Jump to content
Terathlios

Σε ιδιώτες για 40 χρόνια η Εγνατία Οδός

Recommended Posts

Για έως και 40 έτη θα παραχωρηθεί σε ιδιώτη επενδυτή η Εγνατία Οδός, σύμφωνα με απόφαση της διυπουργικής επιτροπής αποκρατικοποιήσεων και αναδιαρθρώσεων (ΔΕΑΑ), με την οποία μεταβιβάζεται η ομώνυμη εταιρία στο Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ).

Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες που δημοσιεύει "Το Βήμα", μαζί με την εταιρία παραχωρούνται στο ΤΑΙΠΕΔ και κάθετοι άξονες του μεγαλύτερου αυτοκινητοδρόμου της χώρας, καθώς, όπως σημειώνεται, "από την χρηματοοικονομική ανάλυση αξιοποίησης προκύπτει ότι είναι αναγκαία η ένταξη" τους στο πακέτο της ιδιωτικοποίησης.

Ειδικότερα, στο ΤΑΙΠΕΔ μεταβιβάζονται μαζί με την λειτουργία, συντήρηση κι εκμετάλλευση της Εγνατίας, οι κάθετοι άξονες:

- Ανισόπεδος κόμβος Καστοριάς (Δυτικής Σιάτιστας)

- Ανισόπεδος κόμβος Κορομηλιάς

- Ανισόπεδος κόμβος Ιεροπηγής

- Μεθοριακός σταθμός Κρυσταλλοπηγής

- Ανισόπεδος κόμβος Λαγκαδά/Σερρών

- Μεθοριακός Σταθμός Προμαχώνα

Το ΤΑΙΠΕΔ λαμβάνει ακόμη ως προίκα τα δικαιώματα του Δημοσίου για τη λειτουργία, συντήρηση κι εκμετάλλευση του καθέτου άξονα Ανισόπεδος κόμβος Χαλάστρας - Μεθοριακός Σταθμός Ευζώνων.

Επίσης, η διυπουργική επιτροπή εκχώρησε στο ΤΑΙΠΕΔ το δικαίωμα επιβολής και είσπραξης διοδίων τόσο της Εγνατίας όσο και των καθέτων αξόνων, το δικαίωμα εκμετάλλευσης των υπαρχόντων και μελλοντικών Σταθμών Εξυπηρέτησης Αυτοκινητιστών (ΣΕΑ) και της χρήσης των παρόδιων εκτάσεων.

Στόχος της κυβέρνησης είναι να μεταβιβαστεί η Εγνατία εν όλω ή εν μέρει με τη σειρά της από το ΤΑΙΠΕΔ σε ιδιώτη επενδυτή, με τη μορφή της σύμβασης παραχώρησης υπηρεσιών, έως και για 40 έτη «έναντι οικονομικού ανταλλάγματος».

Παράλληλα, στο ΤΑΙΠΕΔ μεταβιβάστηκαν "και όλα τα υφιστάμενα και μελλοντικά περιουσιακής φύσεως δικαιώματα, εμπράγματα δικαιώματα και κεκτημένα οικονομικά συμφέροντα και άυλα δικαιώματα" της Εγνατίας Οδού και "κατά περίπτωση του Ελληνικού Δημοσίου, που συνδέονται καθ' οιονδήποτε τρόπο με τον αυτοκινητόδρομο, τους κάθετους άξονες, τις παρόδιες εκτάσεις αυτών και τα Δικαιώματα", όπως αναφέρεται στην απόφαση της διυπουργικής επιτροπής.

Ωστόσο, δεν διευκρινίζεται με σαφήνεια τι θα απογίνουν τα δάνεια της Εγνατίας Οδού, που προσεγγίζουν τα 700 εκατ. ευρώ, αφού η απόφαση της διυπουργικής επιτροπής χρησιμοποιεί έναν νομικό "γρίφο":

"Το Ταμείο δεν υποκαθιστά την εταιρία Εγνατία Οδός ΑΕ και το Ελληνικό Δημόσιο στα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το σύνολο των υφιστάμενων ή και μελλοντικών συμβάσεων που έχουν συνάψει ή θα συνάψουν για την κατασκευή, λειτουργία, συντήρηση και εκμετάλλευση του Αυτοκινητοδρόμου, των παρόδιων αυτού εκτάσεων και των Καθέτων Αξόνων".

Πάντως, η Εγνατία θα συνεχίσει να εισπράττει τα έσοδα από την εκμετάλλευση του αυτοκινητοδρόμου μέχρι την ιδιωτικοποίησή της.

Σημειωτέον ότι, σύμφωνα με την απόφαση της διυπουργικής επιτροπής, η έναρξη της αποκρατικοποίησης της εταιρίας θα πραγματοποιούνταν "το αργότερο έως το τέλους του πρώτου εξαμήνου του τρέχοντος έτους".

Άλλωστε, είχε προηγηθεί η μεταβίβαση στο ΤΑΙΠΕΔ των δικαιωμάτων ψήφου της εταιρίας στη γενική συνέλευση των μετόχων στις 27 Οκτωβρίου 2011.

πηγή

Με τσ'υγείες μας !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εμείς οι μηχανόβιοι θα λιώσουμε στον επαρχιακό! Για τους κουτάκηδες δεν ξέρω πώς θα την παλέψουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τι μας νοιαζει Μηπως πληρωνουμε διοδια?

Αστους να βαζουν σταθμους καθε 10 χιλ. Οποιος ειναι κοροϊδο ας πληρωνει διοδια σε χιλιοπληρωμενουες δρομους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προβλεπω αυξηση στον αριθμο των διοδιων της Εγνατιας οδου κατα 500%

+1000

Και τι μας νοιαζει Μηπως πληρωνουμε διοδια?

Αστους να βαζουν σταθμους καθε 10 χιλ. Οποιος ειναι κοροϊδο ας πληρωνει διοδια σε χιλιοπληρωμενουες δρομους.

Απλα με το cb μου αν και θελω να μην πληρωνω δεν το κανω...Γιατι πιστευω οτι ειμαι πολυ ευκολος στοχος...Γι αυτο επιλέγω τον επαρχιακο δρομο. Αν τωρα ειχα μια 1000αρα ωστε να εχω μια πιο καλη επιταχυνση κλπ θα επελεγα την εθνικη χωρις να πληρωσω φυσικα Τροποποιήθηκε από τον Rafos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμείς οι μηχανόβιοι θα λιώσουμε στον επαρχιακό! Για τους κουτάκηδες δεν ξέρω πώς θα την παλέψουν

Οσο τα δημοσια τελη που πληρωνουμε για τα οχηματα εισπρατονται απο το κρατος (και οχι απο καποιο ΔΗΜΟΣΙΟ ταμειο οδοποιειας) και χρησιμοποιουνται για να πληρωνωνται καποιοι υψηλομισθοι αντι για να γινονται εργα οδοποιειας οπως πρεπει, τοσο οι επαρχιακοι δρομοι θα γινονται χειροτεροι και χειροτεροι με τον καιρο, μεχρι να φτασουμε σε κατασταση Βουλγαριας-Ρουμανιας οπου δεν μπορεις να κυκλοφορησεις κατι εκτος απο enduro. Εδω και καιρο δυσκολα βλεπω καινουρια κομματια ασφαλτου στον επαρχιακο...εστω αυτης που μετα απο κανα χρονο γινεται μαρμαρο. Αντιθετως 1-2 φορες το χρονο βλεπω ενα φορτηγο να περναει με 3-4 εργατες και να μπαλωνουν τις τρυπες στο δρομο.

Συμφωνα με τις παραπανω προβλεψεις πιο πιθανο ειναι να λιωσουμε τα @@ μας σε καμια τρυπα στον επαρχιακο (ιδιως εκεινοι με τα SS και τα ST) παρα να λιωσουμε απο ευχαριστηση. Δυστυχως.... -_-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1000

Απλα με το cb μου αν και θελω να μην πληρωνω δεν το κανω...Γιατι πιστευω οτι ειμαι πολυ ευκολος στοχος...Γι αυτο επιλέγω τον επαρχιακο δρομο. Αν τωρα ειχα μια 1000αρα ωστε να εχω μια πιο καλη επιταχυνση κλπ θα επελεγα την εθνικη χωρις να πληρωσω φυσικα

Ειναι βεβαια λιγο εκτος θεματος αλλα το να μην πληρωνουμε διοδια ειναι σταση απεναντι στην παρανομια του κρατους.Αυτοι ειναι οι παρανομοι και οχι εμεις Συνεπως δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα Εγω και ολοι στο κλαμπ που ειμαι, περναμε χρονια καμαρωτοι και σιγα σιγα με εμφανη πινακιδα και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Αλλωστε κλεφτά δεν θα περναγα ποτε.

Ας δωσουν λοιπον ολους τους αυτοκινητοδρομους σε εργολαβους. Απο μας δεν προκειται να παρουν μια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι βεβαια λιγο εκτος θεματος αλλα το να μην πληρωνουμε διοδια ειναι σταση απεναντι στην παρανομια του κρατους.Αυτοι ειναι οι παρανομοι και οχι εμεις Συνεπως δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα Εγω και ολοι στο κλαμπ που ειμαι, περναμε χρονια καμαρωτοι και σιγα σιγα με εμφανη πινακιδα και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Αλλωστε κλεφτά δεν θα περναγα ποτε.

Ας δωσουν λοιπον ολους τους αυτοκινητοδρομους σε εργολαβους. Απο μας δεν προκειται να παρουν μια.

Δεν το φοβασαι με εμφανη πινακιδα? Και αν σου κανει κανας Μπ@τσος σημα να σταματησεις ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είχε βγει το 2002 μια έρευνα του ΕΜΠ που έλεγε οτι ο χρόνος που έργα όπως αττική οδός ριο Αντίρριο θα είναι σα να λέμε τώρα παλιά εθνική σε 35 με 40 χρονια και οι ιδιώτες τα εκμεταλλεύονται min χρόνια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν το φοβασαι με εμφανη πινακιδα? Και αν σου κανει κανας Μπ@τσος σημα να σταματησεις ?

Eχω περασει εκατονταδες φορες μπροστα απο αστυνομικους Δεν ασχολουνται.

Να σας πω και μια ιστορια που εχει μεγαλη πλακα.Σε μια εκδρομη ενας φιλος με hayabusa πηγε να περασει με μεγαλη φορα τα διοδια με αποτελεσμα να εμβολισει ενα βαραντερο και να γινουν και τα δυο μηχανακια μπιλιες Ολα καλα ευτυχως δεν χτυπησε σοβαρα κανενας Η πλακα ειναι οτι οταν ηρθε το ανακριτικο της τροχαιας επιασε ο αστυνομος το φιλο μας και του ειπε να μην πει οτι πηγε να περασει τα διοδια χωρις να πληρωσει, αλλα να πει οτι δεν πιασανε τα φρενα οπως και εγινε.

Μην εχετε αγχος. Περνατε αφοβα με ψηλα το κεφαλι και με την πινακιδα φορα παρτιδα Αυτοι ειναι οι κλεφτες οχι εμεις Δεν μπορουν να μας κανουν τιποτα. Στην απιθανη περιπτωση μια στο εκατομμύριο που θα σας σταματησει αστυνομος και θα σας γραψει θα πληρωσετε 200/2 100 ευρω και τελος.Να το πληρωσω 100 φορες το προστιμο Διοδια δεν πληρωνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει παραγίνει το θέμα με τα διόδια. Τα τελευταία 2 χρόνια έχουν ξεφυτρώσει ένα σωρό ανα την Ελλάδα και απ' ότι φαίνεται αυξάνονται. Το θέμα είναι ότι τώρα σου σημειώνουν τον αριθμό και το πρόστιμο μπαίνει με προσαυξήσεις μέσω εφορίας αν δεν κάνω λάθος. Χρυσοπληρώνουμε ακόμα δρόμους που έχουν πληρωθεί εδώ και δεκαετίες για να είναι γεμάτοι λακούβες και κακοτεχνίες. Αίσχος! Οπως και με το χαράτσι, πληρώνουμε πλέον ενοίκιο στα ίδια μας τα σπίτια. Να δούμε ως πότε θα συνεχιστεί αυτή η αλητεία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει παραγίνει το θέμα με τα διόδια. Τα τελευταία 2 χρόνια έχουν ξεφυτρώσει ένα σωρό ανα την Ελλάδα και απ' ότι φαίνεται αυξάνονται. Το θέμα είναι ότι τώρα σου σημειώνουν τον αριθμό και το πρόστιμο μπαίνει με προσαυξήσεις μέσω εφορίας αν δεν κάνω λάθος. Κανεις λαθος.Μονο αν σε σταματησει αστυνομος και σε γραψει εχει προστιμο,πραγμα απιθανο

Χρυσοπληρώνουμε ακόμα δρόμους που έχουν πληρωθεί εδώ και δεκαετίες για να είναι γεμάτοι λακούβες και κακοτεχνίες. Αίσχος! Οπως και με το χαράτσι, πληρώνουμε πλέον ενοίκιο στα ίδια μας τα σπίτια. Να δούμε ως πότε θα συνεχιστεί αυτή η αλητεία! Για παντα αν δεν αντιδρουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

από την πρώτη στιγμή που ανέβηκε το θέμα ήθελα να το γράψω αλλά κρατιόμουν, αλλά τώρα θα το πω:

είτε 40 χρόνια τα έχουν είτε 100, είτε είναι ιδιωτικά είτε κρατικά το ίδιο και το αυτό...

έτσι θα περνάω όπως πάντα.

υγ: πλέον έχουν αλλάξει οι καταστάσεις και αν θυμάμαι καλά μπορούν να χρησιμοποιούν τις κάμερες για εξακρίβωση στοιχείων και αποστολή κάποιου προστίμου (δε θυμάμαι αν έρχεται με ταχυδρομείο ή μέσω εφορίας)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kι εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Αν σημειωθεί ο αριθμός σου είτε από τον υπάλληλο στα διόδια είτε από κάμερα, στέλνονται τα στοιχεία στην τροχαία και μέσω αυτής βγαίνει πρόστιμο. Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος οπότε μπορεί και να έχει δίκιο ο andreasp.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kι εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Αν σημειωθεί ο αριθμός σου είτε από τον υπάλληλο στα διόδια είτε από κάμερα, στέλνονται τα στοιχεία στην τροχαία και μέσω αυτής βγαίνει πρόστιμο. Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος οπότε μπορεί και να έχει δίκιο ο andreasp.

Δεν μπορει ο ιδιωτης (εργολαβος) να απαιτησει απο την τροχαια να κοψει κληση.Ουτε η τροχαια μπορει να βασιστει σε μαρτυρια μη αστυνομικου ή καταγραφη μεσω καμερας και να κοψει κληση .Πρεπει να βεβαιωσει την "παραβαση" ο ιδιος ο αστυνομικος επι τοπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορει ο ιδιωτης (εργολαβος) να απαιτησει απο την τροχαια να κοψει κληση.Ουτε η τροχαια μπορει να βασιστει σε μαρτυρια μη αστυνομικου ή καταγραφη μεσω καμερας και να κοψει κληση .Πρεπει να βεβαιωσει την "παραβαση" ο ιδιος ο αστυνομικος επι τοπου.

Εισαι σιγουρος για αυτο? Αν δηλαδη εχεις καταγραφει απο καμερα για ποιο λογο να μη γινεται να βεβαιωθει η παραβαση αφου υπαρχουν τα στοιχεια οτι το εκανες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχω την εντύπωση ότι αυτό άλλαξε και μάλιστα έχει συζητηθεί και εδώ μέσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον Οταν θελεις να αντισταθεις σε μια αδικια σε βαρος των πολιτων και των οδηγων ειδικοτερα, θα πρεπει να εχεις και την τολμη να αναλαβεις και τυχον συνεπειες Οι συνεπειες στην χειροτερη περιπτωση ειναι να σε σταματησει ο αστυνομικος και να σου γραψει προστιμο 200 ευρω συμφωνα με τον νομο Βοριδη.Ο ιδιος νομος αναφερει οτι μπορει η τροχαια να χρησιμοποιήσει και "τεχνικα μεσα" για την καταγραφη της παραβασης.Το κενο του νομου ειναι οτι τα "τεχνικα μεσα" ανήκουν στους εργολαβους και οχι στην τροχαια και οι υπάλληλοι δεν εχουν το δικαιωμα να καταγραψουν παραβαση.

Με δεδομενη την εμπειρια μας σαν κλαμπ (πανω απο 20 μηχανακια που δεν πληρωνουν Καποιοι πληρωνουν)τοσα χρονια που περναμε χωρις να πληρωνουμε σας λεω οτι οι πιθανοτητες να εχετε προβλημα ειναι ελαχιστες.Νομιζω οτι αξιζει τον ρισκο να αντισταθουμε σε ολη αυτην την αδικια να πληρωνουμε πενταπλασια λεφτα απο αλλες χωρες για την κατασκευη αυτοκινητοδρομων, να πληρωνουμε υπερογκα τελη κυκλοφοριας, να μην εχουμε στοιχειωδη εναλλακτικη διαδρομη εκτος αυτοκινητοδρομου, σε πολλες περιπτωσεις και να πληρωνουμε και διοδια απο πανω Ε οχι παει πολυ.

ΥΓ Οποιος φοβαται καλυπτει την πινακιδα και ...αντε γεια. Απλως εγω θα περναω παντα με εμφανη την πινακιδα μου και οτι γινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω πάντως απότι λέει ΕΔΩ η τροχαία θα δέχεται και την καταγραφή των κάμερων των διοδίων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα