλη εξπρες. Θέλεις και μικρόμετρα βέβαια. Τα πήρα γιατί μου δώσανε ένα κυλινδοπίστονο για το DR και θέλω να δω πόσο οβάλ είναι και αν είναι στάνταρ διάσταση. Αλλη χρήση για μένα δεν έχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αμάξι του πατέρα μου θέλει αλλαγή μπαταρίας μετά από 13 χρόνια (νομίζω κάπου εδώ πατάω το ρεκόρ του @Motolover 😆) και μιας και τα BMW θέλουν battery registration, είπα να πάρω ένα γενικό διαγνωστικό.

Με την ευκαιρία, είδα γιατί ανάβει αυτό το ριμάδι το λαμπάκι στο δικό μου το αμάξι εδώ και 2-3 χρόνια!

spacer.png

Μικρό το κακό, αισθητήρας λάμδα.

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα